Kopya Gönderilen URL Standart Olarak Seçilmedi

Kopya, gönderilen URL standart olarak seçilmedi sorunu yeni site sahiplerini ve bu sorun ile karşılaşanların oldukça çok merak ettiği konular arasındadır.

Kopya, gönderilen URL standart olarak seçilmedi hatası, Google Webmaster Tools’un güncellemesi ve yeni adıyla Search Console de yer alan web site sahiplerini oldukça kaygılandıran bir sorundur. Yeni yapılan güncellemeler ile birlikte birçok kişi tarafından araştırılan bu hata aynı zamanda sayfaların index almasını engellemektedir. Bu durum ise yazılarınızın arama motorları üzerinde gözükmemesine ve ziyaretçi sayınızın yani hitinizin gün geçtikçe düşmesine neden olmaktadır. Kopya gönderilen URL hatası ile ilgili olarak yazımızda tüm detayları ele alacağız.

Kopya Gönderilen URL Standart Olarak Seçilmedi Sorunu

Kopya, gönderilen URL standart olarak seçilmedi sorunu web site sahiplerinin yazılarının arama motorları üzerinde daha ön planda kalmasını engellemekte hatta yeni eklenen yazıların dizine eklenmesini bile engellemektedir. Bu durum ise birçok web site sahibini endişelendirmekte ve bu hata ile ilgili olarak çözüm aramaya sevk etmektedir. Bu sorunun çözülmesi sizler açısından hem ziyaretçi sayınızın artmasını sağlayacak hemde web sitenizin kalitesini artıracaktır. Bir başka hata olan Noindex Etiketi Tarafından Hariç Tutuldu Hatası da alıyorsanız  https://www.aylakbilgin.com/noindex-etiketi-tarafindan-haric-tutuldu-hatasi-1438/ yazımızdan çözümünü inceleyebilirsiniz.

Kopya Gönderilen URL Nedir?

Koya gönderilen URL, Google Search Console’nin yeni uygulamaları arasında yer almaktadır. Aynı şekilde Google Webmaster Tools üzerinde de bu uygulama görülebilmekteydi. Google tarafından gönderilen tarama botlarının aynı yazı ile ilgili birden fazla sayfa bulması halinde bunu rapor ederek kopya URL olarak göstermesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum ise yazılarınızdan sadece standart olarak bir tanesinin indexlenmesine neden olmaktadır.

Kopya Gönderilen URL Neden Kaynaklanır?

Kopya, gönderilen URL standart olarak görülmesi birkaç nedenden dolayı kaynaklanmaktadır. Google aynı başlığa ya da içeriğe sahip sayfaları tararken en eksiksiz ve en faydalı bulduğu URL’nin dizine eklenmesini sağlamakta diğerlerini ise kopya URL olarak göstermektedir. Bu duruma birkaç örnek vermek gerekirse;

1.Örnek: Birden fazla cihaz türü için oluşturulan sayfalar;

https://siteadiniz.com/ ornek-sayfa
https://m.siteadiniz.com/ ornek-sayfa
https://amp.siteadiniz.com/ ornek-sayfa

2.Örnek: Arama parametreleri ile ilgili dinamik URL etkinleştirilmek için kullanılan sayfalar;

https://siteadiniz.com/ ornek/sayfa
https://siteadiniz.com/ sayfa/ornek
https://siteadiniz.com/ orneksayfa/sayfaornek

3.Örnek: Sitenizin otomatik olarak birden fazla URL kaydetmesi sonucu oluşan sayfalar;

https://siteadiniz.com/ ornek/sayfa
https://siteadiniz.com/ sayfa/ornek

4.Örnek: Sunucunuzun birden çok URL kaydetmesi sonucu oluşan sayfalar;

http://siteadiniz.com/ ornek/sayfa
https://siteadiniz.com/ ornek/sayfa
https://www. siteadiniz.com/ ornek/sayfa

Yukarıda belirtilen örnekler neticesinde bir sayfa oluşumunuz var ise Google bu sayfalardan geçerli olan bir taneyi indexlemekte diğerlerini ise kopya URL olarak göstermektedir. Bunun önüne geçmek için bazı çözüm yollarından faydalanmanız gerekmektedir.

Kopya Gönderilen URL Standart Olarak Seçilmedi Sorunu Çözümü

Kopya Gönderilen URL sorunu ile alakalı birçok çözüm yolu bulunmaktadır. URL Standart Olarak Seçilmedi Sorunu Çözümü için yukarıda belirtmiş örneklerdeki sayfaları bulmanız ve standart olan içeriğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bunu sağlarken sizlere kolaylık olması açısından site:www.siteadiniz.com “ornekkelime” şeklinde arama gerçekleştirebilir ve çıkan sonuçlardaki sayfalarınızı tekrar gözden geçirerek düzenleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Canonical URL Etiketi kullanarak da bu sorunu çözebilmeniz mümkündür. Sorunun giderilmesi indeks almayan yazılarınızın tekrar indekslenmesini sağlayarak hem ziyaretçi sayınızın artmasına yardımcı olacak hem de web sitenizin kalitesini artıracaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.