Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Soruları 2020

Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Soruları 2020 yılı alımlarının açıklanması ile birlikte birçok memur adayının merak ettiği bir konu haline gelmiştir.

Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Soruları 2020 yılı zabıt katipliği alımlarında klavye sınavını başarı ile geçmiş adayların oldukça merak ettiği ve araştırdığı konulardan bir tanesidir. Yoğun ve stresli bir şekilde mülakata hazırlanan adaylar ne giyeceği, nasıl davranacağı ve soruların nereden geleceği hususları üzerinde çalışma gerçekleştirmekte ve en iyi şekilde bu mülakatı geçerek memuriyete adım atmak istemektedirler. Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Soruları ve tüm detaylarına ilişkin bilgileri yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Soruları 2020

Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Soruları birçok kişinin üzerinde düşündüğü, araştırdığı ve çalıştığı konuların birisidir. Sorulan sorulara karşı hazırlıklı olmak ve bu aşamayı başarılı bir şekilde geçmek istiyorsanız elinizden geldiğince özenli bir şekilde çalışmanız, resmi bir şekilde mülakata girmeniz ve kendinizi iyi bir şekilde ifade edebilmeniz gerekmektedir. Şimdi gelin birlikte mülakatta genellikle sorulan sorulara bakalım.

Neden Zabıt Katipliği?

Neden Zabıt Katipliği? ilk mülakat sorunuz bizden olsun. Genellikle sorulan sorular arasında yer alan bu güzide sorunun birçok meslek taşımıza yönlendirildiğini bilmekteyiz. Buradaki asıl amacın ise samimi bir cevap ve kendinizi ifade etme yeteneğinizin olup olmadığının tespit edilmesi olarak düşünmekteyiz. Kendinize en uygun cevabı hazırlayıp gelen sorulara karşı hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Neden zabıt katipliği? sorusundan sonra yapabileceğim tek meslek olarak yanıt vermeniz ve ne mezunusunuz? sorusuna elektrik ve elektronik cevabını verdikten sonraki yaklaşımınız ve açıklamanız oldukça önemlidir. Bunun gibi vermiş olduğunuz cevaplara karşı gelebilecek soruları da iyi bir şekilde analiz etmeniz ve hesaplamanız gerekmektedir. Zabıt katipliği ile ilgili detaylı bilgileri https://www.aylakbilgin.com/zabit-katibi-nedir-ne-is-yapar-maasi-ne-kadar-248/ yazımız üzerinden edine bilirsiniz.

Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Soruları Çalışma Notları 2020

Zabıt Katipliği Mülakat Çalışma Notları gerçekten çok geniş ve kapsamlı bir konudur. Notları tek tek sizlerle paylaşmaya kalkmamız sanırım sayfalar dolu yazı ile karşılaşmanıza ve sıkılmanıza neden olacaktır. Bizler bunu yapmaktansa sizleri araştırmaya ve öğrenmeye yönlendirmemizin daha doğru olacağını düşünmekteyiz. Bunun için elinize tüm mülakat notlarınızı alacağınız bir ajanda alın ve verdiğimiz konuları araştırarak not defterinize geçirin.

 • Cumhurbaşkanları Görev Sıralamaları
 • Bakanlar Kurulu ve Bakanların İsimleri
 • Hukuk Devleti Nedir?
 • Anayasalar ve Özellikleri
 • Şehrinize Komşu İller Nelerdir?
 • Memleketiniz ile İlgili Ön Plana Çıkan Özellikler
 • Atatürk İlke ve İnkılapları
 • Neden Bu Mesleği Tercih Ettiniz?
 • İller ve Hangi Bölgede Yer Aldıkları
 • Güncel Konular (Özellikle son dönemde yaşanan seçimler ve diğer güncel konuları takip edin)

2020 Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Soruları

2020 Zabıt Katipliği Mülakat Soruları olarak arattığınızda gelen soruların bizzat mülakatta sorulacağını düşünseniz de bu düşünce tamamen yanlıştır. Bu sorular genel kapsamlı ve genellikle mülakatlarda sorulan soru olmaktadır. Aynı zamanda sizlerin bilgi ve birikimi ile kendinizi ifade edebilmeniz de oldukça önemlidir. Bizler yöneltilebileceğini düşündüğümüz 10 soruyu sizlerle paylaşalım.

