Kurumlar Arası Geçiş Nedir?

Kurumlar Arası Geçiş Nedir? Sorusu kamu personelinin çalıştığı devlet kurumundan, farklı bir devlet kurumuna geçiş yapmak istemesiyle araştırılmaktadır.

Kurumlar Arası Geçiş Nedir? 2020 yılında da birçok kamu personeli tarafından araştırılan ve merak edilen bir soru haline gelmiştir. Özellikle Sağlık Bakanlığı personelleri ve MEB personelleri tarafından büyük bir rağbet görmektedir. Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı personeli bu konuda duyuru ve ilan beklemekte, MEB personelleri ise yönetmelikte değişiklik yapılarak yaklaşık 8 senedir yapamadıkları kurumlar arası geçişi gerçekleştirme hayali kurmaktadır. Bunun yanı sıra diğer personeller ile gerek sınav kazanmaları neticesinde gerekse daha faydalı bir pozisyonda çalışabilmek adına geçiş talep etmektedir. Tüm bu hususları göz önünde bulundurarak sizlere bu yazımızda kurumlar arası naklen atama, yer değiştirme ve geçiş ile ilgili olarak edinmiş olduğumuz tüm bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Kurumlar Arası Geçiş Nedir?

Kurumlar arası geçiş nedir? Sorusunu kısaca tanımlamak gerekirse; Devlet memurunun hali hazırda çalışmakta olduğu kurumdan, farklı bir devlet kuruma geçişini sağlayan durumdur. Basit bir işlem gibi gözükse de, bilinmesi gereken püf noktaları yer almaktadır. Bu püf noktalara ilişkin detayları başlıklar halinde yazımızda açıklayacağız. Bunun yanı sıra aklınıza takılan ve sormak istediğiniz bir soru olursa yorum kısmından gizlere belirtmeniz yeterli olacaktır. Araştırarak sizlere yanıt vereceğimizi bilmenizi isteriz. Bu noktada bilmeniz gereken bir diğer hususta geçiş işlemini bir dilekçe ile yapmanız gerektiğidir. Yazacağınız bu dilekçe örneğine ve detaylarına ise https://www.aylakbilgin.com/kurumlar-arasi-gecis-dilekce-ornegi-1120/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kurumlar Arası Geçiş 2020

Kurumlar arası geçiş 2020 yılında da pek çok kamu personelini düşündürmeye ve araştırmaya sevk etmiştir. Yatay geçiş olarak aratılan durumun biraz daha farklı olduğunu söyleyelim. Sağlık Bakanlığı taşra çalışanları hariç olmak üzere diğer, kamu ve kurum personeli ilan ve ya duyuru beklemeksizin, kurumlar arasında geçiş talebinde bulunabilmektedir. İstisnai bir durum olan Sağlık Bakanlığı taşra çalışanlarına ilişkin detayları hemen bir alt başlıkta açıklayacağız. Bilmeniz gereken birkaç detayı sizlerle paylaşalım.

Geçiş yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ilk husus, her iki devlet kurumununda bu geçişe muvafakat vermesi gerektiğidir. Muvafakat vermesinden kastımız ise talepte bulunulan her iki kurumunda bu geçişe  rıza göstererek talebinizi veya başvurunuzu onaylaması gerektiğidir. Eğer geçiş yapmak istediğiniz kurumu bir sınav (KPSS) veya herhangi bir yerleşim neticesinde kazanmışsanız, bu kurumun zaten rızasını kazanmış oluyorsunuz. Asıl iş ise, çalışmış olduğunuz kurumdan muvafakat almaya kalıyor. Geçişlerin onaylanmasında genellikle kamu yararı aranmaktadır. Memurun çalışmak istediği iş veya iş yeri ise kamu yararı olarak gözetilmektedir. Fakat, birçok kurum yetişmiş personelini bırakmak istememekte ve ayrıca belirtmek isteriz ki, muvafakat vermeye zorunlu değillerdir.

Sağlık Bakanlığı Kurumlar Arası Geçiş 2020

Sağlık Bakanlığı Kurumlar Arası Geçiş 2020 yılında birçok sağlık çalışanının yakından takip ettiği bir konu haline gelmiştir. Burada karıştırılan iki durum söz konusudur. Aynı kurum içerisinde yer değişikliği mi yapacaksınız yoksa farklı bir kuruma geçiş talebiniz mi var? Bunu tam anlamıyla belirledikten sonra işlem yapmanızı öneririz. Eğer farklı bir kurumun farklı bir pozisyonuna geçmek istiyorsanız, buna ilişkin yukarıda açıkladığımız muvafakat yazımızı okumanızı öneririz. Bunun yanı sıra sormak istedikleriniz olursa yorum kısmından belirttiğiniz takdirde cevaplayacağımızı bilmenizi isteriz.

Yayımlanan Sağlık Bakanlığı Atama ver Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre; 2020 yılı Ocak dönemi İsteğe Bağlı Bağlı İller Arası Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Kurası 29/01/2020 tarihinde yapılacak olup başvurular ise 2 Ocak 2019 tarihi saat 18:00’e kadar Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden alınacaktır.  Sürenin kısa olması ile buna oldukça dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kurumlar Arası Naklen Atama 2020

Kurumlar arası naklen atama konusu sanırım birçok kamu personeli tarafından günümüzde de araştırılmaya devam etmektedir. Kurumlar arası naklen atamada bilmeniz gereken birkaç husus yer almaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca KPSS sonucu tercih yaparak veya kurumların açtığı yarışmalar sonucunda yerleşmeye hak kazanan adaylar geçiş yapabilmektedir. Devlet memuru olduktan sonraki süreçte kurumdan kuruma geçiş yapabilmeniz mümkündür. Hangi kurumda çalışıyor olursanız olun, bir kamu personelinin (A) veya (B) grubu başka bir kadroya yerleşmesi halinde buna kurumlar arası naklen atama denilmektedir.

Kurumlar arası naklen atamalarda her iki kurumunda muvafakat vermesi yani rıza göstermesi gerekmektedir. Fakat birçok kurum yetişmiş elemanını kaybetme taraftarı değildir. Bundan dolayı iş yükü ve personel eksikliği gibi nedenler ile muvafakat vermemektedirler. Bu durumda ise İdare Mahkemesine dava açılmaktadır.

İdare mahkemesince naklen atamaya ilişkin verilen kararlara baktığımızda; Memurun sınavı kazanmak suretiyle yerleştiği kadroya kurumların muvafakat vermemesi ve rıza göstermemesini hukuka uygun bulmamakta ve hak kaybı oluşturacağını değerlendirmektedir. Buna dair idari işlemler hakkında ise yürütmenin durması kararı verildiğini görmekteyiz. Eğer sizlere de muvafakat verilmez ise bu yolu izlemenizi tavsiye ederiz.

MEB Kurumlar Arası Geçiş 2020

MEB kurumlar arası geçiş 2020 yılında çıkacağı söylentisi ile birlikte oldukça merak konusu olmuştur. 31 Ağustos 2012’de yapılan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile yaklaşık 8 yıldır kurumlar arasında geçiş bekleyen pek çok memur 2020 yılında bu değişikliğin yapılacağı konusunda söylenti oluşturmaktadır. Bu söylenti doğruya birçok memurun yüzünün güleceğini düşünüyoruz. Merakla beklenen bu konuyu bizlerinde takip ettiğini bilmenizi isteriz. Bunun yanı sıra sizlerinde eklemek istediği bir şey olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kurumlar Arası Geçiş Nasıl Yapılır?

Kurumlar arası geçiş nasıl yapılır? Sorusu pek çok kişinin  çeşitli nedenlerle yapmak istediği fakat nasıl bir yol izleyeceğine dair fikir sahibi olmak adına araştırdığı bir sorudur. Bu sorunun yanıtını elimizden geldiğince yazımızda kısım kısım sizlere vermeye çalıştık. Gelen talepler üzerine yazımızı güncelleyerek işlemi basamaklar halinde sizlere sunmaya çalışacağız.

