Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi konusu tarih severlerin, yerli ve yabancı turistlerin oldukça merak duyduğu ve araştırdığı bir konu haline gelmiştir.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi genellikle öğrencilere ödev olarak verilen konulardan birisi olsa da son dönemlerde yerli ve yabancı birçok turist tarafından da araştırılmaktadır. Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi Vikipedi isimli sitenin ülkemizde kapanması ile birlikte, birçok kullanıcı bu güzel tarihe ilişkin blog sitelerinden faydalanmaya başlamıştır. Bizlerde bu konuda gerekli araştırmalarımızı hem Türkçe olarak hemde İngilizce olarak gerçekleştirdik. Bu yazımız ile birlikte hem genel anlamda bilgi sahibi olmuş olacaksınız hem de ödevinizi başarıyla tamamlamış olacaksınız. Anadolu’nun batı kıyısında yer alan ve tarihi dokusu ile birlikte pek çok tarih severin ilgi odağı haline gelen Efes Antik Kenti Konusunda Kısa Bilgi ve anekdotlar ile birlikte sizlere hemen bilgi aktarmaya başlayalım.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Efes Antik Kenti Hakkında Genel Bilgi almak veya kısa bilgiler ile bu tarihi antik kent hakkında bilgi almak istiyorsanız tam olarak yerine geldiniz. Ülkemizin tarihi mirasları içerisinde yer alan bu güzide Antik Kent, birçok tarih severi kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Duyduğunuz bilgilerden sonra sizlerinde hayran kalacağınızı umuyoruz. Eğer daha önce bu antik kenti ziyaret etmiş iseniz, yorum kısmında bizlerle fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. İzmir ilimizde yer alan Efes Antik Kenti’nin yanı sıra, bu güzel ilimizin diğer kültürel özelliklerini merak ediyorsanız https://www.aylakbilgin.com/izmirin-kulturel-ozellikleri-ve-degerleri-1524/yazımızdan kültürel özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Efes Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi

Efes Antik Kenti Hakkında Çok Kısa Bilgi vermek gerekirse; Efes Antik Kenti, Anadolu Bölgesinin batı kesiminde yer alan İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunan antik bir Roma kentidir. Antik Roma yani Yunan kentleri arasında bulunan Efes Antik Kenti, klasik Yunan dönemi içerisinde yer alan İyonya’nın on iki büyük şehrinden bir tanesidir. Milattan önce 6000 yılında kurulduğu bilenen Efes Antik Kenti, 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

İzmir Efes Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi

İzmir Efes Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi olarak sizlere üst başlıktan farklı olarak şunu söyleyebiliriz; İzmir Efes Antik Kenti, Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Roma, Yunan ve Türk medeniyetleri başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Efes Antik Kentinin içerisinde; Kütüphane, tapınaklar, uzun yollar ve konaklamaya yarar yapılar yer almaktadır. Kuruluşu M.Ö. 6000’li yıllara dayanan Efes Antik Kenti , Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Efes Antik Kenti ayrıca Helenistik ve Roma dönemlerinin en parlak zamanını yaşayarak batı ve doğu arasında bir kapı görevi görmüştür.

Efes Antik Kenti, bir liman şehri olmasının yanı sıra ticaret ve politika merkezi olarak da nam salmıştır. Bunu Efes Antik Kenti içerisinde yaşayan ve efsaneleşen Herakleitos, Artemidoros, Hipponaks, Zenodotos ve Soranos gibi ünlü isimlerden anlayabiliriz. Kültürel açıdan da oldukça zengin olan İzmir Efes Antik Kenti 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi İngilizce

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi İngilizce olarak sizlerle paylaşmak istiyoruz. Genellikle öğrencilere verilen bu konu aslında hepimiz için oldukça mühimdir. Ayrıca Efes Antik Kenti Hakkında ödev verilirse de, böyle ödev verilmeli değil mi? İngilizce açısından kendinizi geliştirmek isterseniz sizler de paragraf ekleyerek devam edebilirsiniz. Peki, hemen Efes Antik Kenti Hakkında İngilizce Bilgi Nedir? Hep birlikte Bakalım.

The Ancient City of Ephesus is an ancient Roman city located in the Selçuk district of İzmir, west of Anatolia. The ancient city of Ephesus, which is among the ancient Roman cities, is one of the twelve major cities of Ionia during the classical Greek period.  The ancient city of Ephesus was registered as a World Heritage Site by UNESCO in 2015. It is known that Ephesus was founded in 6000 BC. Inside the ancient city of Ephesus; There are libraries, temples, long roads and accommodation facilities. With this information, we see how important the ancient city of Ephesus is. Attractions in Ephesus Antique City are;

 • Harbor Street
 • Church of Our Lady
 • Great Theater
 • Marble Street
 • Love House
 • Celsus Library
 • Kuretler Street
 • Hillside Houses
 • Skolastika Bath
 • Temple of Hadrian
 • Domitian Temple
 • Town Hall (Prytaneion)
 • Odeon

When the above mentioned works are examined, it is also possible to obtain a lot of information such as the architecture of the period, the way of living of the people, customs and traditions, religious beliefs and historical information.

