Vasi Tayini Dilekçesi Örneği 2020

Vasi Tayini Dilekçesi Örneği 2020 yılında da vatandaşlarımızın kısıtlama ve vasi atama konusu hakkında bilgi edinmeye çalıştığı ve araştırdığı bir konudur.

Vasi Tayini Dilekçesi Örneği 2020 yılında da alzheimer vasi tayini dilekçesi veya velayetin kaldırılması ve vasi tayini dava dilekçesi gibi yani Velayet ve Vasi Tayini (Atanması) Nedir? sorusunun cevabını arayan kişilerce merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Medeni Kanunun 403. maddesinde yer alan “Vesayet altına alınan herkese bir vasi tayin edilir. Vasi, vesayet altındaki küçüğün veya kısıtlının kişiliği ve malvarlığı ile ilgili bütün menfaatlerini korumak ve hukuki işlemlerde onu temsil etmekle yükümlüdür.” hükmü gereğince vasi tayini talebinde bulunacak kişiler ilk olarak nasıl hareket edeceğini araştırmaktadır. Sizlere bu yazımızda hem nerelere başvuracağınız hemde vasi tayini dilekçesi örneği hakkında detaylı olarak bilgi vermeye çalışacağız. Peki, Vasi Tayini Dilekçesi Örneği Nedir? Gelin hep birlikte bakalım.

Vasi Tayini Dilekçesi Örneği 2020

Vasi tayini dilekçesi örneği 2020 yılında, vasi atanması veya kısıtlanma kararı aldırma talebi doğrultusunda araştırılan bir dilekçe örneğidir. Bu dilekçe örneği ile hakkında kısıtlanma talebinde bulunduğunuz kişinin vasisi olma yolunda ilk adımınızı atmış olacaksınız. Vasi tayinine ilişkin nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında ve vasi tayini dilekçesi ile ilgili olarak sizlere başlıklar halinde bilgi vereceğiz. Bunun yanı sıra sizlerinde talep etmiş olduğu bir dilekçe örneği olursa yorum kısmından belirtmeniz yeterli olacaktır. Gün içerisinde yazımızı güncelleyerek talep etmiş olduğunuz vasi tayini talebinize ilişkin dilekçe örneği hazırlayabiliriz.

Vasi Tayini (Atama) Dilekçesi Örneği Nedir?

Vasi tayini veya Atama Dilekçesi Örneği Nedir? Bir başka deyişle Velayet ve Vasi Tayini (Atanması) Nedir? sorusunun en net cevabı; Medeni Kanunun 403. maddesinde yer alan “Vesayet altına alınan herkese bir vasi tayin edilir. Vasi, vesayet altındaki küçüğün veya kısıtlının kişiliği ve malvarlığı ile ilgili bütün menfaatlerini korumak ve hukuki işlemlerde onu temsil etmekle yükümlüdür.” hükmü gereğince vasi tayini yapmak isteyenlerin ve genellikle alzheimer vasi tayini dilekçesi veya velayetin kaldırılması ve vasi tayini dava dilekçesi gibi aramalarda bulunanlara verilebilecek bir cevaptır.

Vasi tayini talebi Sulh Hukuk Mahkemesine yapılmaktadır. Eğer rahatsızlık ile ilgili bir durumunuz ve daha önceden aldırılmış bir raporunuz var ise aşağıda belirteceğimiz dilekçe örneklerini buna eklemeniz fayda sağlayacaktır. Mahkeme re’sen de delil toplayabilmektedir. Sizler kendinize uygun bir şekilde dilekçeyi doldurarak bulunduğunuz yer Sulh Hukuk Mahkemesinden talepte bulunabilirsiniz. Bundan sonraki işleyişi ise Mahkeme kanalı ile öğrenebilirsiniz.

Vasi Tayini Dilekçesi Örneği 2020

Vasi tayini dilekçesi örneği 2020 yılında sizlerinde kolaylıkla kullanabileceği bir şekilde oluşturulmuştur. Bu dilekçe örneğini bir word sayfasına kopyalayıp kendi bilgilerinizle doldurup talebinize ilişkin olarak uyarlayarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Peki, vasi tayini dilekçesi örneği nedir? hemen açıklayalım.

