Polenin Faydaları Nelerdir? Arı Poleni Yararları

Polenin Faydaları Nelerdir? Sorusu şifa kaynağı arayanlar için adeta ortak bir buluşma noktası haline gelmiştir. Arı poleni yararları nedir? İşte detaylar.

Arı Polenin faydaları saymakla bitiremeyecek kadar çok doğal ve tabiri caizse mucizevi bir ürün ola polen arıların bin bir çiçekten aldığı öz neticesinde elde edilmektedir. Arı  poleni çok eski tarihlerden bu yana çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktaydı. Polenin faydalarının asıl nedeni ise içerisinde barındırmış olduğu 22 aminoasit ve 27 madensel tuz, ferment ve karbonhidrattır. Bunların yanı sıra sodyum, kalsiyum, silisyum, alüminyum ve çinko başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral de yer almaktadır.  Peki, polenin faydaları nelerdir? gelin birlikte bakalım.

Polen Nedir?

Polen Nedir? Sorusu özellikle bal tüketiminin artması ile akıllara gelen ve şifası saymakla bitmeyen bir konudur. Yazımızda sizlere polenin ne olduğu, faydalarının neler olduğu ve nasıl tüketilmesi gerektiği konusu hakkında detaylı olarak bilgi aktaracağız. Bilmenizi isteriz ki vereceğimiz bilgiler bir doktor tavsiyesi değildir. Hastalığınız ile ilgili tam ve doğru bir sonuç istiyorsanız muhakkak uzman bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Polen Nedir? Kısa Tanımı

Bal arıları tarafından bitkilerin üreme hücresinden toplanan maddeye polen denmektedir. Bir kovanda bulunan arı kolonisinin arı sütü üretimi ve protein ihtiyacının karşılanması için işçi arılar tarafından polenin toplanması gerekmektedir. İşçi arılar tarafından toplanan polen, basit şeker, protein, mineraller, vitamin ve yağ asitlerinden her birini azar azar içerisinde barındırmaktadır. Bu ise polenin adeta bir şifa kaynağı olduğunun temel göstergesidir.

Polen Nasıl Üretilir?

Polen Nedir? tanımında belirttiğimiz gibi işçi arıların getirmiş olduğu polenlerin kovana girişi esnasında toplanması işlemidir. Bu işlem kovanın en alt tabakasına bir tepsi koyulmak marifeti ile yapılmaktadır. Arılar kendilerine yetecek kadar poleni almakta gerisini ise bırakmaktadırlar. Bırakılan bu polenler ise kovanın altına konulan tepsiye dökülmekte ve kurutularak satışa sunulmaktadır. Tamamen doğal kaynaklarla elde edilen polenin faydaları da bir o kadar çoktur.

Polen Nelere İyi Gelir?

Polen Faydaları birçok kişi için adeta bir şifa kaynağı olmuştur. Sizlere polenin birkaç faydasını maddeleyeceğiz. Fakat saymış olduğumu faydalar başlıca etkenlerdir. Bunun yanı sıra Arı poleninin birçok rahatsızlığa ve hastalığa iyi geldiği de bilinmektedir. Ayrıca saymış olduğumuz maddelerden ön plana çıkanları yazımızda detaylı olarak açıklayacağız.Fakat tam ve net bir sonuç istiyorsanız kesinlikle uzman bir doktor kontrolünde tüketmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki bizim verdiğimiz öneriler bir doktor tavsiyesi değildir. Şimdi gelin birlikte polenin görülen genel faydalarına birlikte bakalım.

İşte Polenin Faydaları;

  • Enerjinizin Yükselmesine Yardımcı Olur
  • Yorgunluğu ve Halsizliği Önler
  • Cildin Daha Parlak ve Canlı Kalmasını Sağlar
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
  • Sedef, Mantar ve Egzama gibi Cilt Hastalıklarını Önler
  • Kan Dolaşımını Düzenler
  • Kalp ve Damat Hastalıklarına İyi Gelir
  • Akciğerin Temizlenmesini Sağlar
  • Hafızayı Güçlendirir
  • Doğal Bir Hormon Etkisi Vardır

Polenin Faydaları Nelerdir?