Efes Antik Kenti Kısa ve Genel Bilgi
Efes Antik Kenti Kısa ve Genel Bilgi

Efes Antik Kenti Hakkında Genel ve Detaylı Bilgi

Efes Antik Kenti hakkında genel ve detaylı bilgi aktarmamızın yukarıda belirttiğimiz kısa bilgileri pekiştireceğini düşünmekteyiz. Sizlere bu antik şehrin efsaneleşen hikayesi, gidildiğinde nerelerin gezilmesi ve Efes Antik Kenti kuruluş amacı konusunda detaylı olarak başlıklar halinde bilgi vermeye çalışacağız. Sizlerinde eklemek istedikleri bir husus olursa yorum kısmından paylaşmanız bizleri memnun edecektir.

Efes Antik Kenti Hikayesi

Efes Antik Kenti Hikayesi eski efsanelere göre, Amazon adıyla bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulmuştur. Kentin kuruluşunun ise, kent kâhinlerinin tavsiyesi ile bir balık üzerinde gidildiği ve Kayster Nehri’nin denize döküldüğü yerin kıyısında kurulduğu anlatılmaktadır. Atina kralı, Kodros’un oğlu Androklos tarafından bu nehrin kıyısına ulaşılarak, kentin inşa edildiği belirtilmektedir. Ayrıca arkeolojik araştırmalarda bölgede M.Ö. 2000’li yılların sonuna kadar yerli insanların yaşadığını gösterir tarihi eserler elde edilmiştir. Tahminimize göre bu yer Hitit Kaynaklarında geçen ve Ayasuluk Tepesi  olarak adlandırılan Arzawa’nın başkenti Apasa kentidir. Eğer bu tahmin doğruysa Efes Antik Kenti’nin Hitit Uygarlığı ile iyi ilişkiler içerisinde olduğu ve Hitit Uygarlığından da etkilendiğini söyleyebiliriz. Daha sonrasında ise gelişerek hatta yaşamın olmamasına rağmen birçok eseri ile birlikte günümüze kadar ulaştığını bilmekteyiz.

Efes Antik Kentinde Gezilecek Yerler Nelerdir?

Efes Antik Kentinde gezilecek yerler kısmını aslında İngilizce olarak yukarıda belirtmiştik. Büyük bir yerleşim yerine sahip olan Efes Antik Kenti tüm dünyanın hayranlık duyduğu birçok bölümden olu şmaktadır. Eğer sizlerinde gezi planı içerisinde bu güzel kent yer alıyorsa veya buraya yolunuz düşmüşse, aşağıda belirttiğimiz en güzide mekanları da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 • Liman Caddesi
 • Meryem Kilisesi
 • Büyük Tiyatro
 • Mermer Cadde
 • Aşk Evi
 • Celsus Kütüphanesi
 • Kuretler Caddesi
 • Yamaç Evler
 • Skolastika Hamamı
 • Hadrian Tapınağı
 • Domitian Tapınağı
 • Belediye Binası (Prytaneion)
 • Odeon

Yukarıda zikredilen eserler incelendiğinde, dönemin mimarisi, halkın yaşam biçimi, gelenek ve görenekler, dini inançlar ve tarihi bilgiler gibi pek çok bilgi elde etmek de mümkündür.

Efes Antik Kenti Hangi Amaçla Yapılmıştır?

Efes Antik Kenti Hangi Amaçla Yapılmıştır? Sorusu genellikle öğrencilere ev ödevi olarak verilmektedir. Fakat genel kültür anlamında hepimizin bilmesi gereken bir konudur.  Yazımızın başında belirttiğimiz üzere Efes Antik Kentinin kuruluşu milattan önce (M.Ö.) 6000 yıllarına dayanmaktadır. Bu kentin inşasının asıl amacının hem sosyal bir yerleşim yeri, hem bir ticaret merkezi hem de politik bir alan olarak kurulduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, liman kıyısında kurulan bu şehir batı ve doğu arasındaki iletişimi sağlayarak Helenistik ve Roma dönemlerinin en parlak zamanını yaşamıştır. Efes Antik Kentinin kuruluş amaçları arasında şunları sayabiliriz.

 • Dışarıdan Gelenlerin Konaklama İhtiyacını Gidermek
 • Tapınaklar Kurularak Dini Vecibelerin Yerine Getirilmesi
 • Liman Kenti Olmasıyla Ticari ve Turistik Açıdan Alan Oluşturmak
 • Hapishane Kurarak Suçluların Cezalandırılması ve Adil Bir Yaşam Hakkı
 • Kütüphane Kurularak İlim Tahsili ve Gelişim
 • Tiyatro Kurularak Sosyalleşme Anlayışı

gibi çeşitli eserlerin yer almasından anlaşılacağı üzere, aslında günümüzde yer alan büyük şehirlerin antik dönemdeki bir örneği olarak görebilmemiz mümkündür. Hele ki, o dönemde bu kadar yapı ve ince ayrıntının yer alması, ne denli zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu bizlere göstermektedir. Yapılan eserler incelendiğinde de, dönemin mimarisi, insanların yaşayış tarzları, örf ve adetleri, dini inanç biçimi ve tarihi bilgileri gibi birçok bilgi edinmek de mümkündür.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.