Lansman Ne Demek?

Lansman Ne Demek? Son dönemlerde karşımıza oldukça çok çıkan Lansman terimi pek çok kişi tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Lansman Ne Demek? Sorusunun birçok cevabı olsa da, farklı tarzda kullanılan terimlerin kök itibari ile aynı sonuçta ve tek bir çatı altında toplandığını bilmenizi isteriz. Bu farklı tarzlara baktığımızda, Lansman fiyatı, Lansman ürünü ve Lansman rengi gibi birçok terim ile karşılaşmaktayız. Lansman fiyatını genellikle inşaat sektöründe, lansman rengini otomotiv sektöründe ve lansman ürününü ise çeşitli sektörlerde görebilmemiz mümkündür. Bu kadar çok türde kullanılan kelimenin anlamını öğrendiğinizde, eminim sizlerinde yüzünde bir tebessüm oluşacaktır. Çünkü dönüp dolaşacağımız yer, yine Lansman kelimesinin kökünü bizlere işaret etmektedir. Bu konuya bir açıklık getirmek amacıyla, sizlere son dönemlerin popüler kelimesi haline gelen Lansman terimi hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız. Bunun yanı sıra sizlerinde eklemek istediği bir husus olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Peki, Lansman Ne Demek? Gelin, tüm detayları ile birlikte bakalım.

Lansman Ne Demek?

Lansman ne demek? en kısa tanımını yapmak gerekirse; Lansman, herhangi bir ürünün pazara sunulması veya tanıtılması işlemine denilmektedir. Fransızca’dan dilimize geçen Lansman kelimesi kök itibari ile lanse etmek ve sunmak gibi eş anlamlı kelimelerle de ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra kullanış itibari ile de değişiklik göstersede ulaşacağınız sonuç aynıdır. Bizler başlıklar halinde Lansman terimine dair tüm detayları sizlere aktaracağız.

Lansman kelimesinin Türkçe karşılığına baktığımızda aslında bunun kullanış amacının bir pazarlama taktiği olduğunu görebiliriz. Bu sanırım şunun gibi bir şey; bir ürüne 8 TL yazmak yerine, 7.99 TL yazmak gibi. Fransızca’dan dilimize geçen Lansman kelimesinin Türkçe karşılığı olması halinde bile, ısrarla bu kelimenin  kullanılmasının nedeni sanırım daha yenilikçi ve göze hitap ettiği için olmalı. Fakat bu durum bizlerin Türkçe kelimeler başta olmak üzere değerlerimizin yitirilmesine de neden olmaktadır. Bu yüzden lütfen dikkatli olalım.

Lansman Ne Demek? TDK

Lansman Ne Demek? Türk Dil Kurumu ( TDK ) anlamına bakıldığında; Lansman, tanıtım anlamında kullanılmaktadır. Fransızca’dan dilimize geçmiş olan Lansman kelimesinin karşılığı olarak TDK, tanıtım kelimesini ön plana çıkarmıştır. Bunun yanı sıra lanse etmek teriminin karşılığını ise öncelemek olarak vermiştir. TDK’nın vermiş olduğu kelimeyi cümle örnekleri içerisinde kullanalım;

Lansman Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı;

“Ürünün çeşitliliğinin yanı sıra lansmanlar içerisinde de müşterilere özel birçok kampanya ve ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.”

Tanıtım Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı;

“Ürün tanıtımı sırasında, müşterilerimize birçok kampanya ve avantajı da sunacağız.”

Lanse Etmek Terimi Cümle İçerisinde Kullanımı;

“Ürünleri lanse etmek bir yana dursun, daha kampanya ve avantajların hazırlığını da tamamlayamadık.”

Lansman Fiyatı Ne Demek?

