Eş Durumu Tayini Nedir? Neden Reddedilir?

Eş Durumu Tayini Nedir? Neden Reddedilir? Soruları 2020 yılı itibari ile aile bütünlüğünü sağlamak isteyenler tarafından oldukça merak edilen sorulardır.

Eş durumu tayini günümüzde aile bütünlüğünü sağlamak isteyenler eşler tarafından oldukça merak edilmektedir. Eş durumu tayininde hele ki eşler yeni evlenmiş ya da çocuklu bir durumda birbirinden oldukça uzaksa bu durum birçok mağduriyete sebebiyet vermektedir. Eşlerin bu mağduriyeti gidermek adına birçok uğraş verdiğini ve mazeretlerini bildirip durumlarını izah ederek tayin hakkından yararlanmak istediğini bilmekteyiz. Aslında Anayasal haklara dayanan aile bütünlüğü hakkı, bazı durumlarda eş durumu tayini hakkını kısıtlamakta hatta reddetmektedir. Bizlerde bu durumu göz önünde bulundurarak eş durumu tayini ile edinmiş olduğumuz tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Eş Durumu Tayini Nedir?

Eş durumu tayini nedir? eş durumu tayini neden reddedilir ve eş durumu tayini hakkı nasıl kazanılır? gibi birçok sorunun kafanızı kurcaladığını bilmekteyiz. Anayasal bir hak olan bu tayin dilekçesinde ise en çok mağduriyeti MEB (Milli Eğitim Bakanlığı), Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yaşadığını bilmekteyiz. Bunun en büyük sebepleri arasında ise doğu görevi gelmektedir. Eşlerini geride bırakarak doğu görevini yapmak isteyen birçok kişinin eş durumu tayin hakkını kullanmak istediğini bilmekteyiz. Peki, eş durumu tayini nedir? Gelin birlikte bakalım.

Eş Durumu Tayini Nedir?

Eş Durumu Tayini Nedir? Anayasanın 41 ve 62. maddelerinde güvence altına alınan ailenin birliğinin sağlanması hususunda bildirilen mazeret tayini durumudur. Eş durumu tayini ile ilgili sanırım yapılabilecek en kısa tanım budur. Eş durumu tayini aynı zamanda Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklikler ile gerek özel kurum gerekse kamuda çalışan eşleri kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.  Belirli şartların arandığı eş durumu tayininde eksik bilgileri tamamlayarak net ve emin adımlarla ilerlemeniz başvuru sürecinde de sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

Ailenin Korunması ve Çocuk Hakları Başlığını barındıran Anayasanın 41. Maddesinde “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar” hükmü yer almaktadır. Bunun ile birlikte eş durumu tayinine yönelik olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72. maddesi ve Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmasına İlişkin Yönetmelikler eş durumu tayininden faydalanabilmesi için yeterli düzenlenmeleri içermektedir.

Eş durumu tayini nedir? sorusunu elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Eğer başvuruda bulunmadıysanız ve dilekçe hakkında herhangi bir bilginiz yoksa başvuruda bulunabilmeniz adına https://www.aylakbilgin.com/es-durumu-tayin-dilekcesi-ornegi-1084/ yazımızdan 7 kuruma özel olarak düzenlenen eş durumu tayin dilekçesi örneğine ulaşabilirsiniz.

Eş Durumu Tayini Neden Reddedilir?

