Gece Karanlıktan Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

Gece Karanlıktan Korkuyorum Ne Yapmalıyım? Sorusu günümüzde çokça merak edilmekte ve karanlıktan korkmanın psikolojik nedenlerce olduğu düşünülmektedir.

Gece karanlıktan korkuyorum, karanlık korkusunu bir türlü atamıyorum ve evde tek başıma kalamıyorum gibi birçok sorun kendimizde olduğu gibi aynı zamanda çocuklarımızda da görülebilmektedir. Bu korku kısa süreliğine atlatılacağı gibi bazı kişiler üzerinde etkisi uzun zaman devam etmektedir. Karanlık korkusunu aşabilmeniz için ilk olarak kendinize güvenmeniz ve bazı önerilerden faydalanmanız gerekmektedir.  İlk olarak bu problemin sadece küçük yaştaki çocuklarda görülmediğini her olgun insanın başına gelebilen bir durum olduğunu da bilmelisiniz. Bu yazımızda sizlere gece karanlık korkusu ile ilgili bu korkuyu yenebileceğiniz önerileri  tüm detayları ile paylaşmaya çalışacağız.

Gece Karanlıktan Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

Gece karanlıktan korkuyorum ne yapmalıyım? Günümüzde oldukça çok yöneltilen bu karanlıktan korkma sorunu birçok insan için endişeye ve kaygıya neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmeniz için sizlere bazı öneriler sunacağız. Bu önerilere geçmeden önce aile bireylerine çocuğunuzu küçükken korkutacak şekilde hikayeler ya da farklı eylemlerde bulunmamanız ve çocuğunuzun psikolojisi için bu tarz eylemlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Gece karanlıktan korkuyorum ne yapmalıyım? diye araştırma yapıyorsanız tüm ayrıntılarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Karanlıktan Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

Karanlıktan korkuyorum Ne Yapmalıyım? Sorusu aslında bu korku ile yüzleşmek ve kurtulmak isteyenler tarafından sorulmaktadır. Sizlerde korkularınız ile yüzleşmeye hazır mısınız? Adım adım bu sorundan kurtulmak ve rahat bir şekilde hareket etmek sanırım ortak düşüncemiz. Karanlık korkusu aslında tamamen bizlerin düşüncesi ve psikolojisi ile ilgilidir. Bu düşünceleri çevirip psikolojimizi olumlu yönde etkilediğimiz zaman karanlık korkusu yenmenin ilk adımını atmış olacağız. Burada dikkat etmeniz gereken “Karanlıktan korkuyorum” sözünün sizce ilk kez söylenmediği ve söylenmeye de devam edeceğidir. Peki, karanlıktan korkuyorum ne yapmalıyım? Sorusu ile ilgili çözüm önerilerine birlikte bakalım.

Korkunuzu Paylaşmaktan Çekinmeyin

Gece karanlık korkusu sadece sizlerin yaşadığı bir korku değildir. Bu korkuyu arkadaşlarınız ile paylaştığınızda emin olun birçok kişiden de aynı şeyi duyacaksınız. Bunun önüne geçebilmeniz ve psikolojinizi hazır edebilmeniz için korkunuzu çekinmeden paylaşmanız ve söylemeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

Kendinizi Korkutacak Her Eylemden Uzak Durun

Okuduğunuz bir kitap, izlediğiniz bir film ya da sağdan soldan duyduklarınız sizlerin korkmasına mı neden oluyor? Tüm bunlardan uzak durun. Sizleri korkutacak etkenlerin önüne geçmeniz bu durumu unutmanıza ve daha rahat bir şekilde hareket etmenize olanak sağlayacaktır.

Odanız İçin Bir Gece Lambası Edinin

Gece kalktığınızda lambayı yakmaya gidene kadar korku yaşıyorsanız aşama aşama bu korkuyu atlatabilmeniz adına yatağınızın başına bir gece lambası koyarak hareket etmeye çalışın. Loş ışık ile karanlığa alışmanız sizlerin giderek daha çok adapte olmanıza ve korkunuzu önlemenize yardımcı olacaktır.

