Quilling Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Quilling Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Soruları son dönemlerin gözdesi olan Quilling sanatını örnekleri ile birlikte merak edenlerce araştırılmaktadır.

Quilling Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Son dönemlerin en gözde sanatı haline gelen Quilling örnekleri ile birlikte de pek çok kişiyi kendisine hayran bırakmıştır. Kağıt sanatı olarak da adlandırılan Quilling, hobi arayışında olanlarında ve güzel vakit geçirmek isteyenlerin oldukça çok tercih etmiş olduğu bir etkinliktir. Sizlerde eğlenceli ve güzel bir şekilde vakit geçirmek istiyorsanız, bu sanatı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ticari manada da Quilling sanatında bir değerin olduğunu dile getirelim. Sizlere bu yazımızda Quilling ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra aklınıza takılan bir soru olursa bunu yorum kısmından bizlerle paylaşabilir. Peki, Quilling Nedir? Nasıl Yapılır? Gelin tüm detayları ile birlikte bakalım.

Quilling Sanatı Nedir?

Quilling Sanatı Nedir? Kağıt sanatına ilgi duyanların ve merak edenlerin araştırmış olduğu bu sanat örnekleri ile birlikte insanları kendisine mest etmektedir. Hoş ve iyi bir şekilde zaman geçirmek isteyenlerin adeta odak noktası haline gelen Quilling günümüzde ticari amaçla da yapılmaya devam edilmektedir. Sizlere başlıklar halinde detaylıca bilgi aktaracağız. Bunun yanı sıra bir başka sanat dalı olan Ebru Sanatı hakkında bilgi almak istiyorsanız https://www.aylakbilgin.com/ebru-sanati-nedir-nasil-yapilir-294/ yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz.

Quilling Nedir?

Quilling bir diğer adıyla kağıt telkari, kağıtların yapıştırılması, boyanması ve şekillendirilmesi ile oluşturulan dekoratif tasarımların sağlandığı bir sanat türüdür. Belirli malzemeler ve teknikler kullanılarak yapılan Quilling aynı zamanda süsleme sanatı kategorisinde de değerlendirilebilmektedir. Quilling, özellikle son dönemlerde eğlenceli ve hoş vakit geçirmek isteyenlerin başvurduğu bir sanat olsa da, ticari anlamda da üretilmeye devam edilmektedir.

Quilling Sanatı Seti Nedir?

Quilling Sanatı Seti Nedir? Quilling Sanatına başlamaya karar verenlerin en çok sormuş olduğu sorular arasında yer alan bu güzide soruyu sizler için hemen cevaplandıracağız. Öncelikle şunu bilmeniz isteriz ki, bu sanat için oluşturulan setler mali açıdan sizleri çok zorlamayacaktır. Yapılışı ve uygulayacağınız teknikler, ayrıca kullanacağınız malzemeler tamamen sizlere kalmıştır. Biz set içerisinde yer alan bazı malzemeleri sizlerle paylaşalım.

Quilling Sanatı Başlangıç Seti;

 • 15 Adet Farklı Renkte Küçük Boy Kağıt Şerit
 • 15 Adet Farklı Renkte Orta Boy Kağıt Şerit
 • 15 Adet Farklı Renkte Büyük Boy Kağıt Şerit
 • Metal Saplı ve Metal Uçlu Quilling Kıvırma Alet
 • Quilling Daire Şablon Cetveli
 • Plastik Quilling Tarağı
 • Metal Quilling Kağıt Cımbızı
 • Şeffaf Kağıt Tutkalı
 • 50 Adet Toplu İğne
 • Çalışma Fon Kartonu

Yukarıda belirtmiş olduğumuz malzemeler Quilling sanatı başlangıç malzemeleridir. Bunun yanı sıra yapılışını gösteren küçük Quilling çalışma kitapçıklarından da faydalanabilirsiniz. Bu sizlerin hem pratiklik kazanmasını sağlayacak hem de küçük bir başlangıç yapmanıza olanak verecektir.

Quilling Örnekleri Nelerdir?

Quilling Örnekleri Nelerdir? Bu soru Quilling sanatını merak edenlerin veya ilgi duyanların gördükleri örneklerden sonra bir hevesle araştırmaya çalıştıkları sanatın ilk aşamasıdır. Birbirinden güzel örneklerin yer aldığı Quilling sanatına dair resimlerle bir kaç örnek gösterip Quilling Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabını sizlerle paylaşalım.

Quilling Örnekleri
Quilling Örnekleri

Quilling Sanatı Nasıl Yapılır?

Quilling Sanatı Nasıl Yapılır? Sorusunun aklınızı kurcaladığını biliyoruz. Quilling Sanatı tarih itibari ile de çok eski bir sanat dalıdır. Fakat zaman içerisinde makineleşme ile unutulmuş olsa da, son 3 yıldır ülkemizde tekrar popüler hale gelmeyi başarabilmiştir. Kağıt telkari adıyla da bilinen Quilling Sanatı hem eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak hem de hayal dünyanızı renklendirecektir. Sizlere başlıklar halinde Quilling Sanatı yapılışına dair bilgi aktaracağız.

Quilling Sanatı Nasıl Yapılır?

Quilling Sanatı Nasıl Yapılır? hemen başlangıç seviyesinde olan arkadaşlarımıza bu sorunun cevabını verelim. Küçük ve yapımı kolay şekillerle başlamanız sizlere bu aşamada fayda sağlayacaktır. İlk olarak yapacağınız şeklin tasarımını kafanızda belirleyin. Bu aşamada biraz acemilik çekecek olsanız da tasarımınız bittikten sonra daha verimli ve düzenli bir şekilde çalışmaya başlayacağınızı belirtelim. O yüzden dolayı işinizi yarım bırakmadan kötü de olmuş olsa tamamlamaya özen gösterin.

