Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2020

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2020 yılı itibarı ile evliliklerinde problemleri olanların ve boşanmaya karar verenlerin aradığı bir dilekçe örneğidir.

Anlaşmalı Boşanmak isteyen pek çok kişi bunu nasıl yapacağını ve talep edeceğini bilmemektedir. Bunun yanı sıra izleyeceği yol hakkında da bilgi toplamaya çalışmaktadır. Boşanma kararı alan çiftlerin ilk yapacağı iş boşanmanın çekişmeli mi? Yoksa anlaşmalı mı? Olacağı yönünde karar vermeleridir. Anlaşmalı boşanmaya karar veren eşler bundan sonraki aşamada dilekçe hazırlayarak mahkemeye başvurmaktadır. Peki, 2020 yılı Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği Nedir? Gelin tüm detayları ile birlikte beraber bakalım.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2020

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2020 yılında boşanma kararı alan çiftlerin merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Anlaşmalı boşanma avukat aracılığı ile açılabileceği gibi aynı zamanda avukatsız olarak da açılabilmektedir. Eğer boşanmaya karar veren çiftler aralarında tüm yönleri ile birlikte anlaşmışlarsa avukat tutmadan da boşanabilmektedir. Sizlere bu yazımızda Anlaşmalı boşanma dilekçesine dair örnekler paylaşacağız.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Dilekçesi 2020

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Dilekçesi Nedir? Sorusu boşanmaya karar veren çiftlerin mahkemeye sunmak üzere aramış oldukları bir dilekçe örneğidir. Boşanma talebinizi adliyelerde yer alan Aile Mahkemelerine, Aile Mahkemesinin bulunmadığı durumlarda ise yetkili ve görevli olan Asliye Hukuk Mahkemelerine ibraz etmeniz gerekmektedir. Dilekçenizi biraz ettikten sonra sizlere bir duruşma günü verilerek davanız başlamış olacaktır. Bu dava için ilk aşama olan 2 adet dilekçe örneğini sizlere yazımızda paylaşacağız. Fakat bundan önce yapmanız gereken Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Protokolü bulunmaktadır.

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜ

            Davacı eş (ADINIZ SOYADINIZ) ve davalı eş (EŞİNİZİN ADI SOYADI) karşılıklı olarak anlaşma sureti ile boşanmaya karar vermiş olup işbu protokol taraflar arasında tanzim edilmiştir. Bu protokol uyarınca;

 • BOŞANMA HUSUSU:

Davacı (ADINIZ SOYADINIZ) tarafından davalı eş (EŞİNİZİN ADI SOYADI) aleyhine açılan boşanma davası davalı eş tarafından kabul edilmiştir.

 • NAFAKA VE TAZMİNAT HUSUSU:

Tarafların karşılıklı olarak birbirlerinden maddi, manevi tazminat ve nafaka talepleri bulunmamaktadır. 

 • ORTAK MALLAR VE KİŞİSEL EŞYA PAYLAŞIMI:

Taraflar ortak malların ve kişisel eşyaların paylaşımı konusunda tam bir mutabakat içinde olup, evlilik birliğinin devam ettiği evdeki mevcut ev eşyalarının tamamı ve takılar konusunda hiçbir talepleri yoktur.

 • YARGILAMA GİDERLERİ HUSUSU:

Taraflar karşılıklı olarak birbirlerinden yargılama gideri talep etmemektedir.

Dört maddeden oluşan iş bu protokol kendi içinde bir bütündür ve taraflarca hiçbir etki ve baskı altında kalmaksızın ….…/…..…/20…. tarihinde imza altına alınmıştır. Herhangi bir nedenle anlaşarak boşanma gerçekleşmediği takdirde işbu protokol hükümsüzdür.

                                 (İmza)                                                                                    (İmza)
                 Davacı (Adınız-Soyadınız)                                                Davalı(Adınız-Soyadınız)                                                         

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2020

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2020 yılı için uyarlanarak sizlerin kullanabileceği en güzel şekilde hazırlandı. Kolay ve hızlı bir şekilde word sayfasına yapıştırarak bu dilekçeyi kullanabilmeniz mümkündür. Dilekçe eklerinde yer alanları eklemeyi unutmayınız. Peki, hemen avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneğini sizlerle paylaşalım.

