Askerlik Celp Dönemleri 2021

Askerlik Celp Dönemleri 2021 yılında vatani görevini yerine getirmek isteyen birçok kişin in araştırdığı konulardan bir tanesidir.

Askerlik Celp Dönemleri 2021 yılında nasıl olacak? Sanırım askere gidecek olan birçok kişinin aklında bu soru var. Bildiğimiz üzere 2019 yılı Mayıs ayı itibariyle askerlik sisteminde köklü bir düzenleme yapılmış ve tek tip askerlik kanunu ile birlikte askere gidecek olanların süresi 6 aya düşmüştü. 2021 yılı itibari ile 2000’li doğumluların askerlik vaktinin  gelmesi ile birlikte (2001/1 – 2002/2) ve ayrıca askerlik görevini 2021 yılında ifa etmek isteyenlerce yeni düzenlemenin nasıl olacağı konusunda bir merak oluşmuştur. Yazımızda 2021 yılına ait celp dönemlerini sizlerle paylaşacağız. Peki, 2021 yılı Askerlik Celp Dönemleri Nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

Askerlik Celp Dönemleri 2021

Askerlik Celp Dönemleri 2021 yılında nasıl olacak?, yapılan düzenlemeler ile birlikte celp dönemleri değişecek mi? yoksa eski senelerde olduğu gibi Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım ayları olmak üzere 4 ayrı celp döneminden mi oluşacak? Bu soruların birçoğumuzun aklını kurcaladığını biliyoruz. En uygun vakit ile askerlik görevini ifa etmek ve aynı zamanda sınavlar, evlilik ve iş gibi olguları hatta doğacak çocuğu takip etmek pek çoğumuzu oldukça zorlamaktadır.

Celp dönemi belli olan arkadaşlar, askere giderken ne götüreceğinizi biliyor musunuz? Sizler için askerlik başlangıcında neler olacağına ve yanınızda hangi eşyaların bulunmasına dair bir liste hazırladık. Askere giderken alınacaklar listesi için  https://www.aylakbilgin.com/askere-giderken-alinacaklar-2568/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 Celp Dönemleri Hangi İl Ne Zaman Asker Gönderiyor

2021 Celp Dönemleri Hangi İl Ne Zaman Asker Gönderecek diye bir kavram bulunmamaktadır. Geçmiş yıllarda askerlik celp dönemlerini yıl içerisinde 4 farklı dönemde(Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım) görmekteyiz. Bu süreç yoğunluğa bağlı olarak 1-2 hafta sekteye uğramaktadır. Bunun yanı sıra 7179 sayılı Asker Alma Kanununda yapılan düzenlemede celp dönemlerine ihtiyaç olması halinde artırılacağı açıklanmıştır. Yani bizler bu aşamada resmi kaynaklardan gelecek olan açıklamayı beklemeliyiz.

2000/1 Askerlik Sonuçları Ne zaman Açıklanacak?

2000/1 Askerlik sonuçları, 30 Kasım 2019 tarihinde son başvurularını yapanların araştırdığı bir konudur. Ocak, Şubat ve Mart ayı sevklerine tabi olacakların merakla beklediği bir konu olan sonuçların açıklanmasına ise bir aydan az bir süre kalmıştır. Yapılan açıklamalarda başvuru sonucunda askerlik sevklerinin tarihleri Ocak ayı 2021 Cuma günü E-Devlet üzerinden öğrenilebilecektir.

Açıklanan sonuçlardan sonra ise Ocak, Şubat ve Mart ayı sevkine tabi olan askerler 3 aşama içerisinde silah altına alınacaktır. İlk grup 30 Ocak 2021, ikinci grup 26 Şubat 2021 ve son olarak 3. grup yedek subay ve astsubay adayları 19 Mart 2021 tarihinde birliklerine teslim olacaktır.

Şubat Celp Dönemi 2021 İllere Göre

Şubat Celp Dönemi 2021 yılında illere göre diye birçok aramanın yapıldığını görmekteyiz. Askerlik celp dönemleri illere göre değişmemektedir. Yapılan resmi açıklamalarda belirli celp dönemleri içerisinde asker alma işlemi yapılmaktadır. Son düzenlemelerde her ne kadar her ay için celp dönemi açılacağı söylenmiş olsa da buna dair şuanlık resmi bir açıklama yoktur. Ocak 2021’de E-Devlet üzerinden yapılacak olan sonuç açıklamasını takip etmeniz faydanıza olacaktır. Bunun yanı sıra silah altına alma işleminin ise 26 Şubat 2020 tarihinde yapılacağını tahmin etmekteyiz.

2021 Celp Dönemleri Ne Zaman?

2021 celp dönemleri ne zaman? Sorusu henüz resmi olarak açıklanmasa da birçoğumuzu düşündüren bir sorudur. Fakat edinmiş olduğumuz bilgi ve tecrübelere dayanarak sizlere celp dönemleri hakkında bazı tahminlerde bulunmak istiyoruz. Biz yazımızı oldukça güncel tutmaya çalışacağız fakat olur da bir değişiklik ya da yeni bir bilgi olursa bunu bizlere yorum kısmından paylaşırsanız çok seviniriz. Ayrıca aklınıza takılan askerlikle ilgili sorular olursa bunları da yanıtlamaya çalışacağız.

2021 Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman Açıklanır?

2021 celp dönemleri ne zaman açıklanacak? Belirli dönemlerin açıklanmasından sonra devam eden celp dönemlerinin ne olacağı hakkında birçoğumuz merak halindeyiz. Henüz resmi kurumlarca bir açıklamada bulunulmasa da 2021 Ocak ayının son günlerinde  tüm celp dönemlerinin belirleneceğini düşünmekteyiz. Sizlere 2021 yılı celp dönemi ve  son başvuru tarihlerini iki ayrı başlık halinde kendi tahminlerimize göre açıklayacağız.

2021 Askerlik Celp Dönemi Ne Zaman?

2021 askerlik celp dönemi tarihleri de tahminimizce bir önceki senelerin celp dönemlerine denk gelecektir. Her yıl 4 farklı ayda yapılan bu dönemler insanların hem sosyal açıdan kendilerini ayarlamasına hem de askerlik görevini ifa etmesine yardımcı olmaktadır. Bizlerin tahminlerine göre 2021 yılı celp dönemleri geçen yıllardaki gibi olacak değişmeyecektir. Tahminimize göre bu celp dönemleri ise şunlardır;

 • 2021 Şubat Ayı Celp Dönemi
 • 2021 Mayıs Ayı Celp Dönemi
 • 2021 Ağustos Ayı Celp Dönemi
 • 2021 Kasım Ayı Celp Dönemi

2021 Askerlik Celp Dönemi Başvuruları Ne Zaman?

2021 askerlik celp dönemi son başvuru tarihleri hakkında da sizlere tahmin yürütmek istiyoruz. Yine ihtarımızı yapacak olursak resmi kaynaklardan yayınlanan celp dönemi başvurularını da takip etmenizi öneririz. Bizler yazımızı güncellemeye çalışacağız. Olur da yazımız güncel kalmaz ise lütfen bizleri yorum kısmından bilgilendiriniz. Tahminimize göre 2021 yılı celp dönemi başvuru tarihleri şu şekilde olacaktır;

 • Şubat Ayı Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2020
 • Mayıs Ayı Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi: 29 Şubat 2021
 • Ağustos Ayı Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2021
 • Kasım Ayı Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos 2021

Askerlik Celp Dönemleri 2021

Askerlik Celp Dönemleri 2021 yılında da vatani görevini yerine getirmek isteyen pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Aylık olarak araştırılan bu konuyu yazımızda toplamak istedik. Sizlere Şubat – Mayıs – Ağustos ve Kasım Ayı Celp dönemlerine ilişkin olarak ayrıca bilgi vermek istedik. Celp dönemlerine geçmeden önce sizlere tecilinizi bozdurduktan sonra ne zaman askere gideceğinize dair ön bir bilgiyi de paylaşacağız. Peki, hemen yazımıza başlayalım.

Tecil Bozdurduktan Sonra Ne Zaman Askere Giderim 2021

Tecil bozdurduktan sonra ne zaman askere giderim? 2021 yılında sayfamıza yöneltilen ve cevabı aranan bu soruyla ilgili aslında yazımızda bilgiler vermiştik. Fakat son dönemde yaşanan korona virüs salgını nedeniyle celp dönemlerinde bir sekte yaşanmakta. Şuan resmi kurumlardan yapılacak resmi bir açıklamayı beklemeliyiz. Bizleri en doğru ve net yönlendirecek olan bu açıklamalardır.

Şubat Ayı Celp Dönemi 2021

Şubat Ayı Celp Dönemi 2021 yılı için birçok kişinin vatani görevini üstlendiği bir celp dönemiydi. Korana virüs tedbirleri nedeniyle bu celp dönemininde uzatılacağını tahmin etmekteyiz. Bu süreç içerisinde ise sanırım resmi kurumlardan yapılacak açıklamaların netleşmesini beklemekten fazla yapacağımız çok bir şeyin olmadığını düşünüyoruz.

Mayıs Ayı Celp Dönemi 2021

Mayıs Ayı Celp Dönemi 2021 yılında en çok tercih edilen dönemlerden birisidir. Bunun en büyük nedenleri arasında sanırım yaz aylarında havanın sıcak olması gelmekte. Bu dönem askere gidecekler için  son tercih başvuru zamanı 29 Şubat 2021 olarak, resmi açıklamanın ise 24 Nisan 2021 tarihinde yapılması tahmin edilmekteydi. Fakat korona virüs tedbirleri kapsamında belirli celp dönemlerin sekteye uğradığını söyleyebiliriz. Mayıs ayı celp dönemlerinde askere gideceklerin celp dönemlerinin kaymasına neden olacağını tahmin etmekteyiz.

Ağustos Ayı Celp Dönemi 2021

Ağustos Ayı Celp Dönemi 2021 yılı içinde sanırım en fazla tercih edilen celp dönemlerinden bir tanesi, sonbaharda ve kış ayının başlangıcında askerliğini bitirmek isteyenlerce oldukça çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Son başvuru tarihinin 31 Mayıs 2021 olduğunu tahmin etsek de korona virüs tedbirleri nedeniyle bu sürenin ve sürecinde sekteye uğrayacağını düşünmekteyiz.

Kasım Ayı Celp Dönemi 2021

Kasım Ayı Celp Dönemi 2021 yılında askerlik görevini ifa etmek isteyenlerin tercih etmiş olduğu sene sonu celp dönemidir. Kasım ayı celp dönemi başvuru tarihlerine baktığımız da 31 Ağustos 2021 olsa da, korona virüs tedbirleri nedeniyle bu sürenin de sekteye uğrayabileceğini düşünmekteyiz. Şuan bu süreçte resmi açıklamaları beklememiz gerekiyor. En net açıklamayı resmi kurumlar yapacaktır.

400 Yorum
 1. Enes

  Biz aralıgın son haftası ocak ilk hafta olabilir muayene olduk 25/01/2021 de doldurulması gereken askerlik hizmet i doldurduk ilk ocak gösteriyordu sonra Nisan a attı şimdi de temmuz a attı nedeni nedir gerçekten öğrenmek istiyorum

 2. Dmrr

  Merhaba 28 şubata kadar başvursam en yakın ve en uzak hangi tarih aralıklarında gitmem takribi olur şimdiden teşekkürler

 3. İbrahim

  Merhabalar nisan ayının ilk haftası tecilimi bozup gitmeyi düşünüyorum tecil bozulduktan nekadar süre sonra giderim bilginiz varmı

 4. emirhan

  16.09.2021 de tecilim bitiyor bedelli için ne zaman başvurmalıyım

 5. Sibel

  Merhaba benim abim 15.06.2001 doğumlu tecil işlemini yaptırmadı ne zaman askere çağırırlar bir de bugün askerlik sonucları açıklandı e devletten ama abimin er sınıflandırma sonucu yoktu bu sene yeniden üniversite sınavına girecek abim askere çağırırlar mı lütfen cevaplayın

 6. Murat

  Merhaba benim askerlikle ilişiği yoktur tarihi Mart 24 e atılmış yani 3. Grup olarak mi gidicem?

 7. Aziz

  31.12.2020 de ben muayene oldum hangi tarihte giderim yada yakın tarihte gitme şansım varmı?

 8. Ali

  19/04/2021 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ YOKTUR diyor ben 99 luyum Ekim’de yaptım başvuruyu nezaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Pandemi döneminden dolayı sağlık bilgi vermek zor. Bağlı olduğunuz askerlik şubesi üzerinden bilgi almanızı öneririm.

 9. Bayram

  Muayene yaptırdım tüm islemleri hallettim 01.05.2021 yazıyor ne zaman giderim tahmini

 10. OKTAY

  Merhabalar öncelikle, ben öğrenciydim mezun oldum, ve 11 Eylül 2020 tairhinde muayene ve tecil bozdurup, şube onayından sonra askerlik celp tercihi falan yaptım, askerlik durum belgesinde 1 şubat 2022 ilişiği yoktur yazıyor, ben 2020 Kasım’da gitme ihtimalim var mı, yani durum belgesindeki tarih değişir mi?

