Josta Üzümü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Josta üzümü nedir? Son dönemlerde ülkemizde de üretilmek için çaba gösterilen faydaları ve özellikleri oldukça merak edilen josta bir tür üzüm çeşididir.

Josta üzümü girişimci ve yatırımcıların dikkatini çekmeyi başaran ve ülkemizde oldukça nadir görülen bir üzümdür. Josta üzümü faydaları aynı zamanda hem üretim yaparak para kazanmak isteyen hem de sağlık açısından bu üzüm çeşidini araştıranlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Melez bir tür üzüm çeşidi olan Josta Üzümünün Avrupa da ciddi bir tüketici kitlesi olduğunu da ekleyelim. Sizlere bu yazımızda Melez bir üzüm çeşidi olan Josta Üzümü Nedir? ve Josta Üzümü Faydaları Nelerdir? Soruları ile tüm detayları açıklamaya çalışacağız.

Josta Üzümü Nedir?

Josta üzümü, Frenk ve Bektaşi üzümlerinden elde edilmiş olan melez üzüm çeşitlerinden bir tanesidir. Sağlamış olduğu faydalar ve ülkemizde çok nadir bulunması nedeniyle oldukça merak edilen Josta üzümü tam bir C vitamini deposudur. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen Josta üzümünün aynı zamanda girişimci ve yatırımcılar tarafından da değerlendirilerek kısa bir zaman içerisinde bir iş fikri olarak ortaya atılacağını öngörmekteyiz.

Josta Üzümü Özellikleri Nedir?

Josta üzümü özellikleri nedir? Sorusunu cevaplamadan önce josta üzümü bahsettiğimiz üzere  iki farklı üzüm çeşidi olan Frenk ve Bektaşi üzümlerinden elde edilmektedir. Tatlı bir üzüm çeşidi haline gelen josta üzümü soğuğa oldukça dayanıklı bir bitkidir. Erzincan ve Erzurum gibi üzüm bakımından zengin bölgelerimiz için tercih edilmesi ve yetiştirilmesi mümkün olan Josta üzümünün -40 derece soğuğa kadar dayanıklı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra birçok hastalığa iyi geldiği ve içerisinde birçok vitamin yer alması nedeniyle vitamin deposu olarak da adlandırılmakta ve Avrupa ülkelerinde oldukça çok tüketilmektedir.

Josta Üzümü Faydaları Nelerdir?

Josta üzümü faydaları diğer üzüm çeşitlerine göre biraz daha fazladır. C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu üzüm çeşidinin  kansızlığa, gribe ve kansere iyi geldiği söylenmektedir. Kurutulmuş ve yaş olarak tüketilebilen Josta üzümünün Avrupa ülkelerinde oldukça çok tercih edildiği ve kurutulmuş halinin aktarlarda bulunduğunu söyleyelim. Josta üzümü faydaları ile ilgili edinmiş olduğumuz önerileri sizlere maddeler halinde aktaracağız.

  • Kansızlığın Giderilmesinde Kullanılır
  • Halsizliği Engeller ve Enerji Verir
  • Grip ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir
  • Kanserden Kurtulmak Amaçlı Kullanıldığı Söylenmekte
  • İçerdiği C Vitamini ile Ek Besin Olarak Kullanılmakta

Yukarıda saydığımız ve edindiğimiz bilgiler Josta üzümü hakkında yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda yazılmıştır. Bir öneri niteliğinde olan bu bilgiler ile ilgili tam ve doğru açıklamaya Gıda Tarım İl Müdürlükleri ve Bakanlık resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklamalar neticesinde ulaşabilirsiniz.

Josta Üzümü Nasıl Yetiştirilir? Üretimi Nasıl Yapılır?

Josta üzümü nasıl yetiştirilir? Sorusu girişimci ve yatırımcılar tarafından oldukça değerlendirilen ve araştırılan bir konudur. Tohumdan ya da fideden üretebileceğiniz bu üzüm çeşidinin üretim koşullarının diğer üzüm çeşitlerinden pek farklı olduğunu söyleyemeyiz. Josta üzümü üretiminin en büyük avantajı soğuk iklimlerde de yetişebilmesidir. Yaklaşık olarak -40 dereceye kadar dayanıklı olduğu söylenen Josta üzümü soğuk iklime sahip bölgelerimiz içinde oldukça uygun bir fırsat sunmaktadır.

Josta Üzümü Satarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Josta üzümü satarak para kazanmak diğer ürün çeşitlerine göre daha caziptir. Farklı bir tat ve üzüm çeşidi olan Josta üzümü son dönemlerde de girişimci yatırımcılar tarafından tercih edilen bir konu olmuştur. Ülkemizde bu dönem kilosu 30 TL’den satılan Josta üzümünün kurusun un  fiyatı tam olarak belirlenmemiştir. Bunun yanı sıra Aliexpress isimli web sitesi üzerinden fide satışının gerçekleştirildiğini de görmekteyiz. Ülkemizde de yavaş yavaş üretilmeye başlanan bu ürün ile ilgili olarak gelecekte ne kadar kazandıracağını ya da verimi hakkında bilgileri edindiğimizde yazımıza ekleyeceğimiz belirtelim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.