Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek?

Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek? Sorusu son dönemlerde en çok araştırılan hukuki konular arasında yer almaktadır.

Günümüzde birçok kişi çeşitli sebepler ile Mahkemelik olmakta ve kavramlar üzerinde araştırma yapmaktadır. Özellikle E-Devlet üzerinden dava dosyasını takip eden birçok kişi “nihai karar kaydedildi” yazısı ile karşılaşmaktadır. Hal böyle olunca pek çok kişi de bu hukuki terimin ne anlama geldiği üzerinde araştırma yapmaktadır. Sizlerde hukuki terimlerin ne olduğuna ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek?

Nihai karar, hukuk terimleri arasında yer almaktadır. Son dönemlerde sıklıkla araştırılan bir konudur ve hukuki kavramlar arasında en çok dikkat çekenidir. Bu karar tam olarak kesinleşmiş değildir. Karara karşı itirazda bulunulması ya da istinaf veya temyiz edilmesi mümkündür. Sizler için nihai karar ile bilinmesi gerekenleri başlıklar halinde açıkladık. Bunun yanı sıra sizlerde araştırmış olduğunuz hukuki terimlerin ne anlama geldiğini yorum kısmından bizlere belirtebilirsiniz.

Nihai Karar Kaydedildi Nedir?

Nihai karar kaydedildi nedir? Sorusunu kısa bir şekilde cevaplamak gerekirse;  bu ibareler genelde dava dosyalarında kullanılmaktadır. Dava dosyalarının sonuçlarında ya da gidişatı için bu terim ile karşılaşabilmeniz mümkündür. Nihai karar verilmesi demek ise artık davanın kesin olarak sonuçlandığını göstermektedir. Dava dosyasına bir karar verildiğini göstermektedir. Bu karar aynı zamanda itiraz, istinaf ya da temyiz kanun yoluna tabidir. Bunu da kararın sonunda görebilmeniz mümkündür. Bu karar kaydedildikten sonra ilgili ibare verilen kararın e- imzalanarak imzalandığını ve kaydedildiğini göstermektedir.

Dava Dosyalarında Nihai Karar

Dava dosyalarında nihai karar, dosyaların sonlandığını göstermektedir. Bir karar verildiğini ve bu kararın da son karar olduğunu net bir şekilde ifade eder. Bu kararlar vatandaşlara bazen kaydedildi olarak da gözükebilmektedir. Fakat bu kayıt durumu, nihai kararın değişeceğini göstermez. Nihai kararın ibaresi bulunuyorsa, verilen kararın artış değiştirilemeyeceğini göstermektedir.

Ceza davasında nihai karar;

Bu başlık altına nihai karar, direkt olarak ceza dosyası için son kararın verildiğine işaret edecektir. Esasa usule göre nihai karar direkt olarak sonlandırılmış olacaktır. Mahkemenin verdiği hüküm netleşmiştir. Başvuru yaptıktan sonra araştırma ve soruşturma süreçleri eksiksiz olarak tamamlanmıştır. Hakim hem davalı hem de davacının görüşlerini incelemiştir. Son olarak her iki taraf için makul olan bir kararın verilmesi sağlanmıştır.

  • 5237 sayılı Ceza Mahkemeleri Kanunu kapsamında değerlendirilen davalarda taciz, tecavüz, insan yaralama, adam öldürme gibi suçları ele alır.
  • Bu aşamada görevli ya da yetkili mahkeme Asliye ve Ağır ceza hakimliği olur.
  • Mahkemenin verdiği karar kesin nitelikte değilse mağdur olan tarafın haklarının korunması için yargı yolu her zaman açıktır.

Sürecin tamamlanması durumunda ise nihai karar verilmiş olacaktır.

Nihai Karar Ne Zaman Verilir?

Nihai karar ne zaman verilir? Sorusu merak edilen bir diğer sorudur. Direkt olarak mahkeme devam ederken nihai kararın verilebilmesi için mutlaka her iki tarafta dinlenmelidir. Ardından deliller kanıtlar toplanacaktır. Davanın seyrinin değişmesi durumunda deliller önemli rol oynar. Ardından tüm süreç hâkim tarafından sonuçlandırıldığında karar verilmektedir. Verilen bu karar nihai karar olarak adlandırılmaktadır.

Nihai Karar Kaydedildi Ne Demek?

Nihai karara ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlere aktardık. Dava dosyalarının E-Devlet üzerinden takibinin yapılmasından sonra pek çok kişinin çeşitli hukuki terimler üzerinde araştırma yaptığını hepimiz bilmekteyiz. Bu tarz hukuki terimlerle karşılaşırsanız ve ne anlama geldiği hakkında bir fikriniz yoksa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Araştırmalarımızı tamamlayarak en kısa sürede sizlere dönüş yapmaya çalışacağız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.