Kloroform Nedir? Kloroform Özellikleri Nelerdir?

Kloroform nedir? ya da Kloroform ne işe yarar? gibi sorular günümüzde ev öğrencilerine ödev olarak verilse de bizimde bilgi sahibi olmamız gereken konudur.

Kloroform Nedir? Sorusu aslında günlük hayatımızda birçok alanda kullandığımız fakat vücudumuz ile temas etmesi halinde belirli zararları olan bir maddenin öyküsüdür. Kloroform zehirli olduğu kadar eğer usulüne uygun olarak kullanılırsa insan hayatında da oldukça faydalı bir maddedir. Genellikle kimya dersleri için ev ödevi olarak verilen Kloroform aslında günlük hayattaki kullanımına bakıldığında da birçoğumuzun bilmesi en azın azda olsa bilgi sahibi olması gereken bir konudur. Sizlere bu yazımızda Kloroform Nedir? Ne İşe Yarar? Gibi birçok bilgiyi detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışacağız.

Kloroform Nedir? Kloroform Ne İşe Yarar?

Kloroform Nedir? Kloroform Ne İşe Yarar? Soruları sanırım Genç bir girişimci ya da çalışkan bir öğrenci için oldukça önemli bir konudur. Özellikleri ve yapısı ile oldukça merak edilen bu madde hakkında sizler için araştırmalara yaparak elimizden geldiğince öz bilgileri derlemeye çalıştık. Peki, Kloroform Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir? Gelin, tüm detayları ile birlikte bakalım. Bunun yanı sıra Magnezyum elementi konusunda da bilgi almak için https://www.aylakbilgin.com/magnezyum-nedir-magnezyum-ozellikleri-nelerdir-1494/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kloroform Nedir?

Kloroform, triklorometan anestezik etkiye sahip olan ağır ve kötü kokulu zehirli bir organik bileşiktir. Renksiz bir sıvı olan Kloroform, 61°C’de kaynamaktadır. Kloroform, 1,48 g/cm³’ yoğunluğa sahip  olup ayrıca Ozon tabakasına zarar verdiğini ve I. Dünya Savaşında da kimyasal bir silah olarak kullanılmıştır. CHCl3 kimyasal formülüne sahip olan kloroform aynı zamanda uçucu bir triklorometan olarak da bilinmektedir. Anestezik etkiye sahip olan bu maddenin kullanımında çalışanlarında oldukça özenli ve dikkatli davranması ve buharını solumaktan kaçınması gerekmektedir.

Kloroform Ne İşe Yarar?

Kloroform Ne İşe Yarar? Sorusunda ilk bilmeniz gereken bu maddenin Anestezik etkisinin oldukça kuvvetli olduğudur. Bundan dolayı Kloroform ilk keşfedildiği zamanlarda cerrahi işlemlerde ve özellikli diş hastalıkların uyuşturucu etkisi yapması açısından kullanılmaktadır. Bu etki eterden neredeyse 10 kat daha fazladır. Bunların yanı sıra içerisinde yer alan etkenler neticesinde sanayi alanınında da oldukça çok kullanılmaktadır. Fakat bilinçsiz ve korunaksız bir şekilde kullanılması da insan hayatı açısından da oldukça zararlıdır.

Kloroform Zararları Nelerdir?

Kloroform zararları nelerdir? Sorusunu cevaplamadan önce bilmeniz gereken birkaç husus vardır. Bu madde yararlı olarak kullanıldığında insan hayatını kolaylaştırdığı gibi aksine zararlı olarak kullanıldığında ölüme kadar götüren bir maddedir. Bundan dolayıdır ki I. Dünya Savaşında kimyasal bir silah olarak kullanılmıştır. Kloroformun uyuşturma etkisi eterinden daha fazladır. Bu maddeye ya da bu maddenin buharına maruz kalanlarda yaptığımız araştırmalar ile kan basıncının düşmesi, kalp ritminin bozulması, der, ve mukozaya zarar vermesi, hatta uzun süre maruz kalma durumunda koma ve ölüme kadar götürmesi bilgilerine ulaştık.

Kloroform Özellikleri Nelerdir?

Kloroform Özellikleri Nelerdir? Kullanım Alanları Nelerdir? ve Kloroforma Maruz Kalmak Bayıltır Mı? Soruları bu konu ile ilgili sanırım en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu soruların yanı sıra aynı zamanda bilmeniz gereken bazı konularda yer almaktadır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde ve edinmiş olduğumuz bilgiler ile birlikte sizlere en iyi şekilde bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Kloroform Özellikleri Nedir?

Kloroform özellikleri denilince ilk akla gelmesi gereken renksiz ve ağır kokulu kimyasal bir bileşik olmasıdır. Köken olarak Fransızca’dan gelen Kloroform ismi özellikleri ile birlikte günümüzde birçok alanda kullanılmaya devam etmektedir. Sizler için Kloroform özelliklerini derledik;

 • Kloroform Formülü: CHCl3
 • Kaynama Noktası: 61,2 °C
 • Molekül Kütlesi: 119,38 g mol−1
 • Yanıcı Bir Madde Değil, Uçucu Bir Maddedir
 • Yaygın Bir Çözücüdür
 • Reaktif Kloroform Diklorokarbon CCl2 Grubu Sağlamaktadır
 • Yağ Çözücü Özelliğe Sahiptir

Kloroform Kullanım Alanları

Kloroform kullanım alanları içerisinde barındırmış olduğu etken maddeler ve özellikleri ile oldukça ön plana çıkmaktadır. Günlük hayatta da oldukça fazla karşımıza çıkan kloroform maddesini bilemesek de oldukça fazla yararlandığımızı söyleyelim. Peki, Kloroform Kullanım Alanları Nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

 • İlaç Endüstrisinde Çözücü Olarak Kullanılır
 • Boya Sanayinde Çözücü Olarak Kullanılır
 • Kimya İşlemlerinde Organik Ayırma ve Saflaştırma İşleminde Etkin Rol Alır
 • Teflon İsmi Verilen Yapışmayan Malzeme Üretiminde Kullanılır
 • Kimyasal Silah Sanayinde Kullanılır
 • Plastik Üretimi ve Birleştirme İşleminde Kullanılır

Kloroform Bayıltır Mı?

Kloroform bayıltır mı? Evet, eğer işiniz bu madde üzerine ise bu maddeye ya da buharına maruz kalmak sizlerin kan basıncınızın düşmesine ve bayılmanıza neden olmaktadır. Bundan dolayı önce can sağlığı denilerek çalışma alanınızda kendi önleminizi almanız gerekmektedir. Kloroform maddesinin kullanımında özenli ve dikkatli davranmanız sağlığınız açısından da oldukça önemlidir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.