Kurumlar Arası Geçiş Nedir?

14

Kurumlar Arası Geçiş Nedir? Sorusu kamu personelinin çalıştığı devlet kurumundan, farklı bir devlet kurumuna geçiş yapmak istemesiyle araştırılmaktadır.

Kurumlar Arası Geçiş Nedir? 2020 yılında da birçok kamu personeli tarafından araştırılan ve merak edilen bir soru haline gelmiştir. Özellikle Sağlık Bakanlığı personelleri ve MEB personelleri tarafından büyük bir rağbet görmektedir. Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı personeli bu konuda duyuru ve ilan beklemekte, MEB personelleri ise yönetmelikte değişiklik yapılarak yaklaşık 8 senedir yapamadıkları kurumlar arası geçişi gerçekleştirme hayali kurmaktadır. Bunun yanı sıra diğer personeller ile gerek sınav kazanmaları neticesinde gerekse daha faydalı bir pozisyonda çalışabilmek adına geçiş talep etmektedir. Tüm bu hususları göz önünde bulundurarak sizlere bu yazımızda kurumlar arası naklen atama, yer değiştirme ve geçiş ile ilgili olarak edinmiş olduğumuz tüm bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Kurumlar Arası Geçiş Nedir?

Kurumlar arası geçiş nedir? Sorusunu kısaca tanımlamak gerekirse; Devlet memurunun hali hazırda çalışmakta olduğu kurumdan, farklı bir devlet kuruma geçişini sağlayan durumdur. Basit bir işlem gibi gözükse de, bilinmesi gereken püf noktaları yer almaktadır. Bu püf noktalara ilişkin detayları başlıklar halinde yazımızda açıklayacağız. Bunun yanı sıra aklınıza takılan ve sormak istediğiniz bir soru olursa yorum kısmından gizlere belirtmeniz yeterli olacaktır. Araştırarak sizlere yanıt vereceğimizi bilmenizi isteriz. Bu noktada bilmeniz gereken bir diğer hususta geçiş işlemini bir dilekçe ile yapmanız gerektiğidir. Yazacağınız bu dilekçe örneğine ve detaylarına ise https://www.aylakbilgin.com/kurumlar-arasi-gecis-dilekce-ornegi-1120/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kurumlar Arası Geçiş 2020

Kurumlar arası geçiş 2020 yılında da pek çok kamu personelini düşündürmeye ve araştırmaya sevk etmiştir. Yatay geçiş olarak aratılan durumun biraz daha farklı olduğunu söyleyelim. Sağlık Bakanlığı taşra çalışanları hariç olmak üzere diğer, kamu ve kurum personeli ilan ve ya duyuru beklemeksizin, kurumlar arasında geçiş talebinde bulunabilmektedir. İstisnai bir durum olan Sağlık Bakanlığı taşra çalışanlarına ilişkin detayları hemen bir alt başlıkta açıklayacağız. Bilmeniz gereken birkaç detayı sizlerle paylaşalım.

Geçiş yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ilk husus, her iki devlet kurumununda bu geçişe muvafakat vermesi gerektiğidir. Muvafakat vermesinden kastımız ise talepte bulunulan her iki kurumunda bu geçişe  rıza göstererek talebinizi veya başvurunuzu onaylaması gerektiğidir. Eğer geçiş yapmak istediğiniz kurumu bir sınav (KPSS) veya herhangi bir yerleşim neticesinde kazanmışsanız, bu kurumun zaten rızasını kazanmış oluyorsunuz. Asıl iş ise, çalışmış olduğunuz kurumdan muvafakat almaya kalıyor. Geçişlerin onaylanmasında genellikle kamu yararı aranmaktadır. Memurun çalışmak istediği iş veya iş yeri ise kamu yararı olarak gözetilmektedir. Fakat, birçok kurum yetişmiş personelini bırakmak istememekte ve ayrıca belirtmek isteriz ki, muvafakat vermeye zorunlu değillerdir.

Sağlık Bakanlığı Kurumlar Arası Geçiş 2020

Sağlık Bakanlığı Kurumlar Arası Geçiş 2020 yılında birçok sağlık çalışanının yakından takip ettiği bir konu haline gelmiştir. Burada karıştırılan iki durum söz konusudur. Aynı kurum içerisinde yer değişikliği mi yapacaksınız yoksa farklı bir kuruma geçiş talebiniz mi var? Bunu tam anlamıyla belirledikten sonra işlem yapmanızı öneririz. Eğer farklı bir kurumun farklı bir pozisyonuna geçmek istiyorsanız, buna ilişkin yukarıda açıkladığımız muvafakat yazımızı okumanızı öneririz. Bunun yanı sıra sormak istedikleriniz olursa yorum kısmından belirttiğiniz takdirde cevaplayacağımızı bilmenizi isteriz.

