Kum Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kum Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Soruları izlerken bile kendisine hayran bıraktıran birçok kişininde yapmaya uğraştığı ve oldukça merak edilen bir konudur.

Kum Sanatı Nedir? Sorusu son günlerde genellikle T.V. ekranlarında gördüğümüz adeta bir gösteri sanatı haline gelen kum ve ışıklandırma ile  yapılan sanat türlerinden birisidir. El sanatlarının ustaların elinde ne denli önemli bir hale dönüştüğünü bilmekteyiz, son dönemlerin popüler haline gelen sanatları arasında yer alan Kum Sanatı da bu usta ellerde harika görüntüler ile bizleri karşılamaktadır. Sizlere bu yazımızda edindiğimiz ve araştırdığımız bilgileri derleyerek Kum Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Kum Sanatı Nedir?

Kum sanatı nedir? Sorusu yeteneklerini denemek isteyenler ya da bu sanatın nasıl icra edildiği ile ilgili bilgi almak isteyenlerin araştırmış olduğu bir konudur. Genellikle ressamların tercihinde olan bu sanatın güzel bir ışıklandırma ve müzik eşliğinde insan ruhunu oldukça sakinleştirdiğini ve dinlendirdiğini söyleyebiliriz. Kum sanatı ile ilgili bilgilerin kısıtlı olduğunu düşünerek sizlere bu sanat ile ilgili yaptığımız araştırmalar neticesinde edindiğimiz en güzel ve en detaylı bilgileri paylaşacağız.

Kum Sanatı Tanımı

Kum sanatı, ışıkla aydınlatılan yüksek bir masada kumun el ile işlenmesi ve görüntü oluşturulması ile yapılan bir sanat türüdür. Kum sanatını icra eden kişileri ise kum ressamı denilmektedir. Kum sanatı, genellikle “New Age” denilen tarzda müzikler ile bir gösteri sanatı haline dönüştürülmüştür. Son günlerde T.V. ve sosyal medya kanallarında oldukça sıkla rastladığımız bu sanata ilginin arttığını ve oldukça çok beğenildiğini söyleyebiliriz.

Kum Sanatı Tarihi Nedir?

Kum sanatı tarihi tam olarak bilinmemektedir. Fakat insanlığın oluşmasından bu yana toprak ile yapılan şekillerden çizimlere kadar birçok ögenin kum sanatı tarihini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu durum ise kum sanatının kökeninin bizlere ne denli eski tarihlere kadar dayandığını göstermektedir.

Kum Sanatı Özellikleri

Kum sanatı özellikleri denilince ilk akla gelen oluşturulan sunumdur. Kum sanatı icra eden kişilerin bu sanatı yaparken görsel ve işitsel sunumdan da oldukça faydalandığını söyleyebiliriz. New Age tarzında bir müzik ile birlikte hem rahatlatıcı hem de dinlendirici bir etki ile kendisini izlettirdiği gibi aynı zamanda kum üzerinde yapılacak olan şekiller ile de fikir sahibi olmaya çalışılması yani merak duygusunun uyandırılması kum sanatının temel özellikleri arasında yer almaktadır.

Kum Sanatı Nasıl Yapılır?

Kum sanatı nasıl yapılır?  Sorusu bu işe yeni başlayanlar için ya da resim yeteneği olup da bunu kum sanatı ile taçlandırmak isteyenler için çokça araştırılan bir konudur. Kum sanatını icra edebilmeniz için bazı püf noktaları, kullanılan malzemeleri ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Sizlere kum sanatı yapılışı ve bilgilerini başlıklar halinde aktarmaya çalışacağız.

Kum Sanatı Nedir
Kum Sanatı Nedir

Kum Sanatı Tekniği Nedir?

Kum sanatı tekniği aslında tamamen sizlerin yapacağı çalışma ile ilgilidir. Aynı bir ressam gibi kum üzerinde kara kalem çalışması gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Burada teknikten ziyade sizlerin kullanacağı toprağın renk tonları önemlidir. Gölgeleme tekniğine bu sanat üzerinde eğilim göstermeniz sizleri başarıya ulaştıracaktır. Ayrıca hatların ve ince işçiliklerin koyu renkli kum ile belirginleştirilmesi de sizlerin tekniğini ön plana çıkaracaktır.

Kum Sanatında Kullanılan Malzemeler

Kum sanatında kullanılan malzemeler internet ortamından ya da alış veriş merkezlerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz malzemelerdir. Güzel bir aydınlatıcı iyi bir masa ve farklı renk tonlarındaki toprak ile bu işi yapabilmeniz mümkündür. Evinizde oluşturacağınız bir bölüm üzerinde bunu güzel bir müzik eşliğinde gerçekleştirebilmeniz ve hobi haline dönüştürebilmeniz de mümkündür. Peki sizlere kullanacağınız temel malzemeleri listeleyelim.

  • Masa Aydınlatıcısı (Beyaz ya da Sarı Işık Tercihi)
  • Yüksek Cam Kaplı Bir Masa (Kenarları 5 cm olacak şekilde kapalı olması sizlere fayda sağlar)
  • Cam Yerine Kaygan Zemine Sahip Farklı Bir Malzemede Olabilir
  • Farklı renklerde ince kum

Kum Sanatı Yapılışı ve Püf Noktaları

Kum sanatı yapılışı ve püf noktaları bu konuda sizlerin tamamen el becerisine kalmıştır. Hazırlamış olduğunuz malzemeler ile birlikte ince bir kum tabakasını camın üzerine serip daha sonra edinmiş olduğunuz diğer tonlardaki kumlar ile birlikte istediğiniz deseni oluşturabilirsiniz. Buradaki püf nokta ise gölgeleme ve koyu renkli kumun iyi bir şekilde kullanılması ve hatların tam anlamıyla oluşturulmasıdır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.