 11. Emrullah

  Ben eylül 2020 5 inde yoklama basvurumu yaptim ardindan bi hafta sonra muaynemi oldum ne zaman askere giderim
  Durum belgesinde 1.5.2021 tarihine kadar ilisigi yoktur diyor
  Sinif ve tertibat bekliyor yaziyor

 12. Gökhan

  11.9.2020 de tecili mi bozdum muayene de oldum durum belgemde 21.2.2021 e kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyor bu ne demek

 13. Umut Ozb

  6-7 temmuz gibi askerlik tecilini kaldıracağım tahmini olarak ne zaman askere giderim?

 14. Orhan

  Merhaba bilgin bey
  Ben Eylül 2020 de tecili mi bozduktan sonra en yakın hangi dönemde askere çağrılırım?
  Teşekkürler şimdiden.

 15. Bora

  merhaba benim tecilim dün bitti bugün de e devlette kontol ettim 06.08.2020 ye kadar askerlikle ilişkisi yoktur ve erteleme nedeni ise; sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. Bende eylül sonuna kadar askere gitmek istemiyorum kpss ye gireceğim için o yüzden e devletten celp dönemleri tercih sayfasından seçimler yaptım 1.sıraya aralık 2.sıraya kasım aylarını yazdım acaba başka bişey yapmam gerekiyor mu veya tahmini ne zaman giderim ağustos ayında gitmek istemiyorum cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 16. Halit

  Merhabalar, ben haziran 98 dogumluyum. Bu hafta okulum bitti ve kasım celbi için askere gitmek istiyorum. Okuldan geçiçi mezuniyet belgesini alıp yedek astegmen olarak seçme şansım var mıdır yoksa diploma aslının cıkmasını mı beklemeliyim. 31 ağustosa kadar yetişmeme söz konusu var çünkü asıl diplomanın

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba askerlik şubesinden diplomanın henüz çıkmadığını ve geçici mezuniyet belgesini kabul edip etmediklerini teyit etmeniz gerekmektedir.

 17. Hasan

  Neden soruma cevap vermiyorsunuz acaba

 18. Hasan

  Merhabalar hocam yardımcı olursanız sevinirim.

  Tecilim 7 temmuz 2020 de bitiyor ne zaman askere giderim? eylül de kpss var ona gireceğim de benim için önemli o yüzden.

  Birde Celp dönemlerinde değişiklik oldu mu yoksa eskisi gibi 4 celp dönemi mi var?

  Teşekkür ediyorum bize yardımcı olduğunuz için.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, teciliniz bitmeden önce askerlik şubesine müracaat edin. Eğer askere gitme gibi bir planınız var ve farklı bir celp dönemi tercih etmek istiyor iseniz celp dönemi tercihinde bulunabilirsiniz. Askerlik şubesi sizlere daha net bilgi verecektir.

 19. Tarık

  Merabalar 1996 doğumluyum. Açıktan üni okuduğum için 12/2021 e kadar tecilliyim. Ekimde kpss sınavına girip daha sonra askere gitmek istiyorum. Örneğin kasımda gidebilmem için ne zaman bozdurmam gerekir tecili? Şu an bozdursam, hemen çağırırlarsa tekrar tecil ettirip kasımı seçme hakkım var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba askerlik şubesine durumunuzu izah ederseniz onlar sizleri yönlendireceklerdir.

 20. Hasan

  7 temmuz 2020 de tecilim bitiyor ne zaman askere giderim?

 21. Hasan

  Merhabalar hocam yardımcı olursanız sevinirim.

  Tecilim 7 temmuz 2020 de bitiyor ne zaman askere giderim? eylül de kpss var ona gireceğim de benim için önemli o yüzden.

  Birde Celp dönemlerinde değişiklik oldu mu yoksa eskisi gibi 4 celp dönemi mi var?

  Teşekkür ediyorum bize yardımcı olduğunuz için.

 22. Melih

  Merhaba ben mayıs ayında e devlet üzerinden tecilimi bozdurdum ve aile hekimine muayene olmaya gittim tansiyonumu ölçtü küçük 9 büyük 13 çıktı beni hastaneye sevk etti covid-19 sebebi iyi askeri muayene kapalı haziran 1 de açılma ihtimalinin oldugu söylenildi 1haziran muayenemi olup tecilimi bozdurursam yada haziranın kaçına kadar tecil bozdurursam Ağustos ayında askere gidebilirim?
  16/07/1998 dogumluyum şimdiden çok teşekkür ederim ☺️

  1. Aylak Bilgin

   Askerlik şubesine de müracaat etmenizi öneririz.

 23. Kemalbey

  Selamın aleykum. Aylak bey. Askerlik hizmet tercihini bedelli yaptim ödeme daha yapmadım günü var .agustos yazıyor askerlik e devlette ama bedelli başvurusu var.31 mayıs ağustos için son günmüş 31 mayısta benim tercih bedelli olduğu için kasım celbine atar mı e devlet

  1. Aylak Bilgin

   Askerlik şubesine de müracaat etmenizi öneririz.

   1. Kemalbey

    O zaman bu sayfayı neden aciyonuz

 24. Barış

  Benim askerlik durum belgemde 05.06.2020 yazıyor bugün baktım sınıflandırılmış yükümlü 29.06.2020 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur yazıyor neden böyle oldu sizce tecilim yoktu

  1. Aylak Bilgin

   Yapılacak olan resmi açıklamayı beklemelisiniz. Ayrıca askerlik şubesine de müracaat etmenizi öneririz.

 25. Cahitt

  Celp dönem tercihi yapmassam ve iptal edersen celp atarmi ileri

 26. Cht

  Selam bedelli başvurusu birinci dönem için yaptık ikinci dönem de ödeme yapacam ucret değişir blyrm ama bidaha başvuru yapmak gerekir mi temmuzda yok sa ocakta başvurdum o geçerli mi olur

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba askerlik şubesine müracaat ederek tecil tarihinizi değiştirmek istediğinizi iletirseniz sizleri daha doğru yönlendireceklerdir.

 27. Mustafa

  Mrb ben e devletten askerlik durum belgesi sorguladım 29.06.2020 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyo ve erteleme nedeni sınıflandırılmış yükümlü yazıyor bu ne demek oluyor

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, “Sınıflandırılmış Yükümlü” yazıyor ise, bu sevk edileceği sınıfın ve birliğin belli olduğunu bizlere göstermektedir. Sevk edileceğiniz eğitim merkezi, E-Devlet üzerinden yedek subay ve kısa dönem alanlarından sorgulanabiliyor. Buralardan ulaşabileceğinizi düşünüyoruz.

 28. Cahitt

  Merhaba. E devlette ağustosa kadar askerlik sıkıntı yok diyor. Bedelli ye başvuru yaptım ben ödeme yapmasam eylül gibi yapacam ağustos da normal alırlar mı yoksa ileri tarihe atarmi ağustos u .

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, sanırım ücrette bir değişme olabilir. Askerlik şubesi sizleri net olarak bu konuda yönlendirecektir.

 29. Cahitt

  Merhab ben ağustos 6 si görünüyor e devletten benim yerim ne zaman belli olur. Erteleme oldu celp ler haziranda başlıyor ağustos ne zaman belli olacak

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba yakın bir zamanda resmi açıklamanın yapılacağını düşünüyoruz. Resmi açıklamayı beklemeliyiz.

 30. Hasan can

  Merhaba
  Ben 01.03.2001 doğumluyum 19 yaşındayım
  Yoklamayı yeni yaptım e devlete 31.12.2020 tarihine kadar askerlikte ilişkisi yoktur diyor ben bu tarihten önce Ağustos celp tarihinde gidebilir miyim ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, şuan yapılacak olan yeni resmi açıklamayı beklemelisiniz.

 31. Siradisi adam

  Merhaba (konu disi cevaplarsaniz sevinirim)Bireysel ihtiyac destegi kredisine basvurdum aldim simdi tekrar basvursam yine cikarmi?

  1. Aylak Bilgin

   2. başvurunun olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz 🙂 Ama talep gelirse buna dair araştırma yazıp yazı hazırlayabiliriz.

 32. Metin

  Mrb askerlik yerleri ne zaman açıklanır bide ertelemeyi uzatacaklarmı

 33. Metinn

  Mrb yarın askerlik yerleri açıklanacakmı bi bilginiz varmı tahminen ne zaman açıklanır

  1. Aylak Bilgin

   Beklemekteyiz.

 34. Mert

  Merhaba öncelikle benim durumumda biraz karışık ben subat celbi için askere başvuru yaptım 2019 Eylül ayında Şubat ayında alınmadım askeri subaye gittim sordum seni sistem bidaha ki celpe atmış dediler bende sordum hiç bişey yapmadan o celbi mi bekliyecegim şuan dedim bı işlem yapmaya gerek varmı diye yok dedi sonra ben yinede ara sıra askerlik durum belgemi kontrol ettim sınıf ve tertibat bekliyor yazıyordu dün farketteim ki herkes Mayıs ayı için ben dahil herkeste 29.04yazarken bende 0.4.08 yazıyor sonra gruptan arkadaşlara attım bana başvuru yapmam gerektiğini söylediler çok büyük bi hayal kırıklığına uğradım ve başvuru ekranını açtım başvuru tekrarlandigini gördüm benim merak ettiğim soru madem benim eski başvurum iptal olmuş askerlik durum belgemi sorgulattigimda neden hala sınıf ve tertibat bekliyor yaziyor yaz oraya basvurunuzu yapınız tarzı bişey ben sırf bu yüzden uzadı gene gerçi şimdi yine uzadı ama ne diyeyim hayırlısı buymuş şimdi ortalık iyice karıştı zaten sizin yorumunuz nedir aylak bey benim başimi buldu bu şey ya

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba aynen dediğiniz gibi sizde işler biraz karışmış askerlik şubesine giderek başvurunuzu ve tarihlerinizi netleştirin Ağustos celbine yetişebileceğinizi düşünüyoruz. En yakın zamanda askerlik şubesine uğrayıp tam olarak teyit edin.

 35. Erdem

  Merhaba askerlik yerleri ne zaman açıklanacak bilgin varsa yardımcı olsan.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, şuanda resmi açıklamaları beklememiz gerekiyor. Korona virüs nedeniyle sanırım süreler ve celp dönemleri biraz sekteye uğrayacak gibi duruyor.

 36. Veysel

  Ben 31 aralık 2019 da muane olup askerlik şubesine gittm ve şube bana sevk kağıdı verdi kağıtta 01.05.2020 sevk tarihi yazıyordu sonra bir süre sonra 29.04.2020 diye değişti şimdi baktığımda ise 06.08.2020 yazıyor bunun nedeni nedir ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba sanırım yığılma ve koronavirüs nedeniyle celp dönemlerinde bir değişme oldu 24 Nisanda yapılacak olan resmi açıklamayı beklemelisiniz.

 37. Emre

  15 ocak 2020 de tecil bozdum mayis ta askere gitme şansım yuksek mi ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba 24 Nisanda yapılacak olan resmi açıklamayı beklemelisiniz

 38. Levent

  15.06. 2000 doğumluyum yaklaşık 10 ay önce muayene oldum benim de 29.04. 2020 yazıyor tahmini ne zaman giderim teşekkürler ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, muayene olduktan sonra askerlik şubesine gitmiş miydiniz?

 39. Serkan

  Merabalar. 6 yıldır tecilliydim ve 20 Ocakta tecilimi bozdum yoklama ve muayenimi oldum. Üstüne 3 ay geçmesine rağmen askerliğim hala çıkmadı ve e devlette 8. aya kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyor. O tarihten sonra mı giderim önce gidebilme şansım var mıdır? Eğer gidemeyeceksem 8 ay beklememim sebebi nedir? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Aylak Bilgin

   Merhabalar, muayeneden sonra askerlik şubesine gitmiş miydiniz? Celp döneminizin gecikmesi Koronavirüs ve celp dönemlerinde olan yığılma olarak düşünüyoruz.

 40. Mert Gökalp

  Merhaba. Ben 26 Şubatta askerlik başvurumu yaptım. 29.04.2020 tarihinde silah altına alınacaktır yazıyor. Ben tecili bozdurmadan önce 31.12.2020 ye kadar tecilliydim. Tekrar tecil ettirmek istiyorum Bekçiliğe başvuru için. Bu mümkün mü? E devletten Hizmet tercihi iptali yaptım olmuşmudur?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba askerlik şubesine müracaat etmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

 41. Fatih ALP

  Merhabalar kolay gelsin… 24 Nisanda açıklanmasını beklediğim askerliğim için tahmini ne zaman gidebilirim ve herhangi bir erteleme bulunuyor mu ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba koronavirüs tedbirleri nedeniyle şuan da bir belirsizlik söz konusu resmi açıklamaları beklememiz gerekiyor.

 42. Taner

  Ben infaz koruma memuruyum muayene oldum sınıf bekliyorum 29 nisana kadar askerlikle ilisigim yok bunu daha fazla uzatabilir miyim memur olduğum için

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba celp dönemi tercihinde bulunmuş muydunuz?

