Zabıt Katipliği Klavye Sınavı 2022

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı 2022 yılında memur olmak isteyenlerin katiplik alımı başvurularının başlamasıyla çokça merak ettiği bir konu haline gelmiştir.

Zabıt katipliği klavye sınavı 2022 ve mülakat konusu ile merak ettiğiniz tüm hususları işinin ehli olandan öğrenmeniz gerektiğini düşünerek zabıt katipliği yapan arkadaşlarımızdan yardım aldığımızı ve kalemi onların eline bıraktığımızı belirtelim. Uzun yıllar boyunca sürdürmüş olduğumuz zabıt katipliği mesleği neticesinde sizleri hem meslek hakkında bilgilendirecek hem de klavye ve sözlü mülakatta dikkat etmeniz gereken hususları aktarmaya çalışacağız. Öncelikle açıklamamız gereken bir husus bulunmaktadır.

Zabıt katipliği mesleği dışarıdan bakıldığında her ne kadar zor bir meslek olarak görülse de iş ortamınız ve kendinizi yetiştirmeniz ile birlikte oldukça keyifli ve güzel bir meslek haline gelecektir ve bu tamamen sizlerin elindedir. Son dönemlerde yapılan alımlar ile birlikte oldukça güncel hale gelen ve rağbet gören zabıt katipliği mesleğinde yapılacak olan 2022 alımları ile ilgili klavye sınavında ve mülakatta dikkat etmeniz gereken hususlar ile sizleri başarıya götürecek olan bazı bilgileri paylaşacağız. Bu bilgileri edinmeniz hem klavye sınavında hem de sözlü mülakatta sizleri başarıya götürecek ve bir nebze olsun rahatlatarak özgüveninizin artmasını sağlayacaktır. Ayrıca yorumda bulunmanız halinde samimiyet ve büyük bir keyifle elimizden geldiğince soruları cevaplayacağımızı bilmenizi isteriz.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı 2022 

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı 2022 yılı alımlarında sizlerin başvuru sonuçları açıklandıktan sonraki ilk mülakat aşamanız olacaktır. Bu mülakata katılabilmek için KPSS sınavı sonucunuz baz alınarak açıklanan başvuru sonuçlarında klavye sınavına hak kazanmanız gerekmektedir. Klavye sınavında sizlerden istenen şart ise üç dakika da yanlışsız ve vuruş hesabı yapılmaksızın en az doksan kelime yazmanız olacaktır. Fakat burada sözlü mülakata hak kazanabilmek için elinizden geldiğince fazla yazmanız ve sıralamaya girmeniz gerekmektedir. Bunu sağlamanız takdirinde bir sonraki aşama olan sözlü mülakata geçebilirsiniz. Zabıt katipliği sözlü mülakat ile ilgili detaylı bilgileri https://www.aylakbilgin.com/zabit-katipligi-sozlu-mulakat-sorulari-2019-1866/ yazımız üzerinden edine bilirsiniz.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı F mi? Yoksa Q Klavye mi?

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı F mi? Yoksa Q mu? sanırım bu belirsizliği içinizde yaşamayan ve kaygılanmayan yoktur. Fakat gönlünüz ferah olsun başvuru sonucundan sonra klavye sınavına hak kazanan adayların başvuruları alınırken hangi klavye tercih edecekleri de sorulmaktadır. Bu tercihler baz alınarak klavye sınavından önce oturacağınız bilgisayarınız ve klavyeniz ayarlanmaktadır. Bizim tavsiyemiz ise bu işe yeni başlayacak olanların kesinlikle F klavye ile başlaması olacaktır. Bu sizlerin hem daha hızlı yazmanızı hem de hata oranınızın Q klavyeye göre daha düşük olmasını sağlayacaktır. Ayrıca Adalet Bakanlığı özellikle F klavye konusunda ısrarcı davranmakta ve öngörümüz ilerleyen zamanlarda kurumun tümü ile F klavye kullanımına geçileceği yönündedir.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı İmlalı mı? İmlasız Mı?

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı İmlalı mı? İmlasız Mı? İşte bu soru bizler içinde tamamen muallakta olan bir konudur. Kimi komisyonlarca sınavlar imlasız bir şekilde gerçekleştirilirken kimi komisyonda ise imlalı olarak gerçekleştirilmektedir. İmlalı mı? yoksa İmlasız Mı? olacağı hakkındaki net bilgiyi ise başvuru yapmış olduğunuz Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’ndan öğrenebilirsiniz. Burada sizlere verebileceğimiz en güzel öneri her ihtimale karşı sınava imlalı bir şekilde hazırlanmanız olacaktır.