Polenin Faydaları özellikle son dönemlerde oldukça araştırılan ve takip edilen bir konu haline gelmiştir. İçerisinde yer alan zengin vitamin ve mineraller ile birlikte birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Arı Poleni aynı zamanda hormonsal dengeleri ayakta tutmak içinde tercih edilmektedir. Sizlere Arı Poleni Yararları ile ilgili birkaç öneri vereceğiz. Bu öneriler bir doktor tavsiyesi değildir. Kesin ve doğru çözüm istiyorsanız kesinlikle uzman bir doktor tavsiyesine başvurmanız gerekmektedir. Vereceğimiz bilgiler Arı Poleni üzerinde genellikle bilinen verilerdir. Şimdi gelin, Arı Polenin Faydaları nelermiş birlikte bakalım.

Enerji Verir

Polen içerisinde yer alan B vitamini vücudunuzun daha dinç bir hal almasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra polen de bulunan besin serileri, mineral ve vitaminler sizleri yorgunluğa sebep olan sinir ve stres gibi birçok etkenden uzaklaştırarak vücudunuzun daha enerjik bir hal almasını sağlayacaktır.

Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Polenin başlıca faydası sanırım antioksidan bir özelliğe sahip olmasıdır. Antioksidan vücudun yenilenmesinde ve yaşlandırıcı etkilerin önlenmesinde oldukça önemlidir. Belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde tüketeceğiniz arı poleni vücudunuzun yenilenmesinde ve yaşlılığa neden olan hücrelerin giderilmesinde sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Cildi Korur ve Canlılık Kazandırır

Polenin faydaları arasında en çok dikkat çekeni cildi güzelleştirmesi ve korumasıdır. Arı poleni cildinizde oluşabilecek olan sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları ile savaşarak bu hastalıkların önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerdiği zengin aminoasit miktarı ve vitaminler ile cildinizde yer alan hücrelerin daha çabuk yenilenmesine ve canlı kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemini Korur

Sindirim sistemi rahatsızlıkları birçok kişi için adeta kabusa dönüşmüştür. Bunun giderilmesini sağlamak için de Arı poleni kullanabilirsiniz. Arı poleni içerisinde sindirim sistemini rahatlatan ve koruyan enzimleri içermektedir. Arı poleni üzerinden alabileceğiniz bu enzimler sindirim sisteminizi harekete geçirecek ve daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Düzenli olarak tüketilen polenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Arı poleni içerisinde yer alan vitamin ve mineraller ile birlikte bünyeyi mikroplardan korumaktadır. Antibiyotik özelliği de nazara alındığında ise bağışıklık sistemini dinç tutarak daha sağlıklı bir şekilde hareket etmesine olanak sağlamaktadır.

Kalp Damar Sağlığını Korur

Arı Poleni kardiyovasküler sistemi destekleyerek kılcal damaları güçlendirmektedir. Kan damarları üzerinde yer alan ve güçlendirmeye yarayan bioflavonoidi içerisinde bulundurmaktadır. Bu antioksidan madde damar sağlının korunması açısından oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra kanın pıhtılaşması, kalp krizi ve inme gibi riskleri azalttığı söylenmektedir.

Arı Poleni Nasıl Tüketilir?

Arı Poleni tüketimi tamamen sizin damak tadınıza kalmıştır. Sizlere güzel bir tarif vermek gerekirse üzüm, yoğurt ve polen üçlemesini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra süt içerisine katarakta kullanabilmeniz mümkündür. Karışım haricinde de polen tüketebilirsiniz. Fakat süt ve yoğurt önerimiz gerçekten hem lezzetiyle hem de sağlamış olduğu fayda ile sizlere güzel bir ziyafet sunacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.