Bakanlıklar Arası Geçiş

Bakanlıklar arası geçiş, aynı unvanda veya farklı unvanda bakanlıklar yani kurumlar arasında yer değiştirmeye yönelik bir taleptir. Gelen yorumlardan anlaşılacağı üzere aynı unvanda olduğu kadar farklı unvanlar içinde geçiş yapmak isteyenlerin oldukça fazla olduğunu görmekteyiz. Bunun için yapmanız izlemeniz gerekenlere dair edindiğimiz bilgileri maddeler halinde yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağız.

Kurumlar Arası Geçiş Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Kurumlar arası geçiş aşamaları nelerdir? veya kurumlar arası geçiş işlem basamakları nedir? Bir çok kişi tarafından yorum kısmından yöneltilen bu soruya kısmende olsa yazımızda cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra aşamaları sizlere maddeler halinde açıklamamızın daha uygun olacağını düşünerek sizlere hemen geçiş aşamalarını listeleyelim.

1- Öncelikle geçiş yapmak istediğiniz kurumun personel gelen müdürlüğüne geçiş yapmak istediğinize dair bir dilekçe sunmanız gerekmektedir. (İlgili kurum başvurunuzu olumlu ya da olumsuz cevap verebilir. Kurumların takdir hakkı bulunmaktadır.)

2- Dilekçe başvurunuz olumlu olarak sonuçlandığında, geçiş yapmak istediğiniz kurum hali hazırda çalışmış olduğunuz kuruma muvafakatlarının olup olmadığını soracaktır.

3- Çalıştığınız kurum muvafakat talebine olumlu ya da olumsuz cevap verebilir. Kurumların takdir hakkı bulunmaktadır.

4- Geçiş yapmak istediğiniz kurumun kabulü ve çalıştığınız kurumun muvafakat vermesi durumunda, talep ettiğiniz kurum atamanızı yapar.

5- Atamayı gerçekleştiren kurum yani geçiş talep ettiğiniz kurum, çalışmış olduğunuz kuruma ilişik kesme yazısı yazmaktadır.

6- Son olarak çalışmış olduğunuz kurum ilişik kesme yazısına istinaden ilişiğinizi keser. Bu durum sizlere tebliğ edildikten sonra çalışmış olduğunuz kurumdan ayrılarak talep etmiş olduğunuz kurumda başlarsınız.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler işin işleyişi ile ilgili duymuş olduğumuz bilgilerdir. Yine sizlere en net cevabı kurumunuzun idari amirliği verecektir. Bu hususa önemle dikkat etmenizi talep ederiz.

Kurumlar Arası Geçiş Sık Sorulan Sorular ve Yardımlaşma

Kurumlar arası geçişte sıkça aynı soruların sorulduğunu ve soran kişilerin işin durumunu öğrendikten sonra sonucundan ve işleyişten bilgi vermediğiniz görmekteyiz. Değerli arkadaşlar sizler gibi bu işlemleri yapmak isteyen birçok arkadaşımız yer almakta. Bunu ve sizlerinde araştırma yapmakta çektiği zorluğu göz önünde bulundurarak yorum kısmından yaşadığınız sorunları veya çözümlediğiniz aşamaları belirtmeniz pek çok arkadaşımızın işlemlerini daha hızlandırmasına vesile olacaktır. Bu konuda sorularınızı, düşüncelerinizi, sorunlarınızı ve çözümlerinizi yorum kısmından bizlere belirtmenizi rica ederiz.

166 Yorum
 1. naz bozkurt

  Merhabalar bilgiler için öncelikle çok teşekkür ediyorum. ben meb’te vhki olarak çalışıyorum ancak tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunuyum ayrıca da engelliyim. sağlık bakanlığına yani hastanelere sağlık teknikeri olarak geçebilir miyim? dilekçe hakkım var mı?

 2. aslıhan

  merhaba ben üniversite hastanesinde 657 li devlet memuru olarak hemşire pozisyonunda çalışıyorum.eş durumundan ankaraya bir türlü nakil olamadım başka üniversite hastanelerine sağlık bakanlığına geçiş yapmak istiyorum ne yapmalıyım.

 3. Selahatdin

  Merhaba. Ben müftülükte kadrolu VHKİ olarak çalışıyorum. 4 yıllık Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. Milli Eğitim Müdürlüğüne VHKİ olarak geçme durumum var mıdır ???

  1. Hatice

   Merhabalar belediye de pdr alanında çalışırken meb e geçiş yapılabilir mi süreç nasıldır ?

 4. Hatice

  Merhabalar .ben sağlık bakanlığında acil tıp teknisyeni olarak görev yapmaktayım . Önlisans ilahiyat mezunuyum diyanete nasıl geçebilirim

 5. Elif Emek Aslan

  Merhaba. Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ben 10 tıldır Meb te psikolojik danışmanlık yapıyorum. Aldığım terapi eğitimleri ile çift terapisi oldum ve ailelerle çalışmak istiyorum. Aile ve sosyal politikalar bakanlığına geçiş yapmam mümkün mü? Dilekçede aldığımız eğitimlerden bahsetmek kurumlar arası geçişi hızlandırır mı?

 6. Ömer faruk

  Merhaba. Ben Anestezi teknikerliginden Acil tip teknikerligine geçiş yapabilirmiyim . Yapabilirse nasıl yapılabilir. Simiden yardimlaniz icin teşekkür ederim.

 7. Erdoğan

  Sağlık bakanlığında işkur üzerinden sürekli işçi statüsünde elektrikçi olarak çalışıyorum başka kuruma geçme şansım varmıdır

 8. Murat

  Merhabalar üniversite hastanesinde 657Bye sözleşmeli personelin sağlık bakanlığına geçme hakkım var mı geçmek için ne yapmalıyım

  1. Kübra toprak

   Merhabalar ben hemşirelik pozisyonda sözleşmeli personelim dibe geçebilir miyim

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba Kübra, bağlı bulunduğun kurumun personel işlerinden detaylı bilgi alabilirsin.

 9. ÇİĞDEMA

  MERHABALAR BEN İŞKURDA VHKİ OLARAK 2014 TEN BU YANA GÖREV YAPMAKTAYIM.GIDA TEKNİKERLİĞİ MEZUNUYUM TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNE BİR AY ÖNCE GEÇİŞ İÇİN DİLEKÇE VERDİM.BUNUN TAKİBİNİ NASIL YAPABİLİRİM.NASIL BİLGİ ALABİLİRİM.OLUMSUZ OLURSA SONUÇLA İLGİLİ BİLGİ VERİLİYOR MU?BİLGİ ALMAK İÇİN BAKANLIĞI MI ARAMAK GEREKMEKTEDİR?

 10. cem d.

  merhaba
  Üniversitede öğretim görevlisi olarak görev yapmaktayım. Eşimin mesleği gereği sürekli şehir değiştirmem gerekeceğinden dolayı başka bir kuruma geçiş yapmak istiyorum bunun için ilk olarak hangi basamakları yapmam gerekiyor geçmek istediğim kurumu mu ayarlamam gerekir öncelikli ?
  teşekkürler

 11. Kerem

  Merhaba, ben Emniyet personeliyim. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak 2 senedir İstanbul’da görev yapmaktayım. Asaletimi alalı 1 yıl olacak. İstanbul üniversitesi arkeoloji bölümü mezunuyum. İstanbul da kültür ve turizm bakanlığına bağlı arkeolog unvanıyla ya da memur olarak çalışmak için kurumlar arası geçiş başvurusu yapmak istiyorum. Kurumlar arası geçişim mümkün müdür acaba ?

 12. Büşra

  Merhabalar ben içişleri bakanlığı 112 çağrı karşılama memutı olarak işe başladıktan sonra kpss puanıyla sağlık bakanlığı odyometrist bölümüne başvurabilir miyim atanırsam geçişim sağlanır r mı

 13. Nurcan

  Merhaba, kurumlar arası geçişte KPSS de aldığımız ve atandığımız puan göz önünde bulunduruluyor mu? Mesela 70 el atanıp 85 le alan kuruma geçiş yapmak istersek ve muvafakatlar olursa geçiş yapılabiliyor mu? Ayrıca yazınızı çok aydınlatıcı buldum teşekkür ederim.

