En İyi Kadın Yazarlar Kimlerdir? Nasıl Yazar Olunur?

En İyi Kadın Yazarlar Kimlerdir? bu soru günümüzde kitap yayınlamak isteyen birçok kadının sormuş olduğu ve merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Kadınlar, duygu ve düşüncelerini toplum içerisinde hissetmiş oldukları baskı neticesinde kelimeye dökmekte ve kaleme almaktadır. Kimi kadın duygu ve düşüncelerini konuşarak paylaşırken kimisi ise bu duygu ve düşüncelerini bir günlük ya da kitap haline getirerek kendisini rahatlatmaktadır. Bunların yanı sıra hayal gücünü de işin içerisine katarak olmasını istedikleri dünyaya, insanları ve yaşam biçimini de kaleme almaktadırlar. Sizlere bu yazımızda Kadınlar Neden Yazar Olmak İster? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

En İyi Kadın Yazarlar Kimlerdir?

Kadının toplumdaki rolü değerlendirildiğinde kendisine ait bir alanın olmayışı ya da baskı ve kısıtlama altında olmak birçok kadını yazmaya itmektedir. Kadın yazarlar tarafından kaleme alınan kitaplara bakıldığında birçoğu kadınların başından geçen olayları bir romana ya da hikâye halinde okuyucusuna anlatmaktadır. Bu tümüyle psikolojik bir yaklaşım hatta kadınların yaşamını anlatmaya dair bir eğilimdir. Yazılan kitapları belirli bir dönem içerisinde analiz etmek ve gözlemlemekte mümkündür. Duygularını, düşüncelerini ve yaşanmışlıkları kitap haline getiren kadınların sayısı da oldukça azdır. Çoğu sayfa yırtılıp atılmakta veya tarihin tozlu raflarına kaldırılmaktadır. Sizlere iz bırakmış olan en iyi kadın yazarları listeledik;

  • Halide Edip Adıvar
  • Elif Şafak
  • Sevgi Soysal
  • Oya Baydar
  • Tomris Uyar
  • İnci Aral
  • Gülten Akın
  • İpek Ongun
  • Ece Temelkuran
  • Adalet Ağaoğlu

Kadınlar Neden Yazar Olmak İster?

Kadınların yazarlık tutkusu çoğu erkeğe göre daha duygusal anlamda gerçekleşmektedir. Narin yapısını kalemine aktaran birçok kadın bunu okuyucusuna da rahatlıkla hissetmektedir. Kadınların yazar olmak istemesinin birçok çeşitli nedeni bulunmaktadır ve bu nedenler dönemsel olarak birbirinden farklılık göstermektedir. Kimi kadın yaşanmışlıkları kaleme alırken kimisi ise geleceğe dair hayallerini bir kitaba sığdırmaya çalışmaktadır.

En İyi Kadın Yazarlar ve Hayattaki Rolleri

Kadınların birçoğu ise yazarlık tutkusunu sadece günlüklerinde ya da yazdıklarını çöpe atmak ile sonlandırmaktadır. Oysa yazılan onca hayat hikâyesi ya da yaşam isteği kaleme dökülmüş olsaydı birbirinden harika birçok romanın oluşumunda büyük bir pay sahibi olacaktı. Fakat yazılanların birçoğu ya yakıldı ya da sonu çöp oldu. Büyük bir içtenlik ile yazıldığını düşündüğümüz onca yazının en büyük özelliklerinden birisi de içerisinde barındırmış olduğu içtenlik ve duyguların ön planda olmasıdır. Kadınları yazarlığa iten en büyük özellikte bu içtenlik ve duygusal olan bağdır. Birçok kadın bu özelliklerini ön planda tutmak amacıyla kitap yazmaktadır. Geçmişe nazaran günümüzde pek çok kadınında rahatlıkla kitaplarını gün yüzüne çıkardığını görmekteyiz.

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.