 43. Celal kirgil

  Bende sinif ve tertibat bekliyor dediler subata askersin dediler subata gitmedim simdi diyor ki 29.04.2020 askerlik ile ilisigi yoktur askerlik hizmet tercihi nisan 2020 yaptim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bu süreçte resmi açıklamaları beklemeniz gerekiyor

 44. Oğuz

  Merhaba ben hazirandan sonra sevk işlemi başlatıp(tecilim bitiyor) kasımdamı askere giderim kpss yeterli puan alıp öğretmenlik mülakatına askerdeyken gitme durumum varmı?
  Atanırsam başlama durumu nasıl olur ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tecilinizi bozdurduktan sonra celp dönemi seçiminde bulunmanız gerek.

 45. Ozan

  Merhabalar 17 Mart’ta askerlik başvurusu yaptım 24 Nisanda açıklanacağını belirttiler ne zaman askere giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba şuanda resmi açıklamayı beklemeniz gerekmekte

 46. Oğuz uğur

  Merhabalar 3 ocakta muayne oldum ve 5 ocakta falan başvurmuştum askerlik durum belgesi sorguladığımda ilk başta 29.04.2020 tarihine kadar askerilişiği yoktur yazıyo bende sandım mayısta gidicem şuan ise 06.08.2020 yazıyo anlamadım bende ne zaman giderim sizce

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba şuan koronavirüs tedbirleri nedeniyle celp dönemlerin de bir sekteye uğrama söz konusu resmi açıklamayı beklemeniz gerekiyor.

   1. Keklik

    Merhaba arkadaşım Ekim’de tecili bozdurdu ne zaman askere gider öğrenebilir miyim ?

    1. Aylak Bilgin

     Kasım yada Aralık 2021 celplerine göre gidebilir. En doğru bilgiyi bağlı bulunduğunuz askerlik şubesi üzerinden alabilirsiniz. Celp takvimi illere göre farklılık göstermekte.

 47. Bora

  Selamın aleyküm ben bişey danışacaktım benim 13.06.2020 tarihinde tecilim bitiyor tahmini olarak ne zaman askere giderim, Eylül ayında kpss sınavım var, sınavdan sonra gitmek istiyorum eğer daha erken askere alma gibi bi durum olursa benim bu tarihi en erken Eylül sonuna çekme şansım olabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tecil bozdurduktan sonra sizlere celp dönemi için tercih yaptırıyorlar şuan zaten durum muallakta o zamana kadar bekleyin derim.

 48. Muhammet

  Bende tecili iptal ettim 06.08.2020 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur diyor.ne zaman giderim sizce

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba celp dönemleri ile ilgili şu aşamada yorum yapmak ne yazık ki mümnkün değil. Koronavirüs tedbirleri kalktıktan sonra resmi kaynaklardan açıklama gelecektir.

 49. İbrahim yıldırım

  Ben 30 Aralık 2020 ye kadar tecilliyim şimdi tecilimi bozdursam ne zaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, şuan koronovirüs tedbirleri nedeniyle bir şey söylememiz mümkün değil resmi açıklamaları beklemeliyiz.

 50. Cahit

  Merhaba benim 06/08/2020. Ye kadar askerlik yönünden bı sakıncası yoktur yazıyor. Hangi ay giderim gideceğim yer hangi ay belli olur

  1. Aylak Bilgin

   Şuanda durum tamamen muallakta ne yazık ki bizlerinde bir bilgisi yok korona-virüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında düzenlemeler yapılıyor şuan resmi açıklamayı beklemeliyiz.

 51. Buğrahan

  Merhaba ocak ayında başvuru yaptım 23 nisan 2000 doğumluyum 8. Ayın altısına kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyo e devlette neden o kadar ileriye attı acaba

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba şuan koronavirüs nedeniyle celp dönemleri ile ilgili bir erteleme durumu var sanırım bundan kaynaklı olabilir

   1. Kemalbey

    Ondan değil yalan haber vermeyin kardeşim dönem tercihine ağustos yazanlar ve yaptirmayanlar eksik yalanların attı.yaptirmasa yine atacak

 52. Ferhat erdem

  Merhaba 20.02.2001 doğumluyum bütün işlemlerimi hallettim bu sene askere gidermiyim?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba koronavirüs nedeniyle askerlik işlemlerinde bir erteleme söz konusu şuanda resmi açıklamayı beklememiz gerekmekte

 53. Abdulaziz

  06.08.2020 tarihine kadar askerlik ile ilisiginiz yoktur dio tahmini askere ne zaman hangi ayda giderim. Bu arada tesekurler her yoruma cevab verdigin icin simdiden saol

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba şuanda bedelli askerlik ve celp dönemleri durduruldu. Fakat Tahminimiz Ağustostan sonra ilk celp döneminde gideceğinize yöneliktir.

   1. Cahit

    Hangi ay belli olur temmuz mü

    1. Aylak Bilgin

     Normalde Nisan ayında açıklama yapılacaktı fakat şuanda durum tamamen muallakta ne yazık ki bizlerinde bir bilgisi yok koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında düzenlemeler yapılıyor şuan resmi açıklamayı beklemeliyiz.

 54. huseyin

  merhaba 11.03.2020 de tecili bozdurdum.dönem olarak ağustosu seçtim. yedek subay olarak başvuruda bulundum.ağustosta gitme ihtimalim nedir.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bu durum şuanda tam anlamıyla muallakta korona virüs nedeniyle celp dönemlerinin ertelenmesi söz konusu. Bu süreç içerisinde resmi açıklamaları beklememiz gerekiyor.

 55. özgür

  merhaba benim tecilim 04/07/2020 tarihine kadardır. bu tarihe kadar bi işlem yapmazsam askere ağustosta mı giderim kasımda mı?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba teciliniz bitmeye yakın askerlik şubesine giderek celp dönemi tercihinde bulunabilirsiniz

   1. özgür

    teşekkürler. peki temmuzdan sonraki ilk celp dönemi ağustos ya,(tecilim temmuzda bitiyor)
    ben ağustos için son başvuru olan 31 mayısı kaçırırsam kasımda mı askere alınırım yoksa sonrasında mı?

 56. Ramazan

  Merhaba ben suan yoklama kacagiyim ve 2. Unimi okuyorum uni bitmedigi için suan gitmek istemiyorum askeriyrye gittigimde askere gidicegim dönemi ben secebilirmiyim oyle bir secenek varmı ?

 57. Birisi

  Merhaba admin ben msb askerlik hizmet tercihi subeden yapmıştım e devlettende baktım şimdi ama üniversite mezuniyetim bulunmamaktadır yazıyor ;Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı kayıtlarına göre üniversite mezuniyet bilginiz bulunmamaktadır. yazıyor ama önlisans mezunuyum ve yedek astsubaylıga başvurdum sıkıntı olurmu bana şubede verilen kağıtta da ydk astsubay adayı yazıyor sıkıntı olmaz değilmi?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bazen E-Devlette sıkıntı olabiliyor mezuniyet bilgilerinizi tekrar kontrol edin. Eğer mezuniyet bilginiz gözükmüyor ise YÖK ile görüşebilirsiniz.

 58. Mealio

  Yedek Astsubay kredi çekebilirmi bankadan

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, düzenli gelir belgenizi sunduğunuz takdirde bankanın inisiyatifi ile çekebilirsiniz diye düşünmekteyiz.

 59. Kürdo'o

  Ben normalde 31 kasım 2019 dan önce muayene olmuştm ve şubatta gitmeyi bekliyordum. 24 ocakta sülüs almaya gittim yoklama kaçağısın dediler tekrar muayene ol dedi. Tekrar muayene oldm şubatta… Ve nisan yada mayıs gidersin dendi. Şmdi hangisinde giderim tahmininizce. Bide bi dahaki sülüslerin açıklanma tarihi ne zaman

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba 24 Nisan da açıklama yapılması bekleniyor E-Devletten takipte kalın.

   1. Fatih

    Ben tecil bozdurup askere gitmek istiyorum ama kafama takılan bir durum var size sormak istedim. 6 Eylül ve 27 Eylül de Kpss sınavlarına girmek zorundayım. Şu an ağustos celp dönemi için tecil bozabilirim. Ama işte sorum da bu 31 Mayısa kadar tecilimi bozdum diyelim ben kesin Agustos ayında gidecekmiyim Eylüle sarkabilir mi veya Ekime. Kasım cebinide beklemek istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Son olarak Askerdeyken kpss girmek için 2 defa izin alıp gelip sınavıma girebilir miyim.? Böyle bir hakkım var mı?

    1. Aylak Bilgin

     Merhaba, ilk olarak şuan celp dönemlerinde bir yığılma olduğunu görmekteyiz. Tecil bozdurduktan sonra sizlere celp ayı için tercih yaptıracaklar. Kendiniz belirleyebilirsiniz. İkinci sorunuzda ise sınavlar için izin verilmektedir. Böyle bir hakkınız var.

 60. Şenol derin

  Kolay gelsin.Benim oğlum 12.2019 da muayene oldu…Nisan 2000 doğumlu…E devlette 29.04.2020 ye kadar askerlikle ilişiği yok…Sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor…Burda anormal bir şey değilmi…Şubemizi aradığımızda E Devlet üzerinden takıp edin dediler…Sizin bu konudaki yorumunuz nedir acaba…

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba şuanda anormal bir durum bulunmamakta. 24 Nisan da resmi açıklamanın yapılması bekleniyor. Bu açıklamayı takip edin aynı zamanda E -Devlet üzerinden de aynı şekilde ara ara kontrol edin. Tahminimize göre Mayıs celbine veya Ağustos celbine dahil edilecektir.

 61. Melih

  Merhabalar. Benim tecilim 31.12.2018 yilinda bitti. 20.03.1991 dogumluyum. 1 yildir yoklama kacagiyim. Mart ayi icerisinde yoklamami yaptirdigim taktirde beni ne zaman askere cagirirlar. Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, tahmini olarak Ağustos celp dönemine gidebileceğinizi düşünmekteyiz.

   1. Şenol derin

    Kolay gelsin.Benim oğlum 12.2019 da muayene oldu…Nisan 2000 doğumlu…E devlette 29.04.2020 ye kadar askerlikle ilişiği yok…Sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor…Burda anormal bir şey değilmi…Şubemizi aradığımızda E Devlet üzerinden takıp edin dediler…Sizin bu konudaki yorumunuz nedir acaba…

 62. Erkan

  Merhaba,
  93 doğumluyum iki gün önce polis bakara kacagi diye aldı 15 gün icinde şubeye başvur dedi. Ertesi gün edevlet den mesaj geldi yoklama kacagı olarak aranmaktasınız diye.
  Şimdi başvuru yapsam ne hangi celp tarihine gönderirler.
  Kişisel sorunlarımdan dolayı hemen başvuru yapmaya korkuyorum başvuru yaptıktan hemen sonra o ay icinde askere alma ihtimali varmı.
  Birde rizeliyim rize genelde nereye gönderiyor iki abi Ağrı ve çanakkalede yaptı

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tecilinizi bozdurup askerlik şubesinden gideceğiniz aya ilişkin tercihte bulunabilirsiniz.

   1. Erkan

    Tecilin yok ki bitmiş zaten o yüzden kacak olarak gözüküyorum belirtmek istedigim gidecegim ayi banamı soracaklar tecil yok ken 🙂
    Mecburen tecil hakkımda yok okumuyorum normal şartlar da hangi cerp dönemine gönderirler beni.

    1. Aylak Bilgin

     Belirmek istediğimiz buydu. Belirli celp dönemleri içerisinde asker alımı yapılıyor şuan baktığımızda geçen aylarda başvuranların bile Ağustos Celp dönemine kaydırılacağını düşünmekteyiz. Askerlik şubesine uğrayarak yine bir tercih alıp almayacaklarını sorabilirsiniz.

 63. Ali

  Merhaba ben 9 Mart’ta tecili bozdum Mayıs ayında askere gidebilir miyim acaba yardımcı olursanız çok iyi olacak

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Nisan ayında yapılacak resmi açıklamayı beklemelisiniz.

 64. Burak

  Merhabalar, ben Ağustos döneminde askere gitmek istiyorum. Şu bozdursam Ağustos’ta gider miyim? Mayıs dönemine verirler diye emin olamıyorum

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba,tecili bozdurup muayene olduktan sonra askerlik şubesinde tercih yapabilirsiniz.

 65. burak

  hocam benim askerlik 29 nisan 2020 gosteriyodu bu gün baktim 06 ağustos gösteriyor 1 ay kalmışken değişirmi acaba yoksa yanlışlıkmı var şubeye sormama gerek varmı

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bazı kesimin görüşüne göre bunlar Ağustos celp dönemine kaydırılma oluyor yine askerlik şubesinden teyit almanızda büyük fayda var

 66. Furkan

  Hocam merhaba Ocak’ta askerlik şubesine gittim normalde kilo eksikliği nedeniyle 2 yıldır erteleme oluyordu bu sene kilo aldım şimdi 29 Nisana kadar e devlette yazıyordu sınıf tertibat bekleme şimdi değişmiş 06/08/2020 şeklinde yazıyor büyük ihtimalle Ağustos ayında gidicem sanırım askere

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, evet sanırım Mayıs Celp Dönemine bir yığılma söz konusu fakat sonuçlar Nisan da açıklanacak yine her ihtimale karşı resmi sonuçları takip etmek faydalı olacaktır.