 14. Emre

  Merhaba ben tapuya sözleşmeki olarak kpss ile atanırsam aynı kpss puanıyla tıbbi sekreterliğe geçebilir miyim 2 bölüm okudum tıbbi sekreter olmak istiyorum

 15. Emre

  Merhaba ben tapuya kpss ile 4b li atanırsam aynı kpss puanıyla tıbbi sekreterliğe geçebilir miyim 2 bölüm okudum tıbbi sekreter olmak istiyorum

 16. Hakan

  Merhaba İlce Milli Egitim Müdürlugünde VHKI olarak calisiyorum. Devlet hastanesine memur olarak geçebilirmiyim ?

  1. Selahatdin

   Merhaba. Ben Müftülükte kadrolu VHKİ olarak çalışıyorum. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. Milli Eğitim Müdürlüğüne VHKİ olarak geçmek istiyorum. Bu ne kadar mümkün ???

 17. Kevser

  Merhaba ben 3+1’e tabi tıbbi sekreterim ve hafızım diyanette Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapmak istiyorum bu geçişi yapmam mümkünmü yada diyanette hangi unvana sahip personel olmaya hakkım oluyor bu işlemler hakkında bir bilginiz varmı acaba şimdiden teşekkür ederim.

 18. Kübra

  Merhaba. İlçe hastanesinde hemşireyim. Formasyonum var ve sağlık meslek lisesinde mesleki öğretmenliğe geçmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Rümeysa

   Merhaba şu an sizinle aynı durumdayım geçiş yapabildiniz mi

 19. Ebru

  Merhaba, aday öğretmen iken merkezi atama ile KİT kurumuna atanabiliyor muyum

 20. mehmet

  merhaba ben meb’te yardımcı hizmetler kadrosunda çalışıyorum acaba Defterdarlık ‘ ğa geçiş yapa bilirmiyim yapa biliyorsam nasıl yol izlemem gerekiyor yardımcı olurmusunuz?

 21. Özgür

  Merhaba, kamuda 5510 tabi şef kadrosunda görev yapmaktayım. Öğretmenlik mezunuyum. Öğretmenliğe geçmeyi istiyorum. 2012 yılında yapılan düzenleme ile geçişlerde kpss şartı getirildi, bir anlamda durduruldu. Birkaç sorum olacak;
  -Tekrar geçişler açılacak mı?
  -Kpss puanı alarak geçişlerde hangi yolu izliyoruz?
  -Dersanede görev yaparken Milli Eğitimden onaylı adaylığım kaldırıldı. Bu geçerli olur mu?

 22. Gül

  Merhabalar ben 5yıldır milli eğitim bakanlığı bünyesinde öğretmen olarak görev yapmaktayım ayrıca geçen yıl hukuk fakültesini bitirdim kurumlar arası geçiş ile herhangi bir bakanlık bünyesinde avukat olarak çalışabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler …

 23. Selin

  Merhabalar.Ben meb de ogretmenim.Alanim cocuk gelisimi ve okul oncesi ogretmenligi.Saglik bakanligina gecmek istiyorum.Kurumlar arasi gecis icin bavuru ile ilgili herhangi bir zaman dilimi var mi? Bir de dilekce dijital ortamda mi yoksa posta yolu ile mi gonderilmeli acaba?simdiden tesekkurler

 24. ENGİNCAN

  Merhaba ben gardiyanlık yapıyorum ama anestezi mezunuyum ben bu yolla devlet sağlık bakanlığına geçip kendi mesleğimi yapabilir miyim ?

  1. Aylak Bilgin

   Sizin durumunuzla alakalı kesin bir şey söylememiz yanlış olur. Durumuz hakkında bilgi almak için https://yhgm.saglik.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 25. Songül

  Merhabalar ben bir senedir sözleşmeli psikolog olarak görev yapıyorum. Pedagojik formasyon belgem var mebe rehber öğretmen olarak gecebiliyor muyum

  1. Aylak Bilgin

   Psikoloji bölümü mezunları pedagojik formasyon aldıktan sonra rehberlik öğretmeni olarak özel sektörde çalışabiliyordu. Milli Eğitim bakanlığı tarafında net bir bilgiye sahip değiliz. Tavsiyemiz Milli Eğitim Bakanlığı iletişim merkezi üzerinden detaylı bilgi almanız yönünde olacaktır.

   1. Şule

    Merhaba, ben edebiyat ogretmeniyim. Kutuphanede memur olarak çalışmak istiyorum. Gecis yapabilir miyim? Eger mumkunse ne yapmam gerekiyor, yardimci olur musunuz

 26. katip bey

  Merhaba, Adalet bakanlığına 2014 yılında girdim ve 6 yıllık zabıt katibiyim, ortaöğretim mezunu olarak girmiştim, şuan ön lisans tıbbi sekreterlik mezunuyum, kurumlar arası geçiş mümkün mü?, süreç nasıl işlemektedir, sağlık bakanlığına dilekçe mi veriyorum, kendi kurumumdan muvafakat almam lazım mı, birde yaptığım araştırmaya göre artık muvafakatı dpb veriyormuş, cevap için şimdiden teşekkür ediyorum.

 27. Murat Çeçen

  Hocam ben 6.5 yıldır 4/b sözleşmeli imamlık yapıyorum 4 yıllık ilahiyat fakültesi diplomamı var. Mesajla diyelimki bu sene kurumlar arası Ögretmenligi geçiş hakkı dogdu bende öğretmen lige geçebilirmiyim

  1. Aylak Bilgin

   Bağlı olduğunuz kurum veya Milli Eğitim Bakanlığı iletişim merkezi üzerinden bilgi almanızı önerebiliriz.

 28. Erkan

  Merhaba, sağlık bakanlığında aylıksız izinde iken bir üniversite öğr. üyeliğine başvursak, kabul olsa, bakanlık bu süreçte muvafakat verir mi, yoksa başlayış yapmak mı gerekli?

  1. Aylak Bilgin

   Pandemi sürecinde her gün farklı bir düzenleme geliyor. Doğru bilgiyi kurumlar üzerinden almanızı öneririz. Sizi yanlış bilgilendirmek istemem.

 29. Cafer

  Merhaba. Sağlık bakanlığında diyetisyenim. Aynı zamanda pdr bölümünü bitirdim. MEB e rehber öğretmen olarak geçiş yapabilir miyim?

  1. Aylak Bilgin

   Merhabalar, KPSS ile atama durumunuz söz konusu değilse, kurumlar arasında muvafakat almanız gerekmektedir.

 30. İpek

  Merhaba, ben Adalet Bakanlığında kadrolu İnfaz Koruma memuru olarak görev yapmaktayım. MEB veya Belediyeye memur veya zabıta memuru olarak geçiş yapmak istiyorum. Sizce hangisi olur, veya olur mu? Geçiş yapmam için neler yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhabalar, yazımızda dile getirdiğimiz üzere kurumların muvafakat vermesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir şekilde KPSS ile atama gerçekleşmemişse her iki kurumdan da muvafakat almanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle idareniz ile görüşerek bilgi almanız daha sonrasında hareket etmeniz sizler için faydalı olacaktır.

 31. Nurten

  Ben mebde 15 yıllık kadrolu sınıf öğretmeniyim.ilahiyat önlisans mezunuyum.Diyanetin kres egitiminde sertifikam var.Kurumlar arası mebden Diyanete gecmek istiyorum.Kuran kursu ögretmenligine…Tekrar kpss gerekiyormu.yada yeterlilik sinavina girmem gerekiyormu.Kuruma Dilekçe vermem yeterlimi.Bide artik diyanette kuan kursu ogretmenli sözlesmeli aliniyor.Bilgilendirebilirmisiniz.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, bu tarz geçiş taleplerinde idareniz ile görüşmeniz daha net ve doğru adımlar atabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Bunun için öncelikle idareniz ile görüşmeniz ve net bilgiler edinmenizi öneririz.

