Aksiyon Figür Koleksiyonu Nedir? Koleksiyon Nasıl Yapılır?

Kazandığınız destansı savaşları ve ilk G.I. Joe’nuzla girdiğiniz vahşi Maceralarınızı hatırlıyor musunuz? Ninja Turtle koleksiyonunuzun anısı yüzünüzde bir gülümseme oluşturuyor mu? Eğer öyleyse, aksiyon figürleri sizin için doğru seçim olabilir.  Bir aksiyon figürü koleksiyonu, her vitrininizi açtığınızda veya yeni bir aksiyon figürü eklediğinizde bu çocukluk anılarını yeniden yaşamanızı sağlar.

Aksiyon figürleri yalnızca eğlenceli ve ödüllendirici değil, aynı zamanda harika bir yatırımdır. Birçok aksiyon figürü değerli koleksiyoncu öğeleridir. Düzgün korunmuş, nadir aksiyon figürlerinden oluşan mükemmel bir koleksiyon, yüz binlerce dolara kolayca satılabilir. Yeni koleksiyonunuzun en iyi ihtimalle birkaç yüz dolar değerinde olacağını unutmayın. Değerli bir aksiyon figürü koleksiyonu oluşturmak, yıllarca araştırma, toplama ve bakım gerektirir.

Koleksiyonunuz favori bir film, kitap, çizgi roman, televizyon programı veya çizgi film üzerine odaklanabilir. Sadece değerli olduğu için bir şey toplamayın. Aksiyon figürü koleksiyonunuz, sizin için önemli olan bir temayı kutlamanız için bir fırsattır. Her bir eklemeyi bulmaktan ne kadar zevk alırsanız, koleksiyonunuz da o kadar iyi olur.

Nereye giderseniz gidin gözünüzü dört açın. Karanlık bir köşede tozlu bir kutuda ne bulacağınızı kim bilebilir? Her aksiyon figürü herkes için değildir. Başka bir koleksiyoncu sizi mağazaya yollarsa, cesaretiniz kırılmasın. Bir Süpermen fanatiği, yıllardır hayalini kurduğunuz o eski petrol krizi öncesi Action Man’den yararlanabilir.

Aksiyon Figürü Nedir?

GI Joe’nun oyuncak pazarına girmesi, erkek çocukları için oyuncak bebek pazarlamaya çalışmak yerine “aksiyon figürleri” terimiyle sonuçlandı. Öyleyse, bir aksiyon figürünün bir heykelcik veya bir oyuncak bebekle karıştırılmaması önemlidir. Üçü arasında bir miktar örtüşme olsa da, her kategori diğer şekil türlerinin hiçbirinde bulunmayan belirli özelliklere sahiptir.

Aksiyon figürleri aşağıdaki özelliklerle tanımlanır:

– Minimum 3 olası puan. Hareketli kollar, bacaklar, dizler, ayaklar, eller, boyun ve belin tümü uygun parçalar olarak kabul edilir. – En az 3 ”ve en fazla 11” boy. – Aksesuarlar kumaş eklentili plastik ya da plastik giysilerdir. Aksiyon figürü tamamen soyulamaz. Aksiyon figürleri, aksiyon ve aksesuar yeniliklerinin yanı sıra hareket etme yetenekleriyle kalabalıktan sıyrılıyor. Aksiyon figürleri tipik olarak temalı bir serinin parçası olduğu için özellikle koleksiyoncular için uygundurlar.

Aksiyon Figürleri Tarihi

Yakın bir elli yıl içerisinde, aksiyon figürleri uzun yol kat etti. Altmışların ortalarında, aksiyon figürleri sadece askeri temalı oyuncaklardı. Zaman geçtikçe, aksiyon figürleri son derece popüler, milyonlarca yenilikçi oyuncağı içerecek şekilde gelişti. Günümüzde aksiyon figürleri yetişkin koleksiyoncu pazarında 12 yaş altı pazarında olduğu kadar popülerdir.