 67. Ferdi

  Merhaba ben 24 ocakta muayene oldum ne zaman askere giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Nisan ayında resmi açıklamanın yapılacağı söylenmekte bu tarihe kadar sanırım beklemelisiniz.

 68. Ahmet

  Merhaba Ben 2000 Doğumluyum Kasım 2019 da muayene Oldum..Askerlik Durum belgesinde 24.04.2020 Tarihine Kadar Askerlikle İlişiği Yoktur Yazıyordu Ancak Sonradan Bu tarih 06.08.2020 Oldu Ara ara Değişiyor Bu Tarih Neden Acaba

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Nisan ayında 2020 Mayıs celp dönemleri açıklanacak tam net bilgi olmamakla birlikte 2020 Ağustos celbine dahil edilmiş olabilirsiniz. Şuan sadece resmi bir açıklama beklememiz gerekiyor.

 69. Halil

  Merhaba hocam. Benim haziranda önlisans bölümüm bitiyor mayısta tecili bozdursam ağustos celp dönemi için yedek astsubaylığa başvuru yapabilirmiyim? Yoksa illa mezun olmak şart mı ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tabi ki bunu yapmanız sizler için daha mantıklı olacaktır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus geçici mezuniyetin kabul görüp görmeyeceğidir. Askerlik şubesine müracaat ederek bu durumu netleştirip bizlere de bilgi verebilir misiniz?

 70. Ferhat

  Ben aralık 2019 da muayene oldum e devlette nisan 29 da belli olcakti dun baktim ağustos 6da belli olcak bu nasil birsey anlamadim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba muayene olduktan sonra askerlik şubesine giderek celp dönemi tercihinde bulunmuş muydunuz?

 71. Cevdet

  Ben 2000 doğumluyum 12 kasım 2019’da muayene oldum hangi celpte askere gidecem.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba muayene olduktan sonra askerlik şubesine giderek celp dönemi tercihinde bulunmuş muydunuz?

 72. Ufuk

  Hocam merhabalar acil bir şekilde cevabınıza ihtiyacım var şimdi ben 23.06.1998 doğumluyum 2 sene tecilim vardi açıktan lise okuyordum tecilim bitti ve 31.12.2019 da muayene oldum askerlik şubesinin bana verdiği kâğıtta 1 mayis sevk tarihi yazıyordu ve e devlette ise 29.04.2020 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyordu şimdi ise e devlette 06.08.2020 tarihi ne kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor bi türlü anlam veremedim ben zaten yasitlarimla gitmiyorum nie böyle oluyor

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba celp dönemleri bazen sekteye uğrayabiliyor. Nisan ayının ortalarında celbe ilişkin sonuçlar açıklanacak 1.5 ay daha bekleyin. Tahminimizce Ağustos ayı celp dönemine kaydırılmışsınız. Sizlere en net cevabı da askerlik şubesi verecektir.

 73. fatih

  merhaba ben 12.01.1996 doğumluyum 27 aralık 2019 da tecilimi bozdurdum ilk başta 29.04.2020 yazıyodu şimdide 06.08.2020 tarihine kadar askerlikle ilşkisi bulunmamaktadır yazıyo hiçbirşey anlamadım yardımcı olur musunuz ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tecilinizi bozdurduktan sonra muayene işlemini tamamlayıp askerlik şubesine müracaat ettiniz mi? gösterilen tarih 2020 Ağustos Celp dönemine denk geliyor.

   1. fatih

    evet müracaat ettim .

 74. Abdullah

  Mayıs celp dönemi için başvurdum 29 Şubat’ta ama bazı yerlerde 28 Şubat son başvuru tarihi yazıyor yani bunu kesin olarak nereden öğrenebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba askerlik şubesindeki işlemlerinizi tamamladıysanız resmi olarak açıklamayı beklemeniz gerekmektedir. Bir önceki celp döneminde olduğu gibi eğer bir yığılma olursa diğer celp dönemlerine dahil edilme ihtimalinizde bulunuyor

 75. VEYSEL

  İyi akşamlar Benim daha öncesinde e devlette 29.04.2020 tarihine kadar askerlikle hiçbir ilişkisi yoktu yazıyordu hepmizin tahmini mayıs ayı yazıyordu ben 31.12.2019 tarihinde askerlik muanyenesi oldum o gün bana bir kağıt verilmişti o kapıttada 01.05.2020 sevk tarihi yazıyordu bugün e devletten baktığımda 06.08.2020 tarihine karar askerlikle hiçbir ilişkisi yoktur yazıyor hiçbirşey anlamadım

 76. Muzaffer

  Mrb ben yaklaşık 7.8ay önce muayene oldum şubat celbine çıkmadı e devletten bakıyom 29.04.2020 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyo bu nedemek oluyo nezaman giderim

 77. Bjk

  Mrb ben yaklaşık 7.8 ay önce muayene oldum şubat celbine çıkmadı e devletten bakıyom 29.04.2020 tarihina kadar askerlile ilişkisi yoktur yazıyo bu nedemek oluyo nezaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba 24 Nisan 2020 tarihinde Mayıs celp döneminin açıklanması bekleniyor. Genellikle kişiler muayeneden sonra askerlik şubesine uğramıyorlar bu ise celp dönemlerinin sekteye uğramasına neden oluyor siz bunu gerçekleştirmiş miydiniz?

 78. Mert

  Öncelikle merhaba ben tekirdağ Malkara ilçesi ishakça köyü memleket olarak geçen sene Nisan ayında muayene oldum ve 1 senedir bekliyorum biliyorum biraz acele ettim ama beni 29/04/2020 tarihine kadar ertelenmiş gösteriyor ben ne zaman silah altına alınırım acaba

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, muayene olduktan sonra askerlik şubesine gitmiş miydiniz?

   1. Mahmut

    Merhaba ben 23/01/2000 doğumluyum Kasım’da muayane oldum Şubat celbine çıkmadım e devletimde 06/08/2020 tarihe kadar ilişkili yoktur diyor yardımcı olursanız sevinirim

    1. Aylak Bilgin

     Merhaba şuan koronavirüs tedbirleri nedeniyle celp dönemlerin de bir sekteye uğrama söz konusu resmi açıklamayı beklemeniz gerekiyor.

 79. Ramazan

  Öğretmen askerlik için başvuru yapmak istiyorum, tecilim 1 mayısta bitiyor, başvurabilir miyim?
  Çıkarsa ne zaman askere alınırım
  Çıkmazsa bedelliye başvurabilir miyim

  1. Ramazan

   Öğretmen askerlik çıkması durumunda görev yerimin değişme ihtimali var mı sizce, Şanlıurfada köy okulunda görev yapmaktayım

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba bunu net olarak askerlik şubesinden öğrenebilirsiniz.

  2. Aylak Bilgin

   Merhaba, deneyebilirsiniz. Tecilinizin bitmesine yakında tecil bozdurma işleminde bulunabilirsiniz.

 80. Hasan

  Selam kardeşim ben 10 aralıkta gittim askwrlik şubesine başvurdum askwre gitmek için arkadaşla gittik başvurduk muanemizi olduk bir kaç gün sonra arkadaşla e devlete baktık 4ayin 29 kadar askerlikle iliskisi yok yazısıyla karşılaştık sonra şubat oldu benim arkadaşa çıktı 01.09.2000 doğumlu ben de 01.07.2000 doğumluyum ama.bana cikmadi 2 gün önce yine baktım bu sefer 8 ayın 6 kadar asklerikle iliskisi yoktu 4den 8 attılar bilgi verirsen kardeşim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, muayeneden sonra askerlik şubesine uğramış mıydınız ?

   1. Hasan

    Hayır uğramadım

 81. Aydın

  Merhaba ben 99 doğumluyum şuanda kaçağım Martın sonlarına doğru muayne olursam ne zaman beni alırlar

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tahminen Ağustos celbine dahil edilebilirsiniz.

 82. Murat

  Ben 02.07.2000 doğumluyum. 23.07.2019 tarihinde muayene işlemini hallettim şubeye teslim etmiştim. Halen çağırılmadım. 24 şubat 2020 de tekrar şubeye gittim detaylı sormak için baktı görevli bayan şaşırdı ta 7.aydan kalmışsın normal de gitmen gerekirdi dedi. Mayıs için da gitmek için işlemleri onayladık. Zaten 29.04.2020 tarihine kadar ilişkiliği yok yazıyor. Bide. Bana komando olarak yapmak istemisın dedin hayırı tercih ettim. İkinci 6aylık dönem içinde hayırı işaretledik. Bana bayn dediki ikinci 6 aylığı askerden seçersiniz dedi doğrumu.

  1. Aylak Bilgin

   2020 Mayıs Celp dönemi açıklandıktan sonra askerlik şubesine uğrayarak bu durumu tekrar teğit edin.

 83. İsmail

  Hocam merhaba benim askerlik celp donemi nisan ayı diyor ama hangi gun olduğu yazmiyo nasil yapacaz

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, tam olarak yazan yazıyı atarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 84. mhk

  merhaba hocam askerlik şubesinden askerliğimle ilgili bilgi almak için gittiğimde oradaki personel 19/12/2019 da tecilimi bozup erteledi, ben de 25/12/2019 da gidip muayene oldum ardından askerlik şubesine gittim ve ertelemeyi kaldırıp yedek subay başvurusunda bulundum, , bana o an verdikleri ilk kağıtta sevk tarihi 01/05/2020 yazıyordu, daha sonra tarih belirtilmeden aşağıda açık kimlik bilgileri yazılı olan kişinin tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekliyor yazıyordu, şubat ayında ise 29/04/2020 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor, şimdi benim merak ettiğim konu ise, ben askere nisan, mayıs yada haziran aylarından hangisinde giderim, bu arada yaşım da 29…

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Nisan ayının ortasında celp yeriniz açıklanacak o zamana kadar hangi celbe dahil olacağınız tahminden öteye gitmeyecektir.

 85. Ramazan hano

  Ben ağustos 2019 tarihinde muane oldum lakin beni mayıs celbine atmışlar yoğunluk sebebiylen sanınırım da lakin aklıma soru işareti bırakan bir konu var benim e devletimde mayıs değilde 29 nisana kadar askerlikle ilişiği yoktur diyor. Madem mayısta gidiceksem neden e devletimde 29 nisan yazıyor bide mayıs ayında gidicek olan erlerin mayısın kaçında sınıfladırılmış oldukları birliklere teslim olucaklarını söylerseniz sevinirim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Nisan ayında celp yerleriniz açıklanır, açıklamayı beklemeniz gerekmektedir.

 86. Mustafa Ateş

  Selamün aleyküm iyi akşamlar ben 05.08.2000 doğumluyum 2019 Aralık ayında muane oldum ama subeye uğramadım tercih yapmadım il dışında olduğum için sonradan tercih yapılıyor mu benim ne yapmam gerekiyor beni hangi dönemde alırlar bilgisi olanlar yazabilirmi şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, en yakın zamanda askerlik şubesine müracaat etmelisiniz.

 87. Semih

  Celb ve sevk dönemi Nisan 2020 yazıyor acemi yerim açıklandı. Nisan ayında mı askere gideceğim?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba açıklandıktan sonra Askerlik şubesine uğramış mıydınız?

 88. Bahadır

  İyi Aksamlar ben 27 Aralikta Tecilimi Bozdum Ve 5 6 Ocak gibi Muanemi Oldum Askerlik Şubesinden Mayısa Gidersin Dediler Ama Hala Er Sınıflandırmada Yer Belli Değil Yerler Ne zaman Belli Olur ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Nisan ayında yerlerin açıklanacağı söylenmekte. Bu süreç içerisinde sanırım bizlere beklemek düşüyor.

 89. Rıdvan

  Merhaba ben 20 şubatta tecilimi bozdum yoklama işlemlerimi tamamladım tecilim 31.12.2022 tarihine kadardı şimdi 29.04.2020 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor Aöf öğrencisiyim ve öğrenciliğim devam ediyor tekrar askerliğimi tecil edebilir miyim ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bizlerin düşüncesi tecil ettirmenizin mümkün olduğu yönünde. Askerlik şubesine uğrayarak tecil bozdurma işleminizi erteleyip ertelemeyeceğinize dair net bilgi edinmeniz gerekmektedir.

   1. Rıdvan

    Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim askerlik şubesine gittim tekrar tecil ettirmek istiyorum dedim sisteme bakıp nisan ayında tekrar gelin dedi yakın zamanda tecilimi bozdurduğum için böyle dediklerini düşünüyorum normalde 31.12.2022 tarihine kadar tecilliydim aöf öğrenciliğimde aktif durumda

 90. Recep

  Hayır askerlik şubesi gıtmedim

 91. Recep

  Merhaba ben tecillidim sonra bozdurup muayene oldum şubatta durum belgesiinde 29.04. 2020 askerlik ile ilişkisi yoktur diyor askere mayısta gidermiyim

  1. Aylak Bilgin

   Askerlik şubesine uğramış mıydınız?