Vesveseleri Kafanızdan Atın

Gece kalktığınızda ya da karanlık bir ortamda kaldığınızda aklınıza ürkütücü şeyler geliyorsa farklı bir şekilde düşünmeye çalışın. Bunun en güzel yolu şarkı söylemektir. Bildiğiniz ve sevdiğiniz bir şarkıyı söyleyerek karanlıkta hareket etmeniz sizlerin bu korkunuzun üzerine gitmenizi ve karanlık ortamlara adapte olmanızı sağlayacaktır.

Kendi Kendinizi Korkutmayın

Karanlıktan korkuyorum, gece hareket edemiyorum, tek başıma evde kalamıyorum gibi tüm soruların asıl cevabı sizlerin kendinizi korkutmanızdan kaynaklanmaktadır. Bunu aşabilmek adına aklınızda yer alan düşünceleri aşmanız pozitif olayları düşünmeniz ve yarın ne yapacağınızı planlamanız işinize yarayacaktır. Karanlıkta kaldığınızda bunu yapacağım ya da bu böyle olsun gibi kendinizi avutacak şekilde hareket etmeniz bir süre sonra tamamen karanlık korkunuzu yenmenizde fayda sağlayacaktır.

Korkularınızın Üzerine Gidin

Aslında ilk sıraya alacağımız korkularınızın üzerine gitme konusunu son sırada yazmayı tercih ettik. Karanlık birçok insan için bir dinlenme, kafa dinleme alanı iken birçok insan içinde korku duyulacak bir alan olmuştur. Oysa karanlığın ayağınızın takılma ihtimalinin yüksek olmasından başka hiç bir zararı bulunmamaktadır. Bırakın artık korkmayı! karanlıkların arkası hep gün ışığıdır. Çıkın ve karanlıkla yüzleşin sizlerde bu korkunuzun boş ve geçici olacağınız göreceksiniz.

Gece Karanlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Gece karanlık korkusu nasıl yenilir? ve Gece karanlıktan korkuyorum ne yapmalıyım? Soruları ile ilgili tavsiyelerimizi yukarıda paylaştık. Karanlık korkusunun aşama aşama üzerine gitmeniz ve karanlığa psikolojinizi olumlu yönde hazır etmeniz sizleri bu yolda başarıya götürecektir. Unutmayın bu sorunu sadece sizler yaşamıyorsunuz ve herkes belirli bir süre sonra karanlık korkusunu yenmektedir. Sizlerde bir başlangıç yaparak karanlık korkusunu yenmek için hazır mısınız? Cevabınız evetse yorum kısmından sonucunuzu bizlerle paylaşabilirsiniz. Şimdiden başarılar dileriz.

 

2 Yorum
  1. Esmanur

    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum şuan saat gece 3.32 ve korkularım yüzünden gözümü kapatamadığım için hala uyuyamadım arama motoruna gece karanlıktan korkuyorum ne yapmalıyım yazdım ve siteniz karşıma çıktı şuan gerçekten çok tuvaletim var ama sirf korkum yüzünden kalkıp tuvalete bile gidemiyorum en azından biraz korkum hafifedi ama sizce korkmakta haklimiyim çünkü yazının bir bölümünde gelen sesleri normal şeylere yormaya çalışın demişsiniz ama ben 3 katlı bir binada yaşıyorum ve en üst dairede oturuyorum alt katlar tamamen boş ve anahtarları da bende ama alt kattaki evden sürekli kıkırdamak ve kapıyı kapatmak gibi sesler geliyor hadi diyelim ki kapıyı rüzgar çarptı peli kıkırdamak sesi ?

    1. Aylak Bilgin

      Merhaba Esmanur korkuların için bir doktora gitmeni tavsiye ederiz. Bazen kendi hayal dünyamız yüzünden korkularımızı büyüte biliyoruz. Umarım korkunu çabucak yenersin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.