İşçi Alacağı Dava Dilekçesi Örneği 2021

İşçi Alacağı Dava Dilekçesi Örneği 2021 yılı itibarıyla işten çıkarılanların oldukça fazla araştırmış olduğu bir dilekçe örneğidir.

Korona virüsün hayatımıza girmesi ile birlikte pek çok aksaklığın yaşandığını bilmekteyiz. Bu aksaklıkların başında ise ekonomik nedenlerden dolayı kapatılan firmaların işçi çıkarması gelmektedir. Birçok kişi halihazırda çalışmış olduğu iş yerinden ekonomik sıkıntılar nedeniyle çıkartılmış ve işsiz kalmıştır. Bunun yanı sıra çeşitli sebepler ile birlikte birçok İşten çıkarılma olmuştur. Hukuki anlamda haklarını aramak isteyen işçiler ise işçi alacağı davası açmıştır. Sizlerde dava açmak konusunda ne yapacağınız hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda İşçi Alacağı Dava Dilekçesi Örneği ile dava hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İşçi Alacağı Dava Dilekçesi Örneği 2021

İşçi Alacağı Dava Dilekçesi Örneği 2021 yılında çeşitli sebepler ile birlikte işten çıkarılanların oldukça çok araştırdığı ve merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu dava bir avukat aracılığıyla açılabileceği gibi aynı zamanda kendi müracaattınız sonucunda da açılmaktadır. Sizlere yardımcı olmak adına güncel hali ile birlikte dilekçe örneği sunacağız. Ancak öncelikle işçi alacağı davası ile ilgili olarak sizlere birkaç husustan bahsedelim.

İşçi Alacağı Dava Nedir?

İşçi alacağı davası, iş sözleşmesinin çeşitli sebeplerle ya da geçersiz bir sebebe bağlı olarak iptal edilmesi sonucu belirli süreli iş sözleşmesine ya da iş kanuna tabi olan işçiler tarafından açılan bir davadır. Bunun yanı sıra  işçilerin açmış oldukları bu dava ile birlikte hukuki olarak haklarını korumayı hedeflediğini söyleyebiliriz. Ancak bu davanın açılması ve takibi konusunda oldukça dikkatli davranılmalıdır. Çünkü dava sürecinin takibi ve süreleri oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca kıdem tazminatına ilişkin olarak https://www.csgb.gov.tr/istatistikler/calisma-hayati-istatistikleri/kidem-tazminati/kidem-tazminati-tavan-miktari/ bakanlığın resmi web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

İşçi Alacağı Dava Dilekçe Örneği

İşçi alacağı dava dilekçesi örneği 2021 yılı için en güncel hali ile birlikte sizlere sunulmaktadır. Bu dilekçe örneğini kolay ve hızlı bir şekilde Word sayfasına yapıştırarak kullanabilmeniz mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken husus dilekçe ekinde bizim örnek olarak belirttiğimiz evrakların eklenmesidir. Hemen sizlere dilekçe örneğini paylaşalım

………………………..  İŞ MAHKEMESİNE

Davacı                        : (Adı-Soyadı, T.C. Kimlik Numarasını yazın)
Adresi                         : (Yapılacak bildirimlerin ulaşabileceği adresi yazın)

Davalı                         : (Adı-Soyadı, T.C. Kimlik Numarasını yazın)
Adresi                         : (Yapılacak bildirimlerin ulaşabileceği adresi yazın)

Dava                           : Çalıştığım döneme ilişkin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti alacağı ve fazla mesai alacağının yasal faizi ile davalından tahsili.

Dava Tarihi               : (Davayı açacağınız tarihi yazın)

Açıklamalar               :(Davaya ilişkin açıklamalarınızı yazın)

Hukuki Deliller         : SSK kayıtları, İş yeri kayıtları, tanık beyanları, banka kayıtları, bilirkişi incelemesi, keşif ve sair deliller.

Sonuç ve Talep         : Yukarıda anlattığım nedenlerle;

  • …,00 TL Kıdem tazminatının yasal ödeme günden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsiline,
  • …,00 TL ihbar tazminatının yasal ödeme günden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsiline,
  • …,00 TL fazla mesai ücretinin yasal ödeme günden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsiline,
  • …,00 TL yıllık izin ücret alacağının yasal ödeme günden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsiline karar verilmesini saygılarımlar arz ve talep ederim.

                                                                                                                                                                                                                                                                                   (İmza)
Davacı (Adınız – Soyadı)

EKİ:

  • Davacı nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İş akdine ve işe yönelik evraklar
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.