Hat Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Hat Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusu son dönemlerde hobi edinmek isteyenlerin hat sanatı üzerinde eğilim göstermesiyle oldukça çok merak edilmektedir.

Hat sanatı son dönemlerde Halk Eğitim Merkezlerinde yaygın olarak kullanılan ve birçok kişi için nedir? nasıl yapılır? gibi soruların araştırıldığı konudur. Hobi edinmek isteyen birçok kişinin hem evlerinde hem de eğitim merkezlerinde ki kurslarda belirli sanat dallarına yöneldiği herkes tarafından bilinmektedir. Peki, bu sanat dalları ile ilgili ne kadar bilgiye sahibiz ve neler biliyoruz? Tüm sorularınızın cevabını hat sanatı nedir? nasıl yapılır? konumuzda cevaplamaya çalışacağız.

Hat Sanatı Nedir?

Hat sanatı nedir? sorusu hüsn-ü hatı benimsemiş ve kendisi için hobi edinmek isteyenlerin cevabını aradığı bir sorudur. Hat sanatı geçmiş yıllara nazaran kaybolmakta olan bir sanat gibi gözükse de belirli dönem aralıkları ile birlikte gündeme gelmekte ve oldukça çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bazı incelikleri içerisinde barındıran bu güzel sanat türü aynı zamanda birçok kişinin severek yaptığı bir hobi haline gelebilmeyi de başarmıştır. Peki, Hat Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Gelin tüm detayları ile birlikte bakalım.

Hat Sanatı Tanımı

Hat sanatı kısa bir tanımlama olsa da yazı sistem ve öğeleri kullanılarak, belirli dekoratif şekillerle desteklenen görsel bir yazı sanat türüdür. Hat, Arapça kökenli bir kelime olup çizgi anlamına gelmektedir. Bu sanat ile uğraşanlara hattat veya bir değir ismi ile kaligraf denilmektedir. Geçmiş yıllardan bu yana hat sanatının birçok alanda kullanıldığını bilmekteyiz. Özellikle Osmanlı ve Selçuklu döneminde çokça tercih edilen ve hattatlar tarafından adeta bir inci gibi işlenen hat sanatı günümüzde de göz bebeği haline gelmiştir. Hat sanatına son dönemlerde özellikle hediyelik eşyalar üzerinde rastlayabilmeniz mümkündür. Eğer farklı bir hobi arayışında iseniz Ebru sanatını tercih edebilir ve detaylara https://www.aylakbilgin.com/ebru-sanati-nedir-nasil-yapilir-294/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hat Sanatı Tarihi

Hat sanatı tarihi ile ilgili birçok kaynaktan yaptığımız araştırmalar neticesinde Arap harfleri çerçevesinde oluşturulan bu güzel yazı sanatının 6. yüzyıl ile 10. yüzyıl arasında meydana gelen gelişmeler neticesinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Türk tarihinde hat sanatı özellikle Osmanlı döneminde yükseliş göstermiş ve mükemmel eserlerin ve tekniklerin  ortaya çıkmasında yardımcı olmuştur.

Hüsn-ü Hat Sanatı ile İsim Yazma Nedir?

Hüsn-ü Hat sanatı ile isim yazma işleminde bazı tekniklerin ve çizgilerin nasıl kullanıldığını iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Eğitim kurslarında her harfin nasıl yazılacağı ile ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonunda harfler birleştirilerek isimler yazılmaktadır. Bunun yanı sıra ismin etrafını süsleyebileceğiniz çizgi çalışmaları ile birlikte çok güzel bir sanat ortaya koyabilmeniz mümkündür.

Hat Sanatı Nasıl Yapılır?

Hat sanatı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı tamamıyla hattatın elindedir. Hat sanatına başlamadan önce ilk olarak kafanızda neler yazacağınız ve neler yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra ise sizlerin zevkine göre kağıdı doldurmanızı ve en iyisine ulaşmaya çalışmanız gerekmektedir. Tabi bunu yapabilmeniz için bazı çeşitleri bilmeniz ve bazı malzemeleri edinmeniz gerekmektedir. Kaliteli bir malzeme ve güzel bir düşünce ile birlikte güzel bir hat sanatı ortaya çıkarabilirsiniz.

Hat Sanatı Çeşitleri Nedir?

Hat sanatı çeşitleri geçmiş yıllardan bu güne kadar günümüze ulaşmış ve oldukça çok rağbet gören türlere sahiptir. Hat sanatında birçok çeşit ve teknik yer alsa da sizlere maddeler halinde açıklayacağımız çeşitler hepsinin birer ana kaynağı olmaktadır. Bu çeşitleri birbirleri arasında ilişkilendirerek kullanabilirsiniz. Peki, hat çeşitleri nedir?

 • İslami hat sanatı
 • Arap hat sanatı
 • Pers hat sanatı
 • Çin hat sanatı
 • Batı hat sanatı

Hat Sanatında Kullanılan Malzemeler

Hat sanatında kullanılan malzemeler bilinenin aksine ulaşılması daha kolay malzemelerdir. Tam olarak bu işi yapmaya karar verdiyseniz malzemelerinizi kaliteli bir şekilde edinmeniz ve tercih etmenizde fayda vardır. Unutmayın ki malzemeniz ne kadar kaliteli ise yapacağınız sanat da o kadar düzgün olacaktır. İşte, hat sanatı malzemeleri;

 • Kalem
 • Kalemtıraş
 • Makta
 • Mühreleme
 • Ahar (Kağıt Boyama)
 • Mürekkep
 • Likaa
 • Hokka

Hat Sanatı Yapılışı ve Püf Noktaları

Hat sanatı yapılışı ve püf noktaları konusuna değinmeden önce hat sanatının tamamıyla kişinin hayal dünyasını yansıttığını dile getirelim. İyi bir hattat olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey ustanızı iyi bir şekilde gözlemlemek olacaktır. Kullanılan malzemeler herkesin bildiği malzemelerdir. Bu malzemelerden faydalanarak kağıt üzerinde kendi hayal dünyanızı en güzel şekilde yansıtarak güzel isimler, şekiller ve grafikler ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.