Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur?

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur? Merak edilen bir soru olan güvenlik soruşturması formu ile tüm detayları paylaşıyoruz.

Arşiv araştırması veya güvenlik soruşturması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun’da yer alan bir hüküm olup memurluğa girişte aranan genel şartlar arasında yer almaktadır. Bu hüküm ile birlikte devlet kurumlara alınacak olan memurların iyi bir şekilde araştırılması, doğru ve güvenli bir kamu hizmeti sunulması amaç edinilmiştir. Günümüzde birçok memur adayının araştırdığı güvenlik soruşturması konusunda aynı zamanda sizlerden bir form doldurmanız istenilmektedir. Sizler için Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur? Sorusu ile ilgili tüm detayları paylaşmaya çalışacağız.

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur?

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur? Memur adaylarının oldukça çok araştırmış olduğu bir konu haline gelen güvenlik soruşturması aynı zamanda doldurulacak olan form ile ilgili akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Bu tarz formların nasıl doldurulacağını bilmeyen birçok kişi ise internet üzerinden Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur? ve Doldurulmuş Örneği Nedir? gibi sorular üzerinde araştırma yapmaktadır. Sizleri fazla meraklandırmadan hemen güvenlik soruşturması ile ilgili kısa bilgiler verip formu nasıl dolduracağınıza geçelim. Sonucunda eş durumu tayini  yapmayı düşünüyorsanız https://www.aylakbilgin.com/es-durumu-tayin-dilekcesi-ornegi-1084/ yazımızdan örneğe ulaşabilirsiniz.

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturma Formu Nedir?

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu, kamu personel alımlarında 676 sayılı OHAL KHK’sı ile birlikte 657 sayılı Devlet Memurları kanuna bir hüküm olarak getirilmiştir. Kamuya atanmak isteyen birçok memur adayının başvurularda vermiş olduğu bu form ve işleyiş sürecinde “Güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasının olumlu olarak sonuçlanması gerekmektedir.” Kamuya atanmak için gerekli genel şartlar arasında yer alan bu hüküm kamu düzeni ve güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Güvenlik Soruşturması Nedir?

Güvenlik soruşturması, kamuya atanmak isteyen memur adayları hakkında herhangi bir soruşturma, işlem veya kavuşturma yapılıp yapılmadığı ve bunların memuriyete atanmaya ilişkin herhangi bir sorun teşkil edip etmeyeceğinin araştırıldığı bölümdür. Bunun yanı sıra bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı, ahlaki durumu ve mevcut olan diğer hususlara ilişkin verileri saptamak amacıyla yerinden araştırmak suretiyle yapılmaktadır.

Arşiv Araştırması Nedir?

Arşiv araştırması, memur adaylarının kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kolluk kuvvetleri ile istihbarat ünitelerindeki ilişiği, adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit, soruşturma veya kovuşturma bulunup bulunmadığının tespitine yöneliktir.

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur?

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur? Sizlere 7 adımda bu soruyu cevaplamaya çalışacağız. Bu adımları takip ederek güvenlik soruşturması formunu istenilen bir şekilde doldurmuş olacaksınız. Adım adım bizleri takip ederek güvenlik soruşturması formu doldurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Adım 1: Bu adımda TC Kimlik numaranız, soyadınız ve adınızı yazınız. Fotoğraf yapıştırma işlemini formu doldurup çıktısını aldıktan sonra yapacaksınız. Vesikalık fotoğrafınız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra fotoğrafı yapıştırmanız gerekmekte olup kesinlikle zımbalamayın.

Adım 2: İkametgah adresiniz sizlere genellikle ulaşılabilecek olan yani adınıza yapılan tebligatların ulaşacağı adrestir. Halen oturma adresi ise geçici olarak bulunduğunuz adres bilgilerinizdir. Bunu tek olarak yazabilirsiniz. Varsa cep ve iş telefonunuzu yazabilir, olmaması durumunda tire (-) koyarak geçiniz. En son bitirdiğiniz okul bilgilerinizi diplomadan tarihlerine bakarak ekleyiniz.

Adım 3: Bu alana aile bireylerinizin bilgilerini yazmaktasınız. Kimlik bilgileri sizlerde bulunmaması halinde Nüfustan aile nüfus kaydınıza ilişkin belgeyi alarak doldurabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz husus 18 yaşından büyük olan kardeşleriniz kimlik bilgilerini belirtmek olacaktır.

Adım 4: Eğer daha önce bir iş yerinde çalışmış iseniz bu bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Ayrılış sebebinin belirtilmesi gerekmektedir. Eğer daha önce çalıştığınız bir iş yeri yoksa – (tire) koyarak geçebilirsiniz.

Adım 5: Hakkınızda herhangi bir dava ya da dosyanın bulunup bulunmadığına ilişkin dolduracağınız bu alanda kesinlikle doğru bilgiler veriniz. Bunun yanı sıra askerliğinize ilişkin bilgileri de yazarak forumda vermiş olduğunuz doğruluklarına dair imza atmanız gerekmektedir. Bayan memur adayları askerliğe ilişkin bilgileri – (tire) koyarak geçebilir.

Adım 6: Bu adımda nüfus bilgilerine ait verileri doldurmanız gerekmektedir. Yeni nüfus kimliklerinde yer almayan bilgiler için nüfus üzerinden kendi kimliğinize ait bilgileri alarak doldurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Adım 7: Bu alana sizler kesinlikle işlem yapmayacaksınız. Yapılan en büyük hatalardan birisi bu alana kendi bilgilerini yazarak imzalamaktır. Bu alan sizlerin formu teslim edeceğiniz kurum yetkilisince doldurulup imzalanmaktadır.

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Doldurulmuş Örneği 2020

Arşiv Araştırma ve Güvenlik Soruşturması Formu Doldurulmuş Örneği 2020 yılı itibari ile memur adaylarının en çok araştırdığı konudur. Boş bir formun boş bir şekilde doldurulması sizleri yanıltacağını düşünerek ne yazık ki doldurulmuş örnek yayınlayamıyoruz. Fakat yukarıdaki adımları takip ederek formu doğru bir şekilde doldurabilirsiniz. Bunun yanı sıra güvenlik soruşturması formu doldurulması ile ilgili kafanıza takılan soruları yorum kısmında yazmanız durumunda saatler içerisinde cevaplayacağımızı bilmenizi isteriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.