 • Kendinizi Tanıtın
 • Yasama, Yürütme ve Yargı Nedir?
 • Savcı Nedir?
 • Hakim Nedir?
 • Yazı İşleri Müdürü Görevleri Nelerdir?
 • Zabıt Katipliği Görevleri Nelerdir?
 • Mübaşirin Görevleri Nelerdir?
 • Yüksek Mahkemeler ve Görevleri Nelerdir? (Özellikle Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay)
 • Mahkemeler Ne İş Yapar?
 • Savcılık Ne İş Yapar?
Zabıt Katipliği Mülakat Soruları 2020
Zabıt Katipliği Mülakat Soruları 2020

Zabıt Katipliği Mülakatta Ne Giyilmeli? Nasıl Konuşulmalı?

Zabıt Katipliği Mülakatta Ne Giyilmeli? Nasıl Konuşulmalı? Bu hususta oldukça dikkatli davranmanız gerekmektedir. Mülakat sizlerin bilgisi olduğu kadar giyimi ve konuşması ile de önemlidir. Bilinmeli ki bu hususta en çok dikkat edilen yer Adalet Bakanlığı’dır. Resmi kıyafet ile mülakata gitmeniz oldukça önemlidir. Eğer buna imkanınız yoksa günlük giyim adabına ve edebine uyacak şekilde kıyafetler tercih etmeniz gerekmektedir. Resmi kurum önünde kendinizi temsil ettiğinizi unutmamalı ve kullandığınız kelimeleri de oldukça özenli seçmelisiniz. Bunu sağlarken hıhı, ııı ya da diğer kelime arası uzatmalardan kaçınmalı, düşünmek için müsade istemeli ve elinizden geldiğince net ve düzgün cevaplar vermeye çalışmalısınız. Bu sizleri hem kendinizden emin yapacak hem de kendinizi ne kadar iyi ifade ettiğinizi gösterecektir.

Zabıt Katipliği Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zabıt Katipliği Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler, bilginiz kadar önemli olan birkaç husus daha yer almaktadır. Bunların başında ise giyiminiz ve kendinizi ifade edebilme yeteneğiniz yer almaktadır. Giyiminizin şık ve sade bir şekilde olması gerekmektedir. Bizlerin sizlere önerisi siyah ve beyaz renklerin tercih edilmesi olacaktır. Bu sizleri ciddi ve resmi gösterecektir. Aynı zamanda mülakat salonuna giriş yaptığınızda ceketinizin önü ilikli olmalı ve direk olarak oturulmamalıdır. Oturun denildiğinde ise ceketinizin düğmesini açmayı unutmayın. Oturuşunuz pısırık bir şekilde olmamalı dik ve kendinizden emin olmalısınız. Sizlere söz hakkı verilmeden konuşmamanız ve sorulan sorularla alakasız olarak cevap vermemeniz yani konuyu dağıtmamanız sizlere avantaj sağlayacaktır.

Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat Sonuçları 2020

Tüm bu hususlara dikkat etmeniz sizleri bu yolda bir adım öne çıkartacaktır. Kazanmanız bakımından yeni bir iş hayatına atılacağınızı aksi durumda ise güzel bir tecrübe edineceğinizi dile getirelim. Fakat burada pes etmeyerek çalışmaya devam etmeniz sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Unutmayın ki tecrübeleriniz ve çalışma azminiz sizleri başarıya götürecektir. Mülakat sonuçları genellikle 2 ay içerisinde açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra hemen arkasına güvenlik soruşturması aşaması gelmektedir. Ayrıca aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmından sormanız halinde cevaplayacağımızı bilmenizi isteriz. Şimdiden hakkınızda hayırlı olması temennisiyle  hepinize başarılar dileriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.