 32. Burak

  Merhaba, ben Diyaliz Teknikeriyim(Önlisans Kpssden atandım).Aynı zamanda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim. Okulumu bitirdikten sonra Kpssye girmeden Öğretmenliğe geçebilir miyim? Aşamaları nelerdir teşekkür ederim.

 33. filiz

  sözleşmeli öğretmenim kpss ye girerek o puanla direk başka bakanlığa memur olarak atanırsam göreve hemen başlayabiliyormuyum

 34. Duy

  Merhaba mebde çalışan biri kurumlararası geçiş ile sağlık bakanlığı ya da adalet bakanlığına istediği zaman geçebiliyor mu belli bir ilan alım olması mı gerekiyor

 35. mesut

  lisans maliye mezunuyum. şuan 4 aylık aday polis memuruyum. 2020-1 ösym ataması ile sgk kurumuna kadrolu memur olarak atandım. egm ya muvafakat dilekçesi yazacağım (örneği varsa paylaşır mısınız?) ama egm muvafakat vermediğini öğrendim. izlemem gereken yol nedir?

 36. Ezgi

  Merhaba Aralık ayında MEB .ten kültür bakanlığı için geçici görevlendirme dilekçesi yazmıştım her iki kurum muvafakat verdi fakat hala cevap gelmedi aldığım duyuma göre de öğretmen olduğum için kültür bakanlığı izin vermemiş ama hala ortada dilekcemin cevabı yok ne yapabilirim?

 37. kestrane

  selamlar
  kultur bakanligi devlet opera ve balesi mudurlugu orkestra sanatcisi kadrosunda ki bir kisi ,kultur bakanligi guzel sanatlar mudurlugu senfoni orkestrasi kadrosuna nasil gecis yapabilir.
  Unvani ile gecis yaparken maliyeden yeni esit kadromu istenecek,yoksa mevcut kadrosu ile maliyeden istek yapilmadan mi gecebilecek?

 38. Aylin

  Merhaba ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum 3+1 olarak atandım. Fakat üniversite de ilköğretim matematik öğretmenliği okumaktayım. Ilk üniversitem. Hemsirelikten matematik öğretmenliğine kurumlararasi geçiş yapabilir miyim ? Veya öğretmenlik icin kpss ye girersem hemsirelikten ne zaman istifa etmeliyim ? Galiba 1 yıl tercih verememe cezası oluyormuş doğruluğu nedir?

 39. Yıldız

  Egitim durumundan dolayı çalıştığımız üniversite hastanesinden kendi üniversite hastanemize geçiş yapabiliyor muyuz

 40. İbrahim

  Merhaba ben iç işleri bakanlığına bağlı emniyet genel müdürlüğünde kadrolu hizmetli memur olarak çalışıyorum ama orta öğretim hemşirelik bölüm mezunuyum sağlık bakanlığında kendi meslek dalımda çalışmayı istiyorum hizmetli iken hemşirelik dalında çalışmak istiyorum emniyet müdürlüğünde bir yılım oldu asaletimi aldım bunun için ne yapmam gerekiyor hukuki yönden bir yere başvurumu yapmam gerek ne yapmam gerekiyor lütfen biraz detaylı bilgi ile birlikte cevaplayın saygılarımla

 41. İlknur

  Merhaba. Ben Sağlık Hizmetleri MYO mezunuyum. Aynı zamanda öğretmenlik okumayı planlıyorum. Sağlıktan sözleşmeli olarak atansam okulum bitince de öğretmenliğe geçiş yapmak için ne yapmam gerekiyor. Ona göre tercih yapacağım 🙂

 42. Ömer

  Sağlık başkanlığına bağlı devlet hastanesinde kadrolu hemşire olarak çalışmaktayım. Şu anda sınıf öğretmenliği diplomam var. KPSS girmeden MEB’e bağlı okula (sözleşmeli veya kadrolu) geçiş yapabilir miyim? Dönüş yaparsanız çok sevinirim teşekkürler.

 43. Tuğba

  Merhaba. 7 yıldır Diyanet İşleri başkanlığında kadrolu kkö olarak görev yapmaktayım. Milli eğitim bakanlığına dkab olarak geçiş yapmam mümkün mü? Kurumlararası geçişin olma ihtimali nedir? Birde geçiş olsa kendi ilimizde kalabiliyor muyuz?

 44. Habibe

  Merhaba ben 3+1le devlet hastahanesine atandım2 aydır görev yapıyorum formasyonum var meb e öğretmen olarak atanmam için napmalıyım bide Sağlık ocağı veye tsmlere nasıl geciş yapabilirim bilgi verirseniz cok sevinirim

 45. Beyza ekin

  Sağlık Bakanlığında Ebe kadrosunda çalışmaktayım. Formasyonum var.Kadro derecem 1/4 ü Milli Eğitim Bakanlığına geçiş yapmak ve sağlık bilgisi öğretmeni olarak çalışmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

 46. Barış

  Saglik bakanlığına bağlı sehir hastanesinde kadrolu pozisyonda hemşire olarak çalışmaktayım. Formasyonum var. Öğretmenliğe geçiş için ne yapmam gerekmektedir. Meb ye geçiş durumunda atamam hangi ile hangi şekilde olur bilgilendirirseniz sevinirim

 47. Kerem

  112 acil çağrı merkezi de çalışıyor um.Teiasa teknisyen ve tekniker kadrosuna geçebilirmiyim kendi mezunuyetimle ilgili.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba talepte bulunabilirsiniz.

  2. Ahmet

   Lisans fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunuyum(2 hafta önce mezun oldum). Şu an sözleşmeli İnfaz koruma memuru olarak çalışıyorum. Sağlık bakanlığına fizyoterapist olarak nasıl geçiş yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 48. sebahattin

  mrb ben 2018 de devlet yurdundan dogru sınavsız memurluk kazandım çankırı karatekin üniversitesinde 16.04.2018 de göreve başladım asaletim tastik oldu ve kurum degiştirmek isdiyorum üniversiteden tarım gıda dır yada başka bos kadro olan bir kuruma geçiş yapma hakkımız varmıdır

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba resmi talepte bulunarak işlemleri bu şekilde takip edebilirsiniz.Bu sizleri daha doğru yönlendirecek bir yol olacaktır.

 49. rümeysa

  Merhabalar ben 4 senedir Ticaret Bakanlığında Denetmen kadrosunda çalışmaktayım.Tarım Bakanlığına Kimya Mühendisi olarak geçiş yapmak istiyorum böyle bir durum mümkün mü acaba ? Şimdiden teşekkürler cevap için

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba farklı bir unvana geçiş yapmak istiyorsunuz bunu kurumunuz ve karşı kurumun yönetmeliklerinden inceleyebilirsiniz.

 50. Esra

  Merhabalar. Ben sözleşmeli olarak Kur’an kursu öğreticiliğine atandım 1 sene oldu. MEB din kültürü öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim? Üniversite de formasyon almıştım. Teşekkür ederim

 51. Ayte

  Merhaba jandarma genel komutanlığında hizmetli olarak çalışmaktayım.Ortaoğretim kpss ile atandım ve yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum.Şuan lisans sosyal hizmetler mezunuyum.Gazi kızıyım ve Aile sosyal politikalara geçiş yapmak istiyorum.Oluru var mı sizce ya da başka kurumlara geçebilirmiyim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, aynı unvanda talep edeceğiniz için oluru var gözüküyor. Şansınızı dilekçe ile başvurarak deneyebilirsiniz.

