Tarandı – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu

Tarandı – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu Google Search Console üzerinde sitenizdeki yazılarınızın tam olarak index alamamasından kaynaklı problemdir.

Google  Search Console üzerin de görebileceğiniz Tarandı – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu web site sahiplerini oldukça endişelendirmektedir. Seo ayarları yapılmış olan sitede yazıların index almaması hem web site hitinizi hem de web site kalitenizi oldukça çok düşürecektir. Daha çok hit almak ve web sitenizin kalitesini artırmak istiyorsanız bu hatayı düzeltme yollarına başvurmanız gerekmektedir. Bu hatadan kurtulmak istiyorsanız belirli etkenleri yerine getirmeniz ve düzenlemeler yapmalısınız. Dizine eklenmiş değil sorunu ile ilgili yazımızda tüm detayları sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Tarandı – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu

Tarandı – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu yeni web site açmış olanların oldukça merak ettiği ve araştırdığı konular içerisinde yer almaktadır. Edinmiş olduğumuz tecrübe ve bilgi birikimi ile birlikte bu sorunu beraber aşmaya çalışacağız. Sorunun giderilmesi ile birlikte index alma işleminiz hızlı bir şekilde gerçekleşerek web site hitiniz de artacaktır. Aksi halde dizine eklenmeyen yazılar arama motoru üzerine gözükmeyeceği için ziyaretçiler yazınızı bulamayarak sitenize giriş sağlayamayacak ve çok düşük hitlere sahip olacaksınız. Peki tüm detayları ile birlikte dizine ekleme hatası çözümüne bakalım. Bunun yanı sıra Noindex Etiketi Tarafından Hariç Tutuldu Hatası da alıyorsanız çözümüne https://www.aylakbilgin.com/noindex-etiketi-tarafindan-haric-tutuldu-hatasi-1438/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dizine Eklenmiş Değil Sorunları Nedir?

Dizine eklenmiş değil sorunları genellikle yeni açılan ve tam olarak oturmayan web sitelerinde meydana gelmektedir. Bunun en büyük nedenleri arasında Google botlarının tam olarak siteyi tarayamaması ve başta SEO eklentileri olmak üzere sitenize kurduğunuz bazı eklentiler yol açmaktadır. Aynı zamanda içeriklerden kaynaklı bazı problemlerde yazınızın dizine eklenmemesine neden olmaktadır. Bundan dolayı oluşturacağınız içerik ve kuracağınız eklenti ayarlarında oldukça dikkatli davranmalı ve özen göstermelisiniz.

Keşfedildi – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu

Keşfedildi – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu eski sürüm Google Webmaster Tools üzerinde yer almaktaydı. Bu hatanın çözümü için Webmaster Tools üzerinden “Google gibi getir” yapmak büyük oranda yeterliydi. Fakat Google güncellemeleri ile birlikte bu hataya yeni adıyla Google Search Console üzerinden ulaşmaktayız. Keşfedildi – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu bizlere Google tarafından yazının görüldüğünü fakat URL’nin dizine yani arama motoruna eklenmediğini belirtmektedir. Bu URL’ler genellikle sitemizde oluşturduğumuz sitemap haritası ile Google gönderilmektedir. Fakat URL gözükse de Google bazen dizine ekleme işlemini gerçekleştirmemektedir. Bunun için bazı çözüm yollarına başvurmanız gerekecek hemen bir alt başlığımızda sorunu çözelim.

Tarandı – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu Çözümü

Tarandı- Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Sorunu yaşıyorsanız uygulamanız gereken birkaç taktik vardır. Bu sorunun eğer Seo eklentilerinden kaynaklanmadığını düşünüyorsanız Google botları tarafından henüz yazınız ziyaret edilmedi demektir. Bu durum yazılarınızın daha geç indeks almasına ve rakiplerinizin sizlerden daha çok ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Hızlı bir şekilde indeks alan sitelerin yazılarının daha çabuk ön planda olduğu bilinmektedir. Bu hatanın giderilmesi ve çözümü hem hitinizi yükseltecek hem de sitenizin ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Bunu tespit etmek ve çözüme kavuşturmak için sizlere iki çözüm önerisi sunacağız.

1. Çözüm: Eski sistemde “Google Gibi Getir” özelliğinin yerine Search Console kısmından Kapsam oradan Tarandı- Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil sekmesi ve ardından sayfa URL’sine tıklayarak URL’yi İNCELE diyerek yazınızın yeniden dizine eklenmesini isteyebilirsiniz. Bu yine Google botlarının sitenizi ziyaretine bağlı olarak değişmektedir. Fakat bunu yapmanız indexlenmeyen yazılarınızın botlar tarafından öncelik kazanmasında ve taranmasında yardımcı olacaktır.

2. Çözüm: Google botlarının  sitenizi ziyaret ettiğini fakat indeksleme işlemini gerçekleştirmediğini düşünüyorsanız ilk yapacağınız işlem Search Console – Kapsam buradan herhangi bir sekme ve yazıya tıklayarak “Robots.txt Engellemesini Test Et” sekmesine tıklayarak Robots.txt dosyanızda yer alan engelleme komutunun olup olmadığını kontrol etmektedir. Bu kontrol sonrasında yazınızın dizine eklenip eklenmediğini birkaç gün sonra kontrol edebilirsiniz.

3. Çözüm: Sitenizin ne kadar indeks aldığını ve Google arama sonuçlarında yazılarınızın, resimlerinizin ve alt başlıklarınızın indeks aldığını öğrenmek için site:sitenizinadi.com şeklinde arama yapabilirsiniz. Google aramasının hemen altında sizlere “Yaklaşık xx.xxx sonuç bulundu (0,xx saniye)” şeklinde bir küçük rapor sunacaktır. Sizlerde yazılarını buradan takip edebilir ve indeks sayınızı öğrenerek hareket edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google botları tarafından sitenizin en son ne zaman tarandığını öğrenmek istiyorsanız cache:sitenizinadi.com URL’si üzerinden son taramaya ilişkin tarihi öğrenebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.