Sosyal Sermaye Nedir?

Sosyal sermaye nedir? Sorusu son dönemlerde finans ile ilgili araştırma yapan kişilerin oldukça merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Sosyal sermaye, Sorusuna kısaca sosyal ilişkileri ifade eder diyebiliriz. Bu sebeple bireysel ve sosyal ilişkilerin önemli olduğu sosyal sermaye içeriklerinde vurgulanır. Kavramın ilk bilimsel incelemesine bakıldığında Durkheim tarafından yapıldığı görülüyor. Bu kavram ondan önce kullanılmıştır fakat çok fazla üzerinde durulmadığından ondan sonra hayatımıza giren bir kavram haline gelmiştir. Geçmiş yıllarda sıklıkla kullanılan sosyal sermaye kavramının günümüzde sadece iktisat fakültesi öğrencileri tarafından bilindiği bir gerçektir. Bundan dolayıdır ki, pek çok öğrenci sosyal sermaye üzerinde araştırma yapmaktadır. Sizlerde sosyal sermaye üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda sosyal sermaye nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Sosyal Sermaye Nedir?

Sosyal sermayenin hayatımızdaki önemi nedir? Merak edilen sorularınızın yanıtını veriyoruz. Sosyal sermaye güven ilişkisi, normlar, iletişim ağları ve çeşitli özellikleri içerisinde barındıran sosyal ilişkileri ifade eden bir kavramdır. Bu kavramla ilgili olarak Durkheim ve Robert Putnam tarafından çeşitli tanımlamaların yapıldığı görülebilecektir. Bunun yanı sıra yazımızda başlıklar halinde sosyal sermayenin tarihsel gelişimi, sosyal sermaye avantajları ve kamudaki yerine ilişkin bilgileri de sizlerle paylaşıyoruz. Peki, sosyal sermaye nedir? Gelin, hep birlikte bakalım. Bunun yanı sıra toplumsal sermayeye ilişkin araştırma yapıyorsanız https://www.aylakbilgin.com/toplumsal-sermaye-nedir-3868/ yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Sosyal Sermaye Tarihsel Gelişimi

Kavramın tam olarak tarihsel gelişimi nedir? Post-modern toplumlarda bu kavram nasıl ele alınıyor? Bakıldığında Durkheim tarafından kullanılan bu kavram, daha sonra Pierre Bourdieu tarafından kullanılmıştır. Aynı zamanda James S. Coleman ve Robert Putnam’ın sosyal sermaye kavramları da farklıdır. Bunlar tarihsel süreç içinde ele alınmalıdır. Sosyal sermaye tarihsel gelişimi kavram açısından günümüzde de gelişimine devam etmektedir.

Sosyal Sermaye Nedir
Sosyal Sermayenin Avantajı

Peki, sosyal sermayenin avantajı nedir? Kavramda sermaye metaforunun kullanılması, sosyal sermayenin bireye ve topluluklara kazanç sağladığı anlatılıyor. Ancak sosyal sermaye; fiziksel, parasal, mali sermaye gibi ölçülebilen bir olgu olarak karşımıza çıkmaz. Sosyal sermayenin ana fikri, sosyal iletişim ağlarının değerli bir servet olduğudur. Ayrıca kavram direkt olarak sermaye türlerini de ifade etmesine rağmen Coleman tarafından yapılan çalışmalar da daha farklı ifade edilmiştir. Bu durumda Coleman’ın 1990 Foıındalions fo Social Theory kitabında, bireylerin nodüler olarak elinde bulundurdukları insanı sermaye ilişkileri üzerinden ele almıştır.

  • Aile, yakın arkadaş ya da komşu gibi benzer durumlardaki insanlar arasındaki bağları gösteren bağlayıcı
  • Kaybedilmiş arkadaşlıklar ya da iş arkadaşlıkları gibi insanların daha uzak bağlarını kapsayan, köprü kuran sosyal sermaye
  • Topluluğun tamamıyla dışında olanlar gibi, benzer olmayan durumlardaki insanlardan farklı olan sermayedir.

Sosyal Sermaye ve Kamu

Sosyal sermayenin kamuya ilişkin incelemesi Robert Putnam tarafından yapılmıştır. İlk çalışmalar İtalya üzerinde yapılmıştır. Sonrasında ise Amerikan toplumunun çözümlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca Sosyal sermaye burada güven, normlar, iletişim ağları gibi toplumun etkinliğine koordine edilmiş eylemlerle kolaylaştıran sosyal organizasyonların özelliklerine gönderme yapıyor.  Bundan dolayı Sosyal sermaye ve kamu ilişkisi direkt olarak elde edilen bilgi birikimin sosyal düzen üzerinde nasıl bir sonuç verdiği ile alakalı çözümlemedir.

Sosyal Sermaye Nedir?

Sosyal sermaye nedir? Sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaştık. Sosyal sermaye güven, normlar, iletişim ağları gibi unsurları içerisinde barındırmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli özellikleri içerisinde barındıran ve sosyal ilişkileri konu alan bir terimdir. Günümüzde iktisat fakültelerinde bu kavrama sıklıkla rastlanılmaktadır. Ayrıca araştırma ödevi olarak da sunulduğu bilinmektedir. Sizlerde sosyal sermaye hakkındaki düşünce ve bilgilerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.