İyi geliştirilmiş temalar ve aksiyon figürlerinin ilişkili aksesuarları her yıl daha fazla perakende ilgisini çekiyor. Aklınızdan bir aksiyon filminin veya çizgi romanının ismini geçirin, hiç şüphesiz sadece hayranlar için tasarlanmış bir veya iki aksiyon figürü bulacaksınız. Aksiyon figürleri o kadar popüler ki Amerika’nın tüm zamanların en çok hasılat yapan filmlerinden biri olan Transformers, Transformer aksiyon figürüne dayanıyordu.

KOLEKSİYONUNUZA BAŞLARKEN

Aksiyon figürü koleksiyonunuza başlamak kolay ve makul bir maliyete sahiptir.Sağ ayakla başlarsanız ve planınıza sadık kalırsanız, kendinizi hiçbir zaman işe yaramaz plastik çöp yığınlarının altında bulamazsınız. Bunun yerine, sevdiğiniz bir aksiyon figürü koleksiyonu geliştireceksiniz.

Temalar

Başlamadan önce hangi aksiyon figürlerinin ilginizi çektiğini bulun. Sadece Süpermen’i mi önemsiyorsunuz yoksa aksiyon figürlerini dönüştürmenin karmaşıklığını mı tercih ediyorsunuz? Koleksiyonunuza başlarken bir veya iki tema seçin. Ulaşılabilirlikleri, özellikleri ve değerleri dahil olmak üzere her temayla ilişkili aksiyon figürlerinin listelerini bulabilirsiniz. Bu temalardan çok uzaklaşırsanız, koleksiyonunuz yönsüz ve düzensiz hale gelecektir.

Araştır ve Topla

Aradığınız parçaları bulmak için çevrimiçi araştırma ve dergilerde arama yapın. Bulduğunuz her aksiyon figürünü satın almayın. Örneğin, aksiyon figürlerine adanmış bir mağazada yüz adet Transformers bulabilirsiniz. Hayat birikiminizi mağazanın envanterini satın almak için harcamak yerine, koleksiyonunuza eklemek için en sevdiğiniz öğelerden bir veya iki tanesini seçin. Koleksiyonunuz yalnızca temanıza sadık kalmayacak, aynı zamanda vitrininizde sadece gerçekten beğendiğiniz aksiyon figürlerine sahip olacaksınız.

Aksiyon Figürü Koşulları

Aksiyon figürü koleksiyonunuza mükemmel eklentiler için bit pazarlarını ve çevrimiçi müzayedeleri araştırırken, bulduklarınızın kalitesini belirlemek için aşağıdaki durum ölçeğini kullanabilirsiniz. On düzey koşul vardır. Birçoğu çiftler halinde gruplanmıştır. Düşük sayılar, koşul düzeyinin alt kısmıdır ve üstündeki sayı, her düzeydeki daha iyi durumdur. Eğer pratikseniz, restorasyon projeleri olarak daha düşük seviyelerde bazı aksiyon figürleri seçebilirsiniz. Terminoloji konusunda bazı karışıklıklar var. Birçoğu, mükemmel ve mükemmele yakın aksiyon figürünün orijinal ambalaj içermesi gerektiğini savunuyor. Satın almadan önce her zaman bir ürünün paketini kontrol edin. Belirtilirse, bağımsız bir aksiyon figürü orijinal ambalaj olmadan gelebilir.