 92. Tarık

  Merhaba ben mayıs celbinde gitmek istiyorum. Tecilimi bozdurdum sağlık raporumu aldım ve askeri şubeye teslim ettim. 2gün önce yedek astsubay olarak başvuru yaptım. E devlet üzerinden takip etmem gerektini söylediler. Fakat e devlette hiçbirşey yazmıyor. Nereden takip edeceğim Tekrar şubeye mi gitmem gerek? Bilginiz var mı?

 93. Erdem

  Merhaba ben muayene oldum 2019’un 12 ayın 23’ünde ne zaman askere giderim bir de ben 99’lu

 94. Diyar

  Mayısta akere gidenlerin yeri kaç nisanda belli olacak şubede adam akıllı bilgi vermiyolar

  1. Aylak Bilgin

   İki tahminimiz bulunmakta birisi 15 Nisan diğeri ise 24 Nisan.

 95. Kadir

  Mayıs celbine dahil olanların yeri nezaman açıklanır

 96. Yusuf

  Merhaba 10 Aralık’ta muayene oldum ve yedek astsubay başvurusu yaptım ama Şubat celbinde çıkmadı, şimdi e devlette 29.04.2020 tarihine kadar askerlik ile ilişiği bulunmamaktadır yazıyor, ben ne zaman askere gidecem ve tekrar yedek astsubay başvurusu yapmaya gerek var mı

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba askerlik şubesine müracaat ederek bu durumu netleştirebilirsiniz. Muayeneden sonra hiç askerlik şubesine uğramadıysanız gitmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

 97. YUSUF

  BEN 12 ARALIKTA MUAYENE VE E DEVLET ÜZRİNDEN ASKERLİK İÇİN BAŞVURU YAPTIM AMA ŞUBAT CELBİNE ÇIKMADI ŞUANDA E DEVLETTE 29.04.2020 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ YOKTUR YAZIYOR ACABA BEN MAYIS CELBİNDE ASKERE GİDER MİYİM,TEKRAR MUAYENE OLMAM GEREKİR Mİ TEKRAR YEDEK ASTSUBAY BAŞVURUSU YAPMAM GEREKİR Mİ CEVAP VERİRSENİZ MUTLU OLURUM TEŞŞEKÜRLER

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba muayene işleminden sonra askerlik şubesine müracaat etmiş miydiniz?

 98. Erdem

  Merhaba ben muayene mi 2019’un 12 ayın 23’ünde Muayene oldum ne zaman giderim bugün askerlik şubesine gittim Nisa’nın n15’inde açıklanacak dediler bir de 99’lu ne zaman giderim bana yardımcı olursanız teşekkür ederim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Nisan ayında yapılacak olan açıklamayı beklemeniz gerekiyor.

 99. İsmail

  Merhaba Ben ocak ayında muayene oldum kağıdımda 29 04 2020 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyor tercihlerimde ilk 3 ay 2021 ocak şubat mart yazdım acaba hangi ay askere giderim bilginiz var mı Bi de ben sınav başvuru belgemi götürdüm celbimi 1 Kasım yaptılar sonra iptal ettik dediler emir geldi diye biraz bilgi verir misiniz

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, sizinki biraz karışık bir durum olmuş.Askerlik şubesine giderek net olarak hangi celp dönemine yazıldığınızı öğrenmelisiniz. Bizim tahminimiz sanırım Mayıs celp döneminde gidersiniz.

 100. Aday

  Merhaba ben subede yedek astsubayliga basvurdum edevletten basvurmama gerek varmi

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, muayene işleminden sonra askerlik şubesine uğradığınızda sizlere bu soruları yöneltiyorlar eğer kaydınızı oluşturduysanız celp döneminizi beklemelisiniz.

 101. Hacı ilyas kılıç

  Merhaba benim e devlette 29 4 2020 ye kadar askerlikle ilişkisi yoktur diyor alttada sınıflandırma ve tertibat bekliyor yazıyor yani ne zaman giderim sayın aylak bilgin

  1. yusuf

   benimde aynı durum var eğer bilginiz var ise beni de bilgilendirirseniz sevinirim

 102. Furkan

  Merhaba ben 01.07.2000 doğumluyum celp dönemi sıralamasını kasım 2020 yaptım 20 aralık 2019 da muayene oldum. Yoklama oldum ama Askerlik hizmeti tercihini yapmadım Askerlik şubesine gittim şubatta gidersin dediler, askerlik durum belgesinde 29.04.2020 yazıyo yani mayısta mı ? Gideceğim kasımda mı?

 103. Xxasd

  Merhaba askerlik subesine gittim statüsü yedek ast adayı yaziyor siniflandirma mayis 2020 yaziyor mayistami gkraidecegim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Nisan ayında yerler açıklanacak o zaman belli olur.

 104. Recep

  Merhaba ben ocakta ayinda muane oldum ve askerlik subesine gittim islemlerimi yaptilar suan e devlette 29/04/2019 tarihine kadar askerlik yonunden sakincasi yoktur diyor.Yani mayistami askere gonderilcem

 105. Enes

  Lise mezunuyuz yaştan dolayı tecil etmediler bu sene üniversite sınavına giricez askerlik durum belgemde 29 nisana kadar ilişkisi yok yazıyor sınava giriş belgemle celp dönemimi kasıma alabilirmiyim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, tecil bozdurma ve muayene işlemlerini yapmış mıydınız?

 106. Furkan

  Merhaba ben celp dönemi sıralamasını kasım 2020 yaptım 20 aralık 2019 da muayene oldum. Askerlik şubesine gittim şubatta gidersin dediler, askerlik durum belgesinde 29.04.2020 yazıyo yani şimdi ben mayısta mı? Askere gideceğim kasımda mı?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Nisan ortasında celp dönemi açıklanacak takipte kalın. Eğer tercihlerinizi yaptıysanız Kasım olur gibi fakat ihtiyaç olması durumunda öne çekerler mi tam bir bilgimiz yok.

 107. Furkan

  Admin ben şubeye gittim kağıt verdiler statüsü : yedek ast adayı yazıyor sınıflandırma dönemi mayıs 2020 sevk tarihi 29.04.2020 yazıyor nisandamı gidiyorum ?

 108. Savaş karataş

  İyi geceler, benim evrak alma başlangıç tarihi, 13 şubat 2020 diyor, yani yarın ben evraklarımı alacağım yalnız celp ve sevk tarihi mart 2020 diyor ne zaman giderim bilgi verir misin ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, yarın evraklarınızı almaya gittiğinizde sizlere net bilgi vereceklerdir Mart ayı içerisinde de asker alma işlemini gerçekleştirecekler.

 109. Hacı ilyas kılıç

  Merhaba. Ben 12 16 2000 doğumluyum yoklama yaptım muayene oldum bana mayıs celbiyle gidersin dediler muayeneyide 1.ayda oldum sence mayıs celbiyle gider miyim

  1. Aylak Bilgin

   Bu durum muallakta şuanda fakat eğer Mayıs celbini ön görmüşlerse büyük ihtimalle olur.

 110. Tolga

  E devlet ten bakıyorum er erbaş sınıflandırmaya hakkımızda er sınıflandırma bulunmamaktadır yazıyor ne anlama geliyor bir yardımcı ola bilirmisiniz

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tecil bozdurma işleminizi gerçekleştirmiş miydiniz?

 111. Enes

  Merhaba,20 Ocak’ta tecilimi bozdum muayenemi oldum,e devlette sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor askerlik şubesine gitmem gerekli mi ve sizce askere Mayıs’tamı gideceğim?

  1. Aylak Bilgin

   Muayene işleminden sonra askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. Oradan sizi yönlendirirler.

   1. Savaş karataş

    İyi geceler, benim evrak alma başlangıç tarihi, 13 şubat 2020 diyor, yani yarın ben evraklarımı alacağım yalnız celp ve sevk tarihi mart 2020 diyor ne zaman giderim bilgi verir misin ?

 112. enes sişik

  24/11/1999 doğumluyum tecilimi 1 ay oldu boşdur alı muayene oldum belgede nisan 29 iliskigi yoktur yazıyor ne zaman giderim ne zaman

 113. enes

  24/11/1999 doğumluyum tecilimi 1 ay oldu boşdur alı muayene oldum belgede nisan 29 iliskigi yoktur yazıyor ne zaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Nisan ayı ortalarında buna ilişkin bir açıklama yapılarak yerleriniz belli olacak. Muayeneden sonra askerlik şubesine gitmiş miydiniz?

 114. Furkan

  Merhaba 1998 ekim doğumluyum dün tecili bozdum bugün muayene oldum hizmet tercihi nerden yapabilirim ve ne zaman askere giderim?

  1. Aylak Bilgin

   Muayene işleminizi tamamladıysanız, askerlik şubesine müracaat edin orada sizi yönlendirip size belge vereceklerdir.

   1. Tarık

    Merhaba 1997 doğumluyum tecilimi hemen bozdurursam mayıs celbine alınırmıyım?

    1. Aylak Bilgin

     Evet, Mayıs celbi ihtimaller arasında tecil bozdurun, muayene işleminiz yapın ve askerlik şubesine uğrayın onlar size seçenek sunacaklar hangi dönem gideceğinize dair.

     1. Furkan

      Admin ben şubeye gittim kağıt verdiler statüsü : yedek ast adayı yazıyor sınıflandırma dönemi mayıs 2020 sevk tarihi 29.04.2020 yazıyor nisandamı gidiyorum ?

   2. Hacı ilyas kılıç

    Merhaba ben 2000 Aralık ayı dağumluyum 1.ayda muayene mi oldum bana mayısta gidersin dediler ama daha 20 ye girmedim gidermiyim

    1. Aylak Bilgin

     Merhaba bu durumda olan bir çok kişi var muayeneden sonra verdikleri sevk kağıdında askerlik tercihleriniz yazar ona göre işleme alınır. Fakat bu konuda pek tutarlı bir bilginin olduğunu söyleyemeyiz 🙁

 115. Cantug

  Iyi gunler tecilimi bozdurcam mayis ayi celp doneminde askere gitmek istiyorum. Mayis icin son basvuru tarihi ne zaman bilginiz var mi

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Mayıs celp döneminde gitmeyi planlıyorsanız elinizden geldiğince hızlı hareket etmenizi öneririz. Aynı Şubeat celp döneminde sıkıntı yaşayan arkadaşlar oldu ve birçoğu Mayıs celp dönemine kaydırıldı. Muayene işleminden sonra askerlik şubesine kesinlikle uğrayın.

 116. Hüseyin

  26 şubat 2020 askerlik ile ilişikisi sondur demek ne demek yani o tarihte mı? Gidyiorum arkadaşlar bilen cevaplarsa sevirinirm

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, daha önce tecil bozdurma ve muayene işlemi yapmış mıydınız?

 117. Veysel

  Merhaba Benim E Devlet Üzerinde Baktığımda 31.12.2019 tarihine Kadar Askerlikle Hiçbir İlişkisi Yoktur Yazıyordu , Ben İse 31.12.2019 Tarihinde Muane Oldum Sevk Tarihi 01.05.2020 Yazıyor Şuan Baktığımda İse 29.04.2020 Tarihine Kadar Askerlikle Hiçbir İlişkisi Yoktur Diyo Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizz ??

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Mayıs Celbine dahil edildiğinizi düşünmekteyiz. Muayene işleminizden sonra askerlik şubesine gitmiş miydiniz ?

   1. VEYSEL

    Evet muane Olup Askerlik Şubesine Gittim Direk Bana Kağıt Verildi Ve Mayıs Celbi Olduğunu Söylediler Geçenlerde Baktığımda İse E Devlette 29.04.2020 Tarihine Kadar Askerlikle Bir İlişkisi Yoktur Diyor

    1. Aylak Bilgin

     Tahmini olarak Nisan ayı ortalarında Askerlik yerleriniz açıklanacak buna göre net tarih yak ın bir zamanda resmi kurumlarca verilecektir. Mayıs ayı celp dönemini bekleyeceksiniz.

 118. Ramazan

  Merhaba ben yukardada bahsetmiştim suan 2. Universitemi okumaktayim okulum haziranda biticek ben Ağustos ta askere gitmek istiyorum mayista gitmek istemiyorum okulum yarim kalmamasi için suanda yoklama kacagiymisim ogrendigime gore suan yoklama yaptırdığımda 1 kereligine tecil ettirmistim ilk universitem bittigiinde 2 yilligina ve ocak 1 2020 de tecilim bitti suan yoklama kacagi olarak görünüyorum martin ilk haftasindan sonra 10 mart gibi basvurmayi düşünüyorum beni Ağustos zamanina yazarlarmi veya yazmalari icin ne zaman basvurmam gerekli mesela nisanda basvursam beni mayisa yazmazlar degilmi veya direk yollamazlar demi

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba muayeneden sonra sizlere hangi celp dönemini tercih edeceğiniz sorulmakta. Muayene işlemini gerçekleştirmeden önce bir askerlik şubesine uğrayın oradan tam teyit ettikten sonra muayene işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 119. Recep

  Merhaba ocak ayinda muane oldum ve askerlik subesine gittim islemlerimi yaptilar subatin 28ine kadar e devletten askerlik hizmet tercihi yapmami solediler fakat e devlette surekli hizmet gecici olarak kapalidir yaziyo.napmam gerekiyo yardimci olurmusunuz

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, Mobilden değil de bilgisayardan giriş yapmayı deneyin.

