Alo Kelimesinin Hikâyesi

Alo Kelimesinin Hikâyesi herkesin merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Peki, Alo kelimesinin anlamı nereden gelmektedir? Alo kelimesinin hikâyesi nedir? Gelin hep birlikte bakalım.

Teknolojinin gelişmesi insan hayatının birçok alanında etkili olmuştur. Cep telefonları da bakıldığında günümüzün en yaygın kullanılan teknolojik aletleri arasında yer almaktadır. Cep telefonları gelişen teknoloji ile birlikte oldukça gelişmiş ve günlük yaşantımızda yapabileceğimiz birçok işlevi tek başına yerine getirecek kapasiteye ulaşmıştır. Fakat geçmişten bu yana en büyük işlevi yakınlarımızla ve sevdiklerimizle konuşmaktır. Bilindiği ve genellikle kullanıldığı üzere her kim telefonu açtığında ya da aradığında kullanılan bir kelime vardır. Alo kelimesi ne anlam taşımaktadır. Sizlerde merak ediyorsunuz değil mi?

Alexander Graham Bell Kimdir?

Alexander Graham Bell telefonun mucidi olan Graham Bell 3 Mart 1847 yılında İskoçya’nın Edinburg şehrinde dünyaya gelmiştir. Ahşap bir evde doğan Gram Bell’in annesi doğuştan işitme engellidir. Bundan dolayıdır ki dedesi ve babası yıllarını işitme engellilere adamıştır. Özellikle Graham Bell’in babası işitme engelliler duymasa bile konuşmalarını sağlayacak belirli öğretme yollarını ortaya çıkarmıştır. Zeki bir çocuk olan Graham Bell telefonun icadı ile birlikte hayatında sevmiş olduğu fakat bir türlü ulaşamadığı Alessandra Lolita Oswaldo’nun ismini hala yaşatabilmeyi başarmıştır.

Alo Kelimesinin Hikâyesi
Alo Kelimesinin Hikâyesi

Her şey Telefonun İcadı İle Başladı

Telefonun icadından bu güne pek çok değişmiş ve teknoloji büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar teknolojiden payını alan en iyi icatlar olmuştur. Cep telefonları yönünden ise en bilindik olanı ve değişmeyen tek şey Alo demek olmuştur. Birçok insan neden alo dediğini bilmemektedir fakat birçoğumuz telefonu alo diyerek açmaktayız. Telefonun icadından bu yana gelen bu süreç birçok insanında merak etmesine sebep olmuştur. Sizler hiç Alo demenin hikâyesini duymuş muydunuz? Sizlere bu güzel hikâyeden bahsedeceğiz.

Alo Kelimesinin Hikâyesi Nedir?

Alexander Graham Bell bilindiği üzere telefonun mucididir. Senelerce herkes tarafından merak konusu olan ve büyük bir gelişme gösteren cep telefonları ilk hali ile kablolu bir şekilde kullanılmaktaydı. Alexander Graham Bell telefonu icat ettiğinde ise ilk telefon hattını kablolu bir şekilde sevgili Alessandra Lolita Oswaldo’nun evine çekmiştir. Sevgilisine ismi ile hitap eden Graham Bell kısa bir zaman sonra sevgilisinin ismini kısaltarak “Ale Lol Os” diyerek açmaya başlamıştır.  Bu böyle süre giderken günümüze kadar ulaşan iki heceli ALO kelimesi meydana çıkmıştır.

Alexander Graham Bell telefonu tüm kasabaya yaygınlaştırarak geliştirmek istemektedir. Fakat bu zamanlarda yoğun çalışma içerisindedir ve sevgilisine fazla vakit ayıramaz. Bu durum sevgilisi açısından oldukça problemli bir hale dönüşmüştür. Sevgilisi Alexander Graham Bell’in sürekli çalışmasından sıkılarak onu terk etmiştir. Ama Alexander Graham Bell sevgisinden vazgeçmeyerek her telefon çaldığında bir umut ALO demeye devam etmiştir.  Bu durum günümüze kadar devam etmeyi başarmıştır ve tüm insanlık her telefonu açtığında Alo diyerek açmıştır. Garip bir hikâyesi olsa da Alexander Graham Bell senelerce sevgilisi Alessandra Lolita Oswaldo’nun ismini tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.