Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek?

Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek? Sorusu ile ilgili olarak pek çok kişinin araştırma yaptığını bilmekteyiz.

Ön İnceleme, genellikle temyiz ve istinaf kanun yollarında karşımıza çıkan bir terimdir. Günümüzde pek çok kişi çeşitli sebeplerden dolayı Mahkemelik olabilmektedir. Mahkeme dosyası ile ilgili aşamaları ise birçok kişi E-Devlet üzerinden takip etmektedir. Ancak hukuki terimlerin ne anlama geldiği hakkında da pek çok terimi araştırmaktadır. Özellikle temyiz ve istinaf aşamasında yer alan ön inceleme aşamasının kişilerce sık bir şekilde araştırıldığını bilmekteyiz. Sizlerde ön inceleme aşamasında olan dosyanız ile ilgili araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek?

Ön inceleme teriminin Hukuk alanında duyabileceğiniz kavramlardan biri olduğunu bilmelisiniz. Özellikle istinaf ve temyiz gibi kanun yollarında dosya takibini E-Devlet üzerinden sağlayanların bu kavramlar üzerine yoğun bir şekilde arama gerçekleştirdiğini söylemek mümkündür. Peki, Ön İnceleme Ne Demek? Gelin, bu sorunun yanıtına hep birlikte bakalım. Bunun yanı sıra farklı bir terim olan nihai karar kaydedildi ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, https://www.aylakbilgin.com/nihai-karar-kaydedildi-ne-demek-3845/ yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz.

Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor

Ön inceleme için atama bekliyor ne demek? Sorunuzun yanıtını veriyoruz. İlk olarak dosyanız istinaf mahkemesine gönderildiğinde, sıraya alınarak mahkemece inceleneceği güne kadar bekleyecektir. Bu aşamada dosyanızı UYAP’ta ön inceleme için atama bekliyor olarak göreceksiniz. Dosyanızı sorgulayan çoğu kişi dosyanın ön inceleme aşamasında olduğunu görmekte ve istinaf mahkemesi ön inceleme ne kadar sürer sorusunun yanıtını aramaktadır. Ön inceleme duruşmasının tarihinin beklendiği anlamına geldiğinden, bir an önce sonuçlanması istenmektedir. Duruma göre ne kadar süreceği de belirsiz olacaktır.

Karara Çıkmış Dosya Kaç Günde Sonuçlanır?

Merak edilen bir diğer soru ise karar çıkmış dosya kaç günde sonuçlanır olabilir. Karar duruşmasından sonra 1 ay içinde gerekçeli kararın yazılması gerekiyor. Gerekçeli kararın yazılmasından sonra taraflara tebliğ edilmesi sağlanır. İstinaf süreci içinde kanun yoluna başvurulmaması halinde dosya ortalama 2 ay içinde sonuçlanacaktır. Genel oalrak dosyaların ne zaman sonuçlanacağı hakkında merak sürer. Yapılan incelemeler ve hukuk dosyasının bulunduğu konuma göre ne kadar zaman içinde sonuçlanacağı da belirlenmiş olur.

Temyiz Ne Demek?

Temyiz, hukuki kavramlar arasında. Peki, tam olarak ne demek? Temyiz ne demek sorunuzun yanıtını veriyoruz. Bölge adliye mahkemesi tarafından verilen kararların hukuka uygun olmadığı iddiası, başvuruların kanun yoludur. Temyiz yoluna başvurulduğunda dosya bölgeye adliye mahkemesi tarafından Yargıtay’a gönderilmektedir. Ayrıca uyuşmazlık en üst merci olarak Yargıtay tarafından yeniden incelenmektedir.

Yargıtay Dosya İnceleme Ne Kadar Sürer?

Peki, Yargıtay tarafından yapılacak olan inceleme tam olarak ne kadar sürecek? Bölge adliye mahkemelerinin bir kısım kararlarına karı temyiz yoluna başvurmak mümkündür. Yargıtay’ gelen ceza dosyaları öncelikle başsavcılığa gönderilmektedir. Dosya sıraya konarak, beklemeye alınır. Bu aşamada dosya sorgulandığında dosya inceleme aşamasında yazar. Sonrasında ise sıra gelmesi halinde yapılacak olan işlem ile birlikte sonuçlanır. Yargıtay dosya inceleme ne kadar sürer sorusunun yanıtı maksimum süre olarak 730 gün olarak gösterilmiştir.

Ön İnceleme Ne Demek?

Ön İnceleme  Ne Demek? Sorusuna ilişkin olarak merak edilenleri ve sorunun yanıtını sizlerle paylaştık. Günümüzde pek çok kişi çeşitli sebeplerden dolayı Mahkemelik olabilmektedir. Hal böyle olunca birçok kişi de bu hukuki tanımlamalar üzerine araştırma yapmaktadır. Ayrıca sizlerde aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.