 120. Ertuğrul

  29 Kasım’da muayene oldum şubatta almadılar29.04.2020 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur yazıyo tecil fln yok 15.01.2000 doğumluyum ne zmn askere giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Muayene işleminden sonra askerlik şubesine uğramış mıydınız?

   1. Ertuğrul

    Evet uğradım şubatta alınırsın dendi

 121. Erenn

  Ben askerlik başvurumu 10 şubat yaparsam tahmini ne zaman beni silah altına alırlar

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Mayıs Ayı Celp dönemine dahil edebilirler.

 122. YASIN SEVSIN

  MERHABA BEN 15.10.2000 DOGUMLUYUM ASKERLİK SÜBESİNE GITTIM AMA 29 NISANA KADAR ASKERLİKLE ALAKASI YOKTUR DIYOR VE BEN TECIL FALAN DA BOZMADIM MAYIS ‘TA GIDERMIYIM

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, tecilli değilseniz muayene işleminizi yaptırarak askerlik şubesine uğrayabilirsiniz.

   1. YASIN SEVSIN

    02.12.2019 da ben muane oldum ama 29 nisana kadar bekleyin yazıyor

    1. Aylak Bilgin

     Merhaba Muayene işleminden sonra askerlik şubesine uğramış mıydınız?

 123. Recep

  Merhaba ben 6 ocakta muane oldum askerlik subesine gittim orda islemler yaptilar herhangi bi kagit vermediler mayistami giderim askere

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba E -Devlet üzerinden sorgulamanızı gerçekleştirdiniz mi? ASAL Yoklama Başvurusu Süreç Takibi üzerinden durumunuzu bir kontrol edin büyük ihtimal sizleri Mayıs celbine dahil edeceklerdir. Fakat belirtmiş olduğumuz ASAL Yoklama Başvurusu Süreç Takibi mobil uygulama desteklemiyor bilgisayardan giriş yapmayı deneyin.

 124. Ömer

  Merhaba ismim
  Ömer ben ocAk ayinda muane oldum ve askerlik şubesi ne gittim seni hemen göndereceZ dedi ama 24 Ocak’ta aradığımda aldığım
  Cp yok senin Mayıs ta belli olur dediler neyse vandan izmire yola çıktım muane olmamış gözüköyor diyo yine 6 şubata geri döndüm yine tutanak tutuldu muane olmamışsın dedi askerlik şubesini aradım yok onların sistemine girmemiş dedi vel hasıl ben ne zaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Ömer, şu son dönemde muayenesi gözükmeyen birçok vatandaşımız var. Sistemsel bir sorun olarak gözüküyor. E-Devlet üzerinden ASAL Yoklama Başvurusu Süreç Takibi bölümünü bir kontrol edin. Mobil uygulama desteklemiyor fakat bilgisayardan erişebilirsiniz. Muayenenizi kontrol etmeleri gerekmekte. Yani şube tarafından da bir onay verme süreci var. Bu aşamada iyi bir takip izleyin.

 125. Yasin

  Merhabalar ben Ocak 2018 lisans mezunuyum 2 yıl tecil ettirdim Ocak 2020 de tecilim bitti
  1)29 Nisan 2020 askerlikle ilişiği yok yazıyor sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor ben en son 2018 de sağlık muanesi olmuştum ne zaman askere giderim
  2) infaz memuruyum şuan 19 Temmuz’da Kpss sınavım var 2 ay geç gitsem sıkıntı olur mu memurluk için şimdiden teşekkürler

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Yasin, E – Devlet üzerinden ASAL Yoklama Başvurusu Süreç Takibini bir kontrol edin. Mobil uygulama desteklemiyor. Bilgisayardan girebilirsiniz. Muayene tarihiniz çok eski belki tekrar muayene isteyebilirler yine net cevap için askerlik şubesine başvurmalısınız. Bunun yanı sıra askerlik döneminde sınavlar için idari izin verilmekte. Bu da aklınızda bulunsun.

 126. cemi

  02.01.2020 tecilimi bozdurdum şu aan sınıf ve tertibat bekleniyor (yok.k) yazıyo yok .k ne anlama geliyor acaba ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, muayene işleminizi tamamlamış mıydınız?

 127. Ibrahim

  13.02.2020 evrak alma başlangıç tarihi
  25.02.2020 evrak alma bitiş
  Celp ve sevk dönemi mart ayı diye geçiyor şimdi ben 26 Şubat mı gitmiş oluyorum 19 mart mi

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba buna ilişkin ne yazık ki sizlere net bir cevap veremiyoruz. Askerlik şubesinden net olarak öğrenebilmeniz mümkün.

 128. Enes

  Merhaba ben ağustos cebinde düşünüyorum ne zaman kaldırmam gerekiyor tecilimi bide yedek subay alımı her celp dönemi oluyor mu ağustos ta gitme ihtimalim nedir acaba

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Mayıs celp döneminden hemen sonra başvurabilirsiniz. Şuan ki sistem bu şekilde ilerliyor fakat ileride bir değişiklik olur mu? yoksa olmaz mı? bilemiyoruz.

 129. Ramazan

  Merhaba ben suan 2. Universitemi okumaktayim okulum haziranda biticek ben Ağustos ta askere gitmek istiyorum mayista gitmek istemiyorum okulum yarim kalmamasi için suanda yoklama kacagiymisim ogrendigime gore suan yoklama yaptırdığımda mayista beni yazarlar martin ilk haftasindan sonra 10 mart gibi basvurmayi düşünüyorum beni Ağustos zamanina yazarlarmi veya yazmalari icin herhangi bisey yapabilirmiyim dilekce vs askeri subelerle konustum herhangi bilgi vermediler

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tüm tecil hakkınızı kullanmış mıydınız? Celp dönemine yakın başvurular genellikle bir sonraki celp dönemi için değerlendiriliyor diye düşünüyoruz ama yine farklılıklar olabiliyor.

   1. Sansayonel

    Merhaba cumhurbaskani celp islemleri 5 haziranda yapilacak dedi 29.04 yaziyor yerler ne zaman aciklanicak?

    1. Aylak Bilgin

     Merhaba, yerlerin açıklanması içinde resmi açıklamayı bekliyoruz. Şuanda normalleşme sürecine dönülüyor. Bu aşamada resmi açıklamayı beklememiz gerekiyor.

 130. Zfrftm

  Arkadaşım 10 aralık 2019 yoklamasi geldi 2019 ne zaman askere gider

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba yoklamadan sonra muayene işlemlerini tamamladı mı ?

 131. Tamer

  Merhabalar ben askerliğimi sınav için ileri tarihe ertelettim temmuz da sınav mayıs celp dönemine girmem imkansız mı? Bu birinci sorum ikincisi ise üniversite mezunuyum uzun dönem teğmen olarak yapmak istiyorum hangi celp dönemi uygun olur sizce? Üçüncü ise tecilimi bozup Bi tecil dönemine başvursam kaç güne ortalama her şey belli oluyor? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, ilk sorununuzun cevabı evet tecilinizi tekrar bozdurarak Mayıs Celp Dönemine dahil olabilirsiniz. Uzun dönem teğmen olarak gidecekseniz celp döneminin pek bir farkı yok kendinize en uygun zamanı seçebilirsiniz. Üçüncü olarak tecilinizi bozdurduğunuzda genellikle bir sonraki celp dönemine dahil edilirsiniz. Bununda sizlere en net cevabını askerlik şubesi verecektir.

 132. Kadir

  Mrb ben 2000 doğumluyum şubat 2019 da muayene oldum ama yerim açıklanmadı

  1. Aylak Bilgin

   Mayıs celbine dahil edilmiş olabilirsiniz. Yakın zamanda askerlik şubesine uğramış mıydınız?

   1. Kadir

    Evet uğradım ama adam akıllı bilgi veren yok

 133. Polat

  29 nisana kadar askerllik ilişikişi bulunmamaktadır diyo muayene oldum aralıkta tahmini ne zaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, muayene işleminden sonra askerlik şubesine uğradınız mı?

 134. Çağlar

  Kolay gelsin 97 doğumluyum tecilimi Eylül 20 de bozdurdum Şubat celbi Çıkmadı bazı arkadaşların askerlik durum belgesinde 29.04.2020 kadar askerliğe ilişkisi yoktur diyo ama benimkinde sınıf ve tertibat yazıyor fakat herhangi bi tarih söz konusu değil ne yapmam gerekiyor

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, askerlik şubesine uğrayın sanırım sizleri de Mayıs celbine dahil etmişler.

 135. Emo

  Herkese merhabalar 97 doğumluyum ve bugün sevk için için son şey olan şubeden başvurdum muane de oldum ve 23 yaşındayım 3 sene yaşım zaman kaybı olduğu için beni Şubat celp zamanında alirlarmi askere bugün verdikleri kağıtta Mayıs yazıyordu e devletten baktığımda birşey yazmıyor eğer dilekçe yazarsam beni Şubat’ta gonderirler mı erken gitmek istiyorum bilgisi olan var mı ?

  1. Aylak Bilgin

   Celp dönem tarihleri resmi sitelerden paylaşılıyor. Genellikle bu dönem içerisinde başvuru yapanları Mayıs celbine dahil ediyorlar. Sizlere net cevabı askerlik şubesi verecektir.

 136. Nurettin

  Merhaba,
  Benim 13.06.2020’de askerlik tecili sona eriyor. Hangi celp dönemine tabi oluyoruz? Celp dönemini erteleme imkanımız var mı?
  (Üniversite mezunuyum)

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tecil erteleme ile ilgili askerlik şubesi ile görüşebilirsiniz, size en doğru yolu göstereceklerdir.

 137. Oğulcan

  Merhaba 97 liyimben 31.12.19 tarihinde tecil bozup 07.01.20 muayene oldum doğrulatmak amacıyla şubeye gittiğimde bana mayıs haziran temmuz celbinde gidiceksiniz dendi tecil bozduğum için mayıs ayında gitme ihtimalim nedir ? Ve askerlik tercihimi yapamadım 1 aydır teknik arıza veriyor

  1. Aylak Bilgin

   Genellikle bu dönem yapılan başvurular Mayıs celbine dahil edilmektedir. Yine sonuçların açıklanmasını bekleyeceğiz. Net olarak ise askerlik şubesi sizlere celp dönemi hakkında net olarak bilgi verebilir.

 138. RAŞİT

  Ben 3 gün sonra 20 yasina giriyom Şubat da gidicen dediler şubeden ama ben 24 ocakta baktım sınıf ve tertibat bekliyor diyor e devlette bide bnm arkadaşım 19 yaşında Mart’ta askere gidiyor daha Haziran’da yaşını dolduracak ben de anlayamadım bi yardımcı olur musunuz

  1. Aylak Bilgin

   Bu problemi yaşayan bir çok arkadaşımız var. Askerlik şubesinden net bilgiyi elde edebilirsiniz.

 139. Barış. B

  Celp ve sevk dönemi Nisan 2020 yazıyor sınıflandırma dönemi Nisan 2020 yazıyor ne anlama geliyor.

  1. Aylak Bilgin

   Sanırım bu sevk dönemine ilişkin bir bilgi. Askerlik şubesine müracaat edip bizleri de bilgilendirir misiniz?

 140. Suat keleş

  Meraba askerlik durum belgem 29/04/2020 tarihine kadar askerlik ile ilişkisi yoktur yazıyo mayıs celpinde mi gideceğim acaba

  1. Aylak Bilgin

   Tecilinizi bozdurmuş muydunuz?

 141. Tuncay

  Merhaba ben 3 ay önce muayene olduktan sonra e devletten Mezun olduğum için askerlik ertelemesine başvurdum mezun ertelemesine ve 2 gün sonra onaylandı. Askerlik durum belgesindede 2022 yılına kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyordu erteleme nedenindede mezun terk erteli yazıyordu fakat bir ay sonra tekrar askerlik durum belgesi ekranına baktım 1 ay önceki tarih falan yazmıyordu sadece askerlikle ilişiği yoktur yazıyordu ve erteleme nedenindede SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR YAZIYOR sonra birde askerlikşubesine giderek yekrar ertelettim askerliğimi ve elime verdikleri kağıttada 2022 yılına kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyordu askerlik durum belgesindede tekrar düzelmişti 2022 yılına kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyordu ertleme nedenindede MEZUN TERK ERTELİ YAZIYORDU bir hafta sonra tekrar askerlik durum belgesini sorguladım yine tarih falan yazmıyor ve erteleme nedenindede SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR YAZIYOR askerlik şubesinden aradılar tecilin iptal edilmiş şubeye gel tecil hakkını kullan dediler bir iki gün geçince aradan tecil ettirmekten vaz geçtim ve şuan hala SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR YAZIYOR ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMA EKRANINDA ben tecili muayene olduktan sonra erteletmiştim acaba şuan tekrar muayene olmam gerekiyormu sizce sistemde tecillimi gözüküyorum yoksa askere hazır olarakmı konu hakkında aydınlatırsanız çok sevinirim LÜTFEN !!!

