Bilkent Üniversitesi Bilinmesi Gerekenler

Bilkent Üniversitesi Bilinmesi Gerekenler özellikle bu sene kayıt yaptıracak öğrenciler için bilmeleri ve öğrenmeleri gerekenler açısından oldukça önemlidir.

1984 senesinde Ankara ilinde kurulan Bilkent Üniversitesi, ülkemizin ilk vakıf üniversitesidir. Üniversitenin ilk kuruluş amaçlarının başında eğitim kalitesi ve bilimsel araştırma konuları arasında dünyanın en iyi üniversiteleri içerisinde bulunmak yer almaktadır. Bundan dolayıdır ki üniversitenin ismi Bilim Kenti’nin kısaltması olan Bilkent’dir. Öğrencilerin hayalleri arasında yer alan Bilkent Üniversitesi içerisinde barındırmış olduğu hizmet ve eğitim ile oldukça ön plana çıkan ve rağbet gören üniversitelerin başında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizden en iyi eğitim veren 3 üniversitesi içerisinde bulunmaktadır. Bu durum ise birçok öğrenciyi Bilkent Üniversitesinde öğrenim görme idealini sağlamaya ve hayalini kurmaya yönlendirmektedir. Bilkent Üniversitesi ile ilgili olarak eğitim düzeyi, barınma, ulaşım ve yemek ücreti gibi birçok konu ise öğrencilerin ortak merak konusu haline gelmiştir. Fazla uzatmadan Bilkent Üniversitesi ile ilgili tüm merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız.

Bilkent Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilkent Üniversitesi hakkında ilk bilinmesi gereken eğitimin İngilizce dilinde olmasıdır. Fakat burada Türkçe, tarih ve hukuk fakültelerinde yer alan bazı derslerde Türkçe eğitim verilmektedir. Bundan dolayı bazı bölümlerde hazırlık sınıfı mevcutken bazı bölümlerde hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. Hazırlık sınıfı olan bölüme başlamadan önce Bilkent Üniversitesince düzenlenen COPE isimli sınava tabi tutulmaktasınız. Bu sınavdan C ve üzeri not alan öğrenciler bölümlere geçmeye hak kazanırken bu notu elde edemeyen öğrenciler İngilizce hazırlık programına alınmaktadır.

Bilkent Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Günümüzde birçok öğrencinin hayali ve hedefi haline gelen Bilkent Üniversitesi öğrenci kapasitesi ile de oldukça göz doldurmaktadır. Bilkent üniversitesi verilerine bakıldığında hali hazırda öğren gören birinci öğretim öğrenci sayısı 12.508’dir. Bilkent Üniversitesinde öğrenim gören ikinci öğretim öğrencisi bulunmamaktadır.

Bilkent Üniversitesi Barınma Durumu Nasıl?

Bilkent üniversitesi barındırmış olduğu öğrenci sayısının yanı sıra sosyal ve barınma tesisleri ile de oldukça gözde bir eğitim kurumudur. Doğu kampus ve merkez kampus olmak üzere iki ayrı noktada bulunan toplam 26 binadan oluşan barınma alanında yaklaşık olarak 4500 öğrenci kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Bilkent Üniversitesi Yurdunun özelliklerini kısaca listelemek gerekirse;

  • Odalar 1, 3 ve 4 kişiliktir. Bunun yanı sıra suit oda seçeneği de vardır.
  • Oda içerisinde; tekli yatak ya da ranza, elbise dolabı, kitaplık, çalışma masası, mini buzdolabı, internet bağlantısı ve TV bulunmaktadır.
  • Yurtların ortak kullanımında ise; mutfak, çamaşırhane, etüd odası, TV odası ve oyun odaları bulunmaktadır.
  • Yurtlarda tuvalet ve banyo ortak alanda bulunup yeterli sayıdadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz özelliklerin yanı sıra yurt merkezi ısınma sistemi ile ısıtılmakta ve 24 saat sıcak su bulunmaktadır. Ayrıca yurt bölgesinde açık ve kapalı spor alanları, yeşil alanlar, kafe ve restoranlar ile otopark da bulunmaktadır. Bu ise öğrenciler için hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan oldukça önemlidir.

Bilkent Üniversitesine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Bilkent Üniversitesi, Ankara Eskişehir karayolunun 12. Km’sinde yer almaktadır. Geniş bir alana yayılmış olan üniversite yaklaşık olarak 5 bin dönümlük arazi üzerine kurulmuştur. Bilkent Üniversitesine ulaşım sağlamak istiyorsanız Ankara şehir merkezinde Tunus Caddesi ve Sıhhiye bulunan ve saat başı kalkan özel servisleri kullanabilirsiniz. Bu servisler Bilkent Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler için ücretsizdir. Bunun yanı sıra metro, otobüs ya da dolmuş kullanarak Üniversiteye ulaşabilmeniz mümkündür.

Bilkent Üniversitesi Kampüsü ve Yemek Ücretleri

Bilkent Üniversitesi ana kampüsü, 5000 dönümlük arazi içerisinde ve %60’ı ağaçlık olan bölgede bulunmaktadır. Bunun yanı sıra geniş arazi içerisinde iki kampus daha yer almaktadır. Merkez kampus içerisinde üniversite bölümleri, lojman ve yurtlar yer almaktadır. Orta kampus içerisinde ise akademisyen lojmanları, müzik ve sahne sanatları fakültesi bulunmaktadır. Son kampus olan Doğu kampüsünde ise hazırlık sınıfı, meslek yüksek okulları, lojman ve yurtlar yer almaktadır. Kampüs alanları içerisinde ise yeşillik alanlar, konser salonu, sergi salonu, kütüphane, açık/kapalı spor alanları, sağlık merkezi, kafe ve otoparklar bulunmaktadır. Bilkent üniversitesi yemek ücreti ise öğün başı fiks menü yemek ücreti 5.50 TL’dir. Bunun yanı sıra yemek ücretleri seçiminize göre ve öğün farklılıklarına göre de değişiklik göstermektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.