Bradikinezi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bradikinezi Nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri özellikle parkinson hastaları tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Bradikinezi bireylerin vücudunun yavaş hareket etmesi ya da vücudu talep olmasına rağmen zor hareket etmeyi tarif eden rahatsızlıklardan birisidir. Bradikinezi rahatsızlığına genellikle parkinson hastalığı neticesinde rastlanılmaktadır. Kas güçsüzlüğü, kasların sertleşmesi ve titreme ile Bradikinezi ilişkisi olduğu söylenmektedir.  Sizlere yazımızda Bradikinezi Nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemlerine ilişkin tüm detayları aktarmaya çalışacağız. Fakat vereceğimiz bilgiler bir doktor tavsiyesi değildir. Tam ve doğru bir teşhis ve tedavi için kesinlikle uzman bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Bradikinezi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Bradikinezi Nedir? Sorusu genellikle parkinson hastaları tarafından araştırılmaktadır. Bu hastalığın beraberinde görülebileceği gibi ayrıca ilaçların yan etkisi ya da diğer nörolojik sorunlar neticesinde de Bradikinezi rahatsızlığı görülebilmektedir. Hareketlerin kısıtlılığı ve kasların yeterince işlev görmemesi başlıca semptomu olarak gösterilen Bradikinezi hakkında tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Bradikinezi Tanımı Nedir?

Bradikinezi tanımı; Bradikinezi genellikle yavaş veya zor bir vücut hareketi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle parkinson hastalığı beraberinde görülen Bradikinezi derecelere ayrılmaktadır. Bradikinezi rahatsızlığında kolların kaldırılması veya bacakların yeteri kadar hareket ettirilmesinde aksaklık görülebilmektedir.

Bradikinezi Belirtileri Nedir?

Bradikinezi belirtileri yazımızda ve tanımda belirttiğimiz üzere parkinson hastalığı ile yakından ilişkilidir. Bradikinezi rahatsızlığında aynı zamanda konuşmada zorlukta görülebilmektedir. Kas ile ilgili olarak nitelendirsek sanırım tanımda hata yapmış olmayız. Genellikle gözlemlenen ve Bradikinezi rahatsızlığına işaret eden belirtileri sizler için listeledik;

 • Hareket Eksikliği
 • Donmuş ve Sertleşmiş Kas Yapısı
 • Sınırlı Yüz İfadeleri
 • Düzensiz Yürüyüş Biçimi
 • Konuşmada Aksama
 • Günlük Öz Bakım İşlerini Tamamlayamama

Bradikinezi Tedavi Yöntemleri

Bradikinezi tedavi biçimi genellikle hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Yazımızda belirttiğimiz üzere bu belirtiler ve tedavi yöntemlerinin tam ve doğru teşhisi için kesinlikle uzman bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Bizim sizlere vereceğimiz bilgiler genellikle görülen, uygulanan ve genel geçer bilgilerdir. Fakat günlük hayatta da uygulayabileceğiniz hem sağlınız hem de Bradikinezi hastalığı açısından işinizi yarayabilecek bir kaç bilgiyi sizler için listeledik;

 • Sağlıklı Bir Diyet Listesi ile Düzenli Beslenmek
 • Yüzme
 • Fizik Tedavi Sürecine Başlama
 • Kaslarınızı Hareket Ettirecek Düzenli Egzersiz
 • Yürüyüş Yapma
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.