Evde Ayak Bakımı Karbonat İle Nasıl Yapılır?

Evde ayak bakımı karbonat ile Nasıl Yapılır? Sorusu genellikle eve yorgun gelenlerin ve ayak ağrısı çekenlerin karbonat ile çözümünü aradığı bir konudur.

Evde ayak bakımı birçok kişi tarafından karbonat  başta olmak üzere doğal yöntemlerle ile gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Karbonat haricindeki doğal yöntemlerin başında ise sirke ve ayak masajı gelmektedir. Evde ayak bakımı yapmak isteyenler ise tercihlerini genellikle karbonat kullanarak yapmaktadır. Tüm bedeni gün boyu üzerinde taşıyarak fazlaca yorulan ayaklar oldukça çok yıpranmaktadır. Özellikle çalışan beylerde ve hanımlarda görülen ayak yorgunluğu geceleri adeta bir sızı ve ağrı haline dönerek bizleri rahatsız etmektedir. Bu ağrılarını dindireceğinizi düşünerek evde karbonat ile ayak bakımı nasıl yapılır? sorusunu tüm detayları ile birlikte aktarmaya çalışacağız.

Evde Ayak Bakımı Karbonat ile Nasıl Yapılır?

Evde Ayak Bakımı Karbonat ile Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplamadan önce sizlere birkaç öneri vermek istiyoruz. Ayak ağrılarının geçmesinde kullanılan en pratik yöntem ayakların yukarı kaldırılarak kan dolaşımının hızlandırılmasıdır. Bunun yanı sıra ayak banyosu yaparak da ağrılardan bir nebze olsun kurtulmanız mümkündür. Bunu yapmak için bir kap içerisine soğuk su koyarak ayaklarınıza yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamada sizleri rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra bayanların pedikür yaptırmaları ve ölü derinin alınması ile canlı derininin oluşumuna izin vermeleri de ayak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Karbonat ile ayak bakımını anlatmadan önce sizlere bazı doğal ayak bakımı yöntemlerinden ve neden ayak bakımı gerçekleştireceğinizden bahsedelim.

Evde Doğal Yöntemler İle Ayak Bakımı

Evde doğal yöntemler ile ayak bakımı gerçekleştirmek istiyorsanız bazı pratik bilgileri edinmeniz gerekmektedir. Ayaklarınızı ılık ve sabunlu su ile yıkadıktan sonra soğuk su ile durulayıp nemli krem ile masaj yapmanız ayak ağrınızı geçirecektir. Ponza taşı kullanarak ayak bakımı yapmanız hem ölü derilerden daha çabuk kurtulmanıza hem de ayağınızın temizlenmesinde sizlere yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı yukarı doğru kaldırarak bileğinizden dizinize doğru masaj yapın bu kan dolaşımınızın düzenlenmesinde sizlere yardımcı olarak ayakta meydana gelecek şişmeleri ve ağrıları önleyecektir. Bunun yanı sıra giydiğiniz çorap ve ayakkabınızın da ayak sağlığı açısından önemi büyüktür. Sık sık ayaklarınızı yıkamayı, aynı ayakkabı giymemeyi ve çoraplarınızı sağlığınıza uygun şekilde almaya çalışmanız ayak bakımınız ve sağlığınız için oldukça önemlidir.

Ayak Bakımı Neden Yapılmalı?

Ayak bakımı neden yapılmalı? Sorusunun genel olarak cevabı ayak sağlığınızın korunmasıdır. Ayak bakımınızı gerekli hassasiyeti göstermeniz sizlerin aynı zamanda yaşam kalitesini artıracaktır. Bir insan ömrü boyunca inanılması güç olsa da yaklaşık olarak 180 bin km yol kat etmektedir. Bunca yükü taşıyan ayakların ise bakımını sağlamanız ilerleyen yaşlarınızda sizlere oldukça çok fayda sağlayacaktır. İleri yaşlarda meydana gelebilecek olan sağlık sorunlarının önlenmesi açısından oldukça önemli olan ayak bakımı neden yapılmalı? sorusu ile ilgili bazı maddeler listeleyeceğiz.

 • Sağlıksız Ayaklar Yaşam Kalitenizi Düşürür
 • Duruş Bozukluğuna Sebebiyet Verir
 • Ortopedik Sorunlara Yol Açar
 • Fiziksel Aktivitelerinizi Engeller
 • İş ve Performansınızı Düşürür
 • Yürümenizde ve Vücudunuzu Taşımanızda Aksaklıklara Yol Açar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler ayak sağlığınızı korumanız için yeterince gerekli olan açıklamalardır. Ayak sağlığınızı korumak için günlük olarak yıkamanız, görünürde yara, morarma ve kızarıklık gibi unsurlar olması halinde bunları engellemeye çalışmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ayak tırnaklarınızı da düzenli olarak kesmeniz, temiz çorap ve sağlıklı ayakkabı giyiminden faydalanmanız oldukça önemlidir. Şimdi asıl sorumuz olan karbonat ile evde ayak bakımı ile ilgili detaylara geçelim.

Evde Ayak Bakımı ve Karbonat

Evde ayak bakımı ve karbonat ayak ağrısı denilince ilk ala gelen yöntemdir. Karbonat gerek ayak ağrılarının giderilmesinde gerekse ayak bakımında oldukça önemlidir. Kuru ve ıslak olarak kullanabileceğiniz karbonat tüm temizlik işlerinizde olduğu gibi ayak bakımında da sizlerin öncüsü olacaktır. İçermiş olduğu etkenler ile birlikte ayak bakımında oldukça çok tercih edilen karbonat ile ilgili olarak bazı tariflerde yer almaktadır. Bu tariflerden faydalanarak sizlerde ayak bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın ki bizlerin sizlere verdikleri sadece öneridir. Ayağınız ile ilgili sağlık problemi olduğunu düşünüyor ve doğru bir sonuç almak istiyorsanız sağlığınız için doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyin.

Evde Ayak Bakımı İçin Karbonat Tarifi

Evde ayak bakımı için karbonat tarifi herkesin uygulayabileceği kolaylıktadır. Genellikle evinizde bulunan malzemeler ile yapacağınız ayak bakımınız sizleri hem rahatlatacak hem de sağlıklı ve pürüzsüz ayaklara sahip olmanızı sağlayacaktır. Lafı fazla uzatmadan sizlere ayak bakımı için karbonat tarifini verelim.

Kullanılacak malzemeler:

 • 1 Kova su,
 • 1 adet leğen
 • 3 kaşık karbonat,
 • 1 kaşık limon suyu
 • 1 kaşık zeytin yağı

Hazırlamış ve dinlendirmiş olduğunuz bir kova ılık suyunuzu leğenin içerisine boşaltın. Daha sonra 3 kaşık karbonat, 1 kaşık limon suyu ve 1 kaşık zeytin yağını leğenin içerisine ilave ederek iyice karıştırın. Ayaklarınızı yaklaşık olarak 10 dakika kadar masaj yaparak ovun. Daha sonra biraz daha su da beklettikten sonra soğuk su ile durulayıp masaj yaparak güzelce kurulayın. Bu karışım karbonat ile ayak bakımı yapanların en çok kullandığı yöntemdir. Ayrıca bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ayaklarınızı yukarı kaldırarak kan dolaşımınızı da hızlandırabilir ve daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Unutmayın ki bizlerin verdikleri sadece bir öneridir. Kesin ve doğru bir tedavi yönteminden faydalanmak istiyorsanız uzman bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.