Konya da Gezilecek Yerler

Konya da gezilecek yerler özellikle tarih sever gezginler için büyük bir avantaj sunmaktadır. Sizlerde tarihin tozlu sayfalarını aralamak istiyorsanız yazımızı takip edin.

Konya da gezilecek yerler son dönemlerde oldukça revize edilmiş ve yenilenmiş bir şekilde ziyaretçilere sunulmuştur. Anadolu Selçukluları’na ve Karamanoğulları’na başkentlik yapan bu güzel şehir aynı zamanda tarihi yapıtlar ve doğal güzellikleri ile birlikte yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde bu sene için gezi planına Konya şehrini ekleyecekseniz özellikle ziyaret etmenizi önereceğimiz bazı yerler vardır. Peki, gelin Konya gezilecek ve görülecek yerlere birlikte bakalım.

Konya da Gezilecek Yerler

Konya da gezilecek yerler hem tarih bakımından hem de doğal güzellik bakımından oldukça fazladır. Sizlerde kendinize bir gezi turu oluşturduysanız ve tercihinizi Konya şehrimizden yana kullandıysanız, kesinlikle sizlere vereceğimiz önerileri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu öneriler ile birlikte Konya ilimizi hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikleri açıdan gezmiş olacaksınız. Bunun yanı sıra Konya’nın kültürel özellikleri ve değerleri ile ilgili araştırma yapıyorsanız https://www.aylakbilgin.com/konyanin-kulturel-ozellikleri-ve-degerleri-289/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Mevlana Müzesi

Mevlana Celaleddin Rumi’nin Türk ve İslam kültüründeki yeri herkes tarafından bilinmektedir. Felsefi anlamda oldukça güzel bilgiler sunan Mevlana tarafından kurulanan Mevlevi Dergahı günümüzde en çok ziyaret edilen müze haline dönüşmüştür. Sizlerde Mevlana Türbesi ve Müzesini gezi rehberinize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.

Karatay Medresesi – Çini Eserler Müzesi

Alaaddin Tepesinin hemen yanında bulunan bu medrese geçmişten günümüze kadar birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamayı başarmıştır. Konya ilimizin her dönemde kültürün ve ilimin merkezi olduğunu gösteren bu yapıt aynı zamanda içerisinde birçok hediyelik eşya dükkanı ve çini müzesini barındırmaktadır. Kesinlikle gezi rehberinize eklemenizi tavsiye ederiz.

İnce Minareli Medrese

Tarih tutkunları için gezilecek yerlerden birisi de İnce Minareli Medrese’dir. Gerek yapısı ile gerekse tarihi dokusu ile birlikte oldukça önemli olan bu medrese geçmişten günümüze ışık tutmaktadır. Konya iline geziye geldiyseniz görmeden gitmemeniz gereken yerlerden bir tanesi de İnce Minareli Medrese’dir.

Sille Köyü

Tarihin o güzel yapıları ve doğal manzaraları ile birlikte Konya ilimizde bulunan Sille Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Sıcak kanlı insanları ile birlikte içerisinde Büyük Selçuklu döneminden kalma birçok tarihi yapıtı barındıran Sille aynı zamanda mağaraları, kilisesi, çömlekçisi ve mum atölyeleri ile birlikte sizlerin oldukça güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Yerköprü Şelalesi

Doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Konya şehrimiz havanın,  suyun ve tabiatın verdiği manzaralar ile birlikte birçok güzelliği bizlere sunmaktadır. Yerköprü şelalesi de bu güzelliklerden bir tanesidir. Sizlerde Konya geziniz sırasında muhteşem manzaraya sahip olan Yerköprü Şelalesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.