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, erteleme işleminizde bir sıkıntı yaşanmış ve teciliniz tekrar bozulmuş. Hem erteleme hem de tecil bozdurup askere gitmek için işinizi riske etmeyip askerlik şubesine tekrar başvurun sizleri yönlendireceklerdir.

 142. Ramazan opuz

  Merhaba ben 1999dogumluyum tescillidim yeni bozdum askerlik islemlerimi hallettim bugun ne zaman askere giderim

  1. Aylak Bilgin

   Muayeneden sonra askerlik şubesine uğradınız mı?

 143. Hasan taş

  Ben 01 20 2000 doğumluyum il şahinbey muayene oldum ne zaman askere giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, muayene olduktan sonra askerlik şubesine gitmiş miydiniz?

   1. Suat keleş

    Meraba askerlik durum belgem 29/04/2020 tarihine kadar askerlik ile ilişkisi yoktur yazıyo mayıs celpinde mi gideceğim acaba.

    1. Aylak Bilgin

     Tecil bozdurma işlemi gerçekleştirdiniz mi?

 144. Ömer

  Merhaba ben 20.07.2000 doğumluyum askerlik muaynemi 29.07.2019oldum ne zman askere giderim tabi muayene olurken genel celp dönemi Mayıs çıktı arada yine bakıyorum şimdide 29.04.2020 askerlik ile ilişiği yok diyor nedendir ben ne zman giderim askere

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, bunun en net cevabını sizlere askerlik şubesi verecektir.

  2. Ahmett

   Benim askerliğim okuldan dolayı tecilliydi mayısta asker e gitmek istiyorum en geç ne zaman tecil bozmam gerekiyor

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba, bu ay içerisinde tecilinizi bozdurabilirsiniz. Askerlik şubesi sizleri yönlendirecektir.

 145. Yunus

  Hocam ben 01.01.2000 dogumluyum benim yer neden açıklanmadı

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, askerlik şubesine müracaat etmiş miydiniz?

  2. Ramazan opuz

   Merhaba ben 1999dogumluyum tescillidim yeni bozdum askerlik islemlerimi hallettim bugun ne zaman askere giderim

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba muayene işlemine müteakip askerlik şubesine gittiniz mi?

 146. Vedat

  Mrb ben 5 ay önce muane oldum bana sen şubata gideceksin dediler ben 2000 doğumluyum ancak benim amca oğlum benden 4 ay küçük ve o şubat ayında gönderdiler o ocağın 15 de muane oldu beni neden nisanın 29 zuna verdiler çok saçma bir sistem ve bunun için ben çok zor durumda kaldım işimi herşeyimi bıraktım devletir işi garantidir dedim ama yanıldım

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, askerlik şubesinden kendi durumunuzu net olarak öğrendiniz mi?

 147. Ömer

  29.04 2020.yükümlülüğü yok yazıyor ne anlama geliyor

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tecilinizi bozdurmuş muydunuz?

 148. Farukk

  Tecillimi mayıs 2019 bozdurdum daha askerlik yerim belli olmadı.
  E devlet mayısa kadar yükümlülülğü yok yaziyor ne anlama geliyor

  1. Aylak Bilgin

   Birçok arkadaşımızdan bu soru geliyor. Askerlik şubesine uğrayarak tam olarak nedenini bizlerle paylaşabilir misiniz?

 149. Ömer

  Tecillimi mayıs 2019 bozdurdum daha askerlik yerim belli olmadı.
  E devlet mayısa kadar yükümlülülğü yok yaziyor ne anlama geliyor

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba askerlik şubesine uğrayarak durumunuzu net olarak öğrenmeniz gerekmektedir.

 150. Ramazan

  15 kasımda yoklama oldum ama beni şubatta almadılar nedenki

  1. Aylak Bilgin

   Tam olarak doğum tarihiniz nedir?

 151. Ömer

  Merhaba ben20.07.2000 doğumluyum askerlik muayenemi 29.07.2019 oldum acaba ben hangi celp ile gidebilirim yada hangi ay

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba gerekli işlemleri tamamladıktan sonra askerlik şubesine uğradınız mı?

  2. Barış. B

   Celp ve sevk dönemi Nisan 2020 yazıyor sınıflandırma dönemi Nisan 2020 yazıyor ne anlama geliyor birliğim açıklandı

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba celbiniz açıklanmış. Açıklamadan sonra askerlik şubesine müracaat ettiniz mi?

 152. Hasan

  knk aynısı bendede oldu ama dk yemişsin benim gibi bendede şubatın 4 ü dediler ama mayısa attılar yani devre kaybı bende 03.01.2019 tarihinde muayne olduydum

 153. Emin aslan

  Mrb ben 20 aralık önce muaneye oldum ama 24 ocakta açıklanan sonuçlardan benimki çıkmadı sizce niye öyle oldu

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba sizleri de Mayıs Celbine dahil etmiş olabilirler. Askerlik şubesinden sormanızda büyük fayda var.

   1. Ömer

    29.04 2020.yükümlülüğü yok yazıyor ne anlama geliyor

    1. Aylak Bilgin

     Mayıs celbine dahil edilmiş olabilirsiniz, askerlik şubesine müracaat ederek net tarihinizi öğrenmelisiniz.

 154. Şamil

  Merhaba. Ben 13 aralıkta başvuru yaptım. Nisan ayında açıklanacağı söylendi. Rize bir arkadaşım ise 16 aralıkta başvuru yaptı. Ona şubat çıktı. Şubede ki görevli ise “kütüğün ile ilgili. Orası ne zaman alım yapıyorsa senide o zaman alacaklar. Ancak şuan bilgim yok. Sistemde gördüğüm gibi Nisan ayında açıklanacak seninki” dedi. Bu benim için kötü bir durum. Eğer varsa hakkım, yaz ayı bitene kadar tekrar tecil ettirmek istiyorum. Böyle bir şey yapabilir miyim?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba tek seferlik tecil hakkınızın olduğunu biliyoruz. Bunu askerlik şubesinden sorabilir misiniz? Tek seferlik erteleme hakkımı kullanacağım diye bakalım dönüşü ne olacak

 155. Adem

  Merhaba ben 29 kasimda tecilimi bozdurdum ertesi gun ise muayene oldum fakat 24 ocakta sonuclar aciklandi ama bende hala sinif ve tertibat bekliyor yazisi var lutfen bu konuya aciklik getirebilirsiniz rica etsem

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, sanırım sizleri de Mayıs celbine dahil ettiler Nisan ayında açıklanacak olan tertibat bilgilerini bekleyeceksiniz. Fakat tam ve net bir bilgi için askerlik şubesine başvurabilirsiniz.

 156. Mehmet

  Merhaba ben 20 02 2000 doğumluyum ekim ayinda muayne oldum herşeyi bitirdim şubatta gidersin dediler ama hala askerliğim gözükmüyo ne olur sizce

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, henüz ay olarak doldurmamışsınız. Eğer muayenenizi tamamladıysanız askerlik şubesine müracaat edin Mayıs celbine dahil etmiş olabilirler.

 157. Tarık

  Merhaba ben 01.01.1998 doğumluyum 25 kasım 2019 da tecili kaldırdım yedek astsubaylığa başvurdum bana şubat celbinde gidersin dediler 24 ocakta sonuca baktım ama hala açıklanmamış ne er nede yedek astsubay olarak, belgede hala sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor nasıl olacak anlamadım?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, bu şekilde başvuru yapan birçok arkadaşımız var. Buradan takip edenler geri dönüş yapmıyorlar maalesef askerlik şubesine giderek tam ve net bilgi alabilirsiniz. Bizleri de bilgilendirirseniz seviniriz.

 158. Onur

  Şubat celp dönemine çıktım evrak alma tarihi 29.01.2020 diyor o tarihe kadar silüsü alsam kac gün içinde giderim bi soru daha manisa merkez komando birliği çıktı bana usta birliği tahminen neresi olur

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, ilgili tarihte evrağınızı aldığınızda sizlere günü bildireceklerdir. Usta birliği içinse tahmin etmek oldukça güç fakat son dönemlerde büyük orduların yer aldığı illere gönderildiğini biliyoruz.

 159. Semih

  1993 doğumluyum Ben 2 ocak 2020 de muayene oldum sevk tarihim 1 mayis 2020 mayista mi askere gidecegim

  1. Aylak Bilgin

   Muayene olduktan sonra askerlik şubesine uğramışmıydınız. Büyük ihtimalle Mayıs celbine dahil olacaksınız.

 160. Ali

  Merhaba ben kasım celbinde gitmek için tecili bozdurmuştum yerim belli olmadan önce tekrar tecil ettirmek durumunda kaldım ama yerim belli olmuş gözüküyordu e.devlette bugün yine sorgulama yaptım.Üçünüde (er/yedek subay/yedek astsubayı sorgulandığımda hakkımızda sınıf bulunmamaktadır diyor yani şu anda eski belli olan yeri sonuçta göremiyorum yerim ve sınıfım değişir mi sizce kafam karıştı

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, garip bir durum olmuş bunun en net cevabını sizlere askerlik şubesi verecektir.

 161. Fatih

  Mayısta askere gitmem icin hangi ay tecilimi bozdurmam gerekiyor.

  1. Aylak Bilgin

   Şuan tecilinizi bozdurabilirsiniz. Bir değişiklik olmaz ise 29 Şubat 2020 tarihinek adar tecilini bozduranlar genellikle Mayıs ayı celbine gitmektedir. Yine askerlik şubesine müracaat etmenizde fayda var.

 162. Burak

  Merhaba 07.04 2000 doğumluyum herkesin bugün açıklandı fakat benim açıklanmadı neden olabilir

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, ay olarak doldurmadığınız için olabilir, büyük ihtimalle Mayıs celbine dahil edileceksiniz. Askerlik şubesine müracaat etmenizde büyük fayda var.

 163. Hakan

  4 kasım tecili bozdurdum muaynemi oldum şubat celp dönemini beklerken bu gün e devlette hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır yazıyor şubeye gidiyorum mayısa gidersin diyor ne olacak şimdi

  1. Aylak Bilgin

   Mayıs celbine dahil edilmiş olabilirsiniz. Bazen bu şekilde aksamalar oluyor fakat sizlerin bunu aşama aşama askerlik şubesinden takip etmeniz gerekmektedir.

 164. Adar

  Kral 99 doğumluyum ama e devlette asal sevk basvurunuz bulunmamaktadır diyor şube şubatta askersin benim yer belli değil daha ne yqpmaliyim

  1. Aylak Bilgin

   Bugün yerler açıklandı. Pazartesi günü askerlik şubesine başvurun sizleri yönlendireceklerdir.

 165. Ata kartal

  Ben temmuzda başvuruda bulundum ama şimdi e devlete bakıyorum diyor hakkınızda er sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır ne zaman gideceğim ben

  1. Aylak Bilgin

   Askerlik şubesine uğramış mıydınız? Tam olarak teyit almak için en yakın zamanda askerlik şubesine başvurun.

 166. Emrah

  Merahab ben 1999 dogumluyum askerligimi tecil etirmistim ve tecilimi bozdum 2 ay muane olmadim ve son olarak 17ocak 2020 de oldum ben nezamn askere gidebilirim .

  1. Aylak Bilgin

   Muayeneden sonra askerlik şubesine başvurdunuz mu?

 167. Uğur

  Merhaba ben Kasım ayında tercihimi bozdum Şubat ayı celpine dahil olurmuyum

  1. Aylak Bilgin

   Bugün sonuçlar açıklanmıştı. Yeriniz belli oldu mu?

 168. Kubilay

  Merhaba ben sevk tarihimi 01.05.2020 yaptım kendi isteğimle. Askerlik şubesinden verilen kağıtta da sevk tarihi Mayıs 2020 yazıyor. Askere Şubat celbinde gitmem söz konusu olmaz değil mi?

  1. Aylak Bilgin

   Mayıs celbine dahil olacaksınız şubat celbi için bugün sonuçlar açıklandı. Kontrol etmenizde yine fayda var.

   1. Ferhat

    Merhaba ben 2000 dogumluyum ben muayenemi aralık 2019 sonlarinda yaptim bekliyordum sıniflandirma formunu askerlim subesine teslim ettim bana geri verdi formu dedim ne yapacam bunu sizde kalsin dedi edevlete girdim nisan 29’a kadar askerlikle ilisigi yoktur yaziyodu bi üc ay bekledim daha gecen hafta bir daha baktim bu sefer ağustos 8 oldu neden böle bisiboldu .

 169. Osman

  Bana 30 ocak sevk tarihi dediler kağıt belge verdi askerlik şubesi ama şuan arkadaşlarım yükümlü olmuş ben hala sınıf ve tertibat bekliyorum bi bilginiz var mı bu konuda

  1. Aylak Bilgin

   Bu tür aksaklıklar yaşanıyor. En yakın zamanda askerlik şubesine başvurarak durumunuzu izah edin onlar sizleri yönlendireceklerdir.

 170. Mert

  Merhaba ben 23.01.2020 tarihinde işlemleri tamamladım acaba hangi celp döneminde çagırılırım

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, yeni bir düzenlemeden söz ediliyor. Muayene işleminizi tamamlayıp askerlik şubesine gittiğinizde duyacağınız cevap büyük ihtimalle Mayıs ayı celp dönemidir.

