Vize Notu Final Notu Hesaplama 2022

Vize Notu Final Notu Hesaplama 2022 yılında da pek çok öğrencinin araştırmış olduğu konular arasında yer almaktadır.

Vize ve final vakitlerinde pek çok öğrencinin not oranını hesap ettiğini bilmekteyiz. Özellikle belirli bir geçme notu ya da çan eğrisinin olduğu sistemlerde vize ve final notunun nasıl olacağına ilişkin olarak pek çok kişinin araştırmalarda bulunduğunu söylemek mümkündür. Sizlerde vize ve final notunu nasıl hesaplayacağınız yönünde bir araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Vize Notu Final Notu Hesaplama Nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Vize Notu Final Notu Hesaplama 2022

Vize Notu Final Notu Hesaplama 2022 yılında pek çok öğrenci tarafından eğilim göstermekte ve araştırılmaktadır. Özellikle vize sınavından sonra alınan not ile birlikte final notunun hesaplandığını söyleyebiliriz. Sizlere yazımızda başlıklar halinde vize ve final notu hesaplama hakkında bilgi aktaracağız.

Vize Sınavı Ne Demek?

Vize sınavı üniversitelerin akademik takviminin dönem başında açıklanması ile birlikte ilk girilen sınavdır. Vize haftası olarak adlandırılan sınav haftası dönemlik sistem uygulanması halinde genellikle Kasım ayında yapılmaktadır. Öğrenciler girmiş oldukları bu sınavlardan almış oldukları puanı yani Vize sınavının %40’ını almalıdırlar. Çünkü diğer bir aşamada final sınavı yer almaktadır. Bundan dolayı öğrenciler ders geçme işlemini garanti altına almak adına öncelikle vize sınavından iyi birer puan almalıdır.

Final Sınavı Ne Demek?

Final sınavı da bize sınavı gibi üniversitelerin akademik takviminin dönem başında açıklanması ile birlikte vize sınavından sonra girilen sınavdır. Final haftası olarak adlandırılan bu sınavların ülkemizde genellikle Ocak ayında yapıldığını söyleyebiliriz. Final sınavı puanı hesaplanırken %60’lık kısmı baz alınmaktadır. Vize sınavından daha etkili olan bu sınav öğrencilerin geçme ya da kalma yönündeki son çıkış kapısı olarak adlandırılmaktadır. Bundan dolayı birçok öğrenci vize sınavı kötü geçmesi durumunda olan gücüyle final sınavına hazırlanmaktadır.

Vize ve Final Notu Nasıl Hesaplanır?

Vize ve final notu hesaplanırken belirli oranların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Vize sınavının %40’ı, final sınavının ise %60’ı baz alınmaktadır. Üniversiteler genellikle bu iki ortalamanın 50 puan ve üzerinde olması halinde öğrenciyi dersten geçirmektedir. Aksi halde belirlenen puanın altında kalan vize ve final ortalaması öğrencilerin derslerden kalmasına neden olmaktadır.

Üniversite Ders Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Üniversite ders notu hesaplama da vize ve final sınavının belirli oranlarda etki ettiğini söyleyebiliriz. Genel anlamda Vize sınavının %40’ı, final sınavının ise %60’ı baz alınmaktadır. Çıkan sonuç ise genel not ortalaması (GNO) olarak adlandırılmaktadır. Üniversitelerde genel not ortalaması her dersin kredisi ile alınan puanının çarpılması neticesinde elde edilmektedir. Genellikle uygulanan genel not ortalaması ise şu şekildedir;

  • AA = 4,00
  • BA = 3,50
  • BB = 3,00
  • CB = 2,70
  • CC = 2,00
  • DC = 1,50
  • DD = 1,00

1,00 Genel not ortalamasının altında ise FD ve FF yer almaktadır.

Vize Etki Oranı Nedir?

Vize etki oranı genellikle üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Ancak çoğu yerde Vize sınavının %40’ı baz alınarak işlem yapılmaktadır. Ayrıca belirtmiş olduğumu üzere finalin ise %60’ı baz alınmaktadır. Çıkan sonuç ise genel not ortalaması (GNO) olarak adlandırılmaktadır.

Ağırlıklı Ortalama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO) hesabı yapılırken, ilk yarıyılda alınan tüm derslerin başarı notu yan, ağırlıklı katsayıları bu derslere ait kredi ile ayrı ayrı çarpılır. Daha sonrasında elde edilen tüm çarpımlar toplanarak Ağırlıklı Genel Not Ortalaması ortaya konulur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.