Eskişehir de Gezilecek Yerler

Eskişehir de Gezilecek Yerler son dönemlerin en çok tercih edilen ve popüler hale gelen bir yer olmuştur. Peki, gelin bu güzel gezilecek yerlere bakalım.

Eskişehir gezilecek yerler son dönemlerde artan yerli ve yabancı turist sayısı ile birlikte oldukça ilgi odağı haline gelebilmeyi başarmıştır. Gerek ulaşım konusunda gerekse bulunduğu coğrafi konum ile birlikte oldukça ilgi çeken bu güzel şehrimiz aynı zamanda tarihi yapıtları ve doğal güzellikleri ile birlikte de ön planda kalmayı başarmıştır. Tarihi yapıların yanı sıra özellikle öğrenci sayısının da artması ile birlikte park ve gezi alanlarınında oldukça düzenli bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Peki, gelin birlikte Eskişehir de gezilecek ve görülecek yerler ile özelliklerine bakalım.

Eskişehir de Gezilecek Yerler

Eskişehir de gezilecek yerler oldukça bol olsa da bunların hepsini açıklamamız sanırım siz okurlarımızı sıkacaktır. Eskişehir gerek tarihi yapısı gerek doğal güzellikleri gerekse sıcak kanlı insanları ile birlikte günümüzde en çok ziyaret edilen şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Bizler sizlere sadece öne çıkan ve en çok tercih edilen yerlerden bahsedeceğiz. İçanadolu bölgesinde farklı bir ilimizi ziyaret etmek istiyorsanız https://www.aylakbilgin.com/konya-da-gezilecek-yerler-415/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi Odunpazarı Evleri

Eskişehir kent merkezine yakın olan Odunpazarı evleri ile birlikte oldukça dikkat çekmektedir. Şehrin en eski evlerine sahip olan bu bölge aynı zamanda Osmanlı mimarisi ve müzeleri ile de ön planda tutulmaktadır. Günümüzde evlerin büyük bir bölümü halen konaklamak amacıyla kullanılsa da birçoğu butik, otel, kafe ve hediyelik eşya dükkanı olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Sizlerde Eskişehir gezinizde tarihi odun pazarı evlerini ziyaret ederek güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılan ve şehrin en güzel tarihi yapılarından bir tanesidir. Yine Odunpazarı bölgesinde bulunan bu güzel tarihi yapıt çevresinde Lületaşı müzesi, el sanatları çarşısı, fotoğraf müzesi, sıcak cam işleme atölyesi ve diğer hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilmeniz mümkündür.

Balmumu Müzesi

Özellikle Eskişehir’e yolu düşen gezginler tarafından tercih edilen bu müze son dönemlerde de oldukça popüler bir hale gelmiştir. Müze içerisinde 200’e yakın bal mumu heykeli sergilenmektedir. Fotoğraf severler içinde büyük bir avantaj sağlayan bal mumu müzesinde vefat eden birçok ünlünün heykelini görebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz.

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi 1989 yılında kurulduğu belirtilmekle dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesi özelliğini taşımaktadır. 2008 yılında Odunpazarı belediyesi tarafından restore edilerek hizmete açılan müze yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist tarafından da ziyaret edilmektedir. Bu müzeye Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinden ulaşabilirsiniz.

Alaaddin Camii

Anadolu da yer alan ve az sayıda eseri bulunan Anadolu Selçuklu eserine Eskişehir ilimizde rastlaya bilmeniz mümkündür. 1267 yılında Anadolu Selçuklu tarafından yaptırılan bu güzel camii aynı zamanda Eskişehir Arkeoloji Müzesi açılıncaya kadar 1944 – 1951 tarihleri arasında da müze olarak kullanılmıştır. Eskişehir gezi listenize bu güzel tarihi Cami’iyi ekleyebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.