 171. Ahmet Can Yıldız

  E devlet üzerinden sülüs tarihimizi ne yazıp takip etmemiz gerekiyor??

 172. Ahmet Can Yıldız

  Muhtemelen ne zaman giderim askere size göre?

  1. Aylak Bilgin

   Bunun için en yakın askerlik şubesine müracaat edin.

 173. Ahmet Can Yıldız

  Yalniz ben 2000 doğumluyum zaten bu yıl gitmem gerekiyor ne gibi bi sıkıntı olabilir ki?

  1. Aylak Bilgin

   Herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Fakat askerlik şubesinden net olarak bilgi edinmeniz sizlerinde kafasını rahatlatacaktır.

 174. Ahmet Can Yıldız

  Hayır herhangi bir erteleme yapmadım e devlette erteleme nedeni karşısında sınıf ve tertibat bekliyor yaziyor

  1. Ahmet Can Yıldız

   Yalniz ben 2000 doğumluyum zaten bu yıl gitmem gerekiyor ne gibi bi sıkıntı olabilir ki?

 175. Yusuf

  Merhaba ben ağustosta muayene olduğum halde benim askerlik belgede 29 nisana kadar askerlikle ilişkisi yoktur diyor neden şubata göndermiyorlar

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba herhangi bir erteleme talebinde bulundunuz mu? Eğer Ağustosta başvuru yapmışsanız ve tarih o zamana bırakılmışsa askerlik şubesine hemen gidip durumunuzu teyit ettirmelisiniz.

 176. Ahmet Can Yıldız

  Merhaba ben temmuz ayında muayene oldum ve e devlette sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor askere ne zaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, herhangi bir erteleme yaptınız mı ? Temmuz ayında muayene olduğunuzu belirtmişsiniz, askerlik şubesi ile görüşmenizde büyük fayda var takipçisi olup bizlere de bilgi verirseniz seviniriz.

   1. Uğur

    Merhaba aykut bey. Ben 2020 şuat ayıncan önce muayne olup sonra şubeye gidip o onaylattım. Şuan e-devlet de yazan 29.04.2020 tarihine kadar ilişiliği yoktur sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. Mayısta gider miyim ona göre işlerimi ayarlıcam. Teşekkürler

    1. Aylak Bilgin

     Merhaba, 24/04/2020 tarihini beklemenizi ve sonuçları öğrendikten sonra hareket etmenizi öneririz.

 177. Emrah

  Sa ben 18subak2019da muayenr oldum bi kac ay once sevk tqrihini aldim 30 ocak birligine teslim olckdn dediler asli varmi yokmu saolasn

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, sevk tarihinizi aldığınız belirtmişsiniz, birliğinize teslim tarihiniz yakın, bunu da gözönüne alarak gün arasında askerlik şubesine uğrayarak tam bir teyit alabilirsiniz.

 178. Mustafa Girgin

  Merhaba,

  Ben Eylül ayında tecilmi bozdurdum, Kasım celbini erteledim.(Üni mezunlarında bir kereliğe mahsus erteleme mevcut) Bakanlığın acıklamasında aklıma takılan bir durum var. 15 gün öncesinden sevk evrakını alabilirsiniz diye bir maddede geçiyor fakat 24 Ocak’ta yerler belli olup, 30 Ocak çıkma ihtimali de var.Yani bu süreçte 6 gün sonra askerde mi olmam gerekiyor ? Ya da bunun için farklı bir süreç olur mu ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, erteleme yaptıktan sonra düşündüğünüz gibi çıkma ihtimali olması söz konusu fakat burada sizlere net bilgi verebilmek pek mümkün gözükmüyor. Açıklamaya da 4 gün kaldı işin açıkçası bu durumu bizlerde merak ediyoruz. 24’ün de yerler belli olacak ama sizi kapsayıp kapsamayacağı konusunda en yakın zamanda bir askerlik şubesine giderseniz daha net bilgi almış ve bizler gibi birçok kişiyi buradan bilgilendirmiş olursunuz.

  2. Bora

   Selamın aleyküm ben bişey danışacaktım benim 13.06.2020 tarihinde tecilim bitiyor tahmini olarak ne zaman askere giderim, Eylül ayında kpss sınavım var, sınavdan sonra gitmek istiyorum eğer daha erken askere alma gibi bi durum olursa benim bu tarihi en erken Eylül sonuna çekme şansım olabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 179. Cihangir

  Bende 5 Aralık tarihinde e devletten tercih işlemlerimi tamamladım ilk celp tarihinde silah Altına alınacaksınız yazısı çıktı. Bir de yaşı geç olanları ilk alımda mı alınır alım tarihleri ile ilgili bir kriter var mıdır yoksa rastgele mi ? Teşekkürler

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, 24 Ocakta asker alma işlemine dair yerler açıklanacak. E-Devlet üzerinden takibini yapabilirsiniz. Alımların genellikle başvuru tarihi itibari ile diziliş yaptığını düşünmekteyiz. Yaş ile alakalı bir durumun söz konusu olmadığını tahmin ediyoruz. Bunu sanırım hep birlikte 24 Ocakta öğreneceğiz.

  2. Recep

   Merhaba ben tecillidim sonra bozdurup muayene oldum şubatta durum belgesiinde 29.04. 2020 askerlik ile ilişkisi yoktur diyor askere mayısta gidermiyim

 180. Fırat

  Hocam ben ekimin 1, inde muayene oldum ne zaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, başvuru tarihi itibari ile sizlerinde 24 Ocakta E-Devlet sistemi üzerinden yapılan açıklamayı beklemeniz gerekmektedir.

 181. Bayram

  Mayıs 2020 de askere gitmek için tecili ne zaman bozdurmak gerekiyor?

  1. Aylak Bilgin

   Mayıs ayı için bekleyen çok kişi var. Henüz netlik kazanmış değil fakat geçen senelerdeki durumları göz önünde bulundurursak 29 Şubata kadar başvuruda bulunanlar Mayıs ayı celbine tabi olacağını söyleyebiliriz. Bu durumu en yakın askerlik şubesinden de teyit ettirerek takip etmenizi öneririz.

  2. Recep

   Merhaba ben tecillidim sonra bozdurup muayene oldum şubatta durum belgesiinde 29.04. 2020 askerlik ile ilişkisi yoktur diyor askere mayısta gidermiyim

   1. Aylak Bilgin

    Muayeneden sonra askerlik şubesine gittiniz mi?

   2. Furkwn

    İyi akşamlar benim 31.12.2019 tarihinde tefilin bitiyordu bende bu tarihden önce askerlik şubesine gittim ve dedimki benim tefilin bitiyor ama ben 2020de sınava girmek okul yazmak istiyorum dedim onlarda bana yoklama kaçağına düşmeden hemen git muayene ol dedi bende gittim muayene oldum benim askerlik durum belgesine 29.04.2020 tarihine kadar askerlikle bir ilişiği yoktur yazıyordu tekrar bugün sınava başvuru yaptım tekrardan gittim askerlik şubesine erteleme yapmadılar kanun değişti dediler peki ben şimdi bedelli yapmak istersem yapabilirmiyim

    1. Aylak Bilgin

     Evet, bedelliye çevirebilirsiniz. Bunu yine askerlik şubesi ile görüşerek halledebilirsiniz.

 182. Azad

  Merhaba ben10.07.2000 doğumluyum mersinde ikamet ediyorum kütüğüm urfa bozova 1 sene once muayene oldum ne zaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Tam olarak tecil bozdurma tarihini söyleyebilir misiniz? Ayrıca 24 Ocakta E-Devlet üzerinden yapılacak olan açıklamayı takip etmelisiniz. Bunun yanı sıra bu durumu en yakın askerlik şubesinden de teyit ettirerek takip etmenizi öneririz.

   1. Burak

    Selamın aleyküm öncelikle helal olsun bütün yorumlara geri dönüş yapiyonuz kolay değil
    Şimdi benim durumda bı arkadaş yazmış gördüm de yinede ben bı soruyim
    Ocak-98 doğumluyum Kasım ayında tecili bozdurdum Şubat ayında teslim yazdı e devlette ocakta askeriyeye gittim durum belgesi aldım Mayıs 1 teslim yazılı kâğıt verdi ama r devlette 29.04.2020 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur diyor acaba bu Mayıs celbi de Şubat celbi gibi ertelenir mi yoksa hemen Mayıs da alirlarmi , teşekkürler.
    Bide komando olmak için ne yapmam gerekiyor ve uzman erbaş alımı varmı kara kuvvetlerinin

    1. Aylak Bilgin

     Merhaba, Nisan ayında celp dönemleri açıklanacak, ondan dolayı 29/04/2020 tarihi gösterilmekte celp dönemlerinin açıklanması ile 2020 Mayıs Celp Dönemi içerisinde gidecekler belli olacak. Muayene işleminden sonra askerlik şubesine müracaat ettiğinizde sizlere bazı sorular sormaktalar bu sorulara yanıt vererek komando ve uzman erbaşlık ile ilgili sorularınızı yöneltmiş miydiniz? Ya da buna dair herhangi bir işlem yaptırmış mıydınız?

     1. Burak

      Selamın aleyküm öncelikle helal olsun bütün yorumlara geri dönüş yapiyonuz kolay değil
      Şimdi benim durumda bı arkadaş yazmış gördüm de yinede ben bı soruyim
      Ocak-98 doğumluyum Kasım ayında tecili bozdurdum Şubat ayında teslim yazdı e devlette ocakta askeriyeye gittim durum belgesi aldım Mayıs 1 teslim yazılı kâğıt verdi ama r devlette 29.04.2020 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur diyor acaba bu Mayıs celbi de Şubat celbi gibi ertelenir mi yoksa hemen Mayıs da alirlarmi , teşekkürler.
      Bide komando olmak için ne yapmam gerekiyor ve uzman erbaş alımı varmı kara kuvvetlerinin

   2. Bora

    Selamın aleyküm ben bişey danışacaktım benim 13.06.2020 tarihinde tecilim bitiyor tahmini olarak ne zaman askere giderim, Eylül ayında kpss sınavım var, sınavdan sonra gitmek istiyorum eğer daha erken askere alma gibi bi durum olursa benim bu tarihi en erken Eylül sonuna çekme şansım olabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 183. Cann

  2000 liyim Haziran doğumuyum 9 25nde muayne oldum ne zaman giderim

  1. Aylak Bilgin

   Bu konuda sizlere net olarak bilgi veremesekte 24 Ocak 2020’de E-Devlet üzerinden yapılacak açıklamayı takip edin. Ayrıca tam olarak net tarihi öğrenmek istiyorsanız, bu durumu en yakın askerlik şubesinden de teyit ettirerek takip etmenizi öneririz.

 184. Baran Çetinkaya

  Ben 4 aralıkta kayıt oldum 6 aralıkta muayene oldum ne zaman gidebilirim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba 4 Aralıkta kayıt oldu iseniz şuan sadece tahmin ile birlikte Şubat Ayı İlk Celp döneminde askere alınacağınızı tahmin ediyoruz. Ocak, Şubat ve Mart ayı sevklerine tabi olanlara ilişkin 24 Ocak 2020 Cuma günü E-Devlet üzerinden açıklama yapılacağı bilinmekte. Bunun yanı sıra her ay celp dönemi olacağına ilişkinde büyük bir söylenti dolanıyor. Bunun için takibini iyi bir şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.

  2. DADAŞ

   Benim normalde celp Kasım yolluyo 29.04 2020 yazıyo durum belgesinde kesin gidermiyim ne zaman yerler acıklancak

   1. Aylak Bilgin

    Mayıs Celp Dönemlerinin Nisan ayında açıklanması bekleniyor. Yine de tam net cevabı sizlere askerlik şubesi verecektir.

    1. Görkem

     Merhaba ben kasım 2019 tarihinde tecilimi bozdurdum şubat celbi gitmem gerekiyordu ama nitelik listesine alınamamışım düne kadar durum belgemde bir tarih yoktu bugün 29-04-2020 tarihine kadar ilişiği yoktur yazıyor şube bana mayıs ayı sevk verilmiş ama hangi ay gidersin bilemem dedi. Şimdi mayıs ayı kesin midir yoksa gene mi erteleneceğiz

     1. Aylak Bilgin

      Merhaba, şubenin söylemek istediği sanırım şu Mayıs ayı Celp dönemi için 1. dönem 2. dönem gibi ayrım yapılıyor. Yani ilk etapta gitmesenizde Haziran ya da Temmuz ayı gibi tamamen tahmini olarak söylemekle birlikte Ağustos celbi gelmeden askere alınabilirsiniz. Fakat başvurunuz kasım olduğu için tahminim Mayıs celp döneminin ilk sıralarında yer alırsınız.

  3. Ahmet

   Sevk tarihim 29 nisan ne zaman birliğe teslim olurum

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba sonuçlarınız açıklanmış mıydı?

  4. Halil YALVAÇ

   Ben 31 Mayıs 2020 gününde tecilimi bozdurursam. Ağustos ayından erken askere gitme durumum olur mu

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba bu durum biraz zor gibi gözükse de askerlik şubesinden Ağustos celp dönemini talep edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.