En İyi Domain Nasıl Seçilir?

En İyi Domain Nasıl Seçilir? Sorusu günümüzde yeni web site sahiplerinin en çok araştırma yaptığı ve merak ettiği konulardan bir tanesidir. Sizlerde en iyi ve akılda kalıcı bir domain elde etmek istiyorsanız kesinlikle paylaşacağımız önerilere kulak vermeniz gerekmektedir.

Web sitenizin akılda kalıcı olmasını ve çabuk bir şekilde ulaşılmasını istiyorsanız kesinlikle domain tercihinizde özenli davranmanız gerekmektedir. Bu seçim web sitenizin en etkili ve uygun bir şekilde bulunmasında sizlere büyük bir fayda sağlayacaktır. Domain seçimi her ne kadar sizleri bu süreçte yoracak olsa da iyi bir domaine sahip olmak bu yolda sizlere büyük bir başarı sağlayacaktır. Domain seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar gerek seo yönünden gerekse akılda kalıcı bir alan adına sahip olmanız için oldukça önem taşımaktadır. Peki, Domain seçimi nasıl yapılmalı? Gelin birlikte bakalım.

En İyi Domain Nasıl Bulunur?

Domain, Türkçe adıyla alan adı bir web sitesinin internet ortamında yer alan adı veya adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcısının web adresine ulaşması mümkün değildir. Genellikle com, net ve org kullanılsa da son dönemlerde oldukça yaygınlaşan birçok alan adı bulunmaktadır. Kısaca tanımlamak gerekirse domain, internet üzerinde kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği isimlerdir. Bunun yanı sıra blog sitenizde olması gerekenler ile ilgili https://www.aylakbilgin.com/blog-sitesinde-olmasi-gerekenler-24/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

En İyi Domain Nasıl Olmalı? 

Domain isteğinize göre seçilse de markanızı ya da yapacağınız işi yansıtan bir isimde seçilmelidir. Akılda kalıcılığını korumak için uzun olmayan ve etkileyici bir alan adı seçmek web sitenizi daima ön plan tutacaktır.  Domain seçimi yaparken özen göstermeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. En iyi alan adını seçmeniz için sizlerle birkaç öneri paylaşacağız.

İşte En İyi Domain İçin Öneriler;

  • Uzunluk: Alan adını olabildiğince kısa seçmeniz gerekmektedir. Bunun en büyük sebebi ise alan adının akılda kalıcı bir hal almasının sağlanmasıdır. Bu hem kullanıcıların sizleri daha çabuk bulmasını sağlayacak hem de seo anlamında büyük bir avantaj sunacaktır.
  • Sadelik: Kısa ve anlaşılmaz kelimelerin seçilmesindense alan adının sade bir şekilde belirlenmesi de oldukça önemlidir. En fazla iki kelimeye yer vereceğiniz alan adınızda karmaşık ya da nadir kelimelerin kullanılmasından uzak durmanız gerekmektedir.
  • Anahtar Kelime: Domain seçimini yapacağınız iş ile alakalı seçmeniz size bu sektörde büyük bir avantaj sunacaktır. İçerisinde bulunduğunuz sektörün alan adınıza yansıması hem sitenizin daha ön planda kalmasını sağlayacak hem de kullanıcıların daha çabuk bir şekilde web sitenize ulaşmasında büyük bir avantaj olacaktır.
  • Akılda Kalıcılık: Domain seçiminde en önemli noktalardan bir tanesi akılda kalıcı olmasıdır. Bunun için sade ve kısa kelimeler tercih etmeniz gerekmektedir. Net anlamlı ve kısa kelimeler web sitenizin daha çok konuşulmasını ve daha çabuk ulaşılabilmesini sağlayacaktır.

En İyi Domain İsim Fikirleri 

Birçok kişinin kararsız kaldığı ve günlerce düşündüğü domain için isim fikri arıyorsanız ilk olarak yapacağınız sektöre yönlenmeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir sektör üzerinde faaliyet göstermiyorsanız sitenizde yer alan içeriğe göre bir alan adı seçimi en doğrusu olacaktır. Örneği sitemizi ele alırsak Aylak Bilgin ismi bir blog sitesi için çok ideal ve akılda kalıcı bir isimdir. İçerisinde bulunduğumuz aylak durum ile edinmiş olduğumuz bilgilerin paylaşımı sonucu elde edebildiğimiz bu alan adını örnek alarak kendi sektörünüze ve içeriğinize uygun olarak alan adı belirlemeniz gerekmektedir. Bir inşaat sektörünü ve daha küçük bir birim olan tesisat mesleğini örnek edinirsek her iki kelimenin de sektöre uygun olarak belirlenmesi büyük bir avantaj sağlayacaktır. Örneği sağlam inşaat ya da güçlü inşaat alan adları veya tesisat için su tesisat ya da temiz tesisat adları gibi örneklendirmelerden faydalanabilirsiniz.

Domain Sorgulama

Domain sorgulama işlemleri geçmişte belirli web siteleri aracılığıyla yapılıyorsa da günümüzde birçok site bu işe olanak vermektedir. Domain sorgulama siteleri sizlerin alan adlarının kullanılıp kullanılmadığını ayrıca whois bilgileri de kim tarafından kullanıldığını sizlere göstermektedir. Gerekli tescil işlemlerini yapabilmeniz için Domain sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.