Yayımlanan Sağlık Bakanlığı Atama ver Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre; 2020 yılı Ocak dönemi İsteğe Bağlı Bağlı İller Arası Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Kurası 29/01/2020 tarihinde yapılacak olup başvurular ise 2 Ocak 2019 tarihi saat 18:00’e kadar Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden alınacaktır.  Sürenin kısa olması ile buna oldukça dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kurumlar Arası Naklen Atama

Kurumlar arası naklen atama konusu sanırım birçok kamu personeli tarafından günümüzde de araştırılmaya devam etmektedir. Kurumlar arası naklen atamada bilmeniz gereken birkaç husus yer almaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca KPSS sonucu tercih yaparak veya kurumların açtığı yarışmalar sonucunda yerleşmeye hak kazanan adaylar geçiş yapabilmektedir. Devlet memuru olduktan sonraki süreçte kurumdan kuruma geçiş yapabilmeniz mümkündür. Hangi kurumda çalışıyor olursanız olun, bir kamu personelinin (A) veya (B) grubu başka bir kadroya yerleşmesi halinde buna kurumlar arası naklen atama denilmektedir.

Kurumlar arası naklen atamalarda her iki kurumunda muvafakat vermesi yani rıza göstermesi gerekmektedir. Fakat birçok kurum yetişmiş elemanını kaybetme taraftarı değildir. Bundan dolayı iş yükü ve personel eksikliği gibi nedenler ile muvafakat vermemektedirler. Bu durumda ise İdare Mahkemesine dava açılmaktadır.

İdare mahkemesince naklen atamaya ilişkin verilen kararlara baktığımızda; Memurun sınavı kazanmak suretiyle yerleştiği kadroya kurumların muvafakat vermemesi ve rıza göstermemesini hukuka uygun bulmamakta ve hak kaybı oluşturacağını değerlendirmektedir. Buna dair idari işlemler hakkında ise yürütmenin durması kararı verildiğini görmekteyiz. Eğer sizlere de muvafakat verilmez ise bu yolu izlemenizi tavsiye ederiz.

MEB Kurumlar Arası Geçiş 2020

MEB kurumlar arası geçiş 2020 yılında çıkacağı söylentisi ile birlikte oldukça merak konusu olmuştur. 31 Ağustos 2012’de yapılan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile yaklaşık 8 yıldır kurumlar arasında geçiş bekleyen pek çok memur 2020 yılında bu değişikliğin yapılacağı konusunda söylenti oluşturmaktadır. Bu söylenti doğruya birçok memurun yüzünün güleceğini düşünüyoruz. Merakla beklenen bu konuyu bizlerinde takip ettiğini bilmenizi isteriz. Bunun yanı sıra sizlerinde eklemek istediği bir şey olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.


14 Yorum
 1. Tuncay

  657 hemşireyim manisanin Demirci ilçesinde Devlet hastanesinde görev yapıyorum. Kurumumu değiştirmek istiyorum örneğin ilçe tarım müdürlüğüne gecmek istiyorum ne yapmam gerekiyor.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Tuncay Bey,

   Öncelikle belirtmeliyiz ki, kurumlar arası geçiş Sağlık Bakanlığında biraz daha karmaşık bir durum. Bunun en net cevabını sizlere kurumunuz veya daha önce bu işlemi gerçekleştiren sizinle aynı unvandaki arkadaşlar verecektir. Sizlere yol göstermesi açısından birkaç bilgi paylaşacağız.

   657 sayılı kanunun 74. maddesinde;”Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. ” Hükmü yer almaktadır fakat kanunun maddesinin devamında daha açıklayıcı hükümler bulunmaktadır. Kanun maddesinin tümünü yorum kısmından paylaşamıyoruz. Okuyup incelemeniz, faydanıza olacaktır.

