Devamsızlık Nasıl Sildirilir? 7 Adımda Devamsızlık Sildirme

Devamsızlık Nasıl Sildirilir? Sorusu devamsızlık problemi yaşayan öğrencilerin özürlü veya özürsüz devamsızlık silinmesi hususundan kaynaklanmaktadır.

Özürlü ya da özürsüz devamsızlık sildirme problemi öğrencilerin genellikle devamsızlığın sınıra gelmesi ya da farklı bir deyişle sona yaklaşması ile birlikte kaygı duyduğu süreç içerisinde yer almaktadır. Bu süreç genellikle velinin okuldan izin alması ile uzatılmaktadır. Veli izni durumu ise bir dilekçe ile yerine getirilmektedir.. Bunun yanı sıra özrünüzü belirleyecek ölüm ve hastalık nedenleri ile birlikte de izin alabilmeniz mümkündür. Sizlere bu yazımızda özürlü ya da özürsüz devamsızlık sildirme konusunda tüm detayları paylaşmaya çalışacağız.

Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Özürlü veya Özürsüz Devamsızlık Nasıl Sildirilir? Belirli nedenlerden dolayı derslerini aksatarak okula devam edemeyen birçok öğrencinin endişe duyduğu ve devamsızlık sınırını aşarak buna bir çözüm aradığı konudur.  Geçmiş yıllara nazaran velilerin bilinçlenmesi ile birlikte 2007 yılında faaliyete geçen e-okul veli bilgilendirme sisteminden çocuklarının devamsızlık ve not bilgisini kontrol edebilmektedir. Bu takip süresi öğrencinin mezuniyetine kadar devam etmektedir. Öğrencilerin beklenmeyen rahatsızlıklar ve nedenler ile devamsız duruma düşmesi aynı zamanda velinin iznine bağlanmış bir durumdur. Karşılaştığımız ve en çok sorulan sorular ile en kısa yoldan devamsızlık sildirme işlemi detaylarını sizlerle paylaşacağız. Bunun yanı sıra Okul Müdürlüğüne Dilekçe Örneklerine ulaşmak istiyorsanız https://www.aylakbilgin.com/okul-mudurlugune-dilekce-ornegi-2658/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yarım Gün Devamsızlık Silinir Mi?

Yarım Gün Devamsızlık Silinir Mi? İsteyerek ya da istemeyerek yapılan devamsızlıklarda devamsızlık hakkı kalmayan öğrenci arkadaşların en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. Yarım gün devamsızlık yaptı ve bunu sildirmek istiyorsanız belirli bir gerekçeniz olması gerekmektedir. Bu gerekçe hastalığınız ile alakalı ise Sağlık raporu, özel nedenler ile alakalı ise veli izni ile alınabilmektedir. Sağlık raporu veya veli izniniz ile sunulan olduğu takdirde yarım günlük devamsızlığınız silinmektedir.

Lise de Devamsızlık Sildirme Nasıl Olur?

Lise de devamsızlık sildirme nasıl olur? bu soru ilköğretim, orta öğretim ve lise fark etmeksizin tümünde geçerlidir. Devamsızlığınızın silinmesini istiyorsanız mazeretinizi bir rapor ya da veli izin kağıdı ile belirlemeniz gerekmektedir. Sizlere sunacağımız adımları izlemenizde bu aşamada fayda sağlayacaktır.

7 Adımda Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

7 Adımda Devamsızlık Nasıl Sildirilir? Sizlere sunacağımız 7 adım aslında olması gerekenlerin birer özetidir. Bu aşamaları veliniz ve kendinizin bir arada gerçekleştirmesi gerekmektedir. Devamsızlık Sildirme konusunu maddeleyerek açıklayalım.