  • C10: Mükemmel Durum: Bu aksiyon figürleri, kir, renk bozulması veya hasar olmaksızın mükemmel durumda. Pek çok koleksiyoncu, mükemmel durumdaki aksiyon figürlerinin aksesuarlarına ve orijinal ambalajlarına sahip olacağı konusunda hemfikir.
  • C8-9:Mükemmele Yakın Durum: Bu duruma yakın eylem figürleri temiz ve hasarsızdır. Ancak paketleri olmayabilir veya aksesuarları eksik olabilir.
  • C6-7: Çok İyi Durum: Bu aksiyon figürleri, iyi durumdaki kullanılmış bir oyuncakla birebir aşınma ve yıpranmaya sahiptir. Hasar küçük ve onarılabilirdir. Tüm aksesuarlar kayıp olabilir.
  • C4-5: İyi Durum: Bu aksiyon figürlerinde kesin aşınma ve yıpranma vardır. Aksesuarlarını nadiren dahil ederler. Ancak, onarılabilirler ve hala değerlidirler.
  • C2-3: Kötü Durum: Kötü durumdaki bir öğeyi tutan bir koleksiyoncu muhtemelen onu bu durumda bırakacaktır. Bu figürler genellikle önemli kırılmalar içerir ve oldukça kötü durumdadır. Ancak, tüm uzuvlar mevcut olmalıdır.
  • C1: Çok Kötü Durum: Çok kötü durumdaki aksiyon figürleri çöp olarak kabul edilir. Bu figürlerde eksik parçalar, ciddi kırılmalar, büyük renk değişimleri ve aşırı aşınma olabilir.

Aksiyon Figürleri Bulunacak Harika Yerler

Bazı aksiyon figürleri yalnızca belirli mağazalarda satılır. Diğerleri artık üretimde değil ve avlanmaları gerekiyor. Koleksiyonunuzda bir sonraki cevheri aramak için birçok harika yer var. Başaramazsanız, denemeye devam edin. Aksiyon figürleri bir tasarruf mağazasında veya bit pazarı standında hiç beklemediğiniz bir anda görünecektir.

  • Çizgi Roman Mağazaları
  • Çizgi Roman Toplantıları
  • Çevrimiçi Müzayedeler
  • Garaj Satışları
  • İkinci El Mağazaları
  • Bit Pazarları
  • Antikacı Dükkanları

Aksiyon figürlerinizi bulmak için hangi yaklaşımı kullanırsanız kullanın, aksiyon figürü koleksiyonunuzdan eğlenmeyi ve zevk almayı unutmayın.

Koleksiyonunuzu Sergileyin ve Koruyun

Aksiyon figürü koleksiyonunuzu oluştururken yatırımınızı koruyun. Aksiyon figürlerinizi düzgün bir şekilde saklamamanız önemli hasara neden olabilir. Aksiyon figürlerinden herhangi birini satmayı planlamıyor olsanız bile, erimiş gri bir lekeye dönüşürlerse artık çekiciliğe sahip olmayacaklar.

Aksiyon figürleriniz için uzun bir ömür sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

  1. Tüm aksiyon figürlerini güneşten uzak tutun. Doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında birçok plastik büzülür ve bükülür. Aksiyon figürlerinin, güneşli vitrinlerde birer kambur veya pankeke dönüştüğü bilinmektedir. Boyalar ve renkler de güneş ışığına maruz kaldığında solar. Aksiyon figürü ambalajı, özellikle güneş ışığında hasara karşı hassastır.
  2. Isı ve nemden kaçının. Isı, güneş ışığı ile aynı etkiye sahip olacaktır. Nem küflenmeye, rutubete, yoğunlaşmaya ve ambalajın erimesine neden olabilir. Koleksiyonunuz bir bodrum katında saklanıyorsa, koleksiyonunuzun nemden dolayı zarar görmesini önlemek için ihtiyacınız olan tek şey bir nem giderici olabilir.
  3. Aksiyon figürlerini toz ve kirden koruyun. Aksiyon figürlerinin hareketli parçaları ve ince detayları vardır. Toz ve kir, birleşme yerlerinde ve dokularda birikecektir. Bu sadece kötü görünmekle kalmaz, hem figürünüzü yaşlandırır hem de aksiyon figürünüze geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verebilir.