Lansman Fiyatı Ne Demek? Sanırım yukarıdaki tanımdan sonra bu soruyu direkt olarak yanıtlayabiliyorsunuz. Evet, doğru tahmin ettiniz Lansman fiyatı, tanıtım fiyatı demektir. Lansman fiyatı terimi genellikle daha yeni ve ilgi çekici olduğu için kullanılmaktadır. Biliyorsunuz tanıtım fiyatlarında ürünler genellikle indirimli ve kampanyalı bir şekilde müşterilere sunulmaktadır. Lansman fiyatından veriyoruz, denildiğinde de aslında tanıtım fiyatından, en uygun fiyattan sizlere sunuyoruz anlamını çıkarabilmemiz mümkündür.

Lansman fiyatı terimi genellikle inşaat sektöründe karşımıza çıkmaktadır. Yeni yapılan dairelerin, sitelerin veya blokların tanıtımında yani lansmanında söylenen fiyat yani tanıtım fiyatı, lansman fiyatı olarak adlandırılmaktadır. Hemen deneyelim; “Lansman fiyatlarla satılık daireler” veya  “Tanıtım fiyatında satılık daireler” burada sizlerinde dikkatini çeken ve bir pazarlama taktiği olan lansman fiyat ilk göreceğiniz ve odaklanacağınız seçenek olacaktır. Çünkü “Lansman Fiyatı” yeni ve ilgi çekici bir terimdir ve bir pazarlama taktiği olarak sunulmaktadır.

Lansman Nedir?

Lansman Nedir? Lansman, Fransızca’dan dilimize geçen Türkçe karşılığı tanıtım anlamına gelen bir terimdir. Lansman kelimesinin genellikle inşaat sektöründe sıkça kullanıldığını görmekteyiz. Ülkemizde bu terim yeni bir ürünün veya hizmetin pazara sunulması anlamına gelmektedir. Lansman sunuma bakıldığında genellikle görsel ve yazılı iletişim kaynakları kullanılarak hedef kitleye erişim sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra Lansman rengi ve Lansman ürün gibi kullanılan terimler bulunmaktadır. Bunları da Lansman Nasıl Yapılır? başlığından hemen sonra açıklayalım.

Lansman Nasıl Yapılır?

Lansman Nasıl Yapılır? Lansman yani tanıtım genellikle hedef kitleye hitap edilecek şekilde yazılı ve görsel sunumlarla gerçekleştirilir. Bunu bir Gala gecesi olarak düşünebilirsiniz. Eğer daha özel bir tanıtım hazırlanacaksa bu genellikle toplantı salonu ve otellerde basın mensuplarına açık bir şekilde yapılmaktadır. Fakat sosyal medya başta olmak üzere çeşitli iletişim kaynakları ile birlikte sunum halinde müşteriye ulaşmayı da hedeflemektedir.

Lansman Rengi Ne Demek?

Lansman rengi, genellikle otomotiv sektöründe karşımıza çıkmaktadır. Lansman rengi otomobilin tanıtımında bizlere sunulan renktir. Yani bu kırmızıda olabilir, mavide olabilir gride olabilir. Göreceli bir kavram olsa da, tanıtımda çıkarılan renklerin daha güzel olduğu ve ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Genellikle tanıtım rengi denilmektense dikkat çekmesi amacıyla Lansman rengi denildiğini düşünüyoruz. Yoksa, Lansman rengi ayrıca bir renk değildir. Hemen deneyelim; “Lansman Rengine Özel Fiyatlarla” veya “Tanıtım Rengine Özel Fiyatlarla” hangisi daha çok ilginizi çekti? Tahmin etmiştik. 🙂

Lansman Ürün Ne Demek?

Lansman ürün, piyasaya yeni sunulan tanıtım ürünlerine verilen isimdir. Genellikle, çeşitli sektörlerde üretilen ürünlerin ilk kez piyasaya sunulacağı zamanlarda bu kelimeyi duyarız. Yazımızın başından beri dile getirdiğimiz gibi lansman kelimesinin Türkçe karşılığı tanıtımdır. Aslında bu bir pazarlama taktiğidir. Daha yenilikçi ve atak yaklaşıldığı düşünülse de, bir taraftan Türkçe kelimeler başta olmak üzere değerlerimizi yitirmemiz bizleri üzmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.