Batman’ın Kültürel Özellikleri ve Değerleri

Batman’ın Kültürel Özellikleri ve Değerleri, doğal güzellikleri, sıcak kanlı insanları, gelenek ve görenekleri oldukça merak edilmektedir.

Batman’ın kültürel özellikleri ve değerleri, yöresel yemekleri, tarihi dokusu, türküleri, halk oyunları, gezilecek ve görülecek yerleri nüfusu birçok kişi için merak konusu olmuş ve araştırılmaktadır. Bizlerde bunu göz önünde bulundurarak sizlere elimizden geldiğince Batman ili hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Tüm bilgileri aktarmamız sizleri sıkacağı gibi aynı zamanda sayfalara sığmayacağından başlıklar halinde net ve öz bilgileri paylaşacağız. Peki, Batman’ın Kültürel Özellikleri Nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

Batman’ın Özellikleri

Batman’ın özellikleri sayfalara sığmayacak kadar çoktur. Tüm bilgileri sizlerle paylaşmamız sizleri de sıkacaktır. Bunu düşünerek ön plana çıkan bilgileri başlıklar halinde sizlere kısa ve öz bir biçimde aktarmaya çalışacağız. Bunun yanı sıra farklı bir ilimize dair kültürel özelliklere de göz atmak isterseniz Ankara ilimize dair kültürel özelliklere https://www.aylakbilgin.com/ankaranin-kulturel-ozellikleri-ve-degerleri-1513/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Batman Hakkında Bilgiler

Batman hakkında bilgiler araştırdığımız kaynaklar ve edinmiş olduğumuz bilgiler neticesinde siz değerli okurlarımızın beğenisine sunulmuştur. Eklememizi istediğiniz ya da düzeltmemiz gereken bir bölüm olursa bunu bizlere yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 72 Plaka numarasına sahip olan Batman ilimizin birbirinden güzel 5 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeleri listeleyerek hemen yazımıza başlayalım.

Batman’ın İlçeleri;

 1. Beşiri
 2. Gercüş
 3. Hasankeyf
 4. Kozluk
 5. Sason

Batman’ın Nüfusu ve Coğrafi Konumu

Batman’ın nüfusu 2020 yılı verilerine göre 618.000 kişi olarak tahmin edilmektedir. Coğrafi konumu nedeniyle oldukça bereketli topraklara sahip olan Batman ilimizde Arpa, Buğday (Ekmeklik), Buğday (Makarnalık), Mercimek, Mısır, Dane, Pamuk, Burçak, Fiğ ve Pancar gibi pek çok ürün yetiştirilmektedir. Batman’ın sınır komşularına baktığımızda ise, Kuzeyde Muş, batıda Diyarbakır, doğuda Bitlis ve Siirt, güneyde Mardin illerimiz yer almaktadır.

Batman'ın Kültürel Özellikleri
Batman’ın Kültürel Özellikleri

Batman’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri

Batman’ın tarihi oldukça köklü bir tarihe dayanmaktadır. Hasankeyf Kalesi’nin kurulmasının tarihi Milattan Sonra 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Bu bile köklü tarihinin bize bir göstergesidir. Sonradan il olmasın verdiği etken ile birlikte komşu iller ile de oldukça etkileşim halinde olan Batman ilimiz pek çok tarihi doku ve kültürel mirası içerisinde barındırmaktadır. Birçok medeniyete ve Uygarlığa ev sahipliği yapan Batman bu tarihi ile birlikte de pek çok kültürel özelliği ve değeri içerisinde barındırmaktadır.

Batman’ın Kültürel Özellikleri

Batman’ın kültürel özellikleri denilince ilk akla gelenler Hasankeyf Türbesi ve Kalesi, Petrol Rafinerisi, Hasankeyf Ören Yeri, Mor Aho Manastırı, Memikan Köprüsü, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Mağaraları, On Kemerli DDY Köprüsü ve Hızır Bey Camii olsa da, Batman ilimizin birbirinden güzel ve değerli birçok kültürel özelliği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Batman ilimiz Petrol Rafineleri ile de ön plana çıkmaktadır. Peki, Batman’ın kültürel özellikleri ve değerleri nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

Batman Yöresel Yemekleri

Batman yöresel yemekleri her damak tadına hitap eden ve oldukça lezzetli yemeklerdir. Sizlere tüm yemekleri listeleyemesek de ön plana çıkan lezzetlerden bir kısmını paylaşmaya çalışacağız. Peki, Batman’ın yöresel yemekleri nelerdir? Hemen açıklayalım.

 • Bumbar
 • Şam Börek
 • Perde Pilavı
 • Kaburga Dolması
 • Şam Böreği
 • Mumbar Dolması
 • Tandır Ekmeği
 • Çiğ Köfte
 • Batman Usulü Kütülk
 • Kışlık Dolma

Batman’ın Türküleri

Batman’ın türküleri az gibi gözükmüş olsa da, sınır komşuları ile kültürel özellikleri ve değerleri oldukça benzerlik göstermektedir. Bu nedenle ve sonradan il olması sebebiyle elimizde pek fazla veri bulunmasa da bizler yöre iller ile türkülerin benzeştiği ve hatta bir kısmının Batman ilimize ait olduğu bilmekteyiz. Sizlere Bağ bahçemin gülü sensin” isimli türküden seçmiş olduğumuz bir bölümü paylaşarak diğer türküleri listeleyelim.

“Bağ bahçemin gülü sensin
Zirvelerden akan selsin
Başım alıp yar diyerek
Peşin sıra koştuğum sensin”

 • Bağ bahçemin gülü sensin
 • Gel benim nazlı ceylanı

Batman’ın Yöresel Kıyafetleri ve Halk Oyunları

Batman’ın Yöresel Kıyafetler çevre illerimiz ile benzerlik göstermektedir. Başlıca giyilen kıyafetlere baktığımızda kofi, temezzi ve tülbent, fistan, şalvar, kuşak ve yelek, yün çorap ve kundura yer almaktadır. Bu kıyafetlere yöresel seminerlerde, fuarlarda ve etkinliklerde rastlayabilmeniz mümkündür. Batman’ın halk oyunlarına bakıldığında ise, Ğesiye, Gırani, Gırani, Delilo, Govend, Hırpani, Meyre, Çaçane, Çepik, Ğezale, Zeyni, Nare, Doldurhan ve Dıpe başlıca halk oyunları arasında yer almaktadır.

Batman’ın Tarihi Yerleri ve Kültürel Özellikleri

Batman’ın tarihi yerleri ve kültürel özellikleri hakkında sizlere başlıklar halinde öz ve kısa bilgiler vermeye çalıştık. Sizlerinde eklememizi istediği bir husus olursa bunu yorum kısmından bizlere iletmesini istiyoruz. Bunun yanı sıra Batman ilimize yolunuz düşmesi ihtimaline binaen gezilecek ve görülecek yerleri de listeleyeceğiz. Peki, bakalım Batman’ın tarihi yerleri ve kültürel özellikleri nelermiş.

 • Hasankeyf Ören Yeri
 • Mor Aho Manastırı
 • Memikan Köprüsü
 • İmam Abdullah Zaviyesi
 • Hasankeyf Mağaraları
 • On Kemerli DDY Köprüsü
 • Hızır Bey Camii
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.