Polonya Para Birimi Nedir?

Polonya Para Birimi Nedir? Sorusunun yanı sıra son dönemlerde pek çok ülkenin para birimi ve özellikleri merak edilerek araştırılan bir konu olmuştur.

Polonya Para Birimi Nedir? Sorusunun cevabını vermeden önce sizlere biraz para birimleri hakkında genel bilgileri aktaralım. Polonya bilindiği üzere dünyanın en büyük ekonomilerine sahip ülkeler arasında gösterilmektedir. Son dönemlerde binlerce kişi tarafından gerek iş için gerekse turistik amaçla ziyaret edilmeye devam edilmektedir. Polonya Avrupa Birliği’ne girmesine rağmen Euro’ya geçmeyerek kendi para birimi olan Zloty kullanmaktadır. Özellikle 2017 yılında en çok kazandıran döviz olarak ön plana çıkan Zloty pek çok kişiyi kendisine çevirmeyi başarmıştır. Bizlerde bu durumu göz önünde bulundurarak sizlere bu yazımızda Polonya Para Birimi Nedir? Sorusu ile para birimi özelliklerini aktarmaya çalışacağız.

Polonya Para Birimi Nedir?

Polonya Para Birimi Nedir? Sorusu yukarıda bahsettiğimiz üzere son dönemlerde en çok kazandıran döviz olması ile birlikte oldukça araştırılan bir konudur. Sizlere bu para birimi hakkında başlıklar halinde bilgiler aktarmaya çalışacağız. Sizlerinde merak ettiği veya sormak istediği bir şey olursa bunu yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Gün içerisinde sizlere dönüş yapmaya çalışacağız. Peki, Polonya Para Birimi Nedir? Gelin hep birlikte bakalım.

Polonya Para Birimi Zloty

Polonya Para Birimi Zloty, zł simgesi ile gösterilmektedir. Polonya zlotisini finans piyasalarında PLN kodu ile görebilirsiniz. Genellikle Euro üzerinde değerlendirilerek kullanılan Zloty’nin basım ve piyasaya sürülmesi Polonya Ulusal Bankası tarafından yapılmaktadır. Lehçede altın anlamında kullanılan Zloty’nin alt birimi modern ekonomide grosz (groş) olarak adlandırılmaktadır ve 1 zloty 100 grosza eşittir. Son dönemlerin gözde para birimi haline gelen Zloty hakkında sizlere başlıklar halinde bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Polonya Parası Zloty
Polonya Parası Zloty

Polonya Parası Zloty

Polonya Parası, finans piyasalarında işlem gören ve oldukça gözde halen gelen dövizler arasında yer almaktadır. Bu para birimi genellikle Euro üzerinde değerlendirilmekte ve ticari ilişkilerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Amerikan doları ve komşu ülke para birimleri ile de sıkça işlem gördüğünü söyleyebiliriz. En Çok kullanılan Zloty banknot ve madeni paralarını sizlere hemen maddeleyelim.

 • 10 Zloty
 • 20 Zloty
 • 50 Zloty
 • 100 Zloty
 • 200 Zloty
 • 1 Grosz
 • 2 Grosz
 • 5 Grosz
 • 10 Grosz
 • 20 Grosz
 • 50 Grosz

Polonya Parasının Yıllara Göre Değeri

Polonya Parasının Yıllara Göre Değeri hakkında sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalışacağız. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Polonya imalat sanayinde pek çok yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Özellikle AB fonları ile birlikte güçlü bir ekonomiye sahip olan Polonya bu desteklerle birlikte de büyümeye devam etmiştir.  Bu desteklerle birlikte 2008 yılında işsizlik oranı ülkede %7’ye kadar düşürülmüştür. Ülkede istihdamın en yüksek olduğu alanlar inşaat ve ticarettir. 2017 yılında bu gelişme ile birlikte Zloty en çok kazandıran dövizler arasına girmiştir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.