Karikatür Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Karikatür Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusu vaktinin büyük bir bölümü evde geçiren ve çizim yeteneği olanlar tarafından oldukça merak edilmektedir.

Karikatür sanatı nedir? Sorusu kalemine güvenen ya da bu işe başlamak isteyen birçok kişinin araştırmış olduğu bir konudur. Karikatür sanatı günümüzde genellikle siyasi eleştiriler anlamında kullanılsa da yapılan çizimlerin bir olay örgüsünü bağlanıp hikayeleştirilerek dergi ve kitaplarda da beğenilerek okunduğunu görebilmekteyiz. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Karikatür sanatı son dönemlerde oldukça rağbet gören bir sanat haline gelmiştir. Bizde bu konu hakkında araştırmalarımızı yaparak sizlere Karikatür Sanatı Nedir? Sorusunun yanı sıra tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Karikatür Sanatı Nedir?

Karikatür Sanatı Nedir? Sorusu birçoğumuz için sosyal medya ya da diğer iletişim kanalları üzerinden gördüğümüz çizimlerin nasıl yapıldığına ilişkindir. Birçok kişi bu çizimler sayesinde güzel gelirler elde etmekte hatta çizimleri ile birlikte hayata yön vermektedir. Sizlere bu yazımızda karikatür sanatı ile ilgili derlediğimiz tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız. Bunun yanı sıra çizimine güvenlerin tercih etmiş olduğu başka bir sanat olan kum sanatı hakkındaki tüm bilgilere https://www.aylakbilgin.com/kum-sanati-nedir-nasil-yapilir-1470/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Karikatür Sanatı Tanımı Nedir?

Karikatür sanatı kısa tanımı yapmak gerekirse, Karikatür ele aldığı konuları komik ve iğneleyici bir dille abaratarak yapılan bir çizim sanatıdır. Aynı Edebiyat alanında olduğu gibi betimlemelerin çarpıcı ve abartılı olarak yapıldığını söz halinde değil de bunun çizime dökülmesi ile elde edilmektedir. Günümüzde sosyal medya ve diğer iletişim kanallarında genellikle siyasi eleştiri yapmak için oldukça sık kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı dergi ve kitaplarda da belirli bir olay örgüsüne dayanılarak hikayeler elde edilmekte ve oldukça beğenilerek okunmaktadır.

Karikatür Sanatı Tarihi

Karikatür sanatı tarihi tam olarak bilinmemektedir. Fakat çizim sanatı ile oldukça yakın olduğundan dolayı kökeninin aslen iletişim kurmak için kullanıldığı bilinmektedir. Yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalar sonrasında birçok medeniyetin duvara ya da oluşturdukları eşyalar üzerine yapmış oldukları çizimler ile iletişim kurdukları ve tarihi bu şekilde yansıttıklarını görmekteyiz. Özellikle ülkemizde Hititlilere ait yaşam tarzlarını belirtecek şekilde birçok çizim unsuru bulunmaktadır. Tüm bu hususlara bakıldığında karikatür sanatının ne denli eski bir tarihe ulaştığını görebiliriz.

Karikatür Sanatı Özellikleri

Karikatür sanatı özellikleri denildiğinde ilk akla gelen mizahtır. Eleştirel bir üslupla yapılan bu mizah aynı zamanda insanları hem güldürmeye sevk etmekte hem de düşündürmektedir. Fransız kökenli bir sözcük olan Karikatür, herkes tarafından tarihte Leonarda Da Vinci tarafından bilinmektedir. Bunun yanı sıra karikatür sanatı ile uğraşan birçok sanatçı da yer almaktadır. Bu sanatın başlıca özelliklerini listelemek gerekirse;

  • Çizim ve Çizgi Sanatıdır
  • Genellikle Siyah ve Beyaz Renkler Kullanılır
  • Düşündürücü ve Eleştirel Olabilir
  • Mizah Yeteneği Bulunmaktadır
  • Güldürücü ve Abartılıdır
  • İğneleyici Mesajlar Verilebilmektedir

Karikatür Sanatı Nasıl Yapılır?

Karikatür sanatı nasıl yapılır? Sorusu bu işten para kazanmak ya da bu işi yaparak belirli bir kitleye sahip olmak isteyenlerce tercih edilmektedir. Çizimine güvenen birçok kişi bu sanatı icra etmeye yönelmekte ve bu iş üzerinden hedeflerine ulaşmaya çalışmaktadır. Günümüzün oldukça popüler sanatı haline gelen Karikatür sanatı nasıl yapılır? sorusunun yanı sıra sizlere bu konu ile ilgili birçok detayı aktarmaya çalışacağız.

Karikatür Sanatı Yapma Yöntemleri Nedir?

Karikatür sanatı yapma yöntemleri arasında ilk olarak çizeceğiniz şekli belirlemeniz gerekmektedir. Bu şekil mizah amaçlı olabileceği gibi aynı zamanda düşündürücü özelliği de içerisinde barındırmalıdır. Elinize bir kağıt ve kalem alarak belirli olay örgüsünün çizimini yapmanız bunu yaparken de çiziminizi kişileri düşündürecek şekilde abartılar ile süslemeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Günümüzde belirli programlar ile de karikatür sanatını kolay bir şekilde yapabilmeniz mümkündür.

Karikatür Sanatında Kullanılan Malzemeler

Karikatür sanatında kullanılan malzemeler belki de diğer sanatlara nazaran en kolay elde edebilecek malzemelerdir. Bir kağıt, silgi ve kalem ile de gerçekleştirebileceğiniz bu sanatı aynı zamanda profesyonel bir bilgisayar programı üzerinden de gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Burada asıl amaç çizeceğiniz şeklin ana özellikleri ve kullanacağınız renklerdir.

Karikatür Sanatı Yapılışı ve Püf Noktaları

Karikatür sanatı yapılışı ve püf noktalarına değinmeden önce bu sanatın ülkemizde yaygın olarak kullanıldığını belirtelim. Birçok insanın ilgi duyarak takip etmiş olduğu karikatür sanatı siyasi, sosyal ve kültürel konular başta olmak üzere birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. İğneleyici, eleştirel, düşündürücü ve mizah seviyesi yüksek olan bu çizimlerin püf noktası olay örgüsüdür. İnsanlarda merak hissini uyandırmak sanırım bu işin en püf noktasıdır. Çizimlerinizde bu hususa önem vermeniz sanatı daha kaliteli bir şekilde icra etmenizi sağlayacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.