FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu günümüzde gerek askerlik gerekse engelli kapsamında alınan rapor ile merak edilen bir konu olmuştur.

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ile Engelli Raporu konusu gün geçtikçe popüler bir hale gelmiştir. FMF hastalığı yani Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı neticesinde Engelli Raporu almak isteyen birçok kişi bu kapsamda yer alan askerlik başta olmak üzere bazı avantajlardan da faydalanmak istemektedir. Fakat birçok kişi FMF hastalığı hakkında bilgi almak ve bu hastalık neticesinde engelli raporu alıp alamayacağını merak etmektedir. Bizlerde bu merakı gidermek adına sizlere bu yazımızda FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu hakkında edinmiş olduğumuz tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız.

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı, İngilizce “Familial Mediterranean Fever” kelimesinden gelmektedir. Genetik bir rahatsızlık olan bu hastalık genellikle şiddetli karın ağrıları ile karşımıza çıkmaktadır. FMF hastalığı ile ilgili olarak birçok teşhis konulabilmektedir. Sizlere bu yazımızda FMF yani Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu konusunda elimizden geldiğince bilgi vermeye çalışacağız.

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Hastalığı Nedir?

FMF hastalığı bir diğer adı ile Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı ailesel bir hastalık olup özellikle Anadolu toprakları üzerinde yaşayan insanlarda sıkça karşılaşılmaktadır. FMF hastalığı tanısında genellikle tipik karın ağrısı konu olsa da bunun yanı sıra aile anamnezi olması, MEF olarak tabir edilen genin (+) olması ya da kolşisin isimli bir ilaç başlandıktan sonra şikayetlerin azalması oldukça önemlidir. FMF ataklarında genellikle karın ağrısı, ateşlenme, ayakta veya ayak bileklerinde kızarıklık ve şişlik, nefes alırken zorlanma ve göğüste batma hissi meydana gelmektedir.

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Hastalığı Belirtileri denilince ilk akla gelen karın ağrısıdır. Fakat ataklarda gözlendiği üzere bu hastalıkla ilgili bazı belirtilerde saptanmıştır. Bu hastalığından tam ve doğru teşhisi için muhakkak uzman bir doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Sizlere genellikle görülen FMF belirtilerini maddeler halinde aktarmaya çalışacağız.

  • Ateş
  • Karın Ağrısı
  • Göğüs Ağrısı
  • Ağrılı Şişkin Bilekler
  • Kabızlığı Takiben İshal
  • Özellikle Diz Altında Kızarmalar
  • Kas Ağrıları
  • Şişmiş ve Gergin Testis Torbası

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu 2019

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu 2019 yılında neredeyse birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı bir konu haline gelmiştir. Bu merakın ve araştırmanın en büyük sebepleri arasında ise engelli raporlarının vatandaşlarımıza sağlamış olduğu avantajlar gelmektedir. Hastaların tedavilerinin yanı sıra merak etmiş olduğu bu konuyu detaylı bir şekilde başlıklar halinde sizlere aktarmaya çalışacağız. Umarım aradığınız bilgiyi edinmiş olursunuz.

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu, sunulan avantajlar ile birlikte oldukça popüler bir hal almıştır. Belirli ataklar halinde yaşanan bu hastalık birçok kişiyi zor durumda bıraktığı herkes tarafından bilinmektedir. Yaşanılan bu hastalık neticesinde ise bazı soruların yöneltildiğini ve oldukça merak edildiğini bilerek araştırmalarımız neticesinde en çok sorulan sorular üzerinde duracağız. Peki, FMF hastalığı engelli raporu konusu nedir? FMF hastalı askerlikten muaf mı? ve FMF hastaları engelli raporu alabilir mi? Sorularının yanı sıra aklınıza takılan birçok soruyu yanıtlayalım.