…………………………NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

 

DAVACI                     :Adı ve Soyadı……………… T.C.No: …………………. Adres: ………………..

DAVALI                     :Hasımsız

KONU                         :Vasi Atanması İstemi.

KENDİSİNE VASİ TAYİNİ
İSTENİLEN                :
Adı ve Soyadı……………… T.C.No: …………………. Adres: ………………..

AÇIKLAMALAR       :

Oğlum ………………………………… kendini ve işlerini idare edemeyecek derecede sağlık sorunları vardır. Oğlumun zihinsel gelişimi yatışları ile paralellik göstermemektedir. Kandırılmaya ve hataya düşmeye müsaittir. Bu durum Mahkemenizce rapor aldırılması ile de tespit edilebilir.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… bu doğrultuda oğlum kandırılmaya ve kullanılmaya çalışılmaktadır.  Oğlumun işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama, diğer bir deyişle anlayabilme, kavrayabilme yeteneği bulunmamaktadır.

Rahatsızlığı nedeniyle fiilen ve hukuken kendi sorumluluğunu taşıyacak, medeni ve yasal haklarını kullanabilecek durumda değildir. Bu nedenlerle hala ona bakmakta olmam ve onun işlerini takip etmem nedeniyle Oğlum…………………………………’a vasi olarak atanmam için mahkemenize başvuru zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKSAL NEDENLER : MK. ve diğer ilgili mevzuat hükümleri.

DELİLLER                         : Nüfus Kaydı, Tanık ve Her türlü yasal delil.

SONUÇ ve İSTEM          :

Yukarıda açıkladığım nedenler, re’sen nazara alınacak hususlar ışığında oğlum ……………………………. için vasi olarak tayin edilmem yönünde karar verilmesini arz eder, saygılar sunarım. …./…./20..

                                                                                                            ADI SOYADI – İMZA

EKLERİ :

  • Kimlik fotokopisi
  • …………………. (Varsa diğer delil belgeler)

Vasi Tayini Dava Dilekçesi 2020

Vasi tayini dava dilekçesi 2020 yılına dair ikinci dilekçemizi sizlerle paylaşıyoruz. Yukarıda belirttiğimiz dilekçemizden biraz farklı olarak yayınlayacağımız bu dilekçemizde sizlerin talebi doğrultusunda değilse, yorum kısmından bizlere nasıl bir talepte bulunduğunuzu açıklarsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

…………………………NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

 

DAVACI                     :Adı ve Soyadı……………… T.C.No: …………………. Adres: ………………..

DAVALI                     :Hasımsız

KONU                         :Vasi Atanması İstemi.

KENDİSİNE VASİ TAYİNİ
İSTENİLEN                :
Adı ve Soyadı……………… T.C.No: …………………. Adres: ………………..

AÇIKLAMALAR       :

Eşim ……………… ile …/…/……. tarihinde evlenmiş ve bu mutlu evlilikten üç çocuğumuz olmuştur. Eşimde son yıllarda unutkanlık baş göstermiştir. Bu unutkanlık ileri dereceye yükselmiş ve yapılan tetkikler sonucu doktorlarca Alzeimer (unutkanlık) teşhisi konulmuştur.

Eşim Rahatsızlığı nedeniyle fiilen ve hukuken kendi sorumluluğunu taşıyacak, medeni ve yasal haklarını kullanabilecek durumda değildir. Bu nedenlerle hala ona bakmakta olmam ve onun işlerini takip etmem nedeniyle Eşim…………………………………’e vasi olarak atanmam için mahkemenize başvuru zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKSAL NEDENLER : MK. ve diğer ilgili mevzuat hükümleri.

DELİLLER                                    : Nüfus Kaydı, Tanık ve Her türlü yasal delil.

SONUÇ ve İSTEM              :

Yukarıda açıkladığım nedenler, re’sen nazara alınacak hususlar ışığında eşim……………………………. için vasi olarak tayin edilmem yönünde karar verilmesini arz eder, saygılar sunarım. …./…./20..

                                                                                                            ADI SOYADI – İMZA

EKLERİ :

  • Kimlik fotokopisi
  • …………………. (Varsa diğer delil belgeler)
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.