Eş durumu tayini neden reddedilir? Sorusu başvuru sürecinin başlanması ile birlikte oldukça kafa karıştıran ve nedenleri hakkında üzerinde oldukça çok durulan bir konudur. Anayasanın 41. Maddesi, 657 sayılı DMK’nın 72 maddesi ve Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmasına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde, aile bütünlüğümüzün sağlanması için başvuruda bulunan adayların başvuruları genellikle personel durumu göz önünde bulundurularak reddedilmektedir. Fakat bu duruma karşı direnilmesi ve itiraz yoluna gidilmesi de sizleri haklı çıkarabilmektedir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken birkaç husus yer almaktadır. Bunlar;

  • Yer değişimi gerçekleştirecek olan eşin  kurum içi yer değiştirme suretiyle atama imkanı olmaması durumunda veya farklı bir mevzuat olmaması durumunda eşinin bulunduğu yere fazla hizmet ihtiyacı olan aynı derecedeki yere ataması gerçekleştirilmektedir.
  • Eş durumu tayininde bulunacak olan eşlerin her ikisi de aynı kurumda çalışıyor ise atama yapılacak olan kurumunda hizmet ihtiyacı göz önünde bulundurularak bu şekilde atama yapılmaktadır.
  • Özel sektörde çalışırken eş durumu tayininden faydalanmak isteyen kişilerin belirli bir çalışma süresini tamamlayarak çalışma süresini gösteren belgenin kuruma sunulması talep edilebilmektedir.
  • Bunun yanı sıra aile bütünlüğünün sağlanmasının yanı sıra kurumların personel ihtiyacını gözettiğini ve atama yapılacak olan yerin de aynı şekilde personel ihtiyacının olup olmadığının araştırıldığının bilinmesini isteriz.

Sağlık Bakanlığı Eş Durumu Tayini 2020

Sağlık Bakanlığı eş durumu tayini 2020 yılında belirtilen tarih olan 22 Temmuz ile 26 Temmuz tarihleri arasında yapılmıştır.  2020 Yılı 2. Dönem Sağlık Bakanlığı 663-45/A ve 657-4/B Sözleşmeli Sağlık Personelinin eş durumu sebebiyle yer değişimine imkan sağlayan kura tarihleri belirli olmuştur. Bunun belirli bir kura ve düzen içerisinde yapılması biraz daha hakkaniyetli bir yaklaşım olmuştur. Kalabalık bir kurum olan Sağlık Bakanlığı bu şekilde bu sorunun üzerine giderek bir nebze de olsun eşlerin mağduriyetini gidermiştir.

MEB Eş Durumu Tayini Nedir? 2020

MEB eş durumu tayini nedir? 2020 yılında belirli güncellemeler ile yapılan bu değişiklikler eşinden dolayı yer değiştirmek isteyen öğretmenlerin ve memurları oldukça çok heyecanlandırmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi internet sitesinde yer alan duyurular takip edilerek yeni tarih öğrenilebilir. Bu sene uygulanan MEBBİS Mazeret Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Başvuru Formu doldurulmak suretiyle yapılan talepte hizmet süresinin oldukça göz önünde bulundurulduğunun bilinmesini isteriz.

Eş Durumu Tayini 2020 Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Eş durumu tayini 2020 başvuruları ne zaman yapılacak? sorusunu cevaplamak oldukça zordur. Mazeret Durumuna Bağlı Yer Değiştirme her kurumda farklı bir uygulama ve farklı tarihlerde yapılmaktadır. Fakat genellikle okullar açılmadan önce yaz aylarında başvuruların gerçekleştirildiğini söyleyelim. Bunun için en net bilgiyi çalışmış olduğunuz kurumun resmi web sitesi adresinden duyurular kısmından öğrenebilirsiniz.

1 Yorum var
  1. ENVER ASLAN

    EŞİM AİLE BAKANLIĞINDA 4BLİ MEMUR OLARAK ÇALIŞMAKTADIR. BEN İSE ÖZEL BİR SEKTÖRDE 4 YILDIR ÇALIŞIYORUM EŞİMİN ZORUNLU ÇALIÇMA SÜRESİ OLAN BİR YIL DOLDUKTAN SONRA EŞ DURUMUNDAN TAYİN İSTEYEBİLİR Mİ. ÇALIŞTI İL DE ATAMA İSTEYECEĞİ İLDE AYNI BÖLGEDE. CEVAP OLARAK E POSTA ADRESİME GÖNDERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.