Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark

Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark açık olsa da günümüzde zatürre ve soğuk algınlığı birçoğumuz tarafından karıştırılmaktadır.

Zatürre ve soğuk algınlığı kavramı bizleri en çok yanılgıya düşüren hastalıkların başında gelmektedir. Bu yanılgının sebebi ise sanırım her ikisini tetikleyen nedenlerinde soğuk ile bağlantılı olduğudur. Zatürre son derece tehlikeli ve eski sağlık problemlerinden bir tanesidir. Soğuk algınlığı ise vücudun dirençsiz düşerek halsizleşmesi neticesinde meydana gelmektedir. Bu iki hastalık arasındaki belirtilen benzer olması başlıca karıştırılma nedenlerinden bir tanesidir. Bu hastalıkların tam ve doğru bir şekilde uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Sizlere vereceğimiz bilgiler bir doktor tavsiyesi değildir. Bu yazımızda Zatürre ve soğuk algınlığı arasındaki fark ve tüm detayları paylaşamaya çalışacağız.

Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark Nedir?

Zatürre ve Soğuk Algınlığı hastalıkları arasındaki farkı tespit etmek oldukça güçtür. Her iki hastalığında belirtilerinin aynı olması bu durumu oldukça zor bir hale sokmaktadır. Her iki hastalıkta da ateş, öksürük, üşüme, halsizlik, titreme, burun akıntısı, baş ve göğüs ağrıları görülebilmektedir. Sizlere yazımızda her iki hastalığın tanımını yapacak ve arasındaki farkları bulmanızı sağlayacak birkaç bilgi paylaşacağız. Bilmenizi isteriz ki paylaşacağımız bu bilgiler bir doktor tavsiyesi değildir genel ve geçer bilgilerdir.

Zatürre Nedir?

Zatürre tıbbi adı pnömonidin olan ateşli bir hastalıktır. Zatürre zamanında müdahale edilmezse ölümcül olabileceği gibi bazı rahatsızlıkları da yanında getirmektedir. Zatürre hastalığını genellikle akciğer iltihabı, bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroplar oluşturmaktadır. Zatürre soğuk algınlığına göre daha tehlikeli bir hastalıktır. Ayrıca zamanında müdahale ile giderilmesinin sağlanması oldukça önemlidir.

Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı genelike üst solunum yolu sistemini bozan viral enfeksiyonlar sebep olmaktadır. Soğuk algınlığı hastalığı akut viral faranjit ya da akut nezle olarak da bilinmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı aynı zamanda yaygın ve sık rastlanan hastalıklar arasında bulunmaktadır. Genellikle kış aylarında görebileceğimiz soğuk algınlığını zamanında müdahale ile giderebilmeniz mümkündür.

Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark

Zatürre ve soğuk algınlığı bu iki hastalık arasındaki farkın tam ve doğru bir şekilde belirlenebilmesi için kesinlikle uzman bir doktor kontrolünden geçmeniz ve muayene olmanız gerekmektedir. Her iki hastalığında belirtileri bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, yorgunluk ve burun akıntısıdır. Nasıl olsa soğuk algınlığıdır, deyip geçmek oldukça tehlikelidir. Aksi takdirde bronşit, kistik, diyabet, fibroz ve böbrek rahatsızlıklarını da neden olmaktadır. Her iki hastalığında belirtilerinin aynı olması aradaki farkı anlamamızı oldukça zorlaştırmaktadır. Bunun için uzman bir doktor muayenesi bu aşamada şarttır.

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.