İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorusu donanım ve yazılım konusunda bilgisi olmayan ve alım yaparken öze gösterenlerce sorulmaktadır.

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorusu aslında bizlerin her elektronik eşya alışverişinde temkinli davranmamız gerektiğinde bir örnek teşkil etmektedir. Laptop piyasasının fiyatlarının artması ile birlikte birçok kişi genellikle temiz ve ikinci el laptop edinmek için bazı ortamları ziyaret etmektedir. Gerek internet ortamında gerekse fiziki şartlarda ikinci el elektronik eşya alırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorusunu detaylı bir şekilde sizlere cevaplayalım.

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorusunun iki asıl cevabı vardır bunlardan birisi donanım parçaları diğeri ise yazılımsal özellikleridir. Ayrıca üretilen bazı laptoplar kronik hatalıdır. Bunlara dikkat etmeniz sizlerin en kaliteli ve sağlam laptop edinmenizi sağlayacaktır. Peki laptop alırken nelere dikkat edilirmiş detaylıca bakalım.

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli

İkinci el laptop alırken hem donanımına hem de yazılımına dikkat etmeliyiz. Genellikle dış görünüşü iyi olan laptopların çok yavaş çalıştığı ve kısa bir süre sonra ısınma probleminden kapandığı göz ardı edilmemelidir. İkinci el laptop almadan önce bir performans deneyimi yapmanızda sizlere avantaj sağlayacaktır. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gerekenleri başlıklar halinde sizlerle paylaşamaya çalışacağız.

Laptop Ekran Kontrolü

Laptop almadan önce çalıştırarak ekran renginde herhangi bir solukluğun olup olmadığı ya da ölmüş pixsel bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir pixsel kaybı söz konusu ise ya da ekran soluk ise ilerleyen zamanlarda sizlere sıkıntı çıkartabilir buna dikkat edin.

Donanım Parçaları

Laptop’un donanım parçaları hakkında herhangi bir bilginiz yok ise kapasitesinin kaldıracağı bir oyunu oynamayı deneyebilirsiniz. Bu sizlere büyük oranda yol gösterecektir. Eğer kaldıracağı bir tarzdaki oyunu güzel bir şekilde oynatıyorsa donanım parçaları hala çalışır vaziyettedir. Aksi halde kasma yaşanıyorsa belirli başlı problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Portların Aşınmamış ve Çalışır Olması

USB, ses giriş ve çıkışlarına ait portların çalışıp çalışmadığının da kontrol edilmesi gerekmektedir. Kimi portlar bazen laptoplarda kısa devre yapabilmektedir. Bu yüzden dolayı laptobu açarak usb bellek veya kulaklık ile sesin gelip gelmediği, belleğin açılıp açılmadığının kontrol edilmesi sizlere fayda sağlayacaktır.

Batarya Ömrü ve Çalışıp Çalışmadığı

Laptop ile ilgili batarya ömrünü küçük programlar ile test edebilmeniz mümkündü. Aynı zamanda bataryanın çalışıp çalışmadığının da kontrol edilmesi sizlere fayda sağlayacaktır. Kronik hatalı bazı laptoplarda bataryalar değişse bile çabucak yitirilmekte ve kişileri bazı problemler ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Kırık ya da Çatlağın Olmaması

Laptop üzerinde kırık ya da çatlağın olmamasının kontrol edilmesi yüzeysel olsa da oldukça önemlidir. Bu kırık ya da çatlak durumu laptopun ağır bir darbe aldığı ya da düştüğü ile ilgilidir. Bu darbe sonucunda eğer içerisindeki ana kart zarar görmüş ise bu durumda ilerleyen zamanlarda sizlere sıkıntı çıkarabilir.

İkinci El Laptop Alırken Yazılım ve Hızına da Dikkat Edin

İkinci el laptop alırken yapılan en büyük hata dış görünüşe kapılmaktır. Yeni sürüm program ve oyunları kaldırmayan laptoplar birçok kişiyi zor durumda bırakmaktadır. Laptop alımı yapmadan önce kullanımınıza göre yazılımına ve hızına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Kendi kullanacağınız programlar ya da diğer etkenler dahilini laptop karşılıyorsa almalısınız aksi halde daha yeni ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca alacağınız laptop üzerinde internet üzerinden araştırma yaparak herhangi bir kronik sorunu olup olmadığı hususunda da araştırma yapmanızı öneririz.

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.