 52. bensu

  Merhaba, ben 12 yıl önce engelli personel ataması kapsamında memur olarak milli eğitime atandım, 5 yıldır 3.derece şef olarak görev yapıyorum. devlet hastanesine geçiş yapmak istiyorum. devlet hastanelerinde kura ile nakil olunabiliyor bildiği kadarıyla. engelli personel için farklı bir uygulama var mı? nakil için nereye başvurmam gerekir. teşekkür ederim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhabalar öncelikle bu durumu kurumunuz idaresi ile görüşseniz sanırım sizler için daha faydalı olacaktır.

 53. Sema

  Merhaba ticaret bakanligi gumruk mudurlugune bagli calisiyrm ancak il ticaret mudurluklerine gecis yapmak istiyrm bunun icin ilk basvuru dilekcesi bulundugumuz ilin il ticaret mudurlugune mi ankaraya mi yapilmali birde tayinciyiz bu yil tayin asamasinda gecis nasil olur

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bunu idarenizi le görüşebilirsiniz onlar sizleri net olarak yönlendirecektir. Bu kurumlar arasında da fark ediyor. Kurum değiştirme talebinizde tayin durumunu da belirtebilirsiniz.

 54. Hakan

  İyi akşamlar ben Emniyet Genel Müdürlüğünde1.5 yıllık Polis Memuruyum Nüfus Müdürlüğü nde kadro bulmam halinde geçme şansım olur mu yoksa 6 Yılı tamamlamam mi gerekiyor?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba talep etmiş olduğunuz unvan değişikliği sanırım. Yoksa KPSS ile mi geçiş yapmak istiyorsunuz?

 55. Mustii

  İyi günler. Ben sağlık meslek lisesinden acil tıp teknisyeni olarak mezunum . 2018 kpss puanim ile adalet bakanlığindan infaz koruma memuru olarak atandım . geçmek istediğim yer sağlık bakanlığıdır. Geçiş yapmam mümkün mü ? Mümkünse nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkür ederim.

 56. Mustii

  Merhaba. Ben 4b li infaz koruma memuru olarak atandım. Göreve başlayalı 1 ay oldu . Kpss ile atandım. Ben sağlık bakanlığina acil tıp teknisyeni olarak geçiş yapmak istiyorum. Nasil bir yol izlemem gerekiyor ? Teşekkürler

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba geçmek istediğiniz unvana ilişkin bir bölüm bitirmiş miydiniz? Talep etmiş olduğunuz farklı bir unvan idareniz ile görüşmeniz faydanıza olacaktır.

 57. Mehmet Sözeren

  Merhaba öncelikle sorulara cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben Diyanet İşl. Bşk. kadrolu VHKİ unvanında çalışmaktayım. Aynı zamanda Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Ön Lisans mezunuyum. Çalıştığım kurum çok iyi nezih insanların yoğun olduğu bir kurum ama maddi durumlardan dolayı Sağlık Bakanlığına geçmek istiyorum. Kpss tercihlerinde kazanırsam sözleşmeli olarak başlayacağım için bu yolu tercih etmiyorum. Geçiş şartları nelerdir? Torpilim yok. Kpss şartı var mıdır? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, sözleşmeli ve kadrolu ayrımı olarak düşünmek sizleri hataya düşürebilir. Karar yine sizlerin. Bundan sonraki alımların birçoğunun sözleşmeli olarak yapıldığını görebilmekteyiz. Kurumlar arası geçiş için kendi kurumunuzun ve geçiş yapacağınız kurumun muvafakat vermesi gerekmektedir. Yazılı bir dilekçe ile bu durumu idarelere sunarak bilgi alabilirsiniz. Bu şekilde sürecin işleyişi sizleri yönlendirecektir.

 58. Duygu

  Merhaba ben 15/01/2019 – 04/02/2020 tarihleri arasında İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde sözleşmeli Büro Personeli olarak çalışırken kpss puanım olduğu için tercih yaptım ve kadrolu olarak başka bir ilde SGK kurumuna atandım.Göreve başlayalı 2,5 ay oldu.Asaletimi alıp 1 senemi doldurduktan sonra tekrar eski çalıştığım kuruma dönme şansım var mıdır?Ne yapmam lazım ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, bu durum biraz karışmış. İdareniz veya karşı kurum idaresi ile bu konuyu konuştunuz mu?

 59. Elif

  Merhabalar, 657 sayılı kadroda çocuk eğiticisi ünvanım , ön lisans mezunuyum belediyede çalışıyorum. Kurumlararası geçiş ile belediyeden MEB e anaokulu öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim? Bu konuda bilginiz varsa paylaşır mısınız?

 60. Rabia

  Merhabalar ben suanda saglik bakanliginda 3+1 olarak sözlesmeli hemsirelik yapmaktayim 3 yil sonra kadroya gececegim ,ayni zamanda da pdr okuyorum unvan degisikligi ile saglik bakanligindan meb e geçiş yapabilirmiyim ?
  Kpss şarti araniyormu bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tahmini olarak söylemekle KPSS şartının arandığını düşünmekteyiz. Yine sizleri en net olarak yönlendirecek olan idari biriminizdir.

 61. Sibel

  Slm ben gazi çocuğu olarak kpss sartı olmaksızın sağlık bakanlığına memur ünvanıyla atamdım aynı yerde 8 yılım bitti milli eğitime kurumlar arası geçiş yapabilirmiyim

  1. Aylak Bilgin

   İlk olarak idareniz görüşün. Sizleri en doğru şekilde yönlendireceklerdir.

 62. Nurhan

  Merhaba 10 yıldır TSK’da önce lise düzeyinde şimdi ise kurs merkezi düzeyinde sözleşmeli subay statüsünde Almanca Öğretmenliği yapıyorum. Kurumlar arası geçişle MEB’e Almanca Öğretmeni olarak geçebilir miyim?Geçmek için neler yapmam gerekir?Şimdiden teşekkürler.

  1. Aylak Bilgin

   Merhabalar bunu personel işlerine sorsanız sizlere daha net cevap vereceklerdir.

 63. Barış Tunç

  Ben Saglik bakanligina yeni atandim ayni zamanda ilahiyat okuyorum ilahiyati bitirip KPSS sinavina girsem din kültürü öğretmeni olabilir miyim ya da ne yapmam gerekir lütfen yardimci olabilir misiniz

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tabi ki KPSS ile birlikte Öğretmenliği kazandığınızda otomatikman muvafakat almış oluyorsunuz. Gelen yorumlardan anlaşılacağı üzere kişiler kazandıktan sonra sanırım istifa sürecine gidip kazanılan kuruma gidiyorlar fakat farklı bir yöntem ya da yol izleniyor mu? Bunu idarenizden öğrenebilirsiniz.

  2. Barış Tunç

   Anladim cok teşekkür ederim hocam?

 64. Selim

  Sağlık bakanlığına 4b li olarak atandım.Ünvanım sağlık teknikeri 3 yıl sonra kadro alacağım 2024 yılında asalet tasdik olacak.2024 yılında içişleri bakanlığına VHKİ ya da Düz memur pozisyonlarına geçiş yapabilirmiyim ? Okuduğum bir kaç yazıda şöyle diyor kendi ünvanında ya da öğrenim durumuna göre geçiş yapabileceği kadrolar belirlenir diyor.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba geçiş yapmak istediğiniz kuruma resmi bir talepte bulunabilirsiniz bakalım sonucu ne olacak.

   1. Selim

    Yani mümkünmüdür ?

 65. DryShn

  Merhaba. Ben YÖK e bağlı bir üniversite hastanesinde 4b li hemşire olarak çalışıyorum. Başka bir sehirdeki sağlık bakanlığına bağlı bir hastaneye geçmek istiyorum çünkü eşimin işi o şehirde. Ne yapabilirim nasıl yapabilirim . Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Aylak Bilgin

   Merhabalar, unvan olarak aynı unvanda değişiklik yapacaksınız ayrıca eşinizinde iş durumu var. Bunların her ikisi de sizlere artı bir durum olacaktır. Öncelikle kurumunuzun daha sonra ise geçmek istediğiniz kurumun bu yöndeki düşüncelerini öğrenin. Gelen yorumlardan anladığımız kadarı ile kişiler izleyeceği yolu bilmemekte, biz hem sizlere yorumda bahsedelim hemde diğer okurlarımızın da faydasına olacak şekilde bu hususu yazımızda güncelleyelim. İlk olarak Geçiş yapılmak istenen kurumun personel genel müdürlüğüne bir dilekçe yazmanız gerekmekte eğer kabul görürse muvafakat için sizlerin kurumuna yazı yazılmakta. İşleyiş bu şekilde yazımızı güncelledik. Buradan bilgileri takip edebilirsiniz.

