Manisa’nın Kültürel Özellikleri Ve Değerleri

Manisa’nın Kültürel Özellikleri ve Değerleri ve doğal güzellikleri ile birlikte birçok kişinin ilgisini çekebilmeyi başarmış ve merak konusu olmuştur.

Manisa’nın kültürel özellikleri ve değerleri, kendine has şivesi ve tarihi değerleri ile birlikte birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekebilmeyi başarmıştır. Manisa ülkemizin Ege Bölgesinde yer almaktadır. Nüfusu ile birlikte İzmir’den sonra Ege’nin ikinci büyük kenti olan Manisa, sanayisi tarihi değerleri ve doğal güzellikleri ile birlikte birçok kişiyi kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Sanayi anlamında da İzmir ve Denizli ile birlikte Ege Bölgesinin en gelişmiş illeri arasında yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda Manisa’nın kültürel özellikleri ve değerleri konusunu tüm detayları ile birlikte aktarmaya çalışacağız.

Manisa’nın Özellikleri

Manisa’nın özellikleri, tarihi yapıtları ve kültürel değerleri köklü bir tarihe sahip olan bu kentimizi oldukça değerli kılmaktadır. Düzenlenen şenlikler ile birlikte her yıl yoğun bir turist kitlesi ile karşılaşan Manisa ilimiz yöresel kıyafetleri, lezzetli yemekleri, kendine has şivesi ve tarihi yapıtları ile birlikte oldukça göz doldurmaktadır. Peki, Manisa’nın özellikleri nelermiş gelin tüm detayları ile birlikte bakalım. Bunun yanı sıra farklı bir kültüre göz gezdirmek istiyorsanız https://www.aylakbilgin.com/konyanin-kulturel-ozellikleri-ve-degerleri-289/ yazımızdan Konya ilimize ait kültürel değerlere ulaşabilirsiniz.

Manisa Hakkında Bilgiler

Manisa hakkında bilgiler edinmiş olduğumuz ve araştırdığımız kaynaklar neticesinde derlenerek siz değerli okurlarımız ile paylaşılmaktadır. Köklü bir tarihe sahip olan bu güzel ilimiz aynı zamanda birçok uygarlığa ve medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. 45 Plaka numarasına sahip olan ve sanayisi ile ön plana çıkan ilimizin  16 ilçesi bulunmaktadır. Manisa ilimize ait tüm bilgileri sizlerle paylaşmaya kalksak sanırım sayfalara sığdıramayacağız. Bizler Manisa ilimiz ile ilgili ön plana çıkan ögeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Başlıklar halinde sizlere Manisa’nın kültürel özellikleri ve değerleri konusunu aktarmaya çalışalım.

Manisa’nın ilçeleri

 1. Ahmetli
 2. Akhisar
 3. Alaşehir
 4. Demirci
 5. Gölmarmara
 6. Gördes
 7. Kırkağaç
 8. Köprübaşı
 9. Kula
 10. Manisa
 11. Salihli
 12. Sarıgöl
 13. Saruhanlı
 14. Selendi
 15. Soma
 16. Turgutlu

Manisa’nın Nüfusu ve Coğrafi Konumu

Manisa’nın nüfusu 2020 yılı verilerine göre yaklaşık olarak 1 430 000 olarak ön görülmektedir. Bunun yanı sıra büyük bir işçi, memur ve öğrenci kitlesine de sahip olan Manisa ilimizin nüfusu gün geçtikçe artış göstermektedir. Oldukça verimli topraklara sahip olan Manisa ilimizin sınır komşularına baktığımızda Kuzeyde Balıkesir, Kuzeydoğuda Kütahya, Doğuda Uşak, Güneydoğuda Denizli, Güneyde Aydın ve İzmir,
Batıda ise İzmir ilimizdir.

Manisa’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri

Manisa’nın tarihi tam olarak bilinemese de yapılan kazılar ve araştırmalar neticesinde çok eski tarihlere dayandığı bilinmektedir. Manisa ilinin ilk olarak Magnetler tarafından kurulduğu da tahminler arasındadır. Milattan önce 1450 – 1200 yıllarında da Hititlerin etkisinde kalan Manisa ilimizde ayrıca Hititlileri gösteren pek çok bulgunun da yer aldığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Lidyalılar ve Persler gibi birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapan bu güzel ilimiz kültürel özellikleri açısından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir.