FMF Hastalığı Engelli Raporu Konusu Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı

FMF Hastalığı Engelli Raporu Konusu bu hastalığın sürekli ve ilaca bağımlı olunması neticesinde ortaya çıkmıştır. Fakat bu hastalık ile ilgili engelli raporu elde edebilmek için hastalığın bazı ölçütleri değerlendirilmektedir. Bu ölçüt ise FMF hastalığının organlarda bir soruna yol açmışsa oranlar ile belirlenmesidir. Tek başına FMF için oran verilmediğini düşünmekteyiz. Yine bunun ile ilgili başvuru yapabilir ve sonucunu takip edebilirsiniz.

FMF Engelli Raporu Sıkça Sorulan Sorular

FMF Engelli Raporu Sıkça Sorulan Sorular, sizlerinde aynı zamanda cevabını merak ettiğiniz sorulardır. Yazımızın başında bu hastalık ile ilgili tanımı yapmış ve belirtileri söylemiştik, engelli raporu ile ilgili de kısa bir bilgi verdik. Şimdi sizlerin asıl olarak sormuş olduğu sorulara gelerek cevaplandırmaya çalışalım.

FMF Hastasıyım Engelli Raporu Alabilir Miyim?

FMF hastasıyım engelli raporu alabilir miyim? diye soruyorsanız. Bunun için hastalığınız üzerinde belirli bir oran belirlenmesi gerekmektedir. Hastalığınız neticesinde belirli organlarınız zarar görmüş ise %40 ve üzeri raporunuz mevcut ise sakat statüsünde sayılarak engelli raporu alabilir ve belirli haklardan faydalanabilirsiniz. Yine de tam ve doğru olarak tespiti için başvuruda bulunmanız ve sonuca göre hareket etmeniz gerekmektedir.

FMF Hastaları ve Askerlik Mevzusu

FMF Hastaları ve Askerlik Mevzusu ile ilgili sorular sıkça gelmektedir.Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 45. maddesinde FMF hastalığı Sindirim Sistemi Hastalıkları başlı altında incelenmiştir. Bu yönetmeliğin 45. maddesinin B bendinin 9. fıkrasına göre “Histopatolojik veya mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış ve sekel bırakarak iyileşmiş tüberküloz peritonitis veya sindirim sistemi tüberkülozları (Resmi sağlık kuruluşlarından alınan onaylı rapor ve patoloji raporu gereklidir.), komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi (FMF) (Resmi sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile işlem yapılabilir.).” hükmü yer almaktadır. Ayrıca 45. Maddenin (D) bendinin 5. fıkrasında “Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi (FMF) (Resmi sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile işlem yapılabilir.), brit ileusları ve benzeri komplikasyonlar yapmış yaygın peritonit sekelleri ve yapışıklıkları, kronik (en az altı ay süreyle devam eden) intestinal pseudo obstrüksiyon sendromu.” hükmü yer almaktadır. Yani bu maddelerden anlaşılacağı üzere FMF hastalığı Hastalık ve Arızalar Listesinin (B) dilimine ve (D) dilimine girmekte ve askerlikten muaf tutulmaktadır. Komplikasyonlu, komplikasyonsuz ve tedaviye yanıtsız olan FMF hastaları askerlik yapamaz ve askerlikten muaf olurlar.

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Engelli Raporu Sonuç

FMF Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ile Engelli Raporu alınabilir mi? Sorusunun sonucunu yazımızda paylaşmaya çalıştık. Kısa şekilde özetlemek gerekirse engelli raporu alabilmeniz ve belirli haklardan faydalanabilmeniz için belirli bir yüzdelik diliminde özürlü raporunuzun olması gerekmektedir. Askerlik mevzusu ile ilgili olarak da Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği gereğince muaf tutulacak nedenlerin bulunması neticesinde FMF hastaları askerlik yapamamaktadır. Tüm bunlar ile ilgili olarak net bir şekilde sonuç almak istiyorsanız raporun temini amacıyla başvuruda bulunabilir ve başvuru adımlarını izleyerek net bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.