 66. Kenan

  Merhaba
  Malumunuz yeni Milli Egitim Bakanı formasyon zorunluluğunu kaldırdı. Yani öğretmenlik hakkını elde edenler MEB tarafından formasyon alabilecekler.
  Asıl sorum şu
  DİB’ da 10 yıldır görevli bir görevli şartları tuttuğu takdirde KPSS ye girmeden MEB’ e geçiş yapabilir mi? Geçiş yapılabiliyorsa bu hangi tarihlerde oluyor?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba kurumunuzun idaresinden bu konu hakkında bilgi almanız sizleri daha doğru yönlendirecektir.

 67. BAHADIR İNANIR

  Merhaba üniversite hastanesinde 4b li olarak eczane teknikerliği görevindeyim.Aynı zamanda yine önlisans diyaliz bölümü mezunuyum.Sağlık bakanlığına bağlı bir hastanede diyaliz yada eczane teknikerliği görevine geçiş yapabilir miyim.Dip Not:okumuş olduğum her iki bölüm de önlisans düzeyi

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba aynı unvanda kurumlar arası geçişlere daha olumlu yaklaşıldığını görmekteyiz. Öncelikle kurumunuzun idari bürosu ile daha sonra geçiş yapmak istediğiniz kurumunun idari bürosu ile bir görüşün, yaklaşımlarının ne yönde olduğunu öğrenin daha sonrasında kesin ve net kararınız var ise yaklaşımlar her ne olursa olsun resmi olarak talepte bulunun.

 68. Beşir

  Merhaba kolay gelsin ben iç işleri bakanlığına bağlı emniyet genel müdürlüğünde kadrolu hizmetli memur olarak çalışıyorum ama orta öğretim hemşirelik bölüm mezunuyum sağlık bakanlığında kendi meslek dalımda çalışmayı istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor asaletim henüz tazdik edilmedi lütfen detaylı bir şekilde beni bilgilendirirseniz sevinirim

 69. Emre

  İyi akşamlar hocam. Ben Adalet bakanlığı ceza ve tevkifevleri genel müdürlüğüne bağlı cezaevinde 4/b sözleşmeli infaz koruma memuru olarak çalışıyorum.Sağlık bakanlığına bağlı veya başka bir kuruma geçmek istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, talep etmiş olduğunu farklı bir unvana geçiş. Aynı unvanda olmak sanırım biraz daha avantajlı. Bu durumda hem kendi kurumunuz ile hemde geçiş yapacağınız diğer kurumun idaresi ile görüşerek önden bir bilgi alıp daha sonra resmi olarak talepte bulunabilirsiniz.

 70. Emre

  Adalet bakanlığında 4/b sözleşmeli infaz koruma memuru olarak çalışmaktayım kurumlararası geçişi yapmam için gerekli şartlar nelerdir?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba aynı unvanda mı geçiş yapmak istiyorsunuz? Hangi kuruma geçmek istiyorsunuz detaylı bir şekilde yazabilirseniz en azından bilgisi olan diğer arkadaşlarda cevaplamaya çalışır.

 71. Ve

  Ayrıntılı bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum merak ettiğim bir konuda bilgi almak istiyorum, adalet bakanlığında 4B sözleşmeli Katip olarak çalışmaktayım, PDR mezunuyum eğitim fakültesi mezunuyum, strateji ve bütçe başkanlığı tarafından bakanlıklara naklen atama kadroları yayınlanmış ben katiplik ten öğretmenliğe bu ilan dahilinde geçebilir miyim acaba

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Adalet Bakanlığı bilindiği üzere 5 seneye yakındır kadro vermiyor. Bakanlık bünyesinde çalışanların bu tarz durumlarda KPSS ile ilgili kurumu kazandıktan sonra istifa ettiğini bilmekteyiz. Sözleşmelilerde bu durumun daha kolay olduğu söyleniyor. Sanırım bu süreç hakkında bulunduğunuz yerin Adli Yargı ve İlk Derece Komisyon Başkanlığı sizlere daha net cevap verecektir. Bir meslektaşınız olarak maalesef bizlerde halen kadro beklemekteyiz ve elimizden gelen yardım bu şekilde, komisyon sizleri daha doğru yönlendirecektir.

 72. Esra

  Merhabalar. Ben 2019 Mayıs ayında 4 b sözleşmeli kkö olarak atandım. İlahiyat lisans mezunuyum. Formasyon aldım. Milli eğitime din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak geçiş yapabilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Teşekkür ederim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba sanırım unvan değişikliği olacak. KPSS ile öğretmen alımı yapılıyor. Bu konuda bir çok yöntem var ama KPSS ile öğretmenliği kazandıktan sonra da işlem yapabilirsiniz. Bunu sizlere en net olarak kurum idaresi söyleyecektir.

 73. ZERYA

  İyi akşamlar hocam. Ben İçişleri bakanlığı afet ve acil durum yönetimi başkalığı bağlı taşra müdürlüğünde çalışıyorum. Unvanım Sosyal Çalışmacı ve 7 yıllık memurum. Aynı unvanla sağlık bakanlığına bağlı bir kuruma geçmek istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, öncelikle tüm durumunuzu izah ettiğiniz için teşekkür ederiz.
   Aynı unvanda(Sosyal Çalışmacı) İçişleri Bakanlığından Sağlık Bakanlığına geçiş yapmak istediğinizi belirtmişsiniz. Burada ilk olarak kendi idareniz ile bir iletişim kurun muvafakat verip vermediğini teyit edin, daha sonrasında ise talepte bulunduğunuz kurumun idaresi ile bu tarz geçişlerde muvafakat verip vermedikleri ile ilgili bilgi almaya çalışın. Eğer her iki kurumda olumlu yanıt vermişse bu işlemlerinizin olumlu sonuçlanmasında büyük bir adım olacaktır. Eğer olumsuz düşünce var ise yine de bir dilekçe ile kurumlar arası geçiş talep edip sonucunu bekleyebilirsiniz.

 74. Burçin

  Ayrıca yazmayı unuttum. Eğer geçiş yapabilirsem sağlık bakanlığından milli eğitime, 657 li olarak devam edebilecek miyim?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba kurumlar arası geçişlerde bazı durumlar var, siz sağlık bakanlığından farklı bir unvana geçmek istiyorsunuz, buna her iki kurum da muvafakat verecek mi? Ayrıca yönetmeliğe uygun mu? buna detaylıca bakılması gerekmekte.

   1. Burçin

    Kurumlar arası geçişin anlamı bu değilimi zaten farklı kurumlar arasında. Detaylara nasıl ulaşabiliriz?

    1. Aylak Bilgin

     Unvan değişikliği yapmak istiyorsunuz siz bu konuda KPSS ile kazanım şartı da aranıyor olabilir. Aynı unvanda farklı bir Bakanlığa geçiş talebiniz olsa idi sanırım daha kolay olabilirdi bu yüzden dolayı kurumunuz yönetmeliklerini iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.

 75. Burçin

  Merhaba iyigünler. Ben sağlık bakanlığında 657 devlet memuruyum ve milli eğitime, resim öğretmenliğine kurumlar arası geçmek istiyorum. Ayrıca 13 yıllık personelim bunun da geçişte bir önemi var mı? Ne yapmam gerekiyor?

