Google News Başvuru Nasıl Yapılır?

Google News Başvuru Nasıl Yapılır? Sorusu haber siteleri için olmazsa olmazlar arasında yer alan ve site sahiplerinin merak ettiği bir konudur.

Google News Başvuru Nasıl Yapılır? ve diğer işlemleri haber sitesi sahipleri için oldukça önemli bir konudur. Google haber sitelerinin yazılarını Google News’e kayıtlı olmaları halinde haberler başlığı altında çıkarmakta ve hızlı bir şekilde indeks almalarında yardımcı olmaktadır. Bu durum ise sitelerin organik hitinin artmasına ve reklam gelirlerinden iyi para kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak birçok kişinin araştırmış olduğu Google News Başvuru Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Google News Başvuru Nasıl Yapılır?

Google News Başvuru Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplamadan önce sizlere Google News hakkında biraz bilgi verme gereği duyduk. Google News başvuru onay süreci biraz zor olsa da kayıt olmanız web sitenizin geleceği açısından oldukça önemlidir. Hem yazılarınızın anında indeks alması hem de sitenizin organik hitle buluşması sizlerin geliri açısından da oldukça önemlidir. Google News mevzusu ne imiş gelin bakalım.

Google News Nedir?

Google News, haber siteleri için  vazgeçilmez etkenlerden bir tanesidir. Yayınlanan haberlerin biran evvel kullanıcılar ile etkileşimde olması için ön plana çıkaran bu uygulama birçok site sahibi tarafından takip edilmekte ve kayıt olmaya çalışılmaktadır. Google haber sitelerinde yayınlanan ve News kaydı olan haber siteleri yazıları arama motorunda yer alan Haberler kategorisinde ön planda çıkmaktadır. Bu ise ziyaretçi sayısının yani organik hitin oldukça çok artmasını sağlamaktadır.

Google News Faydaları Nelerdir?

Google News Faydaları hakkında tanımında biraz değinmiştik. Ön plana çıkan ilk faydası haberlerin kullanıcılarla en erken bulaşarak organik hit sağlamasıdır. Bunun yanı sıra News’e kayıt olanların faydalanacağı birçok etkende yer almaktadır. Kaliteli bir haber sitesine sahip olmak istiyorsanız kesinlikle Google News kaydınızın olması gerekmektedir. Peki, Google News Faydaları Nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

 • Alexa da İyi Bir Sıralama Elde Etmenizi Sağlar
 • Sitenizde Ani Tıklama İle Özel Reklam Alanı Oluşturabilir ve Yüksek Gelirler Elde Edebilirsiniz
 • Yayınlanan Yazıların Hızlı Bir Şekilde İndeks Almasını Sağlar
 • Organik Hitinizi Artırarak Sitenizi Ön Planda Tutar

Google News Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google News Başvuru işlemi yaparken dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gereken bazı hususlar yer almaktadır. Genellik web site sahipleri onay sürecinden sonra başvurusunun reddedilmesinden yakınmaktadır. Google News başvurularında yer alan bazı püf noktalar sizlerin başvurunuzun onaylanmasında yardımcı olmaktadır. Bakalım bunlar nedir?

 • Sitenizde Künye Sayfasının Olup Olmadığına Dikkat Edin
 • Gizlilik Politikası Sayfası Olması Gerekmektedir
 • Sitenizde Yeteri Kadar İçerik Olmalıdır
 • Gizlilik Politikası ve Hakkında Sayfasının Üst ya da Alt Menüde Olmasına Dikkat Edin
 • İçerik Sayınızın Az Olması Halinde İçerik Sayınızı Artırarak Başvuruda Bulunun
 • Kullanacağınız Tema Haber Sitesi Teması Olması Sizlere Bir Avantajdır

Google News Başvuru Nasıl Yapılır?

Google News Başvuru işlemleri hakkında sizlere maddeler halinde bilgi vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra bilmeniz gereken başvuru işlemleri bittikten sonra onay için sabır göstermenizdir. Birçok site sahibi bu sabrı göstermeyerek tekrar tekrar başvuruda bulunmaktadır. Bu başvuruların siteniz açısından bir önemi yoktur. Çünkü aynı site ile ilgili tek başvurunuz değerlendirilecektir. Şimdi, Google News Başvuru işlemleri nelermiş listeleyelim;

 • Google Uygulamalarım Anasayfasına Giriş Sağlayın
 • Karşınıza Çıkan Uygulamalardan News’e tıklayın
 • Eğer mail adresiniz açıksa ve kayıtlı siteleriniz var ise bu siteleriniz çıkacaktır. Aksi halde Google Webmaster Tools aracılığı ile sitenizi ekleyebilir ve ekleme işlemi yaptıktan sonra tekrar bu sayfaya dönerek aynı mail üzerinde kayıtlı bulunan sitenizi seçebilirsiniz.
 • Sitenizi seçtikten sonra karşınıza bir sayfa çıkacak buradan “Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun” sekmesine tıklayın
 • Karşınıza bir forum gelecektir. Burada bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Kaynak kısmına site adresinizi yazmayı unutmayın

Yukarıdaki adımlar ile birlikte kolaylıkla Google News Başvurusunda bulunabilirsiniz. Google Webmaster Tools hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız https://www.aylakbilgin.com/google-webmaster-tools-nedir-435/ yazımızı inceleyebilirsiniz. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra sizlerin artık onay süreci başlayacaktır. Google sitenizi değerlendirerek haber sitesi olup olmadığı başta olmak üzere bazı analizler gerçekleştirerek onay işlemini tamamlamaktadır. Bu süreç biraz zaman alabilmektedir.

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.