Yarım Gün Çalışma İzni Dilekçesi Örneği

Yarım Gün Çalışma İzni Dilekçesi Örneği, anne olan memurların 657 sayılı DMK 104. madde gereğince yarım gün çalışma hakkı üzerine oluşturulmuş bir belgedir.

Yarım gün çalışma izni dilekçe örneği anne olan kadın memurların izin haklarından yararlanabilmek adına araştırdığı bir talep belgesidir. Yarım gün çalışma izni bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. maddesinde düzenlenerek kullanabileceğinden bahsedilmiştir. Birçok kişi yarım gün çalışma iznini nasıl kullanacağı, ne kadar sürede kullanacağı ve kullanım saatleri konusunu merak etmektedir. Sizlere bu yazımızda yarım gün çalışma izni dilekçesi örneği ve bilmeniz gereken detaylardan bahsedeceğiz.

Yarım Gün Çalışma İzni Dilekçesi Örneği 2020

Yarım Gün Çalışma İzni Dilekçesi Örneği 2020 yılında anne adaylarının ve anne olan memurların oldukça çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Halk arasında süt izni olarak bilinen yarım gün çalışma izni hakkında sizlere birkaç bilgi vereceğiz. Bunun yanı sıra hem memur hem de iş veren için iki başlık halinde yarım gün çalışma ile ilgili izin dilekçesi örneği ve detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Yarım Gün Çalışma Süt İzni Dilekçesi Örneği Nedir?

Yarım gün çalışma süt izni dilekçesi Örneği Nedir? ya da farklı bir deyişle Süt izni nedir? nasıl talep edilir? Aklınızda onlarca sorunun olduğu biliyoruz. Yarım gün çalışma izni, doğum sonrası çalışan ebeveynlere devlet tarafından verilen destek ile birlikte yazı zamanlı çalışma imkanı tanınmaktadır. Doğum sonrası analık hali izninin bitmesi ile birlikte bebeğin bakımı ve yetiştirilmesi adına kadınlara yarım gün çalışma izni tanınmıştır. Şimdi bu izin talebini nasıl yapacağınıza ilişkin sizlere dilekçe örneklerini verelim.

Yarım Gün Çalışma Dilekçesi Örneği Memur 2020

Yarım gün çalışma dilekçesi örneği memur olanlar için 2020 yılında düzenlenerek sizlere sunulmuştur. Bu dilekçe örneğini bir word sayfasına yapıştırıp gerekli alanları kendine göre doldurarak kolaylıkla kullanabilmeniz mümkündür.

……………….. BAKANLIĞINA/GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE/ BAŞKANLIĞINA

                                                                                                                                                       ANKARA

Kurumunuzda ..… / …… / 20…. tarihinden itibaren halen ……………………….. unvanında çalışmaktayım.  ..… / …… / 20…. tarihinde doğum iznimi kullanmak üzere görevimden ayrılmıştım. ..… / …… / 20…. tarihinde doğum yaparak analık iznimi kullanmaya başladım.

Kullanmakta olduğum doğum izni analık tarihimin bitmesi ile birlikte 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104. Maddesinde yer alan F Fıkrası “Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, isteği hâlinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir. Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır. Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri de, istekleri üzerine (A) fıkrası uyarınca verilen sekiz haftalık iznin bitiminden itibaren bu haktan aynı esaslar çerçevesinde yararlanır. Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir.” uyarınca tarafıma yarım gün çalışma izni verilmesi hususunda,

Gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.

.………/………../20…….

ADI SOYADI – İMZA

 

Adres                 :……………………………………………………………………………………………………….…………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Tel No                : ………………………………………………

Yarım Gün Çalışma Dilekçesi Örneği İşveren İşçi 2020

Yarım gün çalışma dilekçesi örneği işveren veya işçi olarak memur dilekçesinden farklılık göstermektedir. Özel şirketlerde çalışanların sizlere aşağıda sunacağımız dilekçe örneğini kullanması gerekmektedir. Peki, özel sektörde çalışan işçiler için yarım gün çalışma dilekçe örneği neymiş birlikte bakalım.

 

……………….. KURUMUNA/ŞİRKETİNE/FİRMASINA

                                                                                                                                                       İSTANBUL

Kurumunuzda/Şirketinizde/Firmanızda ..… / …… / 20…. tarihinden itibaren ……………………….. Sicil numarası ile halen ……………………….. unvanında çalışmaktayım.  ..… / …… / 20…. tarihinde doğum iznimi kullanmak üzere görevimden ayrılmıştım. ..… / …… / 20…. tarihinde doğum yapmış bulunmaktayım.

İş Kanunun 71. ve 29882 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Analık İzni Veya Ücretsiz İzin Sonrası Yapılacak Kısmi Süreli Çalışmalar Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesi uyarınca düzenlenen doğum sonrası yarım gün çalışma izni hakkından ..… / …… / 20…. tarihinden itibaren faydalanmak istiyorum. Bu hususta tarafıma yarım gün çalışma izni hakkı verilmesi hususunda,

Gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.

.………/………../20…….

ADI SOYADI – İMZA

 

Adres                 :……………………………………………………………………………………………………….…………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Tel No                : ………………………………………………

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.