 76. gülşah

  merhaba kamu da memur olarak görev yapıyorum makine mühendisliğini bitiriyorum haziranda bu sebeple bu yılki ünvan değişikliği sınavını kaçırdım. kpss ye girmeyi planlıyorum ama kpss den atama yapmak için memurluktan istifa edip bir yıl bekledikten sonra tekrar tercih yapabildiğim söylendi. bu durumla ilgili bilginiz var mı?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, birçok kişi Kpss’den ataması yapıldıktan sonra istifa dilekçesi veriyor bu süreci kurumunuzun idaresinden sorup bizleri de bilgilendirebilir misiniz?

 77. Hasan

  Merhaba ben kit kurumuna atandim yani 399 khk liyim kurumlar arasi gecis icin ne yapmaliyim yani kendi memleketime gitmek istiyorum babam engelli annem ile yanliz bakan kimse yok bu bir etken olurmu gecis icin ne yapmaliyim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba sizin sorunuzu tam olarak anlayamadık. Kurumlar arası geçiş mi yapacaksınız yoksa tayin mi istiyeceksiniz.

   1. Hasan

    Kurum sadece bir ilde var o yuzden tayin olmaz bildigim kadariyla ayni bakanlik icinde baska bir kite veya farkli bakanlikta baska bir kite gecebilirim herhalde en kolayi hangisi olur fazla bir bilgim yok babam ozurlu annem ve babam yanliz benden baska kimse yok bakan bunu gecis yaparkenn kullanabilirmiyim yada ne yapmam gerektigi hakkinda bilgi verirseniz sevinirim eger gecis yapamazsam gecici gorevlendirmeyle gelebilirmiyim

    1. Aylak Bilgin

     Merhaba yazılı olarak tüm durumunuzu izah eder şekilde kurumunuz idaresine bir başvuruda bulunup muvafakat verirlerse diğer kurum ile resmi yazışmalarınızı gerçekleştirin.

 78. Beşir

  Merhaba ben iç işleri bakanlığına bağlı (emniyet genel müdürlüğünde) kadrolu hizmetli memur olarak çalışıyorum ama orta öğretim hemşirelik bölüm mezunuyum sağlık bakanlığında kendi meslek dalımda çalışmayı istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor
  Daha memurluk asaletim dolmadı bide kurumlar arası geçiş açmaları için beklemem lazımı detaylı bi cevap yazarsanız sevinirim sağlıcakla kalın

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba unvan değişikliğinde genellikle kurumlar muvafakat vermiyor fakat KPSS ile ilgili bölümünüzü kazandığınızda otomatikman muvafakat almış gibi oluyorsunuz geriye sadece sizin kurumunuzun rızasını almak kalıyor.

 79. Mehmet

  Merhaba ben iç işleri bakanlığına bağlı (emniyet genel müdürlüğünde) kadrolu hizmetli memur olarak çalışıyorum ama orta öğretim hemşirelik bölüm mezunuyum sağlık bakanlığında kendi meslek dalımda çalışmayı istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor
  Daha memurluk asaletim dolmadı bide kurumlar arası geçiş açmaları için beklemem lazımı detaylı bi cevap yazarsanız sevinirim sağlıcakla kalın

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Sağlık Bakanlığı kurumlar arası geçişte biraz farklı bir yol izlemekte yönetmelikleri okumak gerek şuan hizmetli bir memurken hemşire unvanına naklinizi istediğinizi belirtmişsiniz, her iki kurumunda buna muvafakat göstermesi gerekecek fakat ilk önce kendi kurumunuzla daha sonrasında ise Sağlık Bakanlığının bu yönde bir muvafakatı olup olmadığını istiare edip kendinize bir yol çizmeniz fayda sağlayacaktır.

 80. Şefika

  Merhaba sağlık müdürlüğünde tıbbi sekreter olarak görev yapmaktayım kurum degiştirmek icin geçiş yapmak istedigim kurumla ilgili diplomam olmak zorundamı tıbbi sekreterlik diplomasıyla geçiş yapabilecegim kurumlar varmı.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, kurum değiştirmek için istediğiniz kurum ile ilgili diplomanız olup olmadığı hususunda ilk olarak hangi unvana geçiş yapmak istediğini belirtir misiniz? İkinci sorunuz olan tıbbi sekreterlik unvanıyla hangi unvanlara geçiş yapabileceğinize ilişkin Bakanlığınızca yayımlanan kurumlar arası geçiş yönetmeliğine bakabilirsiniz bu sizlere yol gösterecektir.

 81. Recep

  Merhaba ben iç işleri bakanlığına bağlı (emniyet genel müdürlüğünde) kadrolu hizmetli memur olarak çalışıyorum ama orta öğretim hemşirelik bölüm mezunuyum sağlık bakanlığında kendi meslek dalımda çalışmayı istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor
  Daha memurluk asaletim dolmadı ilgilenirseniz bide detaylıca bir cevap yazarsanız sevinirim sağlıcakla

 82. merve karakaya

  merhabalar kastamonu devlet hastanesinde ebe olarak çalışmaktayım formasyon ile öğretmen olmak istiyorum bu durumda kurumlar arası geçiş nasıl yapabilirim yada kpss ile tekrar atanabilirmiyim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, KPSS ile geçerli puanı aldığınızda otomatik olarak muvafakat almış oluyorsunuz. Kurumlar arası geçiş yerine birçok adayın istifa edip KPSS ile kazandığı bölüme de yöneldiğini biliyoruz. Fakat bizim yazdıklarımız öneriden öteye gitmeyecektir. Size en net bilgiyi bu durumu yaşamış olanlar ve kurumunuzun idaresi verecektir.

 83. Abuzer han

  Adıyaman kahta devlet hastanesinde memur olarak 2020 yılbaşında göreve başladım tarım bakanlığına geçiş varmı varsa şartları ? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba her iki kurumdan da muvafakat almanız gerekmektedir. Eğer bunu sağlarsanız ve kadronuz memur ise olumlu olarak sonuçlanacağını düşünmekteyiz.

 84. ElaCan

  Üniversite hastanesinde 657 4A lı Hemşire olarak çalışmaktayım. Hangi kuruma kurumlar arasi kura ile geçiş yapabilirim. Kurum ilan ile kura açmamış olsa bile ,kuruma gecis icin kendim dilekce verebilirmiyim?

  1. Aylak Bilgin

   Sağlık Bakanlığında işleyişin biraz daha farklı olduğunu biliyoruz fakat resmi talepte bulunabilirsiniz. Buna dair kendinize de yol çizmiş olursunuz.

 85. Recep

  Ben emniyet genel müdürlüğünde kadrolu hizmetli memur olarak çalışıyorum ama orta öğretim hemşirelik bölüm mezunuyum kendi meslek dalımda çalışmayı istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor lütfen cevaplayın saygılar

  1. Recep

   Başka bi sorum daha olacak sizlere kurumlar arası geçişte asalet şartı gereklimidir

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba bu değerlendirme aşamasında göz önünde bulundurulmaktadır. Kaç senelik çalışmanız bulunmakta?

  2. Aylak Bilgin

   Merhaba atanmak istediğiniz kurum ile kendi kurumunuz arasında muvafakat talebinde bulunmanız gerekmektedir.

 86. Hakan

  Khk atıldım 3 yıl sonra geri döndüm ünv hastanesinde çalışıyorum, ünv muvafakatname verecekleri söylüyor istediğim yere. Ben sağlık bakanlığına geçmek istiyorum(bir arkadaş daha sormuş 2 taraflarda görüşmem muvafakatname alman lazım demişsiniz) biri ünv diğeri sağlık bakanlığı onlardan nasıl alacam onu anlamadım. Net bilen de yok bir haftadır herkez bişey söylüyor. Bu konuda ayrıntılı bilgi verirseniz sevinir. (dilekçe kimlere yazılacak falan)

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, öncelikle kurumunuzun muvafakat işleminizi gerçekleştirin. Yazılı ve resmi bir belge alın. Daha sonra almış olduğunuz bu belge ile bulunduğunuz İl sağlık Müdürlüğü idari birimiyle görüşün onlar sizi yönlendireceklerdir. Bu aşamada her iki kurum içinde resmi yazışmalar yapmanız sizlere fayda sağlayacaktır. İdari birim bizim görevimiz demese dahi yazılı olarak kimin görev alanına girdiği ve nereden talepte bulunacağınıza dair yazı isteyiniz. Böylelikle işlemleriniz hem resmi yollarla olmuş olacak hemde zamandan kazanmış olursunuz.