Daha sonra satın almış olduğunuz kağıt şeritlerinizi tasarımınıza uyacak şekilde kesin. Sarma işlemi gerçekleştirecekseniz sarma işleminizi tamamlayın. Kağıtlarıınızı boyutlandırarak tutkal ile yapıştırma işleminizi gerçekleştirin. Tüm parçalarınızı tamamladıktan sonra sıra için en keyifli yanı olan birleştirme işlemini gerçekleştirin. Son olarak ise tasarımınızı arka fonu güzel bir çalışma kartonu üzerine yapıştırın. Tüm aşamalar bu şekilde devam edecektir. Burada önemli olan yaptığınız işten keyif almanızdır. Şimdiden iyi çalışmalar dileriz.

Quilling Sanatı Tekniği Nedir?

Quilling Sanatı Tekniği Nedir? Sorusunun asıl cevabı sizlerdedir. Yapılış tarzı ile ile ilgili olarak çeşitli teknikler üretmeniz mümkündür. Quilling Sanatı diğer sanatlar gibi ustasının elinde şekillendirilmektedir. Bizler tekniğinden ziyade sizlere yapılış aşamalarının sıralamasını listeleyeceğiz. Sizler kendinize en uygun şekilde özgün bir teknik kullanabilirsiniz.

 • Kağıtların Kesimi
 • Kağıtların Sarılması
 • Kağıtların Boyutlandırılması ve Yapıştırma
 • Ruloları Şekillendirme
 • Kaydırma Tekniği (Kalp, V Kaydırma, S Kaydırma)
 • Birleştirme
 • Tasarımı Oluşturma

Quilling Çalışmaları

Quilling Çalışmaları aşamasında ilk yapmanız gereken basitten zora doğru ilerlemek olacaktır. Bizlerin hataya düşmüş olduğu asıl nokta şu, insanlar en güzel ve en zor olanı seçerek ondan başlamak isterler sonra da sıkılarak bırakırlar. Sizlere naçizane tavsiyemiz en kolaydan zora doğru gitmeniz olacaktır. Kendinize internet ortamında yer alan 10 tane Quilling çalışmasını çıkartın en kolaydan zora doğru ve tüm çalışmalarınızı tamamlayana kadar uğraşın. Resim olarak yayınladığımızda yazımız oldukça uzun olmakta ve bu durum okuyucularımızı sıkmaktadır. Eğer yorum kısmından talep edilirse bu çalışmaları sizlere sıralı bir şekilde ileteceğimizi bilmenizi isteriz.

Quilling Malzemeleri Seti
Quilling Malzemeleri Seti

Quilling Sanatı Malzemeleri Nedir?

Quilling Sanatı Malzemeleri Nelerdir? Sorusuna yazımızın başında kısmen değinmiştik. Aslında başlangıç seti olarak kullanabileceğiniz bu malzemeler sizlerin işini bir müddet görecektir. Daha profesyonel anlamda çalışmak istiyorsanız ihtiyacınıza binaen bu malzemeleri artırabilirsiniz. Sizler için başlıklar halinde kullanabileceğiniz bazı malzemeleri ve temin edebileceğiniz yerleri listeleyeceğiz.

Quilling Sanatı Malzemeleri Nedir?

Quilling Sanatı Malzemeleri Nelerdir?  Sorusuna belirttiğimiz üzere yazımızın başında değinmiştik. Sizlere tekrardan bir liste halinde bunları sunalım. Çalışma Fon Kartonu yani arka planınız bu iş için oldukça önemlidir. Seçim yaparken oldukça özen göstermenizi tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra kullanacağınız malzemelere ilişkin ekleme yapabilmeniz de mümkündür. Başlangıç anlamında belirteceğimiz malzemeler sizlere yeterli olacaktır.

 • 15 Adet Farklı Renkte Küçük Boy Kağıt Şerit
 • 15 Adet Farklı Renkte Orta Boy Kağıt Şerit
 • 15 Adet Farklı Renkte Büyük Boy Kağıt Şerit
 • Metal Saplı ve Metal Uçlu Quilling Kıvırma Alet
 • Makas
 • Quilling Daire Şablon Cetveli
 • Plastik Quilling Tarağı
 • Metal Quilling Kağıt Cımbızı
 • Şeffaf Kağıt Tutkalı
 • 50 Adet Toplu İğne
 • Çalışma Fon Kartonu

Quilling Kağıdı Nerede Satılır?

Quilling Kağıdı Nerede Satılır? Sorusuna verebileceğimiz en güzel cevap internet ortamıdır. Büyük şehirlerde belirli kırtasiyelerden ulaşabilme imkanınız vardır. Fakat günümüzde pek çok site Quilling ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir. Kullanacağınız kağıtların kaliteli ve parlak olması da sizlere fayda sağlayacaktır.

Quilling Malzemeleri Nerede Satılır?

Quilling Malzemeleri Nerede Satılır? Sorusunda kağıt kısmını bir üst başlığımızda belirtmiştik, kağıdın yanı sıra diğer malzemeleri günümüzde alışveriş merkezleri üzerinde kolaylıkla temin edebilmeniz mümkündür. Rulo, tutkal, cımbız, makas ve toplu iğne gibi birçok ürünü şehrinizdeki alışveriş yerlerinden temin edebilirsiniz. Fakat kağıdın yeterince kaliteli olması sizlerin bu sanatı daha iyi bir şekilde icra edebilmenizi sağlayacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.