"<yoastmark

Zabıt Katipliği Klavye Sınavında Hangi Klavye Kullanılacak

Zabıt Katipliği Klavye Sınavında Hangi Klavye Kullanılacak ve kendi klavyemiz ile sınava girmemiz mümkün mü? Bu süreç içerisinde birçok kez karşılaştığımız ve bizlere en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Adalet Bakanlığında yer alan klavyelere bakıldığında genellikle A4 Tech ve logitech marka klavyelerin kullanıldığını görmekteyiz. Fakat iyi bir katip klavye ayırtmeksizin yazabilmelidir. Bunu da göz önünde bulundurmanız ve her klavye açısından yazabilecek şekilde kendinizi ayarlamanız yararınıza olacaktır.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zabıt Katipliği Klavye Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler, işte bu konu sizler için oldukça önemlidir. Zabıt katipliği klavye sınavına ilk kez girecek olacak arkadaşlarımızın özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Biliyoruz ki çok çok iyi yazanlar klavye sınavında tökezlemekte ve tabiri caizse eli ayağına dolaşmaktadır. Klavye sınavında dikkat etmeniz gereken ilk husus heyecanınızı yenmek olacaktır. Bunun için bol bol çalışmalı ve kendinizi motive etmelisiniz.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı ve Mülakat her ikisi içinde bu geçerli bir kavramdır. Her şeyin oluruna varacağını ve bu işi başarabileceğinizi kesinlikle aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Ayrıca eğer klavyeye bakmadan yazıyorsanız bu sizlere avantaj sağlasa da aynı zamanda yazmış olduğunuz metni de kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra klavyeye bakarak yazan arkadaşların metni okurken daha çok kelimeyi aklında tutması ve yazıyı tamamlamadan yeni kelimeleri bakıp yazması gerekmektedir. Burada her iki türlü yazan arkadaşlarında dikkatli olması gereken paragraf atlamamak olacaktır. Bir husus daha eklemek gerekirse eğer yazdığınız metinde hata oranının az olduğunu düşünüyorsanız kelimeleri düzeltmekle uğraşmaktansa yanlış yazdığınız uzun kelimeyi bırakıp yeni kelimelere yönlenmeniz zaman konusunda sizlere fayda sağlayacaktır.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı Metinleri 2022

2022 Klavye Sınavı Metinleri henüz belirlenmemiş olsa da bizim önerimiz metin ezberlemekten kaçınmanız olacaktır. Bakıldığında 2017, 2018 ve 2019 yılı metinleri de birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Seçilen metinler genellikle hukuki ve yazım dili kolay metinlerdir. Çoğu metin birbirleri ile benzer olmasa da içerisinde bulunan konuların birçoğu dava konusu, yönetmelik ve kanun düzenlemeleri ile ilgilidir. Bu aşamada metin ezberlemeye çalışmak ve işinizi şansa bırakmaktansa yer alan tüm metinlerde başarı sağlamaya çalışmanız sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

3 Yorum
 1. mest

  uzun kelimeleri hılzı geçip metindeki kısa kelimeleri sadece yazsam sayılır mı ? yani şöyle örenk vermek istiyorum. sizin yazınızdan bi alıntı yaparak.

  “Tüm bu hususlara dikkat etmeniz sizleri bu yolda bir adım öne çıkartacaktır. Kazanmanız bakımından yeni bir iş hayatına atılacağınızı aksi durumda ise güzel bir tecrübe edineceğinizi dile getirelim. Fakat burada pes etmeyerek çalışmaya devam etmeniz sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Unutmayın ki tecrübeleriniz ve çalışma azminiz sizleri başarıya götürecektir. Ayrıca aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmından sormanız halinde cevaplayacağımızı bilmenizi isteriz. Şimdiden hakkınızda hayırlı olması temennisiyle hepinize başarılar dileriz.”

  mesela “tüm bu hss dikkat sss sss bu yolda bir adım öne jj jj jj yeni bir iş hayatına lll aksi durumda ise güzel bir tecrübe jj dile ” aralardaki uzun kelimeleri atlasam kabul olur mu ? sonuçta metni tamamen yazamam gerekmiyor doğru yazmama bakacaklar :d böyle bir çakallık edebilirmiyim 😀 😀

  1. mest

   oo böyle daha çok ve hızlı kelime yazıyorum 😀 😀

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba, anlam bütünlüğü bozulmamak kaydı ile ve çok hatanız olmadığını düşünüyorsanız, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yazınızda anlam bütünlüğünün %40’ı geçmemesine dikkat edin. Aksi halde 200 kelime yazsanız da anlam bütünlüğü bozulmuşsa sınavdan kalırsınız. Sizin örnek verdiğiniz şekilde kelimeleri atlamanız anlam bütünlüğünü bozacaktır.

    Örnek vermek gerekirse;

    Çiçekçiymişçesine bizlere bağırarak, gül satmaya çalıştı.

    Cümlesinde Çiçekçiymişçesine kelimesini yanlış yazdığınızı anladınız bunu düzeltmekle uğraşmaktansa yanlış halde bırakıp önündeki 4 kelimeyi yazmanız hem sizlere zamandan kazandıracak hem de 4 kelime daha fazla yazmanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki bunu sadece az hatanız olduğunu ve metinde anlam bütünlüğünü bozmadığını düşünüyorsanız uygulamanız gerekmektedir. Uzun olan her kelimeyi atlamaya çalışmanız anlam bütünlüğünün bozulmasına sebebiyet verebilir, bunu da gözardı etmemeniz gerekmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.