 87. Elif

  657 4 b üniversite hastanesi yök personeliyim il dışı sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanesine geçiş yapmam için hangi yollara basvurmaliyim bilgilerinizle yardımci olursanız sevinirim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba öncelikle kendi kurumunuzla muvafakat verip vermeyeceğini sonra da karşı kurumla rızalarının olup olmadığı hususunda bir görüş yapmanız faydanıza olacaktır.

 88. Ayla

  Merhaba YÖK’e bağlı araştırma hastanesinde hemşireyim ilçe devlet hastanesine yani sağlık bakanlığına nasıl geçiş yapabilirim?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, ilk olarak her iki kurumlar görüşmeniz ve muvafakat almanız gerekmektedir. Sonra dilekçeniz ile talepte bulunarak işlemlerinize başlayabilirsiniz.

   1. duru

    peki bu arkadaşın yaptıgı kurumlar arası geçişmi

 89. Nevzat

  Baba
  Merhaba PTT’de 399.KHK.tabi şef unvanı ile çalışmaktayım. belediyeye naklen tayinle kurumlar arası nasıl geçiş yapabilirim. Bahse konu hakkında bilgi bilgilendirme yaparmasınız.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba öncelikle kurumunuzun idaresi ile daha sonra belediyenin idaresi ile görüşüp karşılıklı rızalarının olup olmadığı yönünde bilgi almalısınız. Bunu resmi yollar ile de yapabilmeniz mümkündür. Yazılı dilekçe ile hem kurumunuzdan hem de talep ettiğiniz kurumdan bilgi alabilirsiniz.

 90. Deniz

  Meb de 1 / 4 derecede kimya ogretmeniyim. Kimya muhendisligi mezunuyum. Ayrica C sinifi is guvenlik uzmaniyim. Bakanlik degistirerek Muhendis unvani ile emekli olmak istiyorum.
  Hangi kuruma ve nasil gecis yapabilirim?
  Yanitlarsaniz cok sevinirim. Tesekkurler. Iyi aksamlar.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bu konuda yazılı bir görüş almanız sizlerin faydasına olacaktır. Öğretmenlikten, Mühendisliğe geçişe izin verip vermeyecekleri hususunda inanın net bir bilgimiz yok 🙁

 91. Yasin

  Merhaba ben bekçilik gorevini yapiyorum.Kimya lisans mezunuyum aday memurlugumu alinca kamuya kimyager olarak gecis yapabilir miyim ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Kurumlar arası geçiş için bazen aynı pozisyon veya daha üstünü istemektedirler. Bunu deneyebilirsiniz fakat tekrar KPSS ile atanmaya çalışırsanız ve puanınız yeterli olursa zaten bir muvafakat işlemi görmüş oluyorsunuz.

 92. Gülşen

  Bende sınıf öğretmeniyim.Kütüphaneye geçmek istiyorum ya da milli eğitim müdürlüklerinde memur olarakta görev yapabilirim.Başka hangi kurumlara geciş yapabiliyorum.Bilginiz var mı?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, kurumlararası geçişlerde her iki kurumunda rızası söz konusu. Bunun yanı sıra geçiş yapacağınız ya da geçiş yapmak istediğiniz kurumlara ilişkin olarak belirli şartlar öne sürülebilir. Talepte bulunmadan önce hem kendi kurumunuzla hem de geçiş yapacağınız kurumla görüşmeniz sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

 93. Özlem

  Ben 14 yıllık hemsireyim 112 acil hizmetlerine tayin istiyorum nirmalde kadrom hastanede ama 112de gorevlendirme çalışıyorum ama surekli hastane bashekimi kadronuzu alın diye baski yapiyor yardimci olurmusunuz

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bu durumu kurumunuz idari bürosu ile görüşebilirsiniz sizleri net olarak yönlendireceklerdir. Eğer geçici görevlendirme ile hali hazırda çalışıyorsanız bu sizlere + bir avantaj sağlayacaktır.

 94. Eyyüp çoraman

  Manavgat devlet hastanesinde sosyal çalışmacı olarak çalışıyorum 657 tabi devlet memuruyum ayrıca matematik öğretmenliği mezunuyum. Sağlık bakanlığından MEB bakanlığına geçmem ve aslen yapmak istediğim öğretmenlik mesleğini yapmam mümkün mü tekrar kpss sınavına girmeden.
  Birde eğer ki mümkünse ne yapmalıyım ve ne zaman yapmalıyım

  1. Aylak Bilgin

   Burada KPSS şartı aranıp aranmadığına ilişkin olarak net bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir. Şuan bulunduğunuz kadro sosyal çalışmacı atanmak istediğiniz kadro ise öğretmenlik tamamen tahmine bağlı olarak KPSS aranacağını düşünmekteyiz.

 95. Tuncay

  657 hemşireyim manisanin Demirci ilçesinde Devlet hastanesinde görev yapıyorum. Kurumumu değiştirmek istiyorum örneğin ilçe tarım müdürlüğüne gecmek istiyorum ne yapmam gerekiyor.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Tuncay Bey,

   Öncelikle belirtmeliyiz ki, kurumlar arası geçiş Sağlık Bakanlığında biraz daha karmaşık bir durum. Bunun en net cevabını sizlere kurumunuz veya daha önce bu işlemi gerçekleştiren sizinle aynı unvandaki arkadaşlar verecektir. Sizlere yol göstermesi açısından birkaç bilgi paylaşacağız.

   657 sayılı kanunun 74. maddesinde;”Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. ” Hükmü yer almaktadır fakat kanunun maddesinin devamında daha açıklayıcı hükümler bulunmaktadır. Kanun maddesinin tümünü yorum kısmından paylaşamıyoruz. Okuyup incelemeniz, faydanıza olacaktır.

   Bunun yanı sıra kurumlar arası geçişte genellikle iki kurum arasında muvafakat işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Yani her iki kurumunda bu geçişe rıza göstermesi lazım. Eğer İlçe Tarım Müdürlüğüne KPSS sonucu tercih yaparak veya kurumların açtığı yarışmalar sonucunda yerleşmeye hak kazandıysanız sadece bulunduğunuz kurumdan muvafakat girişiminde bulunabilirsiniz. Diğer kuruma gelince, sınav veya diğer yerleşme sonucu kazanımlarda muvafakat verilmiş gibi kabul görüyorsunuz.Bu sadece bizlerin inceleyebildiği ve görebildiği tavsiyelerden oluşmaktadır. En detaylı bilgiyi sizlere kurumunuz verecektir.

  2. Enes

   Merhaba, ben MEB’de VHKİ olarak görev yapmaktayım(önlisanstan atandım).Sağlık Bakanlığına laboratuvar teknikeri olarak geçmek istiyorum( önlisans diplomam var ) bunun için kura olur diyorlarda oda zor ihtimal sizce napmalıyım şimdiden teşekkür ederim.

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba KPSS denemiş miydiniz?

    1. Enes

     Yok henüz 1 senem yeni doldu atanalı,bir daha o motivasyonu yakalayabilir miyim bilmiyorum.

    2. Pınar

     Merhabalar sağlık bakanlığında sosyal hizmet lisans mezunu olarak 3 yıldır görev yapıyorum.Aynı zamanda Türk Dili ve edebiyatı bölümü lisans mezunuyum,formasyonum var.Sağlık bakanlığından Mebe edebiyat öğretmeni olarak geçebilmem mümkün mü?

     1. Melek

      Merhaba 2828 sosyal hizmetler kanunuyla yapılan atamalarda kurumlararası geçiste muvafakat almak kolay mı yardımcı olabilir misiniz ?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.