Chkdsk Komutu Nasıl Kullanılır? Chkdsk Kullanım Örnekleri Detaylı

Check disk’in kısaltması olan chkdsk komutu, USB yada HDD üzerinde hataların onarılması için kullanılan bir komuttur. Chkdsk ayrıca sabit yada taşınabilir sürücüdeki hasarlı veya hatalı çalışan sektörleri “bozuk” olarak işaretler ve bozulmamış tüm bilgileri kurtarmak için kullanılabilir. Bu yazımızda detaylı olarak Chkdsk nedir? Chkdsk komutları nasıl kullanılmalıdır gibi soruların cevaplarını ayrıca kullanım şekillerini detaylı olarak anlatılacaktır.

Chkdsk Komutu Nasıl Kullanılır?

Chkdsk, MS-DOS içerisinde yer alan bir DOS komutudur. Windows XP, Windows 7, Windows 8. Windows 10 ve Windows 11 üzerinde kullanılabilmektedir. Kullanmakta olduğunuz Windows işletim sistemi doğru şekilde çalışmıyor ise Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri ve Sistem Kurtarma Seçenekleri aracılığıyla da kullanılabilir.

Chkdsk Komutu Kullanım Şekilleri

Chkdsk komutunu kullanabilmek için öncelikle Başlat ardından arama satırına cmd yazarak Komut Sistemi uygulamasını sağ tuş tıklayarak yönetici olarak çalıştırmanız gerekmektedir. Komut sistemi(CMD) üzerinde Chkdsk /? komutunu çalıştırarak örnek kullanım şekillerini görebilirsiniz, CHKDSK [volume[[path]filename]]] [/F] [/V] [/R] [/X] [/I] [/C] [/L[:size]] [/B] [/scan] [/spotfix] aşağıda sırası ile bu değişkenlerin özelliklerine bir göz atalım.

Chkdsk Komut Özellikleri ve Açıklamaları
Komut Açıklaması
volume: Hataları kontrol etmek istediğiniz bölümün sürücü harfidir. Örnek olarak C: veya D: gibi.
/F Diskte bulunan tüm hataları düzeltmeyi dener.
/V Fat ve Fat32 dosya sisteminde dosya isimlerini gösterir. Ntfs dosya tipinde sadece uyarılar gösterilecektir.
/R Bu seçenek, chkdsk’ye bozuk kesimleri bulmasını ve bunlardan okunabilir tüm bilgileri kurtarmasını söyler. Bu seçenek, /scan belirtilmediğinde /F komutunu ekleyerek çalışır.
/X Bu komut seçeneği, /F anlamına gelir ve gerekirse birimin çıkarılmasını zorlar.
/I Bu seçenek, belirli düzenli kontrolleri atlayarak komuta daha hızlı çalışması talimatını vererek yüzelsel bir tarama gerçekleştirir.
/C /I ile aynıdır, ancak chkdsk komutunun çalışma süresini azaltmak için klasör yapısı içindeki döngüleri atlar.
/L:size Günlük dosyasının boyutunu (KB olarak) değiştirmek için bu chkdsk komut seçeneğini kullanın. Chkdsk için varsayılan günlük dosyası boyutu 65536 KB’dir; “size” seçeneği olmadan /L’yi çalıştırarak mevcut günlük dosyasının boyutunu kontrol edebilirsiniz.
/perf Bu komut daha fazla sistem kaynağı kullanmanıza olanak sağlar. /scan komutu ile birlikte kullanmanız gerekir.
/scan Tarama yapacağınız sabit disk yada usb bellekleri kilitlemeden tarama işlemi yapar.
/spotfix Tarama sonucunda hazırlanmış loog dosyasında ki düzenlemeleri yapmanız için diski geçici olarak çevirim dışı yapar.
/? Chkdsk komutlarının açıklamalarını ekranda gösterimini sağlar.

 

Chkdsk Komutu Örnekleri

Komut sistemini yönetici izni ile açtıktan sonra aşağıda yer alan örnekleri kullanarak diskinizi onarmayı deneyebilirsiniz.

 • chkdsk c: /r  komutunu kullanarak C: sürücüsü içerisinde bulunan hataları tespit edebilirsiniz. Tarama yapmak istediğiniz diskin harf yolunu değiştirerek kullanabilirsiniz.
 • chkdsk c: /scan /forceofflinefix aktif kullandığınız disk üzerinde hataları tespit edebilirsiniz. Bu işlemde herhangi bir onarım işlemi yapılmaz.
 • chkdsk c: /r taramasını yaptığınız diskin onarımı için bu komutu kullanabilirsiniz. Unutmayınız ki bu komutu kullandığınızda diske erişiminiz işlem bitene kadar kesilecektir.

Aklınıza takılan yada merak ettiğiniz sorularınız için yorum alanını kullanabilirsiniz.

2 Yorum
 1. Rıfat

  Merhaba.
  İçeriklerinizi ve anlatım biçiminizi başarılı buluyorum, gayet anlaşılır ve yalın bir sekilde anlatmışsınız.

  1. Aylak Bilgin

   Teşekkür ederiz umarım yazdıklarımız sizin için yararlı olmuştur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.