Limon Kabuğunun Cilde Faydası Nelerdir

Limon Kabuğunun Cilde Faydası saymakla bitmese de özellikle cilde parlaklık kazandırması ve cilt lekelerinden kurtulmak için kullanıldığı bilinmektedir.

Günümüzde birçok kişi cilt bakımı için kimyasal kozmetik ürünleri kullanmaktadır. Yapay cilt ürünlerinin  yanı sıra doğal ürünlerden faydalananların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Bunun en büyük nedeni ise yapay kozmetik ürünlerinin de doğal malzeme karışımı ile yapılmasıdır. Yapay ve doğal kozmetik ürünlerinde cilt bakımı denildiğinde ise ilk akla gelen ürün limon olacaktır. Limon gerek cilde gerekse insan sağlığında oldukça önemli ve etkili bir besindir. Her derde deva olduğu bilinen limonun aynı zamanda kabukları da gerek cilt gerekse yüz güzelliği için kullanılmaktadır. Peki, limon kabuğunun cilde faydası ve kullanım şekli nasıldır? Gelin, birlikte bakalım.

Limon Kabuğunun Cilde Faydası ve Kullanımı

Limon Kabuğunun Cilde faydası ve kullanımı günümüzde birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Zayıflamadan, tırnak kırılmasına, enerjiden cilt bakımına kadar birçok faydası bulunan limon insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Limon içerisinde yer alan D limonene adlı maddenin aynı zamanda cilt kanserini azalttığı da söylenmektedir. Sizlere bu yazımızda limon kabukları ile yapabileceğiniz ve cildinizi güzel kılacak bazı önerilerden bahsedeceğiz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunmaktadır. Her insanın cilt yapısı birbiri arasında farklılık göstermektedir. Bizlerin vereceği öneriler bir doktor tavsiyesi değildir. Kullanım sağlamadan önce uzman bir doktor tarafından tedavi olmanız ve doktorunuzun vereceği önerilere uymanız gerekmektedir.

Limon Kabuğunun Cilde ve Vücuda Faydası

Limon Kabuğunun Cilde faydası kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta sağlık açısından sağladığı faydalardır. Limon sağlık sektörü açısından özellikle kozmetik sektöründe en çok tercih edilen besindir. Sağlamış olduğu etkenler neticesinde vücuda dinçlik verdiği ve cildi güzelleştirdiği bilinmektedir. Tam bir C vitamini olan limonun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sizler için limon kabuğunun öne çıkan faydalarını listeledik;

  • Vücuda Dinçlik Kazandırır
  • Sindirim Sistemine Yardımcı Olur
  • Ciltte Yer Alan Lekelerin Giderilmesini Sağlar
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
  • Ağız ve Diş Hijyenini Sağlar
  • Cildinizin Parlak Görünmesini Sağlar
  • Tırnaklarınızı Güçlendirir
  • Mide Rahatsızlıklarını Hafifletir
  • İdrar Söktürücü Özelliği Vardır
  • Kemikleri Güçlendirir

Yukarıda belirtmiş olduğumuz faydaların yanı sıra limonun insan vücudunda kan dolaşımını hızlandırdığı ve bazı kanser hücrelerine karşı vücudu korunduğu söylenmektedir.

Limon Kabuğunun Yüze Faydası

Limon kabuğunun cilde faydası denildiğinde ilk aklımıza gelen yüzümüzdür. Yüzünüzün parlak, lekesiz ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız limon kabuklarından faydalanabilirsiniz. Sizler için yüzünüze uygulayabileceğiniz birkaç öneride bulunacağız. Özellikle makyaj yapmadan önce birçok kişinin sıkıntısı çıkan sivilcelerden kurtulamamaktadır. Bunun yanı sıra ciltte yer alan siyah nokta ve akneler de hem makyaj sırasında hem de günlük hayatta birçok kişi için giderilemez bir hal almıştır. Bu dertten kurtulmak için limon kabuklarını rendeleyerek bakım maskeleriniz içerisinde kullanabilirsiniz. Bu sayede bakım maskeniz aynı zamanda cildinize peeling etkisi uygulayacak ve yüzünüzün sivilce, siyah nokta gibi diğer aknelerden arınmasını sağlayacaktır.  Ayrıca limon kabuklarından yapacağınız çayın demlenmesini sağlayarak cildinize uygulayabilir ya da aktarlarda satılan ve limon kabuklarından yapılan yağı yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Limon Kabuğu Maskesi ve Kullanım Şekli

Limon Kabuğunun Cilde faydası kadar kullanım şekli de oldukça önemlidir. Fakat yazımızda belirttiğimiz gibi insan cildi birbiri arasında farklılık göstermektedir. Bu yüzden dolayı önerimizi uygulamadan önce muhakkak uzman bir doktor tarafından bilgi almanızı öneririz. Yazımızda belirttiğimiz üzere limon kabuklarını rendeleyerek maskenize katabilir, limon kabuklarından elde ettiğiniz çayın 10-15 dakika kadar demlenmesini sağlayarak yüzünüze uygulayabilir ya da limon kabuklarından elde edilen yağı belirli aralıklarla yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca 1 limonun suyu ve kabuğu ile bir çay kaşığı bal ile kendinize cilt maskesi yapabilirsiniz. Derin bir kap içerisine almış olduğunu limonun suyunu sıkarak kabuğunu rendeleyiniz. Daha sonra demlenmesini bekleyip üzerine bir çay kaşığı bal ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz. Bu tarifi uyguladıktan sonra güneşten uzak durmanızı ve yaklaşık 3-5 dakika sonra yüzünüzü yıkamanızı öneririz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.