Manisa’nın Kültürel Özellikleri
Manisa’nın Kültürel Özellikleri

Manisa’nın Kültürel Özellikleri

Manisa’nın kültürel özellikleri denilince ilk akla gelen tarihi ve mimari unsurları olsa da, bunun yanında kendine özgü türküleri, kılık ve kıyafeti, yöresel yemekleri ve şenlikleri ile birlikte oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Manisa aynı zamanda doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan bir ilimizdir. Peki, Manisa’nın kültürel özellikleri ile ilgili detayları sizlerle paylaşmaya çalışalım.

Manisa’nın Yöresel Yemekleri

Manisa’nın yöresel yemekleri her damak tadına uygun ve oldukça lezzetli yemeklerdir. İlk akla gelen hemen Mesir Macunu olsa da bu güzel ilimizde birçok yemeğin oldukça lezzetli bir şekilde yapıldığını söyleyebiliriz. Bu yemekleri özellikle düzenlenen şenlikler ve fuarlarda da görebilmeniz mümkündür. Peki, Manisa’nın öne çıkan yöresel yemekleri nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

 • Mesir macunu
 • Kula Güveç Kapaması
 • Şekerli Pide
 • Otlu Pide
 • Manisa Kebabı

Manisa’nın Türküleri

Manisa’nın türküleri, kimi zaman bir aşkı, kimi zaman ise efsanevi bir olayı konu edinmiş ise de günümüzde de dillerden dillere söylenmeye devam etmektedir. Sizlere Manisa’dan çıktım isimli türküden bir kesit paylaşarak ön plana çıkan bazı türküleri listeleyim.

“Manisa’dan çıktım bayram etmeye
Üç gün bayram edip gonup göçmeye
Aman efem tomruk zincir gelir
Bu gençlikte ölüm bana zor gelir”

 • Manisa’yla Bergama’nın Arası
 • Arkamı da Verdim Şu Manisa’nın
 • Nazoğlu’nu Manisa’da Vurdular
 • Manisa’dan Çıktım

Manisa’nın Yöresel Kıyafetleri ve Halk Oyunları

Manisa’nın Yöresel Kıyafetleri ve Halk Oyunları denilince ilk akla gelen Zeybek’tir. Genellikle baş kısmında iğne oyalı başlık ile alternatif olarak fes kullanılmaktadır. Beyaz bir gömlek ve gömlek üzerine ise kartal kanatlı olarak adlandırılan mavi renkli yelek giyilmektedir. Sırma işlemeler ile birlikte oldukça zarif bir görüntü oluşturulan bu yöresel kıyafetler aynı zamanda siyah şalvar ve papuç ile birlikte oldukça hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Ege yöresindeki diğer illerimiz ile birlikte oldukça benzerlik gösterdiğini de ekleyebiliriz. Manisa halk oyunları arasında ise; Harmandalı Zeybeği, Yeni Harmandalı Zeybeği, Aydın Zeybeği, Soma Zeybeği, Baylan Cemile, Koca Ümmet, Çift Hava, Seymen Sekmesi, Cihan Yandı Zeybeği, Ayvalık Zeybeği ve Dağlı Havası ön plana çıkmaktadır.

Manisa’nın Tarihi Yerleri ve Kültürel Özellikleri

Manisa’nın tarihi yerleri ve kültürel özelliklerini tek tek sıralamaya çalışmak sizleri sıkacağı gibi aynı zamanda sayfalar dolusu yazı oluşmasına neden olacaktır. Bizler sizlere en kısa bir şekilde en çok tercih edilen gezilecek ve görülecek yerleri eklemeye çalışacağız. Sizlerde Manisa ilinize yolunuz düşerse belirteceğimiz şenliklere katılabilir ya da buraları ziyaret edebilirsiniz.

 • Sard Antik Kenti
 • Muradiye ve Ulu Cami Külliyeleri
 • Mesir Macunu Şenlikleri
 • Spil Dağı Milli Parkı
 • Salihli Artemis Tapınağı
 • Sart Antik Kenti
 • Ağlayan Kaya ( Nyobe )
 • İvaz Paşa Camii
 • Kuladokya Kula Peri Bacaları
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.