Google Webmaster Tools Nedir?

Google Webmaster Tools Nedir? Sorusu son zamanlarda Google tarafından yapılan güncellemeler ve değişiklikler ile gündeme gelebilmeyi başarmıştır.

Google Webmaster Tools site sahiplerinin oldukça aktif kullandığı uygulamalardan biridir. Web site sahipleri için altın değerinde olan bu uygulama son güncelleme ile birlikte Google Search uygulamasına taşınmış ve ismini duyurmuştur. Google indekslemesinden performans ölçümüne kadar pek çok etken ile büyük bir avantaj sağlayan Google Search hizmetine devam etmektedir. Peki, Google Webmaster Tools Nedir? Nasıl Kullanılır? Gelin birlikte bakalım.

Google Webmaster Tools Nedir?

Google Webmaster Tools Nedir? Web sitesi olan kullanıcılara yönelik olarak Google tarafından sunulan bir web hizmetleri uygulamasıdır. İnternet sitelerin ve sayfaların Google dizinine eklenmesini sağlayan bu güzel uygulama aynı zamanda dizin durumunun kontrolü ve analizlere de olanak sağlamaktadır. Diğer bir Google aracı olan Analytics hakkında tüm bilgilere https://www.aylakbilgin.com/google-analytics-nedir-nasil-kullanilir-437/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Google Webmaster Tools İçeriği

Google Webmaster Tools İçeriğinde Neler Var? Google Webmaster Tools`a giriş yaptıktan sonra sitenin sol tarafında sekmeler yer almaktadır. Bu sekmeler ile birlikte Google Webmaster Tools içerisinde bulunan etkenleri kullanabilmeniz mümkündür. Sizlere öne çıkan birkaç sekmeden bahsedelim.

  • Ayarlar: Bu sekme ile birlikte sitenizin coğrafi konumunu ayarlayabilir ve sitenizi belirli ülkelere açabilirsiniz. Ayrıca site yönetimiz ile alakalı birkaç özellik daha yer almaktadır.
  • Tarama Hataları: Sitenizin indeksleme hatalarının neden kaynaklandığını ve nasıl giderebileceğiniz hakkında bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür. Bu SEO açısından oldukça önemlidir.
  • Dizine Ekleme: Web sitenizin Google da daha ön planda olmasını sağlamak için kesinlikle dizine ekleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu sayfalarınızın hem daha hızlı indekslenmesini hem de daha ön planda olmasını sağlayacaktır.
  • Performans: Arama sorguları, anahtar kelimeler ve aranma hacminizi görebileceğiniz bu sekme sitenizin analizi açısından da oldukça önemlidir.
  • Site Haritası: Web sitenizin daha ihtişamlı ve güzel bir görünüm elde etmesini istiyorsanız kesinlikle site haritası oluşturmanız gerekmektedir. Site haritanız ile ilgili detayları bu sekmeden görebilmeniz mümkündür.

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır? Sorusunun cevabını arıyorsanız ilk olarak kendinize bir Google hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Google hesabı oluşturduktan sonra resmi Webmaster Tools sayfasına girerek mülkünüzü yani web sitenizi eklemeniz lazım. Sitenizi ekledikten sonra Google verileri otomatik olarak çekecektir. Verileriniz en geç 1 hafta içerisinde görünmeye başlayacaktır. Bu verilere dayanarak analiz yapmanız ve strateji oluşturmanız gelecek hit açısından oldukça önemlidir.

Google Webmaster Tools Ücretli Mi?

Google Webmaster Tools Ücretli Mi? Google kullanıcılarına yönelik olarak Google Webmaster Tools yeni adıyla Google Search ve Google Analiytics gibi uygulamalarını ücretsiz olarak sunmaktadır. Web sitenizin hitlerinin artmasını istiyor ve iyi bir analiz yapmak istiyorsanız belirttiğimiz uygulamaları kullanmayı ihmal etmemeniz gereklidir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.