İşte 7 Adımda Devamsızlık Nasıl Sildirilir;

 1. Devamsızlık Durumu Bir Hastalığa ya da Nedene Bağlı ise Bunu Belgeleyerek İdareye Bildirin
 2. Hastalığınıza Ait Sağlık Raporunu Okulunuza Sunmalısınız
 3. Ani Gerçekleşen Ölüm ve Diğer Unsurlarda İdareye Bildirimde Bulunmalısınız
 4. Yazımızda Belirteceğimiz Dilekçeyi Word Sayfasına Aktarın ve Düzenleyerek Yazdırın
 5. Dilekçeyi Velinize İmzalatmanız Gerekmektedir
 6. Dilekçenizi Veliniz Okul İdaresine Teslim Ederek Gerekli Görüşmeleri Sağlamalıdır
 7. Sonuç: Belirtilen Tarihlerde Devamsızlığınız Silinecektir.

Devamsızlık Dilekçesi

Devamsızlık dilekçesi devamsızlık sildirme konusunda bilgi edindikten sonra yapmanız gereken ilk işlemlerdir. Devamsızlığı nasıl sildirmeniz gerektiğinde dair sizlere yukarıda bilgi vermiştik. Bu başlığımızın altında ise sizlere devamsızlık dilekçesi hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Devamsızlık Dilekçesi Örneği 2021

Devamsızlık dilekçesi örneği 2021 yılında da pek çok öğrenci tarafından araştırılan bir konudur. Okul devamsızlık dilekçesi veya lise devamsızlık dilekçesi örneği aramaları ile pek çok öğrencinin bu dilekçe örneklerine ulaşmaya çalıştığını bilmekteyiz. Bu talebiniz doğrultusunda sizlere iki adet dilekçe örneği sunacağız. Bu dilekçelerde mazeretinizin oldukça önemli olduğunu ve iyi bir şekilde açıklama yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Sizlere sunacağımız devamsızlık dilekçesi örneğini word sayfasına yapıştırıp kendinize uyarlayarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Devamsızlık Dilekçesi Lise

Devamsızlık dilekçesi lise öğrencileri tarafından oldukça sık araştırılan bir konu halinde gelmiştir. Sizlere sunacağımız dilekçe örneğini bir word sayfasına yapıştırarak kolayca kullanabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra farklı bir talebiniz olursa bunu bizlere yorum kısmından bildirmeniz yeterli olacaktır. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Peki, lise devamsızlık dilekçesi nedir? Gelin hep birlikte bakalım.

……………….. ……………….. ……………….. LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                                                     ANKARA

                     Oğulum/Kızım ….……………………..…………………( Adı-Soyadı)  Okulunuz …..… / …… Sınıfı …….… numaralı  öğrencisi olarak bulunmaktadır. ………………………… …………………………….. …………………… ………………………..

…………………. ……………………………………… ……………………. ………………………….. ………………….. ……………………. ……………….……………… ………………………….. ………………. …………………………… ……………………. ……………………….. …………………………… nedenlerinden dolayı Oğulum/Kızım ….……………………..…………………( Adı-Soyadı) eğitimine …….…./…..…/………….. – …….…./…..…/…………..  tarihleri arasında devam edememiştir.

                     Okulunuz …..… / …… Sınıfı …….… numaralı  öğrencisi ….……………………..………………… bilgim dahilinde yukarıda belirtmiş olduğum gerekçeye binaen   …….…./…..…/………….. – …….…./…..…/…………..  tarihinde / tarihleri arasında ………….. gün süreyle okula gelememiştir. Velisi bulunduğum öğrencimin,  bu  tarihte / tarihlerde izinli sayılmasını istiyorum. 

                    Gereğini bilgilerinize arz ederim. 

.………/………../20….

VELİNİN ADI SOYADI – İMZA

Veli Adı Soyadı :……………………………………………….

Tel No                : ………………………………………………

Adres                 :………………………………………………….…………………..