………………………..  NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

Davacı                        : (Adı-Soyadı, T.C. Kimlik Numarasını yazın)
Adresi                         : (Yapılacak bildirimlerin ulaşabileceği adresi yazın)

Davalı                         : (Adı-Soyadı, T.C. Kimlik Numarasını yazın)
Adresi                         : (Yapılacak bildirimlerin ulaşabileceği adresi yazın)

Dava                           :  Evlilik birliğinin  temelinden sarsılması nedeniyle anlaşmalı boşanma

Dava Tarihi               : (Davayı açacağınız tarihi yazın)

Açıklamalar               :

 1. Davalı ile …………………… tarihinden bu yana evliyiz. Bu evliliğimizden müşterek bir çocuğumuz bulunmamaktadır.
 2. Davalı ile uyum sağlayamadığımız için müşterek hayatımız çekilmez bir hale gelmiş, evliliğin devamında tarafların ve toplumun hiçbir menfaati kalmamış ve evlilik birliği fiilen bitmiştir.
 3. Davalı ile medeni bir şekilde bir araya gelerek şartları ayrıntılı olarak görüştükten sonra boşanmanın hukuki ve mali sonuçlarını düzenleyen ve ekte sunulan protokolü birlikte imzalayarak kabul ettik.
 4. Devamında yarar ve umut görülmeyen evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanmamıza karar verilmesi için işbu davanın açılma zorunluluğu doğmuştur.

Hukuki Nedenler      : Türk Medeni Kanununun 166. maddesi, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve ilgili kanun hükümleri

Hukuki Deliller         : Nüfus kayıtları, protokol, gerekirse tanık beyanları ve ikamesi mümkün her türlü yasal delil

Sonuç ve Talep         : Yukarıda anlattığım nedenlerle;

 • Türk Medeni Kanunun 166. maddesi uyarınca davalı ile boşanmamıza,
 • Ekte sunulan protokolün aynen hüküm altına alınmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. (Tarih)

                                                                                                                                           (İmza)
                                                                                                                               Davacı (Adınızı-Soyadı)

EKİ:

 • Protokol aslı
 • Davacı nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Davalı nüfus cüzdanı fotokopisi

Şiddetli Geçimsizlik Boşanma Dilekçesi Örneği 2020

Şiddetli geçimsizlik boşanma dilekçesi örneği 2020 yılına ait düzenlenip derlenerek sizlerin en iyi kullanabileceğiniz şekilde hazırlanmıştır. Boşanma talebinizin ilk aşaması olan bu dilekçeyi pdf olarak sizlere sunamasak da word belgesine kopyalayarak rahatlıkla uyarlamanız mümkündür. Ayrıca eklemeniz gereken belgeler bulunması halinde bunu da dilekçeniz ekine yazabilirsiniz. Peki, hemen anlaşmalı boşanma dilekçe örneğini paylaşalım.

……………. NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI : İsim, TC Kimlik No, Adres

DAVALI : İsim, TC Kimlik No, Adres

KONU    : Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı anlaşmalı boşanma talebimize ilişkindir. (Velayet, nafaka, tazminat gibi talepler var ise ayrıca yazılmalıdır.)

AÇIKLAMALAR :

 • Şahsım ile Davalı …./…./….. tarihinde evlenmiş bulunmakta olup, yaşamış olduğumuz sorunlar nedeniyle evlilik birliğimizin devamı imkansız hale gelmiştir. Bir araya gelerek evlilik birliğimizi devam ettirmemiz ve tekrar birlikte yaşamamız mümkün değildir.  Benim olduğum gibi aynı zamanda davalı da aynı fikirdedir.
 • Tarafım ile davalı tarafından ekte sunulan …./…./….. tarihli protokolü düzenlenmiş ve boşanmanın tüm sonuçları hakkında anlaşma yapmış bulunmaktayız. Bu protokolün davaya esasa alınmasını talep ederiz.

HUKUKİ SEBEPLER : Medeni Kanun, HMK ve diğer Mevzuat

HUKUKİ DELİLLER :  Nüfus kayıtları, …./…./….. tarihli anlaşmalı boşanma protokolü, tanık ve diğer deliller.

SONUÇ ve İSTEM: Yukarıda arz ve izah edilen ve de resen açıklanan sebeplerle haklı davamın kabulü ile boşanmamıza karar verilmesine, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı taraf üzerine yükletilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …./…./…..                                                                                                                                                                                               Davacı (Adınızı-Soyadı)

EKİ:

 • Protokol aslı
 • Davacı nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Davalı nüfus cüzdanı fotokopisi
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.