   Bunun yanı sıra kurumlar arası geçişte genellikle iki kurum arasında muvafakat işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Yani her iki kurumunda bu geçişe rıza göstermesi lazım. Eğer İlçe Tarım Müdürlüğüne KPSS sonucu tercih yaparak veya kurumların açtığı yarışmalar sonucunda yerleşmeye hak kazandıysanız sadece bulunduğunuz kurumdan muvafakat girişiminde bulunabilirsiniz. Diğer kuruma gelince, sınav veya diğer yerleşme sonucu kazanımlarda muvafakat verilmiş gibi kabul görüyorsunuz.Bu sadece bizlerin inceleyebildiği ve görebildiği tavsiyelerden oluşmaktadır. En detaylı bilgiyi sizlere kurumunuz verecektir.

 2. Eyyüp çoraman

  Manavgat devlet hastanesinde sosyal çalışmacı olarak çalışıyorum 657 tabi devlet memuruyum ayrıca matematik öğretmenliği mezunuyum. Sağlık bakanlığından MEB bakanlığına geçmem ve aslen yapmak istediğim öğretmenlik mesleğini yapmam mümkün mü tekrar kpss sınavına girmeden.
  Birde eğer ki mümkünse ne yapmalıyım ve ne zaman yapmalıyım

  1. Aylak Bilgin

   Burada KPSS şartı aranıp aranmadığına ilişkin olarak net bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir. Şuan bulunduğunuz kadro sosyal çalışmacı atanmak istediğiniz kadro ise öğretmenlik tamamen tahmine bağlı olarak KPSS aranacağını düşünmekteyiz.

 3. Özlem

  Ben 14 yıllık hemsireyim 112 acil hizmetlerine tayin istiyorum nirmalde kadrom hastanede ama 112de gorevlendirme çalışıyorum ama surekli hastane bashekimi kadronuzu alın diye baski yapiyor yardimci olurmusunuz

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bu durumu kurumunuz idari bürosu ile görüşebilirsiniz sizleri net olarak yönlendireceklerdir. Eğer geçici görevlendirme ile hali hazırda çalışıyorsanız bu sizlere + bir avantaj sağlayacaktır.

 4. Gülşen

  Bende sınıf öğretmeniyim.Kütüphaneye geçmek istiyorum ya da milli eğitim müdürlüklerinde memur olarakta görev yapabilirim.Başka hangi kurumlara geciş yapabiliyorum.Bilginiz var mı?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, kurumlararası geçişlerde her iki kurumunda rızası söz konusu. Bunun yanı sıra geçiş yapacağınız ya da geçiş yapmak istediğiniz kurumlara ilişkin olarak belirli şartlar öne sürülebilir. Talepte bulunmadan önce hem kendi kurumunuzla hem de geçiş yapacağınız kurumla görüşmeniz sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

 5. Yasin

  Merhaba ben bekçilik gorevini yapiyorum.Kimya lisans mezunuyum aday memurlugumu alinca kamuya kimyager olarak gecis yapabilir miyim ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Kurumlar arası geçiş için bazen aynı pozisyon veya daha üstünü istemektedirler. Bunu deneyebilirsiniz fakat tekrar KPSS ile atanmaya çalışırsanız ve puanınız yeterli olursa zaten bir muvafakat işlemi görmüş oluyorsunuz.

 6. Deniz

  Meb de 1 / 4 derecede kimya ogretmeniyim. Kimya muhendisligi mezunuyum. Ayrica C sinifi is guvenlik uzmaniyim. Bakanlik degistirerek Muhendis unvani ile emekli olmak istiyorum.
  Hangi kuruma ve nasil gecis yapabilirim?
  Yanitlarsaniz cok sevinirim. Tesekkurler. Iyi aksamlar.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bu konuda yazılı bir görüş almanız sizlerin faydasına olacaktır. Öğretmenlikten, Mühendisliğe geçişe izin verip vermeyecekleri hususunda inanın net bir bilgimiz yok 🙁

 7. Nevzat

  Baba
  Merhaba PTT’de 399.KHK.tabi şef unvanı ile çalışmaktayım. belediyeye naklen tayinle kurumlar arası nasıl geçiş yapabilirim. Bahse konu hakkında bilgi bilgilendirme yaparmasınız.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba öncelikle kurumunuzun idaresi ile daha sonra belediyenin idaresi ile görüşüp karşılıklı rızalarının olup olmadığı yönünde bilgi almalısınız. Bunu resmi yollar ile de yapabilmeniz mümkündür. Yazılı dilekçe ile hem kurumunuzdan hem de talep ettiğiniz kurumdan bilgi alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.