Aksiyon Figürü Depolama ve Ekran

Koleksiyonunuzu oluştururken, hiç şüphesiz değerli parçalarınızdan bazılarını sergilemek isteyeceksiniz. Birkaç farklı vitrin sistemi satın alabilirsiniz. Cam vitrinler, aksiyon figürlerinizi kir, toz ve nemden koruduğu için mükemmel bir seçenektir. Vitrinleriniz yoksa kitap rafları veya başka bir raf ünitesi de kullanabilirsiniz. Bazı koleksiyoncular çizgi roman dükkanlarında bulunanları taklit eden vitrinler inşa etmeyi severler. Kutulu her aksiyon figürü duvara bir kancayla asılabilir.

Aksiyon Figürleri Temizleme

Koleksiyonunuz için basit bir toz alma yeterli olabilir. Bununla birlikte, yeni bir parça alırsanız veya koleksiyonunuzun biraz bahar temizliğine ihtiyacı varsa, aksiyon figürlerinden herhangi birine gereksiz zarar vermekten kaçınmak için bu talimatları izleyin.

  • Bir kaseyi hafif ılık suyla doldurun. Hiçbir koşulda sıcak su kullanmayın. Aksiyon figürünüz yumuşar ve temizlik sırasında zarar görebilir.
  • En az beş dakika aksiyon figürünüzü ılık suda bekletin. Bu, biriken döküntülerin yumuşamasına ve gevşemesine izin verecektir.
  • Küçük, yumuşak kıllı bir fırça (bir toz fırçası veya diş fırçası iyi sonuç verir) ve az miktarda nemlendiricisiz sabun kullanarak aksiyon figürünüzü nazikçe fırçalayın.
  • Aksiyon figürünün sabunla kaplı olarak en az bir dakika dinlenmesine izin verin.
  • Aksiyon figürü ıslandıktan sonra, eklemlerden ve oluklardan sert kir ve kalıntıları temizlemek için iyice fırçalayın.
  • Eklem yuvalarından sabunu çıkarmak için aksiyon figürünü suyun altında döndürerek iyice durulayın.
  • Kurulayın ve 12 saat boyunca serin ve kuru bir yerde kurumaya bırakın. Aksiyon figürünüzü güneşte veya fön makinesi ile kurutmayın. Aksiyon figürünüzü yok edebilirsiniz.

Aksiyon Figürü Değeri: Değerlendirme ve Sigorta

Koleksiyonunuzu satmayı planlasanız da planlamasanız da, aksiyon figürlerinin değerini bilmek önemli olabilir. Doğru bir değerlendirme yapılmazsa, koleksiyonunuzun bir sigorta şirketi gözünde değeri yoktur.

Değerlendirme

Aksiyon figürlerinize bir bayi tarafından fiyat biçtirmeyin. Bayiler kâr elde etmek amacıyla alıp satarlar. Bayi değerlendirmeleri neredeyse her zaman gerçek aksiyon figürünün değerinden daha düşük bir değerle sonuçlanır. Çevrimiçi değerlendirmelerin de benzer bir sonucu olacaktır. Değerlendirme uzmanının aksiyon figürüne yakından bakamaması durumunda iyi bir değerlendirme yapılamaz. Aksiyon figürü koleksiyonunuzun değerlendirilmesini seçerseniz, Uluslararası Değerlendirme Uzmanları Derneği (ISA) tarafından sertifikalandırılmış bağımsız değerlendirme uzmanları en iyi seçeneğinizdir.

Sigorta

Ev sahibi veya kiracı sigortanız, bir aksiyon figürü koleksiyonunun tam değerini kapsamaz. Birçok sigorta şirketi, herhangi bir tahsil edilebilir ürün için ayrı bir poliçe satın almanızı isteyecektir. Ancak, herhangi bir tazminat almayı başarırsanız, bu politikaların sunduğu teminat düşüktür.

Poliçenizin değeri birkaç bin dolardan fazlaysa, koleksiyon sigortası satın alabilirsiniz. Kişisel mülkiyet politikalarının aksine, koleksiyon sigortası, dünyanın her yerine sevk edilebilen veya nakledilebilen ürünleri kapsar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.