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi en fazla kaç gün geçerlidir? Bu sizlerin durumu ile alakalıdır. Bunu en net bulunduğunuz okul idaresinden öğrenebilirsiniz. Velinizin okula giderek dilekçeyi teslim etmesi ve görüşmesi gerekmektedir. Sizlere örnek olarak devamsızlık sildirme dilekçesi paylaşıyoruz. Bunu kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

 

……………….. ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                                                     İSTANBUL

 

                     Okulunuz …..… / …… Sınıfı …….… numaralı  öğrencisi ….……………………..………………… bilgim dahilinde aşağıda belirttiğim gerekçeye binaen   …….…./…..…/………….. – …….…./…..…/…………..  tarihinde / tarihleri arasında ………….. gün süreyle okula gelememiştir. Velisi bulunduğum öğrencimin,  bu  tarihte / tarihlerde izinli sayılmasını istiyorum. 

                    Gereğini bilgilerinize arz ederim. 

.………/………../20….

VELİNİN ADI SOYADI – İMZA

Veli Adı Soyadı :……………………………………………….

Tel No                : ………………………………………………

Adres                 :………………………………………………….…………………..

Öğrencinin İzinli Sayılma Gerekçesi: ……………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

73 Yorum
 1. recep

  haziran ayında 2 gün okula gidemedim dilekçe ile devamsızlık sildirebilir miyim?

 2. Hüseyin

  Merhaba okul devamsızlık 30 günü geçerse 20 gün yaptırılabilir mi ?

 3. Umurbek

  Peki ya bu devamsızlık sorununu en aza düşürmek mümkün mü çünkü benim devamsızlık sürem 39 gün bunu nasıl Olarak 20 güne düşürebilirsiniz

 4. esim

  özürsüz devamsızlıklarda sınır 5 gün peki özürlülerde aynı durum var mı yine belirli bi devamsızlıktan sonra belge alamama durmumuz var mı

 5. sema

  merhaba 9. sınıfım sabah geç kaldığım için yok yazıyorlar 9.5 gün özürsüz devamsızlığım var dilekçe yazsam kabul ederler mi veya böyle devam etse 20 gün falan özürsüz devamsızlığım olsa sınıfta kalır mıyım

  1. Rojin

   Özürsüz 10 u geçerse sınıf tekrarı. Toplam devamsızlıkta 30 u geçerse sınıf tekrarı. 20 özürlü 10 özürsüz hakkın var

 6. Caner

  Merhaba,ben 9.sınıf öğrencisiyim ve bazı özel durumlardan dolayı 23 gün devamsızlik yaptım 13 gün özürlü 10 gün özürsüz ve devamsızlık 5 günü geçince takdir teşekür alınamıyormuş ortalamam teşekür almama yeterli fakat bu durjmdan dolayı alamama ihtimalim varmı hocaların hepsi beni çok sever hocalarla veya müdür müdür yardımcısıyla konuşsam bu durum ortadan kalkar mı

 7. Esma

  Merhaba ben 11.sınıfım özürlü devamsızlığım 13 gün özürsüz devamsızlığım 6.5 gün bu devamsızlıkların yarısını falan izinli olarak değil de tümden silinebilir mi?

  1. Ela

   Bende lise öğrenciyim ve 20 gun felan oldu kalmazsın ama belge alamiosun 5 günü geçince

 8. nisa

  merhaba,ben şuan 11.sınıfım ve özürsüz devamsızlık 9 özürlü devamsızlık ise 6 gün .özürsüz devamsızlıgı sildirmek istiyorum ciddi bir rahatsızlıgım yok ,hastalık durumunu belirtmessem devamsızlığımı silmezler mi birde o 9 günün hepsini sildirebilir miyim

  1. nisa

   3 tanesi kasımda diğerleride eylül ve ekim ayında

  2. .

   9 günü değil de büyük ihtimalle 5 den aşşağı indirirler diye düşünüyorum

 9. Kerem

  Merhaba devamsızlığım 29.5 gün özürsüz 1 gün de özürlü velim okul idaresiyle görüştü ancak silmediler, dilekçe yazsak kabul ederler mi silerler mi ? nasıl sildirebilirim

  1. Arda

   Sildirebildinmi bendede aynı sorun varda

   1. Bedirhan

    Sildirdinmi? Bide nasıl yaptın anlat nolur.

 10. Nihat

  Öğrenci devamlılığını nasıl silebiliriz son sınıf öğrencisi sınıfta bırakmak istemiyoruz ama devamsızlıği 27 Gün olmuş silmeye çalıştık izlenebilmesi için aktif dönemler arasında olmalı uyarısı geliyor. Çözümü var mi acaba???

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, silme işlemini yaptığınız dönem aktif dönem olmadığından dolayı bu uyarıyı aldığınızı düşünüyoruz. Devamsızlığı aktif olduğu dönem üzerinden deneyebilirsiniz. Eğer hata devam ederse ve düzelme olmaz ise bunu kurumunuz bilgi işlem görevlileri ile görüşebilirsiniz. Onlar sizleri yönlendirecektir.

   1. Ali

    Meraba 11 sınıfım 11.5 gün özürsüz 17 gün özürlü sinifat kalır mıyım ne yapmam lazım sildirmek için?

  2. Alattin

   Merhaba yardımcı olurmusunuz lise 11 öğrencisiyim 11 gün devamsızlığım var ama üzerinden biraz zaman geçti ailemm okula gelse silerlermi çoğu arkadaşım 15 içinde gelip sildirebilirdi artık geçti silmezler diyo sinifya kaldım gibi bisey silerlermi

 11. Yasin

  Merhaba admin benim 12 gün özürsüz devamsızlığım var velim okulla gittiği zaman idare 3 gün daha devamsızlık yaparsam sınıfta kalacağımı söylemiş normal olarak 10 gün olunca kalınmıyo mu
  İdare acaba kendi mi sildi

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba bunun teyitini idareden yaptırmanız gerekmektedir.

   1. Yasin bayer

    Merhaba benim 10 buçuk gün devamsızlığım var 1 ay oldu velimle gidersem silerlermi

 12. Pelin

  Mrb benim devamsızlık hakkım bitti şu an da sınırı da aştım 12. Sınıfım gerek müdür yardımcısı olsun gerekse müdür olsun velimle gittiğim halde silmediler mazeretim de ciddi milli eğitim bakanı yada yaşadığım ilçenin milli eğitim müdürüne dilekçe yazsam yada velimle yüz yuze görüştürsem faydası dokunur mu acaba

  1. Aylak Bilgin

   Evet ilgili Milli Eğitim Müdürlüğüne de durumunuzu izah edebilirsiniz.

  2. Recep

   Birader geçtiğimiz sınıfı

 13. Mücahit dindar

  Benim devamsızlık 12 oldu 1 ay sonra veliğimle gitsek silerlermi

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, mazeretinizi mazeretiniz olduğunda bildirmelisiniz.

 14. Muzaffer

  Merhaba benim 5 gün devamsızlığımı aştım belge alabiliyormuyum

  1. Aylak Bilgin

   Okul idaresinden durumunuzu teyit ederek bizede bilgi verebilir misiniz?

 15. Muhammed

  Meraba benim toplam 16.5 gün devamsızlığım var 4 gun izin aldigim halde elimde bir belge bulunmamakta ne yapmaliyim

  1. Aylak Bilgin

   İzninize dair resmi belgeyi temin etmeye çalışın bu sizi avantajlı kılacaktır. İdareye başvurarak izinli olduğunuz günlerin düşülmesini talep edin .

   1. Cemre

    Hastalığımızı herhangi bi belgeyle istaplayabilir miyiz

 16. jhon wick

  merhaba, kendimiz velimiz olmadan mudur yardimcisinin yaninda rapor yazsak olmazmi? silmezlermi?

  1. Aylak Bilgin

   İdareye resmi bir talepte bulunmanız gerekmektedir. Veliniz ile mazeretinizi bildirin.

  2. Serdal

   Benim 19 gün özürlü 6 gün özürsüz devamsızlığım var sadece özürlü devamsızlığa ceviriliyor direk nasıl sildiricez eğitim hayatım bitecek yoksa 10. Sınıfım

   1. Aylak Bilgin

    Merhabalar durumunuzu idareye bildirerek, lehinize bir karar alınmasını sağlayabilirsiniz.

 17. Nida

  Merhabalar .benim suan 4 gun ozursuz devamsizligim var.5 gun olirsa karne alamicam nasil sildirebilirim

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, gidemediğiniz günlere dair mazeretinizi yazılı ve resmi bir şekilde veliniz ile beraber okula bildirmeniz gerekmektedir.

 18. buse

  merhaba ben 12.sınıfım devamlılığım 17 gün sınıfta kalmak istemiyorum ders calisamadigim icin ve saglik problemlerinden dolayi okula gidemiyorum 17 gunu ozurluye cevirebilirim ama 30 gun sınır var diyorlar peki idare özürlü devamsızlıktan da silebiliyor mu?

  1. Aylak Bilgin

   Bu idarenin vermiş olduğu bir karar siz mazeretinizi ve sağlık sorunlarınızı yazılı bir şekilde bildirin. Daha net bir cevap alacaksınız.

 19. Ismail öztürk

  Peki bu silinen devamsızlıklar izinli günlere mi geçiyor yoksa direkt siliniyormj

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba Okul idaresi sizin durumunuzu değerlendirerek karar vermektedir.

 20. Selim

  Müdüre sorduğumda 5 iş günü içerisinde(devamsızlıktan sonra)getirmezsen olmaz dedi

  1. Aylak Bilgin

   Yinede resmi olarak veliniz ile birlikte talepte bulunmanızı öneririz.

   1. İbrahim

    abicim ben 12. siniftayim benim patron staj dosyasını 4 iş günü geç doldurdu meşgul olmasından dolayı bende dosyayı geç verdiğimden 4 gün yok yazıldım öğretmenime silinebilir mi diye sordum isyerinde yok yazıldığın için silinmez dedi sence benimle uğraşmamak için mi öyle dedi yoksa gerçekten öylemi?(kusura bakma baya uzun yazdım 12. sınıfta 5 gün kuralı var ya hani belge alamam diye bi korku var içimde kesin birşey biliyorsan yaz lütfen abicim yazim kuralları için kusura bakma hayirli gunler )

    1. Ecem

     Merhaba ben 11. sınıfım özürlü 17 gün özürsüz 9.5 gün devamsızlığım var ciddi hastalık nedenlerimden dolayı gidemiyordum bu durumda ne yapmalıyım yani komple nasıl sildirebiliriz çünkü sınıfta kalma durumum var. Eğer cevaplarsanız sevinirim.

    2. Jdjdhjjdhdjd

     Peki ortaokulda psikolojik nedenlerden dolayı 15 gün özürsüz 3 gün özürlü devansızlık silinir mi?Velime dilekce göndermişler.Ama tıpsal olarak belgelenmedi.Silinebiliyorsa dilekçeye ne yazmamız gerek?

 21. metin

  merhaba benim tam 10 gün devamsızlığım var dilekçe versem silerler mi ? ve ya tam 10 gün oluca kalınıyor mu ?

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, mazeretinizi bildirir dilekçe ile okul idaresine müracaat etmeniz gerekmektedir.

  2. Yasin bayer

   Merhaba benim 10 buçuk gün devamsızlığım var 1 ay oldu velimle gidersem silerlermi acaba ve rapor gerekirmi

 22. Baki

  Ben 11. Sınıftayım devamsizligim 30 günü geçti ve müdür bana sınıfta kaldım gelme okula dedi ama hala devamsızlık günden güne işliyor ne yapmalıyım

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba mazeretinizi bildirerek okul idaresine yazılı talepte bulunabilirsiniz.

 23. Kerem

  Benim devamsızlığım 11.5 gün oldu birinci dönemde 12.5 gündü yalvar yakar müdür yardımcısı 9.5 güne indirdi ama bidaha indirmem dedi (devamsızlığım hep geç kalma yüzünden nasıl sildirebilirim yardımcı olurmusun yoksa bir yılım heba olacak

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba veliniz ile mazeretinize ilişkin dilekçe sunabilirsiniz. Geç kalma yüzünden devamsızlığın meydana geliyorsa bunun çözümü de tamamen sizlerin elinde.

 24. Talha yaşar

  Özürlü devamsızlıkları sildirebiliyornuyuz peki

  1. Aylak Bilgin

   Bu durum sizin mazeretinize ve idarenin takdirine bağlı bir durum.

 25. Talha yaşar

  Merhaba özürlü devamdızlıkları siliolarmı çok kötü ateslendim bugun okula gitmedim ve devamdızlığım 23.5 gün oldu toplam özürlü devamsızlıklarımı sildirmek için ne yapmalıyım

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba elinizde herhangi bir rapor mevcut ise bunu sunup veliniz aracılığı ile durumunuzu anlatabilirsiniz.

 26. hueeyin27

  en fazla kaç gün önceki devamsızlıklar silinebiliyor

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, bu idarenin vereceği bir karardır.

 27. huseyin

  en fazla kaç gün önceki devamsızlık silinebilir??

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, bu durum idareye ve mazeretinize bağlıdır. Fakat eğer mümkünse 1 veya 2 hafta öncesinden bildirimde bulunabilirsiniz.

 28. Ali murat

  Merhaba yarın 10.5 gün olucak gitmezsem müdür yardımcısının yanına velimi götürsem dilekçe yazsa özürsüzden özürlüye çevirelim desem çeviriler mi acil cevap verir misiniz

  1. Aylak Bilgin

   Bu durum idarenin vereceği bir karar. Dilekçe yazarak talepte bulunabilirsiniz.

  2. Eda

   Admin selam. Birkaç şey soracaktım ben.

   -izin aldığımız devamsizliklar özürlü mü oluyor?

   -Ve özürlü devamsızlık sınırı kaç gün?

   ☆☆Bu sınırı aşınca sınıfta mı kalınıyor, yoksa belge mi alınmıyor, veyahut başka bir şey mi?

   Teşekkürler ?

   1. Aylak Bilgin

    Merhaba, özürlü veye özürsüz olarak idare belirlemekte. Devamsızlığınız sona yaklaşmışsa yaprıtırımına ilişkin olarak idare ile iletişime geçmenizi öneririz.

  3. Alattin

   Merhaba yardımcı olurmusunuz lise 11 öğrencisiyim 11 gün devamsızlığım var ama üzerinden biraz zaman geçti ailemm okula gelse silerlermi çoğu arkadaşım 15 içinde gelip sildirebilirdi artık geçti silmezler diyo sinifya kaldım gibi bisey silerlermi 8

   1. Aylak Bilgin

    Okul idaresiyle görüşmen gerekli.

 29. Yusuf

  Velim 2 kere farklı zamanlarda gelse ikisinde de sildirebilirmi

  1. Aylak Bilgin

   Bu durum okul idaresi ve sizlerin mazeretine kalmış bir durumdur. İdare tarafından devamsızlık sildirme dilekçesi değerlendirilerek karar verilir.

 30. caner

  o dilekçeyi evdeki bir kağıda yazsak olurmu yoksa okuldan dilekçemi itiycez nolur cvp verin

  1. Aylak Bilgin

   Merhaba, dilekçenizi evde yazarak okul idaresine iletmelisiniz. El yazısı ile de yazabilirsiniz.

   1. Sevgi

    Ben 12. Sınıfım 3 gün staja 2 gün okula gidiyorum sağlık problemlerim yüzünden okula gitmediğim için 57 gün devamsızlığım var Annem resmi bir kağıt yazarak okula sundu ve 30 günü sildiler geriye kalan 27 günü nasıl özürlüye çevirebilirim ve bu sene üniversite sınavına gireceğim hem tekrar